Jump to content

[Δημοσκόπηση] Προβλήματα / Εμπειρίες με το Οptimus 2X


Tsaglis
 Κοινοποίηση

Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;  

232 members have voted

  1. 1. Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;

    • Όχι, δουλεύουν όλα σωστά
      68
    • Ναι, έχω πρόβλημα (αναφέρετε ποιο)
      47
    • ΔΞ/ΔΑ
      117


Recommended Posts

  • Administrators
Κακό δεν είναι να την έχεις. Αλλά όταν είχα πάει το δικό μου δεν την ζητήσανε. Να έτυχε;

 

Ενδεχομένως όντως να έτυχε. Η απόδειξη αγοράς είναι καλό να υπάρχει για πολλούς λόγους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις γύρισα από το service ...

Επέστρεψα πάλι με το κινητό ανά χείρας .

Όποιος θέλει το πιστεύει :blink:. Η πλακέτα που έβαλαν για αντικατάσταση είχε το ίδιο πρόβλημα με την παλιά που τους πήγα .

Εγινε πάλι αντικατάσταση της πλακέτας . Εχω ξανά Νέο ΙΜΕΙ :lol: το 3ο μου :p

 

Μέχρι τώρα όλα δείχνουν καλά . Η μπαταρία έχει την γνωστή διάρκεια και η καθημερινότητα της επικοινωνίας μου βρήκε πάλι την πεπατημένη ηρεμία .

 

Μπορεί να χρειάστηκε να κάνω 3 ταξιδάκια αλλά πραγματικά θα πω Μπράβο στο Service της LG. :respect:

Δεν ξέρω αν είναι υπεύθυνη η LG ή η εταιρεία που το έχει αναλάβει , αλλά πραγματικά προσπαθούν όσο μπορούν και είναι ευγενέστατοι.

Αν κρίνω με κάτι άλλες εταιρείες παλιότερα είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά . :up:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις σας προβλημα με το video playback σε αρχεια .mkv ? Ολοι οι 3d party players που δοκιμασα (mobo,mx,m,bs) δεν μπορουν να προβαλουν κανονικα την εικονα σε ΗW κωδικοποιηση και δεν εχουν ηχο στη SW, μονο ο stock player τα κανει καλα και τα δυο αλλα δεν μπορεσα ακομη να βρω καποιο τροπο να βαλω υποτιτλους. Edited by kwstas125
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα. Παρακαλω να μου πειτε γιατι δεν μπορω να αλλαξω την φωτεινοτητα του κινητου απο το μενου προβολή. Απο την στιγμη που το πηρα μου εχει την αντιστοιχη επιλογη επενεργοποιημενη. Ευχαριστω ελπιζω καποιος να βοηθησει λιγο. Επισης θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει αν υπαρχει χρεωση με την χρηση google map, ndrive, navigon, ΓΕΝΙΚΑ με την χρηση gps αν δηλαδη κατεβαζει data και χρεωνει τον λογαριασμο μας. Ευχαριστω θερμα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα. Παρακαλω να μου πειτε γιατι δεν μπορω να αλλαξω την φωτεινοτητα του κινητου απο το μενου προβολή. Απο την στιγμη που το πηρα μου εχει την αντιστοιχη επιλογη επενεργοποιημενη. Ευχαριστω ελπιζω καποιος να βοηθησει λιγο. Επισης θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει αν υπαρχει χρεωση με την χρηση google map, ndrive, navigon, ΓΕΝΙΚΑ με την χρηση gps αν δηλαδη κατεβαζει data και χρεωνει τον λογαριασμο μας. Ευχαριστω θερμα.

 

Ξετικαρε το Αυτόματη φωτεινότητα....και θα είσαι ο.κ.

 

http://s1.directupload.net/images/120103/8g6orwuy.pnghttp://s14.directupload.net/images/120103/cfta95t9.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το GPS θέλει να τραβάει ένα μικρό νούμερο σε kbs για να μάθει την θέση των δορυφόρων αλλιώς κάνει κάνα 5 λεπτό να τόπους κλειδώσει αν έχεις 2 3 μέρες να το δουλέψεις

Το google maps τραβάει τους χάρτες επιτόπου οπότε χρειάζεται data

Ndrive, sygic και αλλά έχουν τότε χάρτες στην μνήμη και δεν χρειάζονται download παρά την πρώτη φορά μόνο (wifi)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το GPS θέλει να τραβάει ένα μικρό νούμερο σε kbs για να μάθει την θέση των δορυφόρων αλλιώς κάνει κάνα 5 λεπτό να τόπους κλειδώσει αν έχεις 2 3 μέρες να το δουλέψεις

Το google maps τραβάει τους χάρτες επιτόπου οπότε χρειάζεται data

Ndrive, sygic και αλλά έχουν τότε χάρτες στην μνήμη και δεν χρειάζονται download παρά την πρώτη φορά μόνο (wifi)[/quote

 

Σε ευχαριστω πολυ !!!!!

 

Ξετικαρε το Αυτόματη φωτεινότητα....και θα είσαι ο.κ.

 

http://s1.directupload.net/images/120103/8g6orwuy.pnghttp://s14.directupload.net/images/120103/cfta95t9.png

 

ΝΑ σε ευχαριστησω πολυ για τον κόπο σου !!! το προβλημα μου ειναι οτι η φωτεινοτητα ειναι απενεργοποιημενη. Δεν μπορω να αλλαξω τιποτα δηλαδη, απο την μερα που το εχω παρει δεν μπορω να την αλλαξω/ Πηγαινω ρυθμισεις προβολης μετα παταω φωτεινοτητα και δεν μου ανοιγει το μενου !!!! την αυτοματη φωτεινοτητα δεν την εχω δει ποτε σαν επιλογη..!!:confused: δεν ξερω αν μπορω να την αλλαξω και απο καπου αλλού παντως απο το μενου ρυθμισεις προβολης ειναι απενεργοποιημενο οπως επισης και η επιλογη ¨ληξη χρονικού οριου οθονης¨. Ευχαριστω και παλι για τον κοπο σου..!!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ σε ευχαριστησω πολυ για τον κόπο σου !!! το προβλημα μου ειναι οτι η φωτεινοτητα ειναι απενεργοποιημενη. Δεν μπορω να αλλαξω τιποτα δηλαδη, απο την μερα που το εχω παρει δεν μπορω να την αλλαξω/ Πηγαινω ρυθμισεις προβολης μετα παταω φωτεινοτητα και δεν μου ανοιγει το μενου !!!! την αυτοματη φωτεινοτητα δεν την εχω δει ποτε σαν επιλογη..!!:confused: δεν ξερω αν μπορω να την αλλαξω και απο καπου αλλού παντως απο το μενου ρυθμισεις προβολης ειναι απενεργοποιημενο οπως επισης και η επιλογη ¨ληξη χρονικού οριου οθονης¨. Ευχαριστω και παλι για τον κοπο σου..!!!

 

Απλο βεβαια αυτο που θα πω η μπορει να το εχεις κανει....δεν κανεις και ενα Hard reset!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να ποστάρω και εγώ ένα πρόβλημα που μου παρουσιάζεται τις τελευταίες 4-5 μέρες...το κινητό φαίνεται να "χάνει" και να "βρίσκει" τη κάρτα SIM 9-10 φορές τη μέρα...δηλαδή ξαφνικά μου βγαίνει εκτός δικτύου, βγάζει κόκκινο "Χ" στην ένταση σήματος, και μετά από 5-10 δευτερόλεπτα τη "ξαναβρίσκει", εμφανίζεται το παράθυρο "Καλωσήλθατε στη Vodafone" και ξανασυνδέεται με το δίκτυο...Σημειωτέον δεν παίζει ρόλο η ποιότητα σήματος ή η περιοχή, αφού το κάνει και ακίνητο πάνω στο γραφείο μου...

 

Από εφαρμογές που έχω δεν μπορώ να φανταστώ ποια μπορεί να κάνει τη ζημιά...

Το κινητό είναι 2.3.4 V20l rooted...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

ΝΑ σε ευχαριστησω πολυ για τον κόπο σου !!! το προβλημα μου ειναι οτι η φωτεινοτητα ειναι απενεργοποιημενη. Δεν μπορω να αλλαξω τιποτα δηλαδη, απο την μερα που το εχω παρει δεν μπορω να την αλλαξω/ Πηγαινω ρυθμισεις προβολης μετα παταω φωτεινοτητα και δεν μου ανοιγει το μενου !!!! την αυτοματη φωτεινοτητα δεν την εχω δει ποτε σαν επιλογη..!!:confused: δεν ξερω αν μπορω να την αλλαξω και απο καπου αλλού παντως απο το μενου ρυθμισεις προβολης ειναι απενεργοποιημενο οπως επισης και η επιλογη ¨ληξη χρονικού οριου οθονης¨. Ευχαριστω και παλι για τον κοπο σου..!!!

 

 

]

 

Μολις πηρα το κινητο και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με την φωτεινοτητα. Δλδ δεν μπορω να την επιλεξω για να την αλλαξω.. Τι πρέπει να κάνω;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

παιδια για την φωτεινότητα βαλτε απο το μαρκετ το mini imfo κ ρυθμιστε την απο εκει . κ σε εμενα οταν αγορασα πριν κανα 8μηνο το τηλεφωνο κ φορουσε την 2.2 δεν αλλαξε η φωτεινοτητα μέχρι που έβαλα αυτη την εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μηπως λυνετε και με αναβαθμιση σε 2.3?

 

UPDATE: Το κατεβασα το προγραμματακι που ειπες και τη ρυθμισα απο κει.. Ωραια

 

Με τις επαφες τι γίνετε; εβαλα τη σιμ και σε καποιες που ειναι στα ελληνικα δεν αναγνωριζει καποια γραμματα και τα βγαζει με σχηματακια.. οχι ομως σε ολες τις ελληνικες.. καποιες τιε εμφανιζει κανονικα

τι παιζει;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με τις επαφες τι γίνετε; εβαλα τη σιμ και σε καποιες που ειναι στα ελληνικα δεν αναγνωριζει καποια γραμματα και τα βγαζει με σχηματακια.. οχι ομως σε ολες τις ελληνικες.. καποιες τιε εμφανιζει κανονικα

τι παιζει;

 

Παίζει ότι η SIM έχει απαρχαιωμένες δυνατότητες και δεν υποστηρίζει όλες τις κωδικοποιήσεις. Κάποιες επαφές είναι γραμμένες με διαφορετική κωδικοποίηση σε άλλη συσκευή και γιαυτό έχεις αυτό το πρόβλημα. Συνιστώ να τις περάσεις όλες σε google account και να τις επεξεργάζεσαι από εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω πριν λιγο το δοκιμαζα πως δουλευει και ειναι πολυ βολικο...

 

Αλλά υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να κάνει το ίδιο χωρις ομως τη χρηση του gmail και να κραταει backup στον υπολογιστή και οχι Online;

 

Ποο τωρα τι παιχτικε με το lg suite; Ανοιγει και σε πεταει μαυρη οθονη.. Το βγαλα το ξαναεγκατεστησα παλι τα ιδια πφφφφ τι παιζει;

Edited by georkouk
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αλλά υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να κάνει το ίδιο χωρις ομως τη χρηση του gmail και να κραταει backup στον υπολογιστή και οχι Online;

 

http://www.fjsoft.at/en/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πήρα σήμερα κι εγώ το 2x και το αναβάθμισα σε 2.3.4 stock.

 

2 προβλήματα:

 

1) Δε μου αναγνωρίζει τη SIM κάρτα (είναι φρέσκια, 3ων μηνών Cosmote 3G). Την έβγαλα, την ξαναέβαλα, τίποτα. Καμιά ιδέα;

2) Έχω το ίδιο πρόβλημα με το georkouk, το LG PC Suite κρασάρει και δεν ανοίγει ποτέ...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πήρα σήμερα κι εγώ το 2x και το αναβάθμισα σε 2.3.4 stock.

 

2 προβλήματα:

 

1) Δε μου αναγνωρίζει τη SIM κάρτα (είναι φρέσκια, 3ων μηνών Cosmote 3G). Την έβγαλα, την ξαναέβαλα, τίποτα. Καμιά ιδέα;

2) Έχω το ίδιο πρόβλημα με το georkouk, το LG PC Suite κρασάρει και δεν ανοίγει ποτέ...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

 

η καρτα σιμ λειτουργει σε αλλο τηλεφωνο? μονο στο 2Χ δεν τηνα ναγνωριζει?

 

Δοκιμασες να του βαλεις καποια αλλη σιμ? Το κανει σε ολες τις καρτες? Η μονο στη δικη σου?

 

 

Λιγο απιθανο να παιζει ασυμβατοτητα

Link to comment
Share on other sites

η καρτα σιμ λειτουργει σε αλλο τηλεφωνο? μονο στο 2Χ δεν τηνα ναγνωριζει?

 

Δοκιμασες να του βαλεις καποια αλλη σιμ? Το κανει σε ολες τις καρτες? Η μονο στη δικη σου?

 

 

Λιγο απιθανο να παιζει ασυμβατοτητα

 

Άστα φίλε μου, την πάτησα σαν πρωτάρης με τη SIM... την έβαζα ανάποδα όντας απόλυτα σίγουρος ότι η εγκοπή στη μια γωνία μπαίνει προς τα μέσα. :O

 

Σ' ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Άστα φίλε μου, την πάτησα σαν πρωτάρης με τη SIM... την έβαζα ανάποδα όντας απόλυτα σίγουρος ότι η εγκοπή στη μια γωνία μπαίνει προς τα μέσα. :O

 

Σ' ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες!

 

Δεν πειραζει φιλε μου, τα λαθη ειναι για να γινονται.

 

Με το καλο να το απολαυσεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι. Έκανα root το τηλέφωνο και όλα είναι μια χαρά εκτός από... Όποτε το κάνω shut down και το ξανανοίγω, κάποιες ρυθμίσεις αλλάζουν. Πχ. η default γλώσσα γίνεται γερμανικά (ήταν η προεγκατεστημένη γλώσσα όταν το πήρα) στην εισαγωγή κειμένου και πρέπει να ξαναπροσθέσω τα ελληνικά, τα mobile networks είναι ενεργοποιημένα, οι ήχοι πλήκτρων είναι ενεργοποιημένοι κλπ., παρότι πριν το κλείσω τα είχα απενεργοποιήσει. Τι φταίει ρε παιδιά;

 

Παρακαλώ τη βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι. Έκανα root το τηλέφωνο και όλα είναι μια χαρά εκτός από... Όποτε το κάνω shut down και το ξανανοίγω, κάποιες ρυθμίσεις αλλάζουν. Πχ. η default γλώσσα γίνεται γερμανικά (ήταν η προεγκατεστημένη γλώσσα όταν το πήρα) στην εισαγωγή κειμένου και πρέπει να ξαναπροσθέσω τα ελληνικά, τα mobile networks είναι ενεργοποιημένα, οι ήχοι πλήκτρων είναι ενεργοποιημένοι κλπ., παρότι πριν το κλείσω τα είχα απενεργοποιήσει. Τι φταίει ρε παιδιά;

 

Παρακαλώ τη βοήθειά σας

 

Προφανώς πήρες κάποιο ολλανδικό/γερμανικό κινητό (όπως και εγώ)....αυτά δυστυχώς δεν αλλάζουν αν δεν βάλεις την "κανονική" ελληνική rom, ή κάποια custom....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πήρες κάποιο ολλανδικό/γερμανικό κινητό (όπως και εγώ)....αυτά δυστυχώς δεν αλλάζουν αν δεν βάλεις την "κανονική" ελληνική rom, ή κάποια custom....

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το υπέθεσα αυτό για το γερμανικό κινητό. Πως μπορώ να βρω την κανονική ελληνική rom; Σε custom το σκέφτομαι αλλά δε νιώθω ακόμα έτοιμος. Ξέρουμε κάποια που να έχει καλή σταθερότητα και να δίνει καλή αυτονομία στο 2x;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το υπέθεσα αυτό για το γερμανικό κινητό. Πως μπορώ να βρω την κανονική ελληνική rom; Σε custom το σκέφτομαι αλλά δε νιώθω ακόμα έτοιμος. Ξέρουμε κάποια που να έχει καλή σταθερότητα και να δίνει καλή αυτονομία στο 2x;

 

LG P990 2.3.4. V20L Προφανώς ξέρεις να την περάσεις..!

 

https://rapidshare.com/files/4207207789/LG_p990_2.3.4_V20L.part1.rar

https://rapidshare.com/files/1561831085/LG_p990_2.3.4_V20L.part2.rar

https://rapidshare.com/files/1367479501/LG_p990_2.3.4_V20L.part3.rar

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Thanks φίλε μου. Όταν έκανα update σε Gingerbread από τη 2.2 την έκανα μέσα από την επίσημη σελίδα της LG. H έκδοση που φοράει δλδ το κινητό μου τώρα είναι η V20l (νομίζω L είναι αυτό), άρα μάλλον είναι η ίδια με αυτή που μου δίνεις. Το πρόβλημα νομίζω προκύπτει λόγω του root, επαναφορτώνει προεπιλεγμένες εργοστασιακές ρυθμίσεις κάθε φορα στο boot αν καταλαβαίνω σωστά... Ή είμαι ξεροκέφαλος και κάνω λάθος; :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...