Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγω κάποια πράγματα για το super κινητό.

Κάποιες φορές ανάβει η οθόνη μόνη της. Απο που το ρυθμίζω να μην ανάβει αν δεν πατήσω εγω κουμπί?

Επίσης πως μπορώ να αυξήσω τον χρόνο που μένει ανοιχτεί η οθόνη όταν πχ έχω ανοιχτεί μια εφαρμογή. Αν και θα ήθελα να μην κλείνει καθόλου όταν έχω ανοιχτή κάποια εφαρμογή.

Επίσης παρόλο που έχω το advanced task killer και το πατάω, πάνω εξακολουθεί να τρέχουν εφαρμογές πχ πάνω στη μπάρα έχει το facebook το οποίο δεν έχω κάνει login.

και τέλος έχω παρατηρήσει πως με καλώδιο που έχω πάρει απο το ebay κάνει 3πλάσιο χρόνο να γεμίσει η μπαταρία μπορεί και παραπάνω απο ότι το εργοστασιακό που είχε η συσκευασία πάντα απο το pc. Παίζει κάτι με τα καλώδια ή ειναι ελλατωματικό?

και τέλος τέλος ... μια εφαρμογή που έχει το iphone που βγάζεις μια photo και μετα μπορείς να πετάξεις πυραύλους και να φαίνεται πως ανατινάχτικαν τα άτομα που είναι μέσα ή που βάζει φαντάσματα τριγύρω απο τα άτομα της photo υπάρχει για android και πως λέγεται? Αυτα...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσο αφορά τα τρελα που κάνουν τα πλήκτρα αφής στην ανεβασμένη θερμοκρασία οφείλονται στο ότι ίσως τα κουμπιά αυτά δουλεύουν με την θερμοκρασία? Οποτε μόλις ανεβει η θερμοκρασία αυτά τρελαίνονται.... Λέω εγω μήπως... Το πρόβλημα να είναι κατασκευαστικο ελάττωμα το οποίο και στο σερβις να το πας να μην γίνεται τίποτα....
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά νόημα βγάζει... Οι βιντεοκλήσεις υπήρχαν πριν αρχίσουμε να έχουμε mobile internet.. Εννοεί, φαντάζομαι, αν η μπροστινή κάμερα είναι μόνο για βιντεοκλήσεις μέσω κάποιου προγράμματος (όπως το Skype) ή αν μπορεί να κάνει την παλιά, κλασσική βιντεοκλήση που χρειάζεται μόνο το δίκτυο κινητής και όχι όγκο δεδομένων όπως έκανε, για παράδειγμα, αυτό: http://www.xe.gr/tilefonia/kinita-tilefona,sony-ericsson,all|ad-9686052.html :p

 

Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν υποστηρίζει και δεν το έχω για να δω..! Νομίζω όχι αλλά με πολλή μεγάλη επιφύλαξη.. Ας απαντήσει κάποιος κάτοχος..:)

 

Άλλο το πως γίνεται, και άλλο το πως χρεώνεται. Η videoκλήση, πάντα γίνεται με δεδομένα. Γι'αυτό και ήταν / είναι απαραίτητο να είσαι με 3G για να κάνεις videocall χωρίς 3rd party application.

 

Μάλιστα.

Η ιντερνετικη βίντεο - κλήση είναι ίδια με τη βίντεο - κλήση μέσω δικτύου;

Να το πω-γράψω αλλιώς, όταν κάνει βίντεο - κλήση η χρέωση είναι στα δεδομένα (όγκος) ή στο χρόνο ομιλίας χρέωσης των εταιριών κινητής τηλεφωνίας;

Να το γράψω και αλλιώς, στα "πακέτα" που περιλαμβάνουν δωρεάν βίντεο - κλήσης θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή όχι;

 

Αν είναι να μη το πάρω και να πάρω Amita ;)

 

 

 

Ευχαριστώ

Θα περιμένω μήπως πάρω μια ορθή απάντηση ;)

 

Η ορθή απάντηση, έρχεται πάντα μετά από μία σωστή ερώτηση :) Δεν είχα σκοπό να σε θίξω ή να παίξω τον έξυπνο. Καλό δεν είναι να μαθαίνουμε όσο πάμε ; ;)

 

Από τις απαντήσεις των άλλων νομίζω πήρες την απάντηση που ήθελες ;)

 

Και ένας ωραίος χυμός πάντα είναι καλός :p

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το πως γίνεται, και άλλο το πως χρεώνεται. Η videoκλήση, πάντα γίνεται με δεδομένα. Γι'αυτό και ήταν / είναι απαραίτητο να είσαι με 3G για να κάνεις videocall χωρίς 3rd party application.

 

Καλά, δεν έχει νόημα να το αναλύουμε άλλο. Η ερώτηση -και συνεπώς η απάντηση- αφορούσε όχι το αν χρειάζεσαι κάλυψη 3G αλλά το αν μπορεί να κάνει την παραδοσιακή βιντεοκλήση που δεν χρειάζεται κατανάλωση δεδομένων.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το APN εννοω.υπαρχει στις ρυθμισεις σου;

 

ναι. Το APN υπάρχει κανονικά...

ξαναλέω ότι αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν ενεργοποιω τη μεταφορά δεδομένων δεν μου βγάζει το σύμβολο με τα βελάκια στην πάνω μπάρα, είναι δηλαδή σαν να μην ενεργοποιείται..

 

Είναι λογικό αυτό?

μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή?

Edited by mariners_mini
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Χτες αγόρασα ένα mini pro απο vodafone....μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη από το κινητό.. αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι όταν χρησιμοποιώ την κάμερα και συγκεκριμένα το βίντεο που έχω τραβήξει οταν κάνω αναπαραγωγή ακούγεται ένα ελαφρύ συνεχόμενο χτύπημα.. απ οτι εχω δια΄βασει και προηγουμενως προκειται για ενα ειδος ηλεκτροστατικου θορυβου. Προέρχεται απο την μπαταρία η την υποδοχή της σιμ και επηρεάζει το βιντεο.

Τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω?

θα χρειαστεί σερβις ή είναι κατι παροδικό?

πρέπει να αλλάξω μπαταρια?? θα επηρεάσει την λειτουργία του κινητου και θα παρουσιαστουν διάφορα προβλήματα αργότερα??

 

Σας παρακαλώ απαντήστε μου όσο πιο σύνομα γινεται.. ειναι κρίμα το κινητο ειναι ολοκαίνουργιο και παρα πολυ καλο.. :) :)

 

Όπως είχα postάρει και παλιότερα:

. . . απ' ό,τι βρίσκω δεν έχει εξαληφθεί τελείως το πρόβλημα (να ένα thread που εξετάζουν το θέμα). Γενικά όσο πιο πρόσφατα κατασκευασμένη είναι η συσκευή (φαίνεται από τον production week κωδικό στο sticker κάτω από τη μπαταρία) τόσο λιγότερο "εμφανής" είναι ο θόρυβος (αισθητή βελτίωση φαίνεται να υπάρχει από 11W39 και πάνω - δηλ. 11W40, 11W41 κτλ) . . .

 

Γενικά, δεν είναι κάτι παροδικό και απ' όσο ξέρω δε μπορείς να το φτιάξεις με κάποιο τρόπο, ούτε χειροτερεύει με το χρόνο ή δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα. Το να το πας για service δεν πιστεύω να βελτίωνε κάτι, ίσως αν σου άλλαζαν την πλακέτα του κινητού με μια πιο καινούρια, τότε να έβλεπες διαφορά. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αναβαθμίσεις το firmware του κινητού στην τελευταία έκδοση και να δεις αν άλλαξε κάτι.

 

Προσωπική άποψη, αν έχεις από 11W40 και πάνω, μην ασχοληθείς περαιτέρω με το θέμα (κάνε το update μόνο) και κοίτα να ευχαριστηθείς τα καλά της συσκευής...

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα με την υπερθερμανση των softkeys με χτυπησε και μενα(στο μινι της κοπελιας μου).ειμαστε για σερβις .πλεον 10 λεπτα χρησης και το κινητο αρχιζει το προβλημα και επιδεινωνεται μερα με τη μερα.λογικα θα το χασουμε για καιρο το κινητο στο συνεργειο και χωρις σιγουρο αποτελεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Η ιντερνετικη βίντεο - κλήση είναι ίδια με τη βίντεο - κλήση μέσω δικτύου;

Να το πω-γράψω αλλιώς, όταν κάνει βίντεο - κλήση η χρέωση είναι στα δεδομένα (όγκος) ή στο χρόνο ομιλίας χρέωσης των εταιριών κινητής τηλεφωνίας;

Να το γράψω και αλλιώς, στα "πακέτα" που περιλαμβάνουν δωρεάν βίντεο - κλήσης θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή όχι;

 

Αν είναι να μη το πάρω και να πάρω Amita

Πάρε Amita φίλε μου. Με απλά λόγια. Ας πούμε ότι έχεις πακέτο με 1500 λεπτά δωρεάν κλήσεις και βιντεκλήσεις καθώς και 100ΜΒ δωρεάν. Αν κάνεις βιντεοκλήση με το πχ W705 τότε θα καταναλώσεις τα 1500 λεπτά. Αν κάνεις την βίντεοκληση με το mini θα καταναλώσεις τα 100ΜΒ οποιοδήποτε πρόγραμμα κι αν χρησιμοποιήσεις. Με άλλα λόγια τα SE Android δεν κάνουν βίντεο κλήση μέσω GSM.

Άλλο το πως γίνεται, και άλλο το πως χρεώνεται. Η videoκλήση, πάντα γίνεται με δεδομένα. Γι'αυτό και ήταν / είναι απαραίτητο να είσαι με 3G για να κάνεις videocall χωρίς 3rd party application.

Σωστός αλλά σε μια πιο γενική θεώρηση όλες οι ψηφιακές επικοινωνίες αφορούν ουσιαστικά μεταφορά δεδομένων. Όλα σε 0 και 1 μετατρέπονται. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η λύση που ανοίγει μόνη της οθόνη ακούει στο όνομα screen off fx και δεν ανοίγει απο μόνη της η οθόνη πρέπει να πατήσω το power ή το HOME.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έπειτα απο 3+κάτι μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας του Mini μου (st15i), εδώ και 2 περίπου εβδομάδες παρουσιάζει το γνωστό πρόβλημα με τα πλήκτρα αφής... (υπερθέρμανση http://www.youtube.com/watch?v=XPC-uayx4y8). Επειδή ήμουν root δεν είχα κάνει την αναβάθμιση σε 0.62 μέχρι τώρα και σκέφτηκα να την κάνω μήπως και βελτιωθούν τα πράγματα.

Π@@τσες μπλέ!!!

Μέρα με τη μέρα το πρόβλημα είναι πιό έντονο, με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην μπορώ καν να πάρω τηλέφωνο, αφού μόλις μπώ στις επαφές με πετάει πάλι έξω.... :mad::mad::mad:

Είχε αναφερθεί παλιότερα ότι με την αναβάθμιση ίσως να λυνόταν το πρόβλημα. Δεν στέκει κάτι τέτοιο, αφού το θέμα όπως αποδυκνείεται είναι hardware-ικό και όχι software-ικό.

To mini μου είναι από την παρτίδα 11w46 και θα φύγει άμεσα για service στην Sony(-ericsson).

Θα ενημερώσω μόλις έχω νέα, γιατί το συγκεκριμένο θέμα μας αφορά όλους.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα οτι η μνημη μου ειναι πολυ χαμηλη... 41mb ελευθερα απο τα 335mb! Ειναι φυσιολογικο αυτο η πρεπει να αρχισω να ανησυχω?Σε εσας ποσο φτανει η ελευθερη μνημη?Χρησιμοποιω το go luncher και το go locker αν αυτο βοηθαει σε κατι... :p
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα οτι η μνημη μου ειναι πολυ χαμηλη... 41mb ελευθερα απο τα 335mb! Ειναι φυσιολογικο αυτο η πρεπει να αρχισω να ανησυχω?Σε εσας ποσο φτανει η ελευθερη μνημη?Χρησιμοποιω το go luncher και το go locker αν αυτο βοηθαει σε κατι... :p

 

Σύμφωνα με αυτό, δεν παίζει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα συμβαίνει το εξής δεν παίζει κανένα ποδοσφαιρακι το mini pro μού ούτε το PES ούτε το FIFA ούτε το real football το δικό μου mini είναι αλλεργικό με το Ποδόσφαιρο η όλα είναι έτσι;
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το gsmarena για την υπερθερμανση των πληκτρων αφης αναφερει τα εξης:

<<here is the procedure to fix overheating and capacitive button issues

 

1 root your phone

2 install gscript from android marked

3 run the following script using gscript

 

dev=/sys/devices/platform/spi_qsd.0/spi0.0

fw=touch_smultron_sony.hex

cyttsp_fwloader -dev $dev -fw /system/etc/firmware/$fw -verify_only

sleep 5

reboot -p

 

4 after execution phone will restart

 

and the problem got fixed>>

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το gsmarena για την υπερθερμανση των πληκτρων αφης αναφερει τα εξης:

<<here is the procedure to fix overheating and capacitive button issues

 

1 root your phone

2 install gscript from android marked

3 run the following script using gscript

 

dev=/sys/devices/platform/spi_qsd.0/spi0.0

fw=touch_smultron_sony.hex

cyttsp_fwloader -dev $dev -fw /system/etc/firmware/$fw -verify_only

sleep 5

reboot -p

 

4 after execution phone will restart

 

and the problem got fixed>>

Το έχει δοκιμάσει κανένας το παραπάνω ρε παιδιά??? Δουλεύει??? Αξίζει να ασχοληθώ, να κάνω downgrade στην 0.42 για να κάνω root, ή να το παω για επισκευή να μη χάνω άδικα το χρόνο μου???

Link to comment
Share on other sites

Μ'ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα της υπερθέρμανσης παρόλο που δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο μέχρι στιγμής και το δουλεύω για πολύ ώρα ορισμένες φορές στο ίντερνετ ή κανένα παιχνίδι.(11W50 γράφει το δικό μου)

 

Just in case που λένε όμως, αυτό...

Το έχει δοκιμάσει κανένας το παραπάνω ρε παιδιά??? Δουλεύει???

 

Περιμένω ανυπόμονα και την απάντηση του grego_z με ότι νεότερο απ'το service της Sony..

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μ πειτε γτ δν μπορω να μπω στο android εχω τ xperia x10 mini και δν μου μπαινει εχω κανει λογαριασμο αλλα δν μπαινει σας παρακαλω βοηθηστε με

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μ πειτε γτ δν μπορω να μπω στο android εχω τ xperia x10 mini και δν μου μπαινει εχω κανει λογαριασμο αλλα δν μπαινει σας παρακαλω βοηθηστε με

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

 

Είσαι σε λάθος θέμα (εδώ δεν μιλάμε για το X10), και δεν περιγράφεις το πρόβλημα σου.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ενεργοποιήσω το 3G...πως να το κάνω;Και όταν δεν το χρησιμοποιώ να το απενεργοποιώ για να μην μου τρώει όταν θα μπαίνω στο ιντερνετ καταλάθος...Έκανα κάτι ρυθμίσεις αλλά δεν ανοίγει το ίντερνετ...Πρέπει να το κάνω επανακίνηση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ενεργοποιήσω το 3G...πως να το κάνω;Και όταν δεν το χρησιμοποιώ να το απενεργοποιώ για να μην μου τρώει όταν θα μπαίνω στο ιντερνετ καταλάθος...Έκανα κάτι ρυθμίσεις αλλά δεν ανοίγει το ίντερνετ...Πρέπει να το κάνω επανακίνηση;

 

οταν απενεργοποιεις απο τις ρυθμισεις την κινηση δεδομενων τοτε το κινητο σου δεν μπαινει στο ιντερνετ.δες μηπως ειναι απενεργοποιημενη!

τι ρυθμισεις εκανες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις-ασυρματο και δικτυα-δικτυα κινητης τηλεφωνιας-δεδομενα ενεργα!Εκεί πήγα το έκανα τικ αλλά δεν μπαίνει... :/

 

τις ρυθμισεις για το ιντερνετ τις εχεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως θα το ελέγξω αυτό?

 

Ασύρματα και δίκτυο - δίκτυο κινητής - ονομ.σημείου πρόσβαση τσεκάρεις το APN

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...