Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παρέα...

έχει κανένας (για το mini) νεότερες εκδόσεις από τα παρακάτω??? Ρωτάω γιατί ούτε το PC companion ούτε το SEUS μου βρίσκουν κάποια αναβάθμιση... Έχουμε πάρει κάποια νεότερη? Ο αδερφός μου πήρε το ΖΤΕ-Skate και έχει την 2.3.5.

Έκδοση Android : 2.3.4

Αριθμός Έκδοσης : 4.0.2.A.0.42

 

Επίσης αν ξέρει κάποιος ας μου λύσει μια απορία...

Κατέβασα από ένα τορρεντ-site το "γνήσιο" :lol: Sygic και μαζί τον downloader για τους χάρτες του, τους οποίους (μόνο για Ελλάδα) τους κατέβασα στο PC. Τι πρέπει να κάνω για να τους δει το πρόγραμμα στο κινητό? Σε ποιόν φάκελο δηλαδή να τους περάσω???

Όταν πάω να το τρέξω μου λέει ότι πρέπει να κατεβάσω χάρτες και ενώ επιλέγω ΜΟΝΟ για την Ελλάδα (65 MB περίπου) αυτό πάει να κατεβάσει ολόκληρη σχεδόν την Ευρώπη ( = 500++ MB).

Πληροφοριακά: είμαι root

 

Αν δεν επιτρέπεται να μου πείτε εδώ, στείλτε μου PM, ή στείλτε με στο κατάλληλο thread.

Σας ευχαριστώωωωω!!!!!

 

οι χαρτες για την ελλαδα ειναι καπου στα 300mb και αποθηκευονται στο φακελο Aura/maps εγω απο το κινητο τους κατεβασα,

 

 

Καλησπέρα πήρα και γω το xperia mini (το πρώτο μου adroid) και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος.

Αυτό που με χάλασε προς το παρόν είναι ότι δεν είχε ακουστικά ψείρες και ήθελα καλύτερη ποιότητα ήχου.

 

Και 2 ερωτήσεις:

1)Γίνεται να κάνουμε κάπως "skip track/next track" ενώ ακούμε μουσική χωρίς να χρειάζεται να ξεκλειδώσουμε το κινητό;Για να μην το βγάζουμε κάθε τόσο όταν είμαστε στο δρόμο και ακούμε μουσική.

 

2)microsd class 10 υποστηρίζει έτσι; Ποια μάρκα λέτε να πάρω;Τα 8gb είναι αρκετά ή να πάω 16gb;

Προς το παρών λέω πάρω http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-MicroSDHC-Class-10-with-SDadapter-8GB-TS8GUSDHC10.htm ή

http://www.cosmodata.gr/product/64815/ram-kingston-micro-sd-hc-16gb-class-10

 

για την κάρτα μνήμης θα σου έλεγα αν δεν θες να βάλεις παρά πολύ πράμα θα σου έλεγα την 8αρα την trascend να παρεις που ειναι πολυ γρηγορη εγω εχω την class 6 και παει πολυ καλα

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά καλημέρα, χρησιμοποιείται όντως antivirus? χρειάζεται γενικά ή σε ειδικές περιπτώσεις;

 

 

 

Οχι μωρε σιγά τωρα μην χρειάζεται antivirus στο κινητό.μόνο μπαταρια τραβάει και πόρους από το κινητό..βάλε το adfree άμα είσαι rooted και γλειτωνεις από τις διαφημίσεις.

 

 

 

παιδια φορτιζει οταν το συνδεουμε με το pc ?και αν ναι γινετε να μην φορτιζει?

 

Ναι φορτίζει παντα.νομίζω δεν γινεται διαφορετικά.

 

 

Taliban το χεις μεταφέρει στην sd?

Aν ναι,αυτό φταιει.

 

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις αγορασα το xperia mini και θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να το φορτησω αμεσως η να το αφησω να σβησει απο μπαταρια κ μετα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις αγορασα το xperia mini και θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να το φορτησω αμεσως η να το αφησω να σβησει απο μπαταρια κ μετα;

 

Εγω θα το άφηνα ή να κλείσει τελείως ή θα το φορτιζα γύρω στο 10%

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το άφηνα ή να κλείσει τελείως ή θα το φορτιζα γύρω στο 10%

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

 

οκ ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια και κατι αλλο!! τα νευρα μου!!!! γινετε να περασω τα παλια μου μυνηματα στο pro??

εχω ενα αρχειο Messages.arc....που μπορω να το βαλω??

Link to comment
Share on other sites

2)microsd class 10 υποστηρίζει έτσι; Ποια μάρκα λέτε να πάρω;Τα 8gb είναι αρκετά ή να πάω 16gb;

Προς το παρών λέω πάρω http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-MicroSDHC-Class-10-with-SDadapter-8GB-TS8GUSDHC10.htm ή

http://www.cosmodata.gr/product/64815/ram-kingston-micro-sd-hc-16gb-class-10

 

Αν είναι να δώσεις 30 ευρώ, πάρε αυτή στα 32 gb. Είναι 24 lίρες+ 2 λίρες μεταφορικά. Ανάλογα με την ισοτιμία σου βγαίνει λίγο πάνω ή λίγο κάτω από 30 ευρώ... Αν δε θες 32άρι, το Άμαζον, έχει πολλές στα 8 και 16 γίγα με πολύ καλύτερη τιμή από ότι αυτές που έβαλες (αν θέλεις να πάρεις και τίποτα άλλο και φτάσεις στις 25λίρες θα έχεις και δωρεάν μεταφορικά. Αυτό το λίνκ που έβαλα είναι από άλλο πωλητή.

 

Και μια ερώτηση: Στις επαφές δε μου βγάζει πεδίο με τα γενέθλια. Υπάρχει ή εγώ δε το βλέπω; Αν δεν υπάρχει στην εφαρμογή της Sony, υπάρχει σε άλλη; Ή έχει να κάνει με το Android γενικά; Από το google κατάλαβα το δεύτερο αλλά δεν είμαι και σίγουρος, ελπίζω να ξέρει κάποιος εδώ.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

οι χαρτες για την ελλαδα ειναι καπου στα 300mb και αποθηκευονται στο φακελο Aura/maps εγω απο το κινητο τους κατεβασα

 

Thanks, απλά με το που πάω από το κινητό να τους κατεβάσω (και ενώ έχω επιλέξει τους χάρτες μόνο για Ελλάδα) μου λέει

"Κατέβηκαν x ΜΒ από 500 ΜΒ, και αυτό με παραξένεψε. Σε αντίστοιχη εφαρμογή που έχω στο Windows mobile HTC Touch HD μου, το πρόγραμμα μαζί με τους χάρτες είναι μόλις 90+ ΜΒ.

 

Ελπίζω σύντομα όχι μόνο να έχω απορίες αλλά να μπορώ να βοηθήσω και κάποιον... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του mini pro και θα θέλα να ρωτήσω μερικά πράγματα...

Πως μπορώ να συγχρονίζω με το outlook τις επαφές και το ημερολόγιο μου?και στις επαφές πως μπορώ να δημιουργήσω ομάδες?και να προσθέσω γενέθλια και άλλα παρομοία στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να συγχρονίζω με το outlook τις επαφές και το ημερολόγιο μου?και στις επαφές πως μπορώ να δημιουργήσω ομάδες?και να προσθέσω γενέθλια και άλλα παρομοία στοιχεία?

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας γιατρέ!!! Για το outlook δε μπορώ να σε βοηθήσω...

Backup τις επαφές μου τις κρατάω πιο παραδοσιακά... Κάνω export τον κατάλογό μου στην κάρτα μνήμης (αρχείο .vcf) και για κάθε ενδεχόμενο (π.χ κλοπή κινητού --> Μακριά από εμάς...) κρατάω το αρχείο αυτό και στο PC.

 

Για το δεύτερο δοκίμασε το "GO Contacts". και ομάδες και γενέθλια... (Edit στην επαφή που θες --> More --> Event) :D :D :D

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! λεω να κανω ενα root να το κανω απο το link αυτο? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

εσεις απο αυτο το εχετε κανει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! λεω να κανω ενα root να το κανω απο το link αυτο? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

εσεις απο αυτο το εχετε κανει?

 

Ναι, αυτό έκανα και εγώ προχθές και δούλεψε άψογα!!! Έτοιμο σε λιγότερο από 1 λεπτό!!!

Απλά ακολούθησε τις οδηγίες κατά γράμμα και θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό έκανα και εγώ προχθές και δούλεψε άψογα!!! Έτοιμο σε λιγότερο από 1 λεπτό!!!

Απλά ακολούθησε τις οδηγίες κατά γράμμα και θα είσαι ΟΚ.

 

οκ φιλε thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πηρε μια φιλη μου το συγκεκριμενο κινητο και αντιμετωπιζει ενα προβλημα. Προσπαθει να βαλει ενα ηχο κλησης απο mp3 και κραταει μονο 20 δευτερολεπτα. Και μαλιστα ως λογικο (αν και εφοσον εβαλε καποιος μικρου χρονου ηχο κλησης) να κανει loop. Αυτο τιποτα. Σταματαει. Εχει κανεις καμια ιδεα;

Host

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις απο εσας να παιξει το Grand Theft Auto 3 που βγηκε προσφατα στο κινητο? Εγω.. "αγορασα" προσφατα το παιχνιδι αλλα δε μου παιζει :cry:

 

Αν θελει κανεις να το δοκιμασει ας μου στειλει πμ να του πω απο που το... αγορασα! :rolleyes:

 

EDIT: Ακυρο! Τελικα μετα απο πολυυυ ψαξιμο τα καταφερα :D

Edited by kostass123
Link to comment
Share on other sites

εχω επιλογη δικτυου το WCDMA/GSM και βλεπω συχνα να χανετε το δικτυο για λιγο και επανερχετε παλι, το ιδιο συμβαινει και σε εσας??????? αν το βαλω σε αλλη επιλογη δεν αναβει το led οταν εχω αναπαντητη - μηνυματα..............παραξενα πραγματα
Link to comment
Share on other sites

εχω επιλογη δικτυου το WCDMA/GSM και βλεπω συχνα να χανετε το δικτυο για λιγο και επανερχετε παλι, το ιδιο συμβαινει και σε εσας??????? αν το βαλω σε αλλη επιλογη δεν αναβει το led οταν εχω αναπαντητη - μηνυματα..............παραξενα πραγματα

 

Κοσμοτε εχεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου

 

Η κοσμοτε φταιει..μου το κανε και μενα πιο παλια.το χει κοψει τελευταια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα το μινι

εχω ενα προβλημα εχω βαλει τραγουδια στη καρτα μεσα απο το υπολογιστη αλλα δεν τα βρισκω

υπαρχει κανενας τροπος να τα ακουω απο την μουσικη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του mini pro και θα θέλα να ρωτήσω μερικά πράγματα...

Πως μπορώ να συγχρονίζω με το outlook τις επαφές και το ημερολόγιο μου?και στις επαφές πως μπορώ να δημιουργήσω ομάδες?και να προσθέσω γενέθλια και άλλα παρομοία στοιχεία?

 

Σίγουρα μπορείς να διαχειριστείς τις επαφές σου στο gmail (ομάδες, πολλαπλές καταχωρήσεις κτλ), ψάξε λίγο στο help, έχει "συνδετήρα" για import από MS exchange και σε επαφές και σε καλεντάρι (το είχα κάνει πριν 1 χρόνο γιαυτό δεν θυμάμαι λεπτομέρειες να σου πω). Hint, φτιάξε μια ομάδα mymobile στο gmail ώστε να βάζεις αντίγραφα επαφών που θέλεις να βλέπεις στο κινητό --> όταν συγχρονίζεις θα κατεβαίνουν όλες έτσι και αλλιώς στο τηλέφωνο, αλλά μετά θα πηγαίνεις contacts settings και θα διαλέγεις να βλέπεις μόνο τις επαφές της ομάδας mymobile!!

 

Εγώ εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ το RoadSync, είναι εφαρμογή επί πληρωμή (στο x10mini που την πρωτοχρησιμοποίησα ήταν δωρεάν με SE license, στο νέο xperia mini την πλήρωσα) και είναι ιδανική αν θέλεις συγχρονισμό με corporate exchange server (με πολλές επαφές κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα το μινι

εχω ενα προβλημα εχω βαλει τραγουδια στη καρτα μεσα απο το υπολογιστη αλλα δεν τα βρισκω

υπαρχει κανενας τροπος να τα ακουω απο την μουσικη

 

σε ποιον φακελο τα χεις βαλει;μπαινεις μεσω της εφαρμογης "μουσικη" και δεν στα βρισκει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα το μινι

εχω ενα προβλημα εχω βαλει τραγουδια στη καρτα μεσα απο το υπολογιστη αλλα δεν τα βρισκω

υπαρχει κανενας τροπος να τα ακουω απο την μουσικη

κατεβασε απο το μαρκετ το astro η oi file manager

σε ποιον φακελο τα χεις βαλει;μπαινεις μεσω της εφαρμογης "μουσικη" και δεν στα βρισκει;

 

μαλλον φιλε δεν εχει κατεβασει καποιον file manager

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...