Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κάποιος αν και πώς μπορώ να κάνω αναζήτηση συντεταγμένων στο Locations? Το έχω αγοράσει full για Ελλάδα με πλοήγηση κανονικά αλλά με προβληματίζει πού δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση συντεταγμενων.
Link to comment
Share on other sites

Recommended radio για τη νέα base θα το βρείτε εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=877295

Ειναι στην επικεφαλίδα.

Σε όσα παιδιά έχω στείλει τη beta είναι καλό να το περάσουν.

Επίσης κι οι υπόλοιποι με αλλες custom Rom ας το δοκιμάσουν.Φαίνεται αρκετά καλο.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω ένα Desire HD rooted και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το Market Enabler. Συγκεκρριμένα όποτε πάω να κάνω fake provider, λέει "Houston we have a problem" και κλείνει. Μάλιστα δεν το βλέπω καν στις εφαρμογές που έχουν άδεια superuser. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω παρατηρήσει ότι οι επαφές Google στο κινητό μου έχουν να συγχρονιστούν από τον Ιούλιο. Menu - Λογαριασμοί και συγχρονισμός - Google επαφές το μήνυμα είναι "Ο συγχρονισμός Αντιμετωπίζει προβλήματα. Θα επανέλθει συντομα"

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

 

Όλα τα αλλά ενημερώνονται μια χαρά. HTC WWE Rom 2.5.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αντιμετωπίσει 2 φορές αυτό το πρόβλημα

Μου το εμφάνισε μετά από διαγραφή πολλών επαφών μαζί.

Το είχα λύσει ως εξής. Διέγραψα όλες τις επαφές στο κινητό και στο gmail έκανα συγχρονισμό και τον έκανε (χωρίς επαφές) και μετά επανέφερα το backup τον επαφών και ξανά συγχρονισμό και το έκανε χωρίς πρόβλημα.

Ελπίζω να λυθεί και εσένα το πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο. Πάντως εγώ έτσι το έλυσα. Αν έχει κάποιος ξέρει πιο εύκολο τρόπο ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα για γερούς λύτες...

 

(...well όχι ακριβώς αλλά μιας και έχουμε και σέφ εδώ ίσως καταφέρετε να μου δώσετε τα φώτα σας...)

 

Αποφάσισα να μεταβώ από την LeeDroid που είμαι τώρα στην ARHD απλά και μόνο για να δοκιμάσω το νέο sense. Nandroid backup της LeeDroid, full wipe, την flashάρω, όλα καλά και ωραία (άριστα θα έλεγα) μέχρι που είπα "χμ, δεν ρίχνω και restore των apps μου μήπως την κρατήσω;".

 

Και εδώ ξεκίνησε ο γολγοθάς που κράτησε λίγες ώρες. Με το πρώτο reboot που έκανα αφού τελείωσε το restore των apps και των data τους μέσω titanium (αγορασμένο) ξεκίνησαν τα reboots. Οκ λέω, είχα κάνει την ταρζανιά να κάνω restore και κάποια system data (sms/contacts/calendar/sync settings) πράσινα μεν, αλλά κάλλιστα μπορούσαν να είχαν σπάσει κάτι ή να είχα κατα λάθος επιλέξει κάποιο κόκκινο.

 

Βγαίνω recovery, ξανά wipe (και μέσω του Android_Revolution_HD_Super_Wipe.zip αυτή τη φορά), ξανά flash, πέρασα και το patch που κατεβάζει τον χρονισμό σε stock, boot, όλα κυριλέ, πάμε παρακάτω. Κατεβάζω και ανοίγω titanium και επιλέγω restore μόνο user apps και τα data τους. Κατάφερε να κάνει restore καμιά 80ριά apps και να το πρώτο reboot πρίν καλά καλά τελειώσει. Ξαναbootάρει, συνεχίζω το restore, ξανά reboot μετά από άλλες 30-40 εφαρμογές. Την επόμενη φορά που bootare δεν πρόλαβα καν να ανοίξω το titanium...

 

Τέλος πάντων, έκανα restore το backup της LeeDroid και όλα καλά. Αυτό που με προβληματίζει είναι το τι μπορεί να έκανε τη ζημιά. Θα μπορούσαν π.χ. τα data κάποιας εφαρμογής να το προκαλέσουν; Ή ακόμα και η ίδια η εφαρμογή; Αφού μιλάμε για εντελώς ξεχωριστή rom το θεωρώ πιθανό, αν και δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν (π.χ. από LeeDroid -> Virtuous) ούτε έχω ακούσει για κάτι παρόμοιο (υπενθυμίζω, μόνο για restore των user apps και των data τους).

 

Το μόνο που με ανησυχεί είναι μην τυχόν χρειαστεί full wipe όταν και αν κυκλοφορήσει η LeeDroid με Sense 3.0 και παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα... άντε να κάνω troubleshoot με 400+ εφαρμογές :p

 

Λοιπόοοον...

 

Τα ίδια ακριβώς μου έκανε και η DeSense, άρα -δεν- μιλάμε για rom-specific πρόβλημα αλλά ίσως έχει να κάνει με την ίδια τη βάση των rom. Επίσης, τα ίδια μου έκανε και όταν έκανα restore τις apps -χωρίς- τα data τους... άρα:

 

1) είτε φταίει κάποια μεμονωμένη εφαρμογή λόγω ασυμβατότητας με την 2.3.5...

2) είτε απλά ο μεγάλος αριθμός των εφαρμογών της αλλάζει τα φώτα...

 

Το δεύτερο το αποκλείω. Θα μου φαινόταν υπερβολικό δηλαδή ασχέτως με το αν φοράω 350 εφαρμογές επάνω...

 

Καμιά ιδέα; :cry:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον...

 

Τα ίδια ακριβώς μου έκανε και η DeSense, άρα -δεν- μιλάμε για rom-specific πρόβλημα αλλά ίσως έχει να κάνει με την ίδια τη βάση των rom. Επίσης, τα ίδια μου έκανε και όταν έκανα restore τις apps -χωρίς- τα data τους... άρα:

 

1) είτε φταίει κάποια μεμονωμένη εφαρμογή λόγω ασυμβατότητας με την 2.3.5...

2) είτε απλά ο μεγάλος αριθμός των εφαρμογών της αλλάζει τα φώτα...

 

Το δεύτερο το αποκλείω. Θα μου φαινόταν υπερβολικό δηλαδή ασχέτως με το αν φοράω 350 εφαρμογές επάνω...

 

Καμιά ιδέα; :cry:

 

Ισχύουν και τα 2.Ως νέα βάση έχουν αναφερθεί κάποιες εφαρμογές που δεν είναι συμβατές.

Επίσης το επαναφέρεις backup εφαρμογών από οποιοδήποτε πρόγραμμα,μπορεί να είναι απαραίτητο για όσους φλασαρουν συνέχεια,αλλά δε σημαίνει πως αυτά τα προγράμματα είναι αλάνθαστα.

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Την πιθανότητα να υπερθερμαίνεται το τηλέφωνο την έχετε σκεφτεί? Γιατί δεν δοκιμάζετε να επαναφέρετε τις εφαρμογές λίγες λίγες?

Επίσης εγώ θα δοκίμαζα να την περάσω και χωρίς wipe (βασικά το είχα κάνει όταν πήγα από την TB Fusion στην Unity). Αν το κάνετε οπωσδήποτε wipe cache και dalvik-cache.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες!

 

elthis ναι, είναι και νέα βάση, αν όντως φταίει μια εφαρμογή άντε τώρα να κάνω trial & error με τόσες :P

 

Kollatos το πρόβλημα μάλλον δεν είναι στο ίδιο το restore αλλά στο "φόρτωμα" των εφαρμογών αφού ανοίξει το κινητό. Σύμφωνα με το battery monitor η θερμοκρασία του την ώρα του restore δεν ανέβηκε πάνω από 32c (ενώ κάτι μεσημέρια σε παραλίες έφτανε 37-39!). Και σε μια δοκιμή ανά 20δες που τις έκανα, στην 4η-5η προσπάθεια με το που bootαρα τα ίδια. Δοκίμασα να την περάσω πανω από τη LeeDroid και χωρίς wipe με wiped cache & dalvik και πάλι τα ίδια.

 

Επόμενη δοκιμή να τις αφήσω να κατέβουν από το μάρκετ (χωρίς restore).

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την ρομ Revolution HD™ 6.1.0 και μπορώ να πώ πως είναι αρκετά καλή χωρίς προβλήματα αν και λίγο πιο αργεί από την επίσημη της HTC που είχα πριν. (είναι η πρώτη μαγειρεμένη ρομ που δοκιμάζω....και θα υπάρξουν και άλλες).

Ερώτηση : όταν είναι κλειδωμένο και απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση μετά το τέλος της κλήσεις μένει ξεκλείδωτο (και απάντηση με BT το ίδιο κάνει). Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσοι δεν έχετε DHD τρέξτε να το αγοράσετε. Απλά όταν πατε σπίτι βάλτε την Desense και θα έχετε το καλυτερο smartphone της αγοράς !

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@djmatthewgr:

Απαγορεύεται να συζητάμε για παράνομο λογισμικό και για το λόγο αυτό το post σου διαγράφηκε.

 

Εξάλλου ότι πρόβλημα είχες στο πρόγραμμα που αναφέρεις ήταν για αυτό το λόγο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

(Ξανα)εβαλα τη DeSenseNg4.0b και με το νεο sense 3.0 (ηταν αυτο που μου ελειπε εμενα) πεταει, ..Εχω 2 ερωτησεις:

1. Τα θεματακια μπορουν να "ντυσουν" το κινητο ανεξαρτητως ποια εκδοσης της ρομ εχω? (εχω τη 4.0b)

2. Οταν κανω κληση μιας επαφης, (τις επαφες τις εχω συνδεσει με το facebook account) μου εμφανιζει την εικονα θολη, και χωρις το εμβλημα του facebook. Αυτο μπορώ να το αλλαξω;

Link to comment
Share on other sites

(Ξανα)εβαλα τη DeSenseNg4.0b και με το νεο sense 3.0 (ηταν αυτο που μου ελειπε εμενα) πεταει, ..Εχω 2 ερωτησεις:

1. Τα θεματακια μπορουν να "ντυσουν" το κινητο ανεξαρτητως ποια εκδοσης της ρομ εχω? (εχω τη 4.0b)

2. Οταν κανω κληση μιας επαφης, (τις επαφες τις εχω συνδεσει με το facebook account) μου εμφανιζει την εικονα θολη, και χωρις το εμβλημα του facebook. Αυτο μπορώ να το αλλαξω;

1.Στα τελευταία posts στο φόρουμ των xda για την desense θα βρεις τη καινούργια έκδοση απο το θέμα του kalagas για τη 4β.Όσο για τα άλλα θέματα δεν ξέρω γιατί η καινούργια ρομ ειναι με sense 3... καλύτερα ρώτα εκεί!Εδώ είναι η καινούργια έκδοση : http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17407933&postcount=823

2.Από όσο θυμάμε γενίκα θα στις βγάζει έτσι της φωτογραφίες και αυτό οφείλεται στο facebook!Για καλύτερη ανάλυση των φωτογραφίων είναι να περάσεις εσυ τις φωτογραφίες στις επαφές σου!

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει καποιος άλλος απο το φόρουμ!

Edited by chaosdoctor
Link to comment
Share on other sites

2.Από όσο θυμάμε γενίκα θα στις βγάζει έτσι της φωτογραφίες και αυτό οφείλεται στο facebook!Για καλύτερη ανάλυση των φωτογραφίων είναι να περάσεις εσυ τις φωτογραφίες στις επαφές σου!

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει καποιος άλλος απο το φόρουμ!

 

Πριν με τη virtuous δεν ειχα προβλημα. Δεν ξερω αν ειναι ζητημα του facebook. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά ιδεά αυτές οι δυο "εφαρμογές' (0, 9999) τι στο κέρατο μπορεί να είναι; :worry:

Δεν μπορώ να τις βρώ στα Secret Settings/Spare Parts και γενικώς πουθενά αλλού.

 

http://i182.photobucket.com/albums/x68/akpe/Picture60.jpg

http://i182.photobucket.com/albums/x68/akpe/Picture61.jpg

http://i182.photobucket.com/albums/x68/akpe/Picture62.jpg

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω καποια scripts LordClockan για να βελτιωσω τη ζωη της μπαταριας που λεει εδω. Αυτα τα scripts μονο μεσω απο clockwork;

 

Εχω τη νεα DeSenseNG 4.0b

 

Επισης τι μπορει να γινει με τις εικονες των επαφων που εμφανιζονται θολες, όταν δεχομαι ή κανω κλησεις;

Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω καποια scripts LordClockan για να βελτιωσω τη ζωη της μπαταριας που λεει εδω. Αυτα τα scripts μονο μεσω απο clockwork;

 

Εχω τη νεα DeSenseNG 4.0b

 

Επισης τι μπορει να γινει με τις εικονες των επαφων που εμφανιζονται θολες, όταν δεχομαι ή κανω κλησεις;

 

Μεσα στη DeSense εχεις μια εφαρμογη,το ocbeater.Αν μπεις και κατεβασεις με την επιλογη -25 τα voltages και μετα ''perm act''-''save'', ειναι το ιδιο με τα scripts...;)

 

Για τις επαφες που λες και ειναι χρονιο προβλημα του android η λυση που ξερω και ισχυει για ολους ειναι η εξης:

 

Πηγαινουμε επαφες, δημιουργια επαφης, επιλεγουμε αποθηκευση στο τηλεφωνο, επιλεγουμε τη φωτογραφια που θελουμε να εμφανιζεται και αποθηκευση.Στη συνεχεια, στο καταλογο μας που εχει δημιουργηθει αυτη η επαφη, την επιλεγουμε, παταμε μενου και τη ''συνδεουμε'' με την αναλογη επαφη της φωτογραφιας.Τελος παταμε μενου και στην επιλογη φωτο επιλεγουμε αυτη που εχουμε αποθηκευσει πριν.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Για τις επαφες που λες και ειναι χρονιο προβλημα του android η λυση που ξερω και ισχυει για ολους ειναι η εξης:

 

Πηγαινουμε επαφες, δημιουργια επαφης, επιλεγουμε αποθηκευση στο τηλεφωνο, επιλεγουμε τη φωτογραφια που θελουμε να εμφανιζεται και αποθηκευση.Στη συνεχεια, στο καταλογο μας που εχει δημιουργηθει αυτη η επαφη, την επιλεγουμε, παταμε μενου και τη ''συνδεουμε'' με την αναλογη επαφη της φωτογραφιας.Τελος παταμε μενου και στην επιλογη φωτο επιλεγουμε αυτη που εχουμε αποθηκευσει πριν.

 

Αναφερομαι στις facebook profile photos εγω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι στις facebook profile photos εγω. :rolleyes:

 

Βασικά υπάρχουν δύο εφαρμογές facebook. H facebook for htc sense και η εφαρμογη του Facebook του android. Εγώ συγρονίζω και τις δύο. Απο εκεί και πέρα νομίζω δεν ειναι πρόβλημα του facebook αλλα του gmail. Πιο συγκεκριμένα, όταν συγρονίζεις τις επαφές με το gmail, χαλάει η ανάλυση. Επομένως πρέπει να κάνεις ξανα συγχρονισμό με τους λογαριασμούς του facebook και να περιμένεις να ολοκληρωθεί.

 

Σε εμένα η desense 4b δουλεύει άψογα μέχρι στιγμής, όπως επίσης και οι επαφές του facebook.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, για εμάς που δεν είμαστε root προβλέπετε καμιά αναβάθμιση λογισμικού; κ αν ναι ξέρει κανείς τι θα περιλαμβάνει;
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, για εμάς που δεν είμαστε root προβλέπετε καμιά αναβάθμιση λογισμικού; κ αν ναι ξέρει κανείς τι θα περιλαμβάνει;

 

Τελος του μηνα ακουγεται οτι θα βγει αλλα και αυτο σχετικο ειναι.

Η συμαντικοτερη αλλαγη θα ειναι το sense 3.

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, η αναβάθμιση λογισμικού του κινητού διακοπτεί το rooting; Συγκεκριμένα έκανα downgrade από την 2.36 σε 1.32 και έκανε root το τηλέφωνο με τις γνωστές οδηγίες. Το έλεγξα με την εφαρμογή root checker και ήταν rooted. Στη συνέχεια έκανα αναβάθμιση OTA σε 2.36 και έπαψε να είναι rooted (το έλεγξα και αυτό). Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό ή κάνω κάτι λάθος;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στη DeSense τη τελευταια εκδοση πως μπορω να περασω εφαρμογη π.χ. QuickOffice ωστε να διαβαζω αρχεια του Office στο κινητο μου; Εψαξα στις εφαρμογες μου και δεν βρηκα κατι ενσωματωμενο. Μηπως δεν εχω κανει κατι σωστα;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...