Jump to content

[Δημοσκόπηση] Προβλήματα / Εμπειρίες με το Οptimus 2X


Tsaglis
 Κοινοποίηση

Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;  

232 members have voted

  1. 1. Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;

    • Όχι, δουλεύουν όλα σωστά
      68
    • Ναι, έχω πρόβλημα (αναφέρετε ποιο)
      47
    • ΔΞ/ΔΑ
      117


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κ απο μενα

Σημερα κ ενω δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα το δικο μου κινητο ποτε μου κανει δυστηχως το εξης:

Ενω το εχω κλειστο , αναβει μονο το του για λιγο μετα ξαναμπαινει σε standby κ παλι τα ιδια συνεχεια μετα...

Εχει συμβει σε κανεναν ποτε αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Νουμερο ενα προβλημα με το 2Χ ειναι οι χαμενες κλησεις. Αυτο και μονο. Τα υπολοιπα δεν με ενδιαφερουν καθολου γιατι πανω απ'όλα αγορασα τ η λ ε φ ω ν ο και απο κλησεις πρεπει να χανω δεκάδες καθε μέρα. Το έχω αγοράσει εδώ και τεσσερις μήνες και θα το σπάσω όπου ναναι. Εχω παρεξηγηθεί με ένα σωρό κόσμο γιατί νομίζουν ότι δεν απαντάω στις κλησεις τους ενώ το κινητό μου δεν έχει χτυπήσει καθόλου. (σε λίγο θα με χωρίσει και η κοπέλα μου οπως πάει γιατί μάλλον δεν μπορεί να πιστεύει συνέχεια ότι με παίρνει τηλ'εφωνο και εμένα δεν μου έρχεται κλήση :wacko: ). Εψαξα σε κάποια ξένα φορουμ και είδα ότι ακομα και σήμερα ψάχνουν λύση από την LG και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί. Αντίθετα σε αυτό το φόρουμ δεν βλέπω να συζητιέται το θέμα των χαμένων κλήσεων και δεν καταλαβαίνω τι παίζει.

Για διαφωτίστε με ρε παιδιά παρακαλώ. Υπάρχει κάποια συζήτηση για το θέμα που δεν την εχω δεί ή εχουμε βρεί λύση και δεν την έχω καταλάβει (γιατι εκτός των άλλων είμαι και άσχετος με τα smartphones και δεν καταλαβαίνω πολλά από όσα γράφονται.

γράφω και τα χαρακτηριστικά του συστήματος μήπως χρειάζονται

 

εκδοση android 2.2.2.\

εκδοση kernel 2.6.32.9

lge v10c

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.

Γιατι εχεις μεινει τοσο πισω στις αναβαθμισεις?

Αν πας στη 2.3.4 το προβλημα σου θα εξαλειφθει κατα πασα πιθανοτητα.

Εκτος των στοιχειων που μας εδωσες πες μας αν μπορεις και την "εκδοση βασικης μορφης"

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Οπως είπα είμαι άσχετος με τα smartphonew καιεδω και 4 μήνες ποε αγόρασα το lg 2x δεν εχω βρει χρόνο να ασχοληθω. Ειμαι και γέρος άνθρωπος, πλησιάζω τα 40 τί περιμένεις... Επισης όταν το αγόρασα, την πρώτη μέρα έκανα αναβάθμιση και δεν ξαναλειτούργησε καθόλου. Νεκρό εντελώς. Το πήγα πίσω στο Πλαίσιο και μου το άλλαξαν και από τότε φοβάμαι να το σκαλίζω αφού δεν ξέρω τι ακριβώς κάνω για να μην ξεμείνω από τηλέφωνο. (όχι ότι έχω τώρα αφού κανείς δεν μπορεί να με βρεί).

Τα χαρακτηριστικά που έγραψα διαμορφώθηκαν μετά απο ενημέρωση λογισμικού που έκανα μέσα απο το τηλέφωνο χθές.

εκδοση βασικής μορφής 1035.21_20110622

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πως μπορεί να είναι κάποιος σίγουρος ότι έχει εξαλειφθεί το πρόβλημα αν δεν ξέρει στην ουσία αν κάποιος τον έχει καλέσει χωρίς να έχει λάβει κλήση?

Επίσης μέχρι χθές η lg δεν έχει απαντήσει επίσημα για τη λύση του προβλήματος. Σημαίνει κάτι αυτό? Η αναβάθμιση android γίνεται μέσα από το market ή από update ενημέρωση του κινητου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μην αχγωνεσαι φιλε μου.

Υπηρχε θεμα dropcalls σε διαφορες περιπτωσεις παλιοτερα.

Οπως προειπα με αναβαθμιση κατα πασα πιθανοτητα θα εξαφανιστει το προβλημα αλλα και θα βελτιωθει το τηλεφωνο αρκετα(ποιοτητα κλησεων,ταχυτητα κτλ)

Δε ξερω τι μπορει να ειχε παει στραβα στη προηγουμενη αποπειρα αναβαθμισης αλλα υποτιθεται πως ειναι απλη διαδικασια που σε καθοδηγει απο μονη της.

Προσωπικα θα μπορουσα να ελεγξω αυτο που λες αφου με παιρνουν, ως επι το πλειστον, γνωστοι τηλεφωνο.

Η αναβαθμιση γινεται απο update ενημερωσης κινητου.

Οτι χρειαστεις πες μας

Link to comment
Share on other sites

μετα από αρκετο ψάχ]ξιμο στις οδηγίες του φορουμ μπηκα στο site της lg κατεβασα το usb driver και το LGMobile Support Tool και αφου κατεβαζε εγκαταστασεις για καμια ωρα μάλλον την πετυχα την αναβάθμιση σε 2.3.4 και v20r. δεν φαινεται να εχω χάσει αρχεια (δεν πηρα backup γιατι δεν ειχα τιποτα σημαντικο), οποτε θα κοιταξω αν εχω χαμενες κλησεις τις επόμενες μέρες. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και μια τελευταια ερωτηση. μετα την αναβάθμιση υπαρχουν αλλαγες στα settings που ειχα κανει στο τηλεφωνο ή εχουν μεινει ολα οπως ήταν?
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο.

Οντως δε χανεις τιποτα οταν κανεις αναβαθμιση μεσω lg tool η ota.

Ουτε απο ρυθμισεις νομιζω πως χανεις τιποτα(δε βαζω το χερι μου στη φωτια).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Παρατήρησα χτές και σήμερα ότι σε αρκετές στιγμές που κοιτάω το τηλέφωνο και ενώ αυτό είναι σε αναμονή με σβηστή οθόνη, ξαφνικά ανοίγει μόνη της η οθόνη(σα να έχω πατήσει το on/off κουμπί) κλείνει μετά από 2-3 δευτερόλεπτα και αυτό το κάνει 4-5 φορές στο ίδιο χρονικό σημείο. Μετά αυτό ξαναγίνεται έπειτα από 15-20 λεπτά περίπου(χωρίς να είναι απόλυτα σταθερός ο χρόνος). Τί λέτε να συμβαίνει ; Έχω την έκδοση 2.3.4 και η έκδοση LGE είναι η V20r.

 

Συνεχίζει να το κάνει και σήμερα αυτό...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα είτε αυξάνεται το σήμα επειδή "νομίζει" ότι του έρχεται κλήση/μήνυμα, είτε κάτι παίζει με WiFi/BT, ή κάτι τρέχει από πίσω που κάνει wake-up τη συσκευή...δεν είναι κάτι τρομερό, απλώς θέλει ψάξιμο...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω με τη σειρά μου ότι δεν του έχω περάσει κάποιο θέμα, ούτε έχω ανοιχτό WiFi και Bluetooth παρά μόνο όταν τα χρειάζομαι και μετά τα κλείνω. Ποιά εφαρμογή μπορεί να κάνει wake up τη συσκευή ; Να παρατηρήσω μόνο ότι εδώ και μερικές μέρες έχω αλλάξει κάρτα μνήμης στο κινητό κι έχω βάλει αυτή http://www.e-photoagora.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=32933.
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν μετά από αλλαγή του digitizer να πειράχτηκε κάτι στο κουμπί on/off του κινητού;

Πήγα το δικό μου στην Procordia στην Αθήνα για αλλαγή του digitizer που είχε σπάσει, και από τότε δυσκολεύεται πολύ να ανοίξει. Το πατάω και δεν κάνει τίποτα. Ανοίγει μετά από αρκετή προσπάθεια, και συνήθως αφού το συνδέσω με το ρεύμα....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το κουμπώσανε καλά και δεν γίνεται σωστή επαφή και γι΄ αυτό στα κάνει αυτά. Ίσως δεν παίρνει αρκετό ρεύμα , μιας και μόλις το βάζεις στον φορτιστή δουλεύει. Βάση λογικής πάω και όχι γνώσεων :O, πάρτους κανά τηλέφωνο καλύτερα όσο είσαι ακόμη Ελλάδα. Κάτι σοβαρό δεν φαίνεται να είναι πάντως , λογικά πάντα, αλλά δημιουργεί πρόβλημα όμως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το κουμπώσανε καλά και δεν γίνεται σωστή επαφή και γι΄ αυτό στα κάνει αυτά. Ίσως δεν παίρνει αρκετό ρεύμα , μιας και μόλις το βάζεις στον φορτιστή δουλεύει. Βάση λογικής πάω και όχι γνώσεων :O, πάρτους κανά τηλέφωνο καλύτερα όσο είσαι ακόμη Ελλάδα. Κάτι σοβαρό δεν φαίνεται να είναι πάντως , λογικά πάντα, αλλά δημιουργεί πρόβλημα όμως.

Ήδη γύρισα Ελβετία... :(

Και έχω πρόβλημα: να το ρουτάρω ή να περιμένω να μου το φτιάξουν πρώτα (μπορεί να ξαναπεράσω Ελλάδα σε κανένα μήνα, θα αντέξω το μήνα με την απαίσια stock ROM χωρίς να μπορώ καν να σουτάρω το antivirus, το Facebook for LG και το Twitter for LG);

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω το κινητο 3 μηνες.κανενα προβλημα εως τωρα..της τελευταιες 6 μερες ομως κανει κατι κουλα.για την ακριβεια κλεινει μονο του καθε 70-72 ωρες.και πρεπει να βγαλω μπαταρια.μετα επανερχετε.ειχα την στοκ 20q και τωρα εβαλα την 20r μεσω σμαρτφλας.με την 20r ειμαι μονο 26 ωρες..δεν ζεστενοταν οταν εκλεινε.δεν ειμαι ρουτ.απλα το αφηνα ολο βραδυ να φορτιζει το τελευταιο καιρο.τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

εχω το κινητο 3 μηνες.κανενα προβλημα εως τωρα..της τελευταιες 6 μερες ομως κανει κατι κουλα.για την ακριβεια κλεινει μονο του καθε 70-72 ωρες.και πρεπει να βγαλω μπαταρια.μετα επανερχετε.ειχα την στοκ 20q και τωρα εβαλα την 20r μεσω σμαρτφλας.με την 20r ειμαι μονο 26 ωρες..δεν ζεστενοταν οταν εκλεινε.δεν ειμαι ρουτ.απλα το αφηνα ολο βραδυ να φορτιζει το τελευταιο καιρο.τι μπορει να συμβαινει?

 

Ή δεν έκατσε καλά η ROM (κάτι έχει ξεμείνει από πριν) ή οφείλεται σε άσχετο πρόγραμμα που έβαλες στο εντωμεταξύ...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συσκευή 3 μήνες περίπου στα χέρια μου και τελευταίες 2 εβδομάδες παρατηρώ με λογικη χρήση τη διάρκεια της μπαταρίας να μιώνεται δραματικά (1-1,5 μερα μαξιμουμ) χωρις παιχνίδια, πλοήγηση μετά βίας 10 λεπτά, κλειστή την αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών με 3G.... Κάποιος ανάλογη εμπειρία?
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συσκευή 3 μήνες περίπου στα χέρια μου και τελευταίες 2 εβδομάδες παρατηρώ με λογικη χρήση τη διάρκεια της μπαταρίας να μιώνεται δραματικά (1-1,5 μερα μαξιμουμ) χωρις παιχνίδια, πλοήγηση μετά βίας 10 λεπτά, κλειστή την αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών με 3G.... Κάποιος ανάλογη εμπειρία?

 

Κάτι έβαλες που τρέχει από πίσω και σου τρώει μπαταρία, ή άλλαξες ρυθμίσεις 3G/WiFi/BT. Τσέκαρε τι εφαρμογές έβαλες τελευταία, και κοίτα κάθε τόσο τι σου τρώει μπαταρία και τι τρέχει στο background...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

εχω το κινητο 3 μηνες.κανενα προβλημα εως τωρα..της τελευταιες 6 μερες ομως κανει κατι κουλα.για την ακριβεια κλεινει μονο του καθε 70-72 ωρες.και πρεπει να βγαλω μπαταρια.μετα επανερχετε.ειχα την στοκ 20q και τωρα εβαλα την 20r μεσω σμαρτφλας.με την 20r ειμαι μονο 26 ωρες..δεν ζεστενοταν οταν εκλεινε.δεν ειμαι ρουτ.απλα το αφηνα ολο βραδυ να φορτιζει το τελευταιο καιρο.τι μπορει να συμβαινει?

 

 

ολα οκ ξαναπερασα την ρομ και ειναι οκ τωρα.

Link to comment
Share on other sites

φιλος μου που εχει το κινητο επειδη του εχει χαλασει ο φορτιστης το φορτιζει με ενα φορτιστη νοκια αλλα βγαζει παραπανω ρευμα 1200ma.εχει παρατηρησει οτι σε ακυρες στιγμες το κινητο σβηνει μονο του.παιζει ρολο ο φορτιστης?δεν του εχει βαλει τπτ μεσα.οπως ειναι μαμα στην τελευταια επισημη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιμετωπίζω κι εγώ ένα πρόβλημα. Πάω να μπω στο ίντερνετ και δεν μπαίνει...μου βγάζει ότι "το πρόγραμμα περιήγησης δεν μπορεί να φορτώσει αυτή την σελίδα διότι δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο". Επίσης κάτω από το σηματάκι που γράφει "Η" δεν βγάζει καθόλου τα βελάκια για την αποστολή και λήψη δεδομένων.

 

Έλεγχοι που έχω κάνει μέχρι τώρα:

 

1)Τα δεδομένα είναι ενεργοποιημένα κανονικά από τις ρυθμίσεις

2)Δοκίμασα και 2o browser(τον opera)

3)Έχω ακόμα διαθέσιμα για σερφάρισμα 90mb

4)Έκανα επανεκκίνηση του κινητού, ακόμα και με αφαίρεση μπαταρίας και κάρτας sim

5)Δοκίμασα σε 4 περιοχές(γεωγραφικές) με διαφορετικά επίπεδα σήματος

 

Τέλος να πω ότι χθες είχα μπει κανονικά στο ίντερνετ και από τότε δεν εγκατέστησα κάποια εφαρμογή ούτε άλλαξα κάποια ρύθμιση για να υπάρχει πιθανότητα να είναι από εκεί το πρόβλημα.

 

*το κινητό είναι root με rom την DjangoManouche 1.2.1 και kernel τον stock της lg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιμετωπίζω κι εγώ ένα πρόβλημα. Πάω να μπω στο ίντερνετ και δεν μπαίνει...μου βγάζει ότι "το πρόγραμμα περιήγησης δεν μπορεί να φορτώσει αυτή την σελίδα διότι δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο". Επίσης κάτω από το σηματάκι που γράφει "Η" δεν βγάζει καθόλου τα βελάκια για την αποστολή και λήψη δεδομένων.

 

Έλεγχοι που έχω κάνει μέχρι τώρα:

 

1)Τα δεδομένα είναι ενεργοποιημένα κανονικά από τις ρυθμίσεις

2)Δοκίμασα και 2o browser(τον opera)

3)Έχω ακόμα διαθέσιμα για σερφάρισμα 90mb

4)Έκανα επανεκκίνηση του κινητού, ακόμα και με αφαίρεση μπαταρίας και κάρτας sim

5)Δοκίμασα σε 4 περιοχές(γεωγραφικές) με διαφορετικά επίπεδα σήματος

 

Τέλος να πω ότι χθες είχα μπει κανονικά στο ίντερνετ και από τότε δεν εγκατέστησα κάποια εφαρμογή ούτε άλλαξα κάποια ρύθμιση για να υπάρχει πιθανότητα να είναι από εκεί το πρόβλημα.

 

*το κινητό είναι root με rom την DjangoManouche 1.2.1 και kernel τον stock της lg

 

Αυτά καλύτερα να τα ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα στο XDA. Είναι πιθανότατα θέμα της rom.

Απλά έλεγξε αν έχεις ενεργοποιημένα τα data, μην τυχόν κλείσανε κατά λάθος.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Για τον gre:

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Από ότι καταλαβαίνω έχεις Cosmote. Το πρόβλημα είναι του δικτύου της Cosmote και έχει επιλυθεί πριν λίγο τουλάχιστον στο δικό μου... Με ενημέρωσαν από την εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...