Jump to content

[Δημοσκόπηση] Προβλήματα / Εμπειρίες με το Οptimus 2X


Tsaglis
 Κοινοποίηση

Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;  

232 members have voted

  1. 1. Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;

    • Όχι, δουλεύουν όλα σωστά
      68
    • Ναι, έχω πρόβλημα (αναφέρετε ποιο)
      47
    • ΔΞ/ΔΑ
      117


Recommended Posts

Από αυτούς που είμαστε εδώ κάποιοι έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα με μία ή άλλη μορφή με το κινητό τους

Η ψηφοφορία αφορά μόνο προβλήματα που οφείλονται στο hardware ή στο stock software. (οχι σε custom roms)

 

Υ.Γ.

Ευχαριστώ για την διόρθωση!

 

Προβλήματα:

1) Παράσιτα στο ηχείο

2) Χαμένες κλήσεις ώς εξής:

α) δεν χτυπά, μερικές φορές, καθόλου στις εισερχόμενες

β) Μερικές φορές σε εισερχόμενη κλήση μπλοκάρει και δεν μπορώ να ακουστώ/ακούσω.

 

Στα 2) α)&β) μονη λύση είναι επανεκκίνηση

 

Αυτή τη στιγμή είναι για δεύτερη φορά στο service (την πρώτη πήγε στη Θεσσαλονίκη και γύρισε ως πήγε)

 

Update:

Το παρέλαβα από το σέρβις την Τρίτη, και δείχνει να δουλεύει σχετικά καλά (~2 μέρες).

Μια φορά μονο μου ζήτησε σε ανύποπτο χρόνο το PIN. Απενεργοποίησα την αίτηση του PIN για να μην συμβεί να νομίζω ότι είναι ανοιχτό ενώ δεν λαμβάνει κλήσεις. (Οπως έκανε ο φίλος michalis1961 πιο κάτω.)

Edited by sakiss

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθω να εγκαταστησω τους drivers για το O2X, κατεβασα το Εργαλείο Υποστήριξης LG Mobile, το usb drivers και το εκανα εγκατασταση. Συνδεοντας ομως το κινητο στο pc δεν μπορει να εγκαταστησει το "ANDROID PLATFORM SOONER SINGLE ADB INTERFACE".

Το κινητο το εχω σε debug mode, εχω win7 x64 μου εβγαλε και ενα μηνυμα σφαλματος οτι ο εν λογω driver δεν ειναι υπογεγραμμενος ψηφιακα... :mad:

Γνωριζει καποιος φιλος τιποτα για το θεμα?

Ευχαριστω

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να εγκαταστησω τους drivers για το O2X, κατεβασα το Εργαλείο Υποστήριξης LG Mobile, το usb drivers και το εκανα εγκατασταση. Συνδεοντας ομως το κινητο στο pc δεν μπορει να εγκαταστησει το "ANDROID PLATFORM SOONER SINGLE ADB INTERFACE".

Το κινητο το εχω σε debug mode, εχω win7 x64 μου εβγαλε και ενα μηνυμα σφαλματος οτι ο εν λογω driver δεν ειναι υπογεγραμμενος ψηφιακα... :mad:

Γνωριζει καποιος φιλος τιποτα για το θεμα?

Ευχαριστω

 

Ναι, το είχα και εγώ και φτιάχνεται πολύ εύκολα.

Βγάζεις το κινητό από την USB.

Πάτα Start > Run > devmgmt.msc

Και κάνε uninstall το android platform sooner single adb interface

Κατέβασε το LGDriver.exe κάντο install και μόλις τελειώσει συνέδεσε ξανά το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι γνωριζουμε το προβλημα που εχει το Ο2Χ με την μνημη τηλεφωνου που χρησιμοποιειται σαν κυρια μνημη και ολες οι εφαρμογες αποθηκευονται κ δουλευουν μονο απο εκει και πως η καρτα sd ειναι για να αποθηκευεις μονο φωτογραφιες κ βιντεο!Για οτιδηποτε σχετικα με την μνημη τηλεφωνου δημιουργω νεο θεμα εδω για να λυσουμε τα προβληματα..!

 

Ενα προβλημα που εχω σαν απορια ειναι αν σε εκδοση gingerbread 2.3.x αυτο διορθωνεται και οι εφαρμογες δουλευουν απο την external μεμορυ και οι εφαρμογες να παιζουν απο κει οπως οι φακελοι παιχνιδιων Gameloft οι οι χαρτες gps!

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων :happy::happy:

Edited by sakiss
Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι θα αλλάξει με την gingerbread σε αυτό το θέμα.

 

Πάντως όπως έχω αναφέρει, σε κάποια προγράμματα πλοήγησης εγκαθιστώνται στην κύρια μνήμη με τους χάρτες στην εξωτερική κάστα δουλεύουν κανονικά. Τέτοια προγράμματα είναι το NDrive και το iGO. Άλλα όπως Sygic Mobile Maps, Don't Panic κ.α. απαιτούν τους χάρτες στην internal.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι θα αλλάξει με την gingerbread σε αυτό το θέμα.

 

Πάντως όπως έχω αναφέρει, σε κάποια προγράμματα πλοήγησης εγκαθιστώνται στην κύρια μνήμη με τους χάρτες στην εξωτερική κάστα δουλεύουν κανονικά. Τέτοια προγράμματα είναι το NDrive και το iGO. Άλλα όπως Sygic Mobile Maps, Don't Panic κ.α. απαιτούν τους χάρτες στην internal.

 

χμμμμ κατι ασχετο..μηπως γνωριζεις γιατι το προγραμμα πλοηγησης sygic aura δεν δουλευει στο LG2X και ζηταει υποστηριξη 3D γιατι δειχνει οτι δεν εχει!ειναι περιεργο..δεν το πιανω αυτο το προβλημα με το 3D!μεχρι κ το LG OPTIMUS ONE που εχω το δουλευει αψογα!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχει να κάνει με το πρόγραμμα. Το έχω παρατηρήσει και σε άλλες high end συσκευές. Έχω επικοινωνήσει με την εταιρία, γνωρίζουν τα προβλήματα και θα βγάλουν (όταν βγάλουν) νέες εκδόσεις που υποστηρίζουν όλο και περισσότερες συσκευές. Σε γενικές γραμμές πάντως δεν βλέπω κάποια δυναμική κινητικότητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το πρόγραμμα. Το έχω παρατηρήσει και σε άλλες high end συσκευές. Έχω επικοινωνήσει με την εταιρία, γνωρίζουν τα προβλήματα και θα βγάλουν (όταν βγάλουν) νέες εκδόσεις που υποστηρίζουν όλο και περισσότερες συσκευές. Σε γενικές γραμμές πάντως δεν βλέπω κάποια δυναμική κινητικότητα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..οποτε περιμενουμε!!ελπιζω να δουμε παντως αλλαγες στο sygic aura γιατι ειναι πολυ ωραιο προγραμμα πλοηγησης!

Θα δοκιμασω τα παραπανω προγραμματα πλοηγησης που μου ανεφερες!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..οποτε περιμενουμε!!ελπιζω να δουμε παντως αλλαγες στο sygic aura γιατι ειναι πολυ ωραιο προγραμμα πλοηγησης!

Θα δοκιμασω τα παραπανω προγραμματα πλοηγησης που μου ανεφερες!

 

Ποιά έκδοση του aura έχεις?Εμένα τρέχει κανονικά.Βέβαια τελευταία φορά το έτρεξα με την fr12 αλλά δε νομίζω πως παίζει ρόλο.

Τώρα ξανακατεβάζω χάρτες για να δοκιμάσω(με τις δοκιμές έσβησα την ιντερναλ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση του aura έχεις?Εμένα τρέχει κανονικά.Βέβαια τελευταία φορά το έτρεξα με την fr12 αλλά δε νομίζω πως παίζει ρόλο.

Τώρα ξανακατεβάζω χάρτες για να δοκιμάσω(με τις δοκιμές έσβησα την ιντερναλ!!!)

 

εχω την 2.1.2 με ελληνικουσ χαρτες που τα εβαλα κ στην internal memory και στην external αλλα με βγαζει παλι ειδοποιηση πως κατι με το 3D δεν υποστηριζεται στην συσκευη μου κ κλεινει η εφαρμογη!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ κατι ασχετο..μηπως γνωριζεις γιατι το προγραμμα πλοηγησης sygic aura δεν δουλευει στο LG2X και ζηταει υποστηριξη 3D γιατι δειχνει οτι δεν εχει!ειναι περιεργο..δεν το πιανω αυτο το προβλημα με το 3D!μεχρι κ το LG OPTIMUS ONE που εχω το δουλευει αψογα!

 

Η τελευταία έκδοση δούλευε (πριν πάει σέρβις) κανονικά στο δικό μου. Η προτελευταία από ότι διάβασα έχει αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια με σωσατε..δεν ηξερα οτι βγηκε 2.1.3 εκδοση!το εβαλα κ δουλευει ωραια :)

ευχαριστω!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν είχα εγκαταστήσει τις nightlies του CM δεν έβλεπε καθόλου την internal memory αλλά μόνο την κάρτα μνήμης. Τώρα τι παίζει ακριβώς δε ξέρω....
Link to comment
Share on other sites

πωωωω...μακαρι να δουλευει μονο απο εχτερναλ κ να δουλευουν ολα απο κει!!θα σωθουμε...!ηδη εχει γεμισει η ιντερναλ μου με τα παιχνιδια της gameloft :mad::mad:
Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν είχα εγκαταστήσει τις nightlies του CM δεν έβλεπε καθόλου την internal memory αλλά μόνο την κάρτα μνήμης. Τώρα τι παίζει ακριβώς δε ξέρω....

 

ναι γιατί η internal ήταν στο /mnt/emmc... ή κάτι παρόμοι δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς που είμαστε εδώ κάποιοι έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα με μία ή άλλη μορφή με το κινητό τους

Η ψηφοφορία αφορά μόνο προβλήματα που οφείλονται στο hardware ή στο stock software. (οχι σε custom roms)

 

Υ.Γ.

Ευχαριστώ για την διόρθωση!

 

Προβλήματα:

1) Παράσιτα στο ηχείο

2) Χαμένες κλήσεις ώς εξής:

α) δεν χτυπά, μερικές φορές, καθόλου στις εισερχόμενες

β) Μερικές φορές σε εισερχόμενη κλήση μπλοκάρει και δεν μπορώ να ακουστώ/ακούσω.

 

Στα 2) α)&β) μονη λύση είναι επανεκκίνηση

 

Αυτή τη στιγμή είναι για δεύτερη φορά στο service (την πρώτη πήγε στη Θεσσαλονίκη και γύρισε ως πήγε)

 

Update:

Το παρέλαβα από το σέρβις την Τρίτη, και δείχνει να δουλεύει σχετικά καλά (~2 μέρες).

Μια φορά μονο μου ζήτησε σε ανύποπτο χρόνο το PIN. Απενεργοποίησα την αίτηση του PIN για να μην συμβεί να νομίζω ότι είναι ανοιχτό ενώ δεν λαμβάνει κλήσεις. (Οπως έκανε ο φίλος michalis1961 πιο κάτω.)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές χωρίς να πάρω χαμπάρι το πότε κάνει reset.

Όσο το είχα να μου ζητάει pin το καταλάβαινα όταν πατούσα το power και έβλεπα την οθόνη του pin.

Φυσικά μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν σα να μην είχα τηλέφωνο.

Τώρα φυσικά έβγαλα το pin οπότε δεν χάνω κλήσεις.

Και κάποιες φορές μετά από φόρτιση με τον φορτιστή του (μου το έχει κάνει 2 φορές) όχι αμέσως μετά την φόρτιση αλλά αφού περάσουν κάποιες ώρες και αν θυμάμαι καλά μετά αφού χτυπήσει το ξυπνητήρι μου έχει μπλοκάρει τελείως και αναγκάστηκα να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία για να ξεμπλοκάρει.

Το είχα πάει στο service και το μόνο που κάνανε ήταν να ξαναπεράσουν το firmware.

Link to comment
Share on other sites

1 φορα μεσα σε ενα μηνα κατοχης μου εκλεισε σε ανυποψιαστο χρονο, μαλλον απο thermal protection της μπαταριας (41oC), δεν ξερω ομως τι προκαλεσε την κομπλα αυτη
Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 15 μέρες.Από τις πρώτες μέρες εκεί που η μπαταρία ήταν για παράδειγμα στο 70% έπεφτε απότομα στο 20 και μετά από 15 λεπτά έκλεινε.Περίμενα ότι το πρόβλημα θα σταματήσει γιατί σκεφτόμουν ότι επειδή ήταν καινούριο θα χρειαζόταν κάποιες φορτίσεις για να 'στρώσει' η μπαταρία και έτσι δεν πήγα να το επιστρέψω (μεγάλο λάθος).Τελικά προχθές μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα μόνο που μετά από το κλείσιμο του κινητού δεν μπόρεσα να το ξαναενεργοποιήσω και δεν φόρτιζε.Το πήγα για service στην αντιπροσωπία της lg στην Θεσσαλονίκη και τώρα είμαι σε αναμονή.:mad:

Υπόψην την συσκευή την πρόσεχα σαν τα μάτια μου ακόμα με τις ζελατίνες την είχα και δεν μου είχε πέσει ποτέ κάτω.Την μπαταρία στην αρχή την άδειασα εντελώς μετά την φόρτισα 12 ώρες και κάθε φορά την φόρτιζα και την άδειαζα μέχρι τέρμα (οταν δεν έκλεινε από μόνο του):blink:.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 15 μέρες.Από τις πρώτες μέρες εκεί που η μπαταρία ήταν για παράδειγμα στο 70% έπεφτε απότομα στο 20 και μετά από 15 λεπτά έκλεινε.Περίμενα ότι το πρόβλημα θα σταματήσει γιατί σκεφτόμουν ότι επειδή ήταν καινούριο θα χρειαζόταν κάποιες φορτίσεις για να 'στρώσει' η μπαταρία και έτσι δεν πήγα να το επιστρέψω (μεγάλο λάθος).Τελικά προχθές μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα μόνο που μετά από το κλείσιμο του κινητού δεν μπόρεσα να το ξαναενεργοποιήσω και δεν φόρτιζε.Το πήγα για service στην αντιπροσωπία της lg στην Θεσσαλονίκη και τώρα είμαι σε αναμονή.:mad:

Υπόψην την συσκευή την πρόσεχα σαν τα μάτια μου ακόμα με τις ζελατίνες την είχα και δεν μου είχε πέσει ποτέ κάτω.Την μπαταρία στην αρχή την άδειασα εντελώς μετά την φόρτισα 12 ώρες και κάθε φορά την φόρτιζα και την άδειαζα μέχρι τέρμα (οταν δεν έκλεινε από μόνο του):blink:.

Γενικά να ξέρεις ότι δεν πρέπει να πέφτει κάτω από το 10% η μπαταρία. Μην το αφήνεις να σβήνει από μόνο του.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να ξέρεις ότι δεν πρέπει να πέφτει κάτω από το 10% η μπαταρία. Μην το αφήνεις να σβήνει από μόνο του.

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή.

Πέρασα από την αντιπροσωπία να παραλάβω το κινητό και τελικά δεν μπόρεσε να το φτιάξει και μου εδωσέ ένα χαρτί ώστε να το αντικαταστήσω με καινούριο από το κατάστημα στο οποίο το προμηθεύτηκα.:D

Ελπίζω το καινούριο να δουλέψει χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω το συγκεκριμένο κινητό, αλλά ένας κολλητός μου που το πήρε παραπονιέται για αρκετά παράσιτα και πολλές επανεκκινήσεις...
A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...