Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ποτέ! Ο λόγος που σου το λεει αυτό υποθέτω ότι είναι επειδή πιθανότατα το market ανιχνεύει τροποποιημένο λογισμικό (εξαιτίας της Wind) και σου λεει εσφαλμένα ότι δεν είναι συμβατό. Εξίσου πιθανό επίσης να έχει φάει κανένα κόλλημα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπαίνω στο market για να κατεβασω το Titanium Backup κ μου λέει ότι δεν ειναι συμβατο με τη συσκευη μου

"This app is incompatible with your Wind Sony Ericsson ST15i." Φυσικά αυτο το βρηκα ψαχνωντας μεσω browser στον υπολογιστη. Στο κινητο δε μου το εμφανιζει καθολου. Παρολα αυτά για την Pro εκδοση μου βγάζει ότι είναι συμβατά. Εχει κανεις ιδεα γιατί μπορεί να γινεται αυτό κ τι μπορώ να κανω..?? Για αρχη κατεβασα το .apk από το site τους για να κανω δουλεια μου αλλά δεν νομίζω πως αυτή ειναι η λύση σε περίπτωση που εχουν κ άλλοι το ιδιο πρόβλημα!!

 

Εντάξει, το πρόβλημα διορθωθηκε. Όπως φαίνεται στο τελευταιο update, "Fixed the Play Store visibility problem for good!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.Όπως είχα αναφέρει πιο πάνω μου έχει πέσει το Mini pro μου και μου εχει σπάσει το τζάμι του.Όπως μου είπε ο zxr πήρα τηλέφωνο ένα sony ericsson point και τους ρώτησα τιμή.Βγαίνει στα 140 euro την στιγμή πυ εγώ το κινητό το πήρα 160!!!Πως μπορώ να βρω ένα τζάμι και να το δώσω εγώ να το περάσουν;Δε δίνω με τίποτα τόσα λεφτά!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.Όπως είχα αναφέρει πιο πάνω μου έχει πέσει το Mini pro μου και μου εχει σπάσει το τζάμι του.Όπως μου είπε ο zxr πήρα τηλέφωνο ένα sony ericsson point και τους ρώτησα τιμή.Βγαίνει στα 140 euro την στιγμή πυ εγώ το κινητό το πήρα 160!!!Πως μπορώ να βρω ένα τζάμι και να το δώσω εγώ να το περάσουν;Δε δίνω με τίποτα τόσα λεφτά!

Με 15 ευρω περιπου μπορεις να αγορασεις καινουριο και να το περασεις. Αν δεν ''πιανουν'' τα χερια σου δωστο σε καποιον που να μπορει να το κανει.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=digitizer+for+Mini+pro&_sacat=0

 

edit επελεξε καποιο που να εχει και εργαλεια για να το ξεβιδωσεις.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με 15 ευρω περιπου μπορεις να αγορασεις καινουριο και να το περασεις. Αν δεν ''πιανουν'' τα χερια σου δωστο σε καποιον που να μπορει να το κανει.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=digitizer+for+Mini+pro&_sacat=0

 

Σ'ευχαριστω πολύ φίλε μου για την αμεση απάντηση!Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν το διακινδυνεύω μάλλον και θα το δώσω κάπου να μου το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ψάχνεις κάτι τέτοιο ή κάτι τέτοιο.

 

Δες κι αυτό και καθάρισες

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ON7Acl7Z3fI&feature=results_main&playnext=1&list=PLF2B8C59A81983CEF]Sony Ericsson Xperia X10 Screen Repair Disassemble by Britec - YouTube[/ame]

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ φίλε μου για την αμεση απάντηση!Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν το διακινδυνεύω μάλλον και θα το δώσω κάπου να μου το φτιάξουν.

φανταζομαι σε καποιο ''μικρο'' μαγαζι θα το πας ;)

Ρωτησε ποσα χρηματα θελουν για να στο αλλαξουν και ποσα χρηματα θελουν αν το πας εσυ το digitizer και στο αλλαξουν αυτοι.

 

Απο το ebay αν ο πωλητης ειναι απο ασια κανουν να ερθουν 15-20 ημερες και απο ευρωπη ~5 ημερες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

Είμαι κάτοχος ενός SE St15i και έχω το εξής πρόβλημα..ενώ το κινητό μπορεί να λειτουργεί κανονικά στα πάντα,να μην έχει κολλήματα κλπ. μου κάνει το εξής παράξενο..Στα καλά καθούμενα σταματάνε να ακούγονται οι ήχοι..Δηλαδή αν το έχω δίπλα μου και δεν το πειράζω για Χ χρόνο από εκεί που ακούγονται κανονικά,όταν με καλέσει κάποιος ακούγεται μόνο η δόνηση!Επίσης αν το σηκώσω δεν με ακούει ο συνομιλητής μου αλλά δεν τον ακούω και εγώ.

Ακόμη έχω παρατηρήσει πως αυτό το πρόβλημα μπορει να το παρουσιάσει όταν πχ πάω να το ξεκλειδώσω για να μπω στο menu.Ακούγεται ένας ήχος σα να σκάει ηχείο!

Όταν κάνω restart δουλεύουν όλα κανονικά... :ninja:

 

Σημείωση:Έχω κάνει Update στο ICS.Το πρόβλημα παραμένει,το είχε και στην προηγούμενη έκδοση.Οι ήχοι δεν ακούγονται καθόλου,ούτε όταν έβαλα μουσική,ούτε στις κλήσεις ούτε πουθενά!Δοκίμασα hard/soft reset,να βγάλω την κάρτα μνήμης,μέχρι και διαφορετική κάρτα SIM,το πρόβλημα παραμένει και παρουσιάζεται σε άσχετο χρονικό διάστημα,είτε με φορτισμένη μπαταρία είτε με αφόρτιστη,είτε παίζω είτε όχι... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα έχει γρατζουνιστει το τζαμάκι της κάμερας με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να είναι πολύ θαμπές, μπορώ να το αλλάξω? Εχω το mini.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα έχει γρατζουνιστει το τζαμάκι της κάμερας με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να είναι πολύ θαμπές, μπορώ να το αλλάξω? Εχω το mini.

 

Και εγώ νόμιζα οτι είχε γδαρθει εβγαζε θολά κτλ αλλά τελικά ήταν η μπλε επιστροση που ειχε ξεφλουδισει .Το έστριψα με νωπό και μαλακό πανάκι με πολύ προσοχή και υπομονή μέχρι ναφύγει τελείως και τώρα είναι κομπλε μη σου πω ότι τραβάει και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και στην GB ετσι αρχισε και στην ICS τα παλαβα, οπως βρισκεται στο stadby ξαφνικα αναβει η οθονη για 2-3 δευτερολεπτα και σβηνει ενω ξανα-αναβει σε ουτε 10 δευτερα και ξανασβηνει παλι.. reboot και μετα απο λιγο παλι τα ιδια, η μπαταρια off λιαν συντομως.. τι το πιανει ωρες ωρες..;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σήμερα το μεσημερι13:30-14:00 το mini παρουσιασε το γνωστο προβλημα με την υπερθερμανση.γραφωντας sms στον ηλιο ενιωσα να ενεργοποιειται η δονηση και μετα το δεξι πληκτρο.

το εκανε κανα δυο φορες.πηγα στην σκια και διορθωθηκε.

προφανως εφταιγε οχι μονο η υψηλη θερμοκρασια περιβαλλοντος αλλα και η εντονη ακτινοβολια.

το παρατηρησε κανεις αλλος(απο επιδιορθωση και μη);

λεω να το ξαναπαω για calibration.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σήμερα το μεσημερι13:30-14:00 το mini παρουσιασε το γνωστο προβλημα με την υπερθερμανση.γραφωντας sms στον ηλιο ενιωσα να ενεργοποιειται η δονηση και μετα το δεξι πληκτρο.

το εκανε κανα δυο φορες.πηγα στην σκια και διορθωθηκε.

προφανως εφταιγε οχι μονο η υψηλη θερμοκρασια περιβαλλοντος αλλα και η εντονη ακτινοβολια.

το παρατηρησε κανεις αλλος(απο επιδιορθωση και μη);

λεω να το ξαναπαω για calibration.

εχεις κανει την αναβαθμιση σε ics?πριν το πας για επισκευη κανε την πρωτα και αν το ξανακανει (πραγμα που απευχομαι) τοτε το πας.ουτως η αλλως και στο σερβισ να το πας θα στο αναβαθμισουν στην τελευταια εκδοση.παντως οσοι ειχαν το προβλημα και εκαναν αναβαθμιση αναφερουν οτι μεχρι τωρα δεν εχουν προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σήμερα το μεσημερι13:30-14:00 το mini παρουσιασε το γνωστο προβλημα με την υπερθερμανση.γραφωντας sms στον ηλιο ενιωσα να ενεργοποιειται η δονηση και μετα το δεξι πληκτρο.

το εκανε κανα δυο φορες.πηγα στην σκια και διορθωθηκε.

προφανως εφταιγε οχι μονο η υψηλη θερμοκρασια περιβαλλοντος αλλα και η εντονη ακτινοβολια.

το παρατηρησε κανεις αλλος(απο επιδιορθωση και μη);

λεω να το ξαναπαω για calibration.

 

Δηλαδή το πήγες ήδη μια φορά σε service, στο φτιάξαν, και ξαναεμφανίζει το πρόβλημα με τα κουμπιά που τρελένονται;

Εγώ από τότε που το πήγα για επιδιόρθωση δεν το ξαναεμφάνισε. Αλλά ίσως η ακτινοβολία να είναι ένα θέμα όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει την αναβαθμιση σε ics?πριν το πας για επισκευη κανε την πρωτα και αν το ξανακανει (πραγμα που απευχομαι) τοτε το πας.ουτως η αλλως και στο σερβισ να το πας θα στο αναβαθμισουν στην τελευταια εκδοση.παντως οσοι ειχαν το προβλημα και εκαναν αναβαθμιση αναφερουν οτι μεχρι τωρα δεν εχουν προβλημα

δεν δοκιμασα να εγκαταστησω ICS.θα το κανω λογικα θα εχει βγει και για το δικο μου.

παντως οταν τηλεφωνησα στο service και τους ειπα οτι το εχω ξαναφερει μου ειπαν να το παρατηρησω και αν το ξανακανει να τους το παω.

και την προηγουμενη φορα μου ειχαν πει οτι καλυτερα να κανουν εκεινοι την αναβαθμιση και οχι εγω.

 

Δηλαδή το πήγες ήδη μια φορά σε service, στο φτιάξαν, και ξαναεμφανίζει το πρόβλημα με τα κουμπιά που τρελένονται;

Εγώ από τότε που το πήγα για επιδιόρθωση δεν το ξαναεμφάνισε. Αλλά ίσως η ακτινοβολία να είναι ένα θέμα όπως λες.

ναι αρχές Μαΐου εμφανισε το προβλημα και καναμε την αναβαθμιση.

το θεμα ειναι το ξαναεμφανισε χθες 13:00-14:00 στον ήλιο οταν εγραφα sms.

εμφανισε τα συμπτωματα:

το δεξι του μενου ενεργοποιηθηκε και παρολιγον να σβυσει συνομιλιες...

επισης αρχισε να λειτουργει η δόνηση και το "κολλημα" με back button.

μολις πηγα στην σκια εξαφανιστηκαν.το εκλεισα και το ανοιξα για να δω μη τυχον το ξανακανει και παρατηρησα οτι εχασε τον χρονο απο τη στιγμη φορτισης και ξεκινησε να μετραει τον χρονο απο την αρχη σαν να το εβγαλα απο τον φορτιστη εκεινη τη στιγμη.

πιθανον να φταιει η ακτινοβολια και η θερμοτητα.:confused:

Edited by dpa2007
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι. το πήρα στη γυναίκα μου και μου κάνει εντύπωση η κάρτα μνήμης. Από τα 2gb ελεύθερα έχει τώρα μόνο τα 800mb. Έβαλα καμμιά 20αριά παιχνίδια μόνο. Κοιτάω μέσω companion ένα-ένα τα folder, είδα τα hidden, πουθενά τόσο μεγάλα αρχεία για να δικαιολογούν το χαμένο gb. Που βρίσκονται όλα αυτά τα mb;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Το κινητό(xperia mini pro) μετά την αναβάθμιση την τελευταία, δεν μου τα λέει καλά... από τότε που την έκανα κολλάει που και που. Ένα παράδειγμα..παλαιότερα πατούσα το πλήκτρο αφής για να πάω πίσω και "έπιανε" αμέσως τώρα κολλάει..Όχι πάντα βέβαια, έχει και τις καλές του μέρες που λένε,Άντε λέω εντάξει προφανώς ίσως είναι ανοιγμένες πολλές εφαρμογές και τρέχουν "πίσω" οπότε το συνήθισα. Εδώ και λίγες μέρες όμως μου βγάζει νέο πρόβλημα..πάω να ανοίξω την εφαρμογή πχ του FB και του Twitter, με πετάει! Μετά με πετούσε και από το άλμπουμ..το έκλεισα το άνοιξα όλα καλά..σε κάποια ανυποψίαστη στιγμή μετά απο κάποιες μέρες ξανά το ίδιο! Ώσπου χθες ξαφνικά έκανε επανεκκίνηση μόνο του, βάζω κωδικό , ανοίγει , ελέγχω αν ανοίγουν όλες οι εφαρμογές και ήταν όλα οκ, μετά από λίγο πάω να πάρω τηλ και δεν μου άνοιγε τα ονόματα και φυσικά το "πληκτρολόγιο" για να τηλεφωνήσω..με πέταγε, το άφησα στην άκρη μετά από λίγο ξανά επανεκκίνηση..Αυτό έγινε 3 φορές..η εντύπωση που μου έδωσε είναι σα να ανοίγει, είναι όλα καλά και μετά αρχίζουν κλείνουν μία μία οι λειτουργίες και προσπαθεί να τις κάνει επανεκκίνηση χωρίς αποτέλεσμα, ώσπου στο τέλος κάνει ολόκληρο επανεκκίνηση? Κάτι τέτοιο κατάλαβα μάλλον να γίνεται.. Ξέρει κανείς τι γίνεται?? Και αν ναι , κάποια λύση ίσως?

Συγνώμη για την "έκθεση" :P

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να είναι το πρόβλημα με τα πλήκτρα αφής που ζεσταίνονται και μετά πατιούνται μόνα τους!

Αν μπορείς την ώρα που ξεκινάει το πρόβλημα να ψύξεις το κινητό (ανεμιστήρα/air-condition) να δεις αν φτιάχνει, μέχρι να ζεσταθεί πάλι!

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι. το πήρα στη γυναίκα μου και μου κάνει εντύπωση η κάρτα μνήμης. Από τα 2gb ελεύθερα έχει τώρα μόνο τα 800mb. Έβαλα καμμιά 20αριά παιχνίδια μόνο. Κοιτάω μέσω companion ένα-ένα τα folder, είδα τα hidden, πουθενά τόσο μεγάλα αρχεία για να δικαιολογούν το χαμένο gb. Που βρίσκονται όλα αυτά τα mb;

 

Εχεις περασει παιχνιδια στην καρτα μνημης? Στο android_secure (καπως ετσι λεγεται ο φακελος) κοιταξες?

Παντως 800mb απο τα 2gb νομιζω δεν ειναι κ λιγος χωρος για τοσα παιχνιδια που εβαλες.

 

Οπως και στην GB ετσι αρχισε και στην ICS τα παλαβα, οπως βρισκεται στο stadby ξαφνικα αναβει η οθονη για 2-3 δευτερολεπτα και σβηνει ενω ξανα-αναβει σε ουτε 10 δευτερα και ξανασβηνει παλι.. reboot και μετα απο λιγο παλι τα ιδια, η μπαταρια off λιαν συντομως.. τι το πιανει ωρες ωρες..;

 

Αυτο που λες το εκανε και το δικο μου με το GB αλλα και με το ICS απο τοτε που εβαλα την επισημη αναβαθμιση!!

Τωρα ομως εχω βαλει custom rom και προβλημα κανενα! Λειτουργει και το led για τις ειδοποιησεις κλπ :D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όταν η οθόνη είναι κλειστή και πάω να την ξεκλειδώσω κάτω από την ώρα και την ημερομηνία υπάρχει ένα γράμμα "λ". Προφανώς κατά λάθος πατήθηκε κάποια ρύθμιση στο τι θέλω να έχω στην οθόνη (ξε)κλειδώματος αλλά δε μπορώ να το βρω να το σβήσω.

 

Edit: Το βρήκα.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα αγορασω το μινι (απλο) θα εχω αυτο το προβλημα που ζεστενονται τα αφης?????

τωρα μια ερωτηση για το προ.αμα παρω το προ θα εχω το προβλημα στον ηχο οταν θα τραβαω βιντεο???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα αγορασω το μινι (απλο) θα εχω αυτο το προβλημα που ζεστενονται τα αφης?????

 

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Αν σου τύχει όμως διορθώνεται με μια αναβάθμιση λογισμικού σε κάποιο service center της SE.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Αν σου τύχει όμως διορθώνεται με μια αναβάθμιση λογισμικού σε κάποιο service center της SE.

 

ok σε ευχαριστω.για το προ οποιος μπορει ας μου απαντηση σχετικα με τον ηχο στο βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Αν σου τύχει όμως διορθώνεται με μια αναβάθμιση λογισμικού σε κάποιο service center της SE.

 

Αναβάθμιση βασικά μόνος σου κάνεις, ποιο το νόημα να τραβηχτείς σε service; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση βασικά μόνος σου κάνεις, ποιο το νόημα να τραβηχτείς σε service; :worry:

 

Μιλάω για μια αναβάθμιση που γίνεται ειδικά για το θέμα των κουμπιών, κάτι που δυστυχώς δεν γίνεται να το κάνουμε μόνοι μας (εκτός αν δεν σε πειράζει να χάσεις την εγγύηση μπορείς να βάλεις το calibration script απ το xda).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...