Jump to content

[Δημοσκόπηση] Προβλήματα / Εμπειρίες με το Οptimus 2X


Tsaglis
 Κοινοποίηση

Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;  

232 members have voted

  1. 1. Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;

    • Όχι, δουλεύουν όλα σωστά
      68
    • Ναι, έχω πρόβλημα (αναφέρετε ποιο)
      47
    • ΔΞ/ΔΑ
      117


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν η οθόνη λειτουργεί κανονικά τότε χρειάζεσαι μονο το digitizer (που είναι ενωμένο με το gorilla glass)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη λειτουργεί κανονικά και το touch λειτουργεί ακόμα και στα σημεία που έχει ράγισμα.... Οπότε τί παίρνω;
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη λειτουργεί κανονικά και το touch λειτουργεί ακόμα και στα σημεία που έχει ράγισμα.... Οπότε τί παίρνω;

Αυτό που σου γράφω επάνω, το digitizer. Το εξωτερικό gorilla glass που έχει σπάσει είναι ενωμένο με το digitizer και δεν μπορείς να τα πάρεις ξεχωριστά. Η οθόνη από κάτω είναι άλλο εξάρτημα.

Αν φοβάσαι να κάνεις την επέμβαση μόνος σου (μέτριας δυσκολίας) μπορείς να απευθυνθείς και στο σερβις.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν έχω ανοιχτό το κινητό μου και το κλειδώνω , όταν πάω να το ξεκλειδώσω κολλάει αρκετά και πήγα να δω ποιες εφαρμογές είναι ανοικτές και μέσα στις "χρήσιμες" εφαρμογές , ήταν ανοιχτοί και οι χάρτες και το google play(και έπιαναν σύνολο γύρω στα 30-35 mb).Τα έκλεισα αλλά όλο το ίδιο συμβαίνει εδώ και κανα-δυο βδομάδες...

 

Ξέρει κανείς τι να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Custom ROM είναι η απάντηση στο πρόβλημα σου. Δες στο άλλο νήμα και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Δυστυχώς η μανίσια δεν τα πάει και πολύ καλά στη διαχείριση της μνήμης
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω ανοιχτό το κινητό μου και το κλειδώνω , όταν πάω να το ξεκλειδώσω κολλάει αρκετά και πήγα να δω ποιες εφαρμογές είναι ανοικτές και μέσα στις "χρήσιμες" εφαρμογές , ήταν ανοιχτοί και οι χάρτες και το google play(και έπιαναν σύνολο γύρω στα 30-35 mb).Τα έκλεισα αλλά όλο το ίδιο συμβαίνει εδώ και κανα-δυο βδομάδες...

 

Ξέρει κανείς τι να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολυ

 

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα, το Maps ή το Play μπορεί να ανοίγουν και σε άσχετες στιγμές, δεν είναι αυτό το πρόβλημα...Πάγωσέ τις με Titanium ή RootUnistaller για να δεις πάντως να βελτιώνεται η κατάσταση....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα, το Maps ή το Play μπορεί να ανοίγουν και σε άσχετες στιγμές, δεν είναι αυτό το πρόβλημα...Πάγωσέ τις με Titanium ή RootUnistaller για να δεις πάντως να βελτιώνεται η κατάσταση....

 

Δεν το έχω κάνει root το κινητό για να χρησιμοποιήσω αυτά το προγράμματα αν και το σκέφτομαι τώρα σοβαρά....

 

Θα ρωτήσω κάτι που σίγουρα έχουν ρωτήσει και άλλοι αλλά όταν το κάνω root τι rom να βάλω;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει root το κινητό για να χρησιμοποιήσω αυτά το προγράμματα αν και το σκέφτομαι τώρα σοβαρά....

 

Θα ρωτήσω κάτι που σίγουρα έχουν ρωτήσει και άλλοι αλλά όταν το κάνω root τι rom να βάλω;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Διαβασε τις εμπειριες των αλλων απο τις ρομ που εχουν βαλει,κ κρινε αναλογα με τα θελω κ τις αναγκες σου

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Πρώτο ποστ στο φόρουμ, θα ήθελα αν γίνεται τη βοήθειά σας.

 

Έχω το LG optimus 2X με την πρόσφατη έκδοση v20s. Γενικά το τηλέφωνο μια χαρά είναι, εκτός από το μάλλον ασθενές του σήμα.

 

Κάποια προβλήματα που είχα στο παρελθόν (πχ όταν έχανε το σήμα του σε κλειστούς δεν έλεγε να το ξαναβρεί) έχουν εξαλειφθεί πλέον. Έχω ένα θέμα με το Wi-Fi, που πλέον έχει γίνει πολυ πιο σπάνιο και δε με απασχολεί.

 

Το βασικό και σοβαρό πρόβλημα έχει να κάνει με τις συνομιλίες.

Πολλές φορές, σχεδόν μια φορά την ημέρα, τυχαίνει την ώρα που μιλάω να αντιλαμβάνομαι οτι το κινητό έχει...νεκρώσει! Δεν ανα΄βει η οθόνη, τίποτα. Εξακολουθώ να μιλάω και περιμένω να...κλείσει ο άλλος :lol:. Τελικά η μόνη σωτηρία είναι η αφαίρεση της μπαταρίας...

 

Το έχετε συναντήσει ξανά;

 

Ευχααριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Πρώτο ποστ στο φόρουμ, θα ήθελα αν γίνεται τη βοήθειά σας.

 

Έχω το LG optimus 2X με την πρόσφατη έκδοση v20s. Γενικά το τηλέφωνο μια χαρά είναι, εκτός από το μάλλον ασθενές του σήμα.

 

Κάποια προβλήματα που είχα στο παρελθόν (πχ όταν έχανε το σήμα του σε κλειστούς δεν έλεγε να το ξαναβρεί) έχουν εξαλειφθεί πλέον. Έχω ένα θέμα με το Wi-Fi, που πλέον έχει γίνει πολυ πιο σπάνιο και δε με απασχολεί.

 

Το βασικό και σοβαρό πρόβλημα έχει να κάνει με τις συνομιλίες.

Πολλές φορές, σχεδόν μια φορά την ημέρα, τυχαίνει την ώρα που μιλάω να αντιλαμβάνομαι οτι το κινητό έχει...νεκρώσει! Δεν ανα΄βει η οθόνη, τίποτα. Εξακολουθώ να μιλάω και περιμένω να...κλείσει ο άλλος :lol:. Τελικά η μόνη σωτηρία είναι η αφαίρεση της μπαταρίας...

 

Το έχετε συναντήσει ξανά;

 

Ευχααριστώ! :)

 

Εμένα αυτό συμβαίνει όταν το έχω στην τσέπη μου,με παίρνει κάποιος και όταν πάω να απαντήσω δεν ανταποκρίνεται,με τα χιλια ζόρια απαντάω και μετά δε μπορεί να κλείσει και το κινητό καίει πολύ.

 

Από τότε όμως που το έκανα root(μια βδομάδα) και έβαλα άλλη rom δε μου έχει ξανασυμβεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Πρώτο ποστ στο φόρουμ, θα ήθελα αν γίνεται τη βοήθειά σας.

 

Έχω το LG optimus 2X με την πρόσφατη έκδοση v20s. Γενικά το τηλέφωνο μια χαρά είναι, εκτός από το μάλλον ασθενές του σήμα.

 

Κάποια προβλήματα που είχα στο παρελθόν (πχ όταν έχανε το σήμα του σε κλειστούς δεν έλεγε να το ξαναβρεί) έχουν εξαλειφθεί πλέον. Έχω ένα θέμα με το Wi-Fi, που πλέον έχει γίνει πολυ πιο σπάνιο και δε με απασχολεί.

 

Το βασικό και σοβαρό πρόβλημα έχει να κάνει με τις συνομιλίες.

Πολλές φορές, σχεδόν μια φορά την ημέρα, τυχαίνει την ώρα που μιλάω να αντιλαμβάνομαι οτι το κινητό έχει...νεκρώσει! Δεν ανα΄βει η οθόνη, τίποτα. Εξακολουθώ να μιλάω και περιμένω να...κλείσει ο άλλος :lol:. Τελικά η μόνη σωτηρία είναι η αφαίρεση της μπαταρίας...

 

Το έχετε συναντήσει ξανά;

 

Ευχααριστώ! :)

 

Δυστυχώς είναι ένα από τα προβλήματα που έχει βγάλει το 2Χ, από την αρχή του. Ειδικά πρίν από ένα χρόνο τα προβλήματα ήτανε πάρα πολλά. Τελευταία το έχουνε μαζέψει, αλλά όχι εξαφανίσει. Σε custom rom (CM7) τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα και το κινητό σταθερότερο.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! :)

 

Δυστυχώς το κάνει έντονα, όπως επίσης έχει την τάση να κολλάει όταν προσπαθώ να κάνω αλλαγή ενεργής κλήσης (1η και 2η γραμμή).

 

Από custom rom κτλ δηλώνω...σκράπας! :lol:

 

Απλά είναι κρίμα ένα τόσο καλό τηλέφωνο να τρώει άσκοπα κολλήματα σε απλές και απολύτως αναγκαίες διαδικασίες. Να κόλλαγε το GPS πχ, λες ΟΚ, εξακολουθεί να είναι τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κι εμένα μου έχει συμβεί ξαφνικά όταν μιλάω ή πάω να κάνω κλήση να σβήνει η οθόνη και να μην επανέρχεται πατώντας το on/off κουμπί. Άν κάποιος με καλέσει εκείνη τη στιγμή φαίνεται να χτυπάει το τηλ. και να μη το σηκώνω αλλά εγώ επειδή ακριβώς έχω μαύρη οθόνη δε παίρνω πρέφα τίποτα ούτε χτυπάει για να το ακούσω. Άν βγάλω τη μπαταρία και το ανοίξω ξανά, δε μου έρχεται μήνυμα ότι κάποιος με κάλεσε ακριβώς επειδή το τηλέφωνο δεν είναι κλειστό για τη sim λογικά. Αλλά και όταν πάω στο αρχείο κλήσεων να δώ τη συγκεκριμένη κλήση που δεν απάντησα, δεν υπάρχει στο κατάλογο. Τι συμβαίνει ρε παιδιά και πώς λύνεται αυτό ;:worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σε όλους,

Δεν έχω εγκαταστήσει κάποια custom rom και το τηλέφωνο λειτουργεί με την v20R. Ωστόσο από τη μέρα που έκανα αναβάθμιση σε αυτήν την έκδοση το τηλέφωνο επιεικώς σέρνεται. Επίσημα δε βλέπω να κατεβαίνει η v20S στην δικιά μου έκδοση τηλεφώνου. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω χωρίς να χάσω τα δεδομένα του τηλεφώνου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά αν ξέρει κανείς ας βοηθήσει.Έχς κάνει το Lg μου (p990 μοντέλο) root κ έβαλα την ics 4.0.4

Κάποιο διάστημα στην αρχή δεν είχα κανένα πρόβλημα.Αλλά μια μέρα μου εμφάνισε το εξής μήνυμα:worry: " Δυστυχώς, η διαδικασία android.process.media έχει σταματήσει". Ξέρει κανείς τί να κάνω;:wacko:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εχω ενα optimus 2x.

O φορτιστης του δινει output 4.8V-1.0A

Eχω και δυο samsung φορτιστες:

Ο ενας δινει 4.75V - 0.55A

O αλλος 5.0V - 0.7Α

To θεμα μου ειναι οτι ο δικος του μπαινει και βγαινει δυσκολα και φοβαμαι ζημια στην υποδοχη,ενω οι αλλοι δυο ειναι σαν βουτυρο η τοποθετιση και αφαιρεση.Ολοι φορτιζουνε κανονικα το κινητο.

Πρεπει να επιλεξω καποιον απο τους δυο,η δεν υπαρχει προβλημα λογω διαφορετικων τασεων?

Ευχαριστω.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

οποιον και να βαλεις δεν θα εχεις προβλημα.τα ρευματα ειναι ακυνδινα.αν βαλεις τον 4.7 θα αργει λιγο να το φορτησει αλλα δεν θα υπαρχει κανερα ρισκο να σκασει την μπαταρια σε περιπτωση που ο ελεγκτης φορτησης μεσα στο κινητο χαλασει.με τον 5βολτο θα φορτιζει γρηγοροτερα αλλα με ενα μικρο ρισκο να χαλασει την μπαταρια γρηγοροτερα......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...