Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire S


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν προσπαθω να μπω σε recovery mode εμφανιζει ενα τηλεφωνο και ενα κοκκινο σημα κινδυνου και κολαει.Δεν μπορω να παρω backup τι κανω!!!Δεν μπορω να κανω Install απο την καρτα!!!Εχω βαλει αλλο recovery.img αλλα τιποτα τι κανω!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξαφνικά σταμάτησε να ανταποκρίνεται η αφή στο 1/3 της οθονης , ενω η υπόλοιπη λειτουργεί κανονικα..έχει τύχει σε κάποιον αυτό;Μηπως γνωρίζει κάποιος πως φτιάχνεται;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο διαστημα παιδια αντιμετωπιζω προβληματα με το link2sd.Εχω γυρω στις 100 εφαρμογες(το ξερω ειναι πολλες!)και η ελευθερη εσωτερικη μνημη ειναι κοντα στα 15-20 mb.Η εσωτερικη μνημη αρχισε να μειωνεται πριν απο λιγο καιρο,σταδιακα μερα με την μερα,ειτε εβαζα καινουριες εφαρμογες ειτε οχι.Και το αποκορυφωμα ηταν πριν μερικες μερες που κατεβασα πολλες μαζι(καμια δεκαρια περιπου,τη μια μετα την αλλη)και απο εκεινη τη στιγμη αρχισαν τα σοβαρα προβληματα.Δοκιμασα να κανω restart το κινητο,πλην ομως καποιες φορες οταν κανω το restart,μετα μου βγαζει και ενα εικονιδιο στην μπαρα που λεει να ελευθερωσω 512 kb μνημης για να μπορω να δεχομαι μνμτα.Αφου εσβησα καποιες εφαρμογες,και εμεινε η εσωτερικη μνημη στα 15 περιπου mb,καμια φορα αν κανω επανεκκινηση,μου κανει παλι τα ιδια.Βγαζει το εικονιδιο στην μπαρα και οταν φορτωνουν ολες οι εφαρμογες στο τηλεφωνο,στις περισσοτερες μου βγαζει "μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης".

 

Απο την αρχη που ειχα βαλει το link2sd,δεν ειχα τετοια προβληματα.Μαλιστα σε ενα post που ειχα κανει πριν καιρο εδω,ειχα ανεβασει και screenshot του κινητου που εδειχνε οτι ειχα περιπου 70 εφαρμογες ,με 75 mb ελευθερο χωρο στην εσωωτερικη μνημη.

 

Απο το link2sd δοκιμασα ολες τις επιλογες που εχει(relink all application files και κατι αλλες επιλογες που εχει),εκανα ακομα και απεγκατασταση-εγκατασταση την ιδια την εφαρμογη αλλα λυση στο προβλημα δεν ειδα.

 

Καμια βοηθεια πανω σε αυτο?

 

Εψαξα στο ιντερνετ μηπως βρω καποια λυση και το μονο που βρηκα(χωρις να το δοκιμασω βεβαια)ειναι αυτο :

 

απο εδω :http://www.modaco.com/topic/346620-link2sd-guide-updated-please-read/page__hl__link2sd__st__140

Δεν έχω το wildfire s αλλά η λύση που αναφέρεις την δοκιμασα στο hd2 και δουλεύει άψογα.Ευχαριστώ που το ανακάλυψες.Εχω γράψει εδώ οδηγίες στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα πρόβλημα ξαφνικά.

Έχω κάνει root το κινητό. Χρησιμοποιώ το link2sd για να μεταφέρω εφαρμογές στην SD. Ενώ έχω 10-15 Mbs ελεύθερα στην κύρια μνήμη όταν πάω να κάνω update κάποια εφαρμογή ή όταν πάω να κατεβάσω καινούρια μου γράφει ότι "Δεν υπάρχει επαρκής διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος". Να αναφέρω ότι έχω σβήσει το cache του google play πολλές φορές και γενικά έχω κάνει πολλές φορές καθάρισμα χώρου, αλλά αυτό παραμένει.

Επίσης έχω προσέξει ότι μετά το τελευταίο update του facebook (που με το link2sd το έχω στην SD) μου δημιουργεί μεγάλο cache στην κύρια μνήμη και δε σβήνει ενώ παλιότερα δεν είχε κανένα πρόβλημα όσο και να το χρησιμοποιούσα. Έσβησα ακόμα και τελείως την εφαρμογή και την ξαναπέρασα από την αρχή αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Έχει κανένας καμία απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη διαγραφή κάποιων εφαρμογών που δε χρησιμοποιείς, διέγραψε και την cache όλων των εφαρμογών. Υπάρχουν και εφαρμογές που το κάνουν αυτό, αλλά αρκετές απαιτούν root ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω εδώ και 3 ημέρες την ROM WildChild v3.3 Odex. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Το μόνο αρνητικό είναι οτι έβγαλα το TouchPal keyboard γιατί δεν υποστήριζε ελληνικά και έβαλα το stock HTC keyboard.
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω εδώ και 3 ημέρες την ROM WildChild v3.3 Odex. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Το μόνο αρνητικό είναι οτι έβγαλα το TouchPal keyboard γιατί δεν υποστήριζε ελληνικά και έβαλα το stock HTC keyboard.

 

Εγώ την έχω από την v1.1;)

Είναι πολύ καλή δεν έχω κανένα παράπονο, τι ρυθμίσεις έχεις βάλει στην Cpu; εγώ έχω βάλει scary 600MHz /122 mhz και sio σχετικά καλή απόδοση και τουλάχιστον 18-20 ώρες νορμάλ χρήσης :)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

CPU Settings: Max = 768Mhz, Min = 122Mhz. Gov = Scary, Sio ότι προτείνει και ο ίδιος στο N0-frills CPU control
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

C:\android>fastboot flash recovery recovery-marvil.img

sending 'recovery' (4494 KB)...

OKAY [ 1.627s]

writing 'recovery'...

(bootloader) signature checking...

FAILED (remote: signature verify fail)

finished. total time: 2.622s

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εχω μια συσκευη htc wildfire s και προσπαθησα να κανω bootloader συμφωνα με τις οδηγιες που βρηκα στο φορουμ,

αλλα η διαδικασια σταματαει και ζηταει αναβαθμιση ενω η συσκευη ειναι αναβαθμισμενη με την τελευταια εκδοση

2.3.5, αριθ. λογισμ. 2.26.401.3

η RUU που προσπαθησα να "περασω" ειναι :PG7610000_marvel_hboot_1.09.0099_2.13.401.3_0210_R

 

καποια βοηθεια?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω την wildchild v2 στην lite εκδοση και δεν μου χωραει πολλεσ εφαρμογες... υπαρχει καποια βοηθεια???
Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια σας , μόλις έκανα root το κινητό μου και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με τις rom και αν μπορώ να μην χρησιμοποιήσω κάποια !:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω την wildchild v2 στην lite εκδοση και δεν μου χωραει πολλεσ εφαρμογες... υπαρχει καποια βοηθεια???

 

Την ίδια έχω 40+ εφαρμογές και 100 Μβ ελεύθερα!

Για δες αν της έχεις κάνει σύνδεση με το link2sd.

Έχεις κάνει partition την κάρτα σου;

 

ήρθε ο φίλος μου σπιτι ο οποίος έχει ένα wildfire s με μαμά ROM άλλα root μόλις ήρθε και μπήκε στο wifi μου του ήρθε μήνυμα ότι έχει αναβάθμιση,κατέβασε λοιπόν το αρχείο και μετά έκανε ένα restart και τώρα εχει κολλήσει με ένα κίτρινο τρίγωνο με ενα θαυμαστικό και ενα πράσινο ρομποτακι εδω και κανένα 10λεπτο.

τι κάνουμε τώρα??καμιά ιδέα?? του είπα πριν κανει το update να κάνει ενα back up μεσώ recovery .

για πείτε γνώμες??

 

Υσ: το έφτιαξα οκ αλλά από ότι κατάλαβα αν είσαι ροοτ δεν μπορείς να κάνεις OTA update σωστά;

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα! Χρειάζομαι την βοήθειά σας επειγόντως!

Η γυναίκα μου έχει ένα Wildfire S στο οποίο είχα ξεκλειδώσει πριν καιρό τον Bootloader και είχα περάσει άλλη Rom για να μπορώ να έχω χώρο στο κινητό. Κάποια στιγμή όμως το κινητό σταμάτησε να έχει χώρο κι έτσι αποφάσισα να περάσω αυτήν εδώ την ROM http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1842771

Ενώ την κάνει εγκατάσταση και αφού ακολουθώ τις οδηγίες, όταν πάει να ξεκινήσει το τηλέφωνο μένει κολλημένο στην άσπρη οθόνη με τα πράσινα HTC γράμματα.

 

Έχετε καμμία ιδέα τί να κάνω??? Τα έχω δεί όλα!

 

Τί δεν κάνω καλά? Ακολούθησα ακριβώς αυτά που λέει! Μήπως πρέπει πρώτα να κάνω κάτι άλλο που δεν το ξέρω? Έκανα partition στην SD. Και τα δύο primary και ext4 έκανα το ένα απο τα δύο.

 

Στην αρχή που φορτώνει στο CWM ψάχνει ένα αρχείο με το όνομα "PG76IMG.zip" το οποίο και δεν το βρίσκει. Μήπως φταίει αυτό? Αυτό το αρχείο που μπορώ να το βρώ?

 

Ευχαριστώ!!

Edited by mariouli
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα partition μέσω recovery (έτσι γίνετε μόνο ext3)

Και απλά ακολούθησα της οδηγίες εγκατάστασης κανένα πρόβλημα,

Οσο αφορά τον χώρο απλά κάνε σύνδεση της εφαρμογές από το link2sd. Αν έχεις απορίες στείλε μου πμ για να μην γεμίζουμε το θέμα :)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειχα κανει παλια ροοτ μ ειχε κανει ενας το wildfire s-off τωρα θελω να κανω την αναβαθμιση την android αλλα μου βγαζει το τριγωνο με το θαυμαστικο. απο οτι διαβασα πρεπει να ειναι σ-ον το κινητο για να γινει.. υπαρχει καποιος τροπος να το κανω σ-ον χωρις την συσκευη? υπαρχει καποιος τροπος να κανω την αναβαθμιση ετσι?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειχα κανει παλια ροοτ μ ειχε κανει ενας το wildfire s-off τωρα θελω να κανω την αναβαθμιση την android αλλα μου βγαζει το τριγωνο με το θαυμαστικο. απο οτι διαβασα πρεπει να ειναι σ-ον το κινητο για να γινει.. υπαρχει καποιος τροπος να το κανω σ-ον χωρις την συσκευη? υπαρχει καποιος τροπος να κανω την αναβαθμιση ετσι?

 

Και εγώ είμαι s-on Αλλά δεν γίνεται η αναβάθμιση :banghead:ίσως λίγο ροοτ.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εχω μια συσκευη htc wildfire s και προσπαθησα να κανω bootloader συμφωνα με τις οδηγιες που βρηκα στο φορουμ,

αλλα η διαδικασια σταματαει και ζηταει αναβαθμιση ενω η συσκευη ειναι αναβαθμισμενη με την τελευταια εκδοση

2.3.5, αριθ. λογισμ. 2.26.401.3

η RUU που προσπαθησα να "περασω" ειναι :PG7610000_marvel_hboot_1.09.0099_2.13.401.3_0210_R

 

καποια βοηθεια?

Ευχαριστω

 

Και εγω το ιδιο αριθμο λογισμικου εχω και μεσα στο Htcdev.com δεν βρισκω την αναλογη εκδοση για root

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο αριθμο λογισμικου εχω και μεσα στο Htcdev.com δεν βρισκω την αναλογη εκδοση για root

 

μαλλον την πατησαμε με το ροοτ εκτος και αν οντος υπαρχει τροπος να γινει το update!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες μια ερώτηση.Ώρες ωρες ενω η οθονη του κινητου ειναι σβηστη ανοιγει μονη της και ξανακλεινει κανα 2 φορες.Ξερει κανεις τι παιζει;;Μπορει να βοηθησει καποιος;;.

 

Και κατι αλλο.Πως μπορω να βαλω τη stock ρομ και μετα να ξαναγινω root;;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον την πατησαμε με το ροοτ εκτος και αν οντος υπαρχει τροπος να γινει το update!

 

καταφερα να κανω root το wildfire s με τα παρακατω χαρακτιριστικα

HTC Wildfire S A510e

Android Verision: 2.3.5

HTC Sense Version: 2.1

Software number: 2.26.401.3

 

αν βλεπετε αυτα οταν πατατε vol- και power

 

Marvel PVT Ship S-ON RL

HBOOT-1.09.0099

MICROP-0451

RADIO-7.57.39.10M

FEB 8.2012.18:29:31

πηγαίνετε στο htcdev.com και απλα παραλείψτε το πρωτο βημα (δηλ δεν χρειαζετε να κατεβάσετε κανενα PG7620000_Marvel_C_hboot_1.09.0000_1.02.573.00.exe αρχειο) μετα συνεχισε κανονικα τη διαδικασία:)

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας τον τελευταιο καιρο να σβησω καμια εφαρμογη,γιατι πιανουν χωρο,διαπιστωσα οτι στο link2sd για καποιες εφαρμογες δειχνει μεγαλυτερο μεγεθος απο το μεγεθος της εκαστοτε εφαρμογης στο market.

Πχ το viber.Στο market λεει μεγεθος εφαρμογης 7,02 mb,ενω στο link2sd λεει total=15,37 mb.

 

Εκτος απο το viber το κανει και σε καποιες αλλες εφαρμογες αυτο.Ειναι φυσιολογικο αυτο παιδια η υπαρχει καποιο προβλημα?

 

Υ.Γ.: Η συσκευη ειναι root και μεχρι πριν λιγο καιρο που περναγα τις εφαρμογες στην καρτα μνημης με το link2sd δεν ειχα καποιο θεμα με την εσωτερικη μνημη,τωρα τελευταια παρουσιαστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο μέγεθος έχει πιθανώς να κάνει και με τα data της κάθε εφαρμογής (ρυθμίσεις δηλαδή κλπ). Συνεπώς φυσιολογικό το βρίσκω ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Έχω το HTC Wildfire S εδώ και ένα χρόνο και τον τελευταίο μήνα άρχισε να τα παίζει. Μου βγάζει συνεχώς ένα αυτοκινητάκι και μου λέει ότι η λειτουργία αυτοκινήτου είναι ενεργοποιημένη, την απενεργοποιώ και επανέρχεται από μόνη της. Το συνδέω στο pc και δεν το αναγνωρίζει. Με παίρνουν τηλέφωνο και καθε φορά βγαίνει η ανοιχτή ακρόαση και πρέπει να την απενεργοπιώ. Και κάποιες φορέ με παίρνουν τηλέφωνο και αφού κλείσω το κινητό παραμένει νέκρο για το επόμενο 10λεπτο και πρέπει να βγάλω τη μπαταρία και να το ξανανοίξω. Να το πετάξω ή υπάρχει σωτηρία? Είμαι λίγο άσχετη, πείτε τα απλά. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο μέγεθος έχει πιθανώς να κάνει και με τα data της κάθε εφαρμογής (ρυθμίσεις δηλαδή κλπ). Συνεπώς φυσιολογικό το βρίσκω ;)

 

Ενταξει,να το δεχτω οτι ειναι φυσιολογικο,αλλα αυτο εχει το διπλασιο μεγεθος σε σχεση με την εφαρμογη στο market.

Στο link2sd λεει:

Apk:7,02 mb

Dex:3,37 mb

Lib:4,60 mb

Data:392 kb

Total:15,38 mb.

 

Ολα αυτα αφορουν το viber,το οποιο αναφερω ως παραδειγμα για το τι συμβαινει.Εχει και αλλες εφαρμογες στις οποιες το κανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...