Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι ο δέκτης wifi του τηλεφώνου δεν είναι τόσο δυνατός. Μήπως γνωρίζει κανείς αν με κάποια από τις εφαρμογές που κυκλοφορούν βελτιώνεται η κατάσταση;

 

thnx

 

Υπάρχει εφαρμογή ή έστω συσκευούλα (όπως και στα PC ) που σου αυξάνουν το σήμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@kprse: δοκίμασε μια με το wifi analyzer να δεις μήπως εκπέμπουν κιάλλα ρουτερ κοντά σου στο ίδιο κανάλι και γιαυτό χαμηλώνει η ένταση του δικού σου, ή άλλαξε κανάλι στο ρούτερ έτσι κ αλλιώς, μπορεί να είνια παρεμβολή από το dect αν το έχεις δίπλα στο ρούτερ, εμένα με έσωσε. Αν δεν βελτιωθεί τότε μάλλον θες wifi repeater

 

Φιλε μου το δικτυο ειναι στο τει . Συγκρινοντας το με τ αλλα που ειπα θα επρεπε κι αυτο να πιανει .

 

Υπαρχει κανα προγραμμα να δυναμωνει το σημα ?

 

Επισημα

 

http://blogs.sonyericsson.com/products/2011/11/15/ice-cream-sandwich-for-sony-ericsson-2011-xperia%E2%84%A2-portfolio/

 

ICS on mini and mini pro

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχει παρει κανεις την 2.3.4 ενω η συσκευη του ειναι απο vodafone;

εμενα ακομη τιποτα...εχω ξενερωσει.

παντως η SE το παει καλα το θεμα με τα update,

κριμα να τρωμε το ακυρο απο vodafone και αλλες εταιρειες κινητης...

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχει παρει κανεις την 2.3.4 ενω η συσκευη του ειναι απο vodafone;

εμενα ακομη τιποτα...εχω ξενερωσει.

παντως η SE το παει καλα το θεμα με τα update,

κριμα να τρωμε το ακυρο απο vodafone και αλλες εταιρειες κινητης...

 

Οχι. Εγω θα περιμένω την ICS. Δε χάνουμε και τίποτα σπουδαίο. Μην τρελαίνεσαι. Αρκεί να πάρουμε την άλλη στην ώρα της...

 

Sent from my SK17i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

εγώ από την άλλη παίδες λέω να κάνω debrand με το wotan server να ξεμπερδεύω μιά και καλή με το vodafone branding. με το παλιό μου κινητό (Nokia e72) που και αυτό ήταν voda branded έκανα το ίδιο...

 

http://www.wotanserver.com/en/sony-ericsson/se/xperia-mini-pro-sk17/debranding-flash

....απαράδεκτα παραδεκτός....

 

http://olatsaba.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

εγώ από την άλλη παίδες λέω να κάνω debrand με το wotan server να ξεμπερδεύω μιά και καλή με το vodafone branding. με το παλιό μου κινητό (Nokia e72) που και αυτό ήταν voda branded έκανα το ίδιο...

 

http://www.wotanserver.com/en/sony-ericsson/se/xperia-mini-pro-sk17/debranding-flash

 

Ενδιαφέρον ακούγεται. Δεν το είχα υπ'όψιν μου το πρόγραμμα αυτό. Αν το κανείς δώσε μας πληροφορίες...

 

Sent from my SK17i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας συναντησει προβλημα στο μινι προ(.42 και οχι ροοτ) το οτι βαζει ενα live wallpaper και οταν κανει restart πριν καν κλεισει η οθονη(εκει που ειναι θολο το background) του βγαινει το default wallpaper(αυτο με τν θαλασσα) και το εχει φυσικα και οταν το ανοιγει???(βεβαια ενω τα κανει σχεδν σε ολα τα live wallpaper σε μερικα οπως αυτο δεν το κανει !!!)

 

επισεις κατα την διαρκεια μιας κλησης μερικες φορες χανει το σημα με αποτελεσμα να σταματησει η κληση!!!!:cry:

Edited by FFF13
το @@@ και την υπογραφη προσεχω που την βαζω
Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο σκελος της ερωτησης δεν ξερω..οταν ειχα βαλει λαιβ wallpapers δεν μου εκανε κατι.

 

Εχεις μηπως κοσμοτε;

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εκανα ρουτ το κινητακι μου μπορει καποιος να μου πει πως ξηλωνω καποιες προεγκατεστημενες εφαρμογες που δεν βγαινουν και επισης γινεται να περασω τις εφαρμογες που δε περνανε στη καρτα μνημης με το app2sd καπως αλλιως ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες ..ο ανηψιος μου εχει το pro ειδε οτι υπαρχει αναβαθμηση και πηγε να την κανει.

Μου ειπε οτι εσβησε το κινητο και απλα δεν ξαναναψε..

Εγω το εχω τωρα στα χερια μου αλλα δεν κανει τιποτα ειναι νεκρο,τι μπορω να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται. Δεν το είχα υπ'όψιν μου το πρόγραμμα αυτό. Αν το κανείς δώσε μας πληροφορίες...

 

Sent from my SK17i using Tapatalk

 

...λοιπόν το έκανα... μιά χαρά έγινε unbranded, χάθηκαν βέβαια τα πάντα, εφαρμογές κλπ, επέλεξα κατά την διαδικασία general trade greece 2.3.4 καλή τύχη σε όποιον το επιχειρήσει

 

 

υ.γ. ήταν rooted και τώρα πιά δεν είναι θα το ξανακάνω όμως...

....απαράδεκτα παραδεκτός....

 

http://olatsaba.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εκανα ρουτ το κινητακι μου μπορει καποιος να μου πει πως ξηλωνω καποιες προεγκατεστημενες εφαρμογες που δεν βγαινουν και επισης γινεται να περασω τις εφαρμογες που δε περνανε στη καρτα μνημης με το app2sd καπως αλλιως ?

 

κατεβασε απο το market το titanium backup και σβηστες..;) αν θες για να σαι καλυμενος,κανε και backup σε οποια εφαρμογη διαγραφεις.

το οτι δεν περνανε ολες οι εφαρμογες στην καρτα μνημης ειναι θεμα εφαρμογης καθαρα.

 

καλησπερα παιδες ..ο ανηψιος μου εχει το pro ειδε οτι υπαρχει αναβαθμηση και πηγε να την κανει.

Μου ειπε οτι εσβησε το κινητο και απλα δεν ξαναναψε..

Εγω το εχω τωρα στα χερια μου αλλα δεν κανει τιποτα ειναι νεκρο,τι μπορω να το κανω?

 

κατεβασε το SEUS και ξαναφλασαρε το λογισμικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...λοιπόν το έκανα... μιά χαρά έγινε unbranded, χάθηκαν βέβαια τα πάντα, εφαρμογές κλπ, επέλεξα κατά την διαδικασία general trade greece 2.3.4 καλή τύχη σε όποιον το επιχειρήσει

 

Και αν θες να το κανεις οπως πριν υπαρχει δυνατοτητα?(για την εγγυηση)

 

Λογικα τωρα θα περνει ολες τις ενημερωσεις ε?

πχ οταν κυκλοφορισει το ICS θα ενημερωθει official?(μεσω SEUS/Companion) η πρεπει να το κανεις εσυ με την ιδια διαδικασια?

 

PS: λογικα η 2.3.4 που περασες τωρα θα ειναι official αλλα εαν προκυψει το παραμικρο σε παρακαλω ενημερωσε μας

Edited by LindianGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι εγώ με το wifi που ανοιγόκλεινε μόνο του για κάποια δευτερόλεπτα και που συνέδεα το κινητό αλλά το pc companion ενώ έδειχνε ότι υπάρχει αναβάθμιση δεν την έκανε...το seus δεν λειτουργεί καν στον υπολογιστή μου(τερματίζεται η λειτουργία του με το που το ανοίγω)..έκανα λοιπόν στο κινητό επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, το πρόβλημα με το ανοιγοκλεινομενο wifi λύθηκε..αλλά δυστυχώς το πρόβλημα της αναβάθμισης παραμένει... μήπως φταίει ο υπολογιστής μου?(windows xp sp2) :\

Συμβαίνει σε κάποιον άλλον εδω μέσα? Αύριο θα πάω από εκεί που το πήρα και θα σας πω νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι εγώ με το wifi που ανοιγόκλεινε μόνο του για κάποια δευτερόλεπτα και που συνέδεα το κινητό αλλά το pc companion ενώ έδειχνε ότι υπάρχει αναβάθμιση δεν την έκανε...το seus δεν λειτουργεί καν στον υπολογιστή μου(τερματίζεται η λειτουργία του με το που το ανοίγω)..έκανα λοιπόν στο κινητό επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, το πρόβλημα με το ανοιγοκλεινομενο wifi λύθηκε..αλλά δυστυχώς το πρόβλημα της αναβάθμισης παραμένει... μήπως φταίει ο υπολογιστής μου?(windows xp sp2) :\

Συμβαίνει σε κάποιον άλλον εδω μέσα? Αύριο θα πάω από εκεί που το πήρα και θα σας πω νεότερα...

Όλα είναι πιθανα. Στα XP υπάρχει και Service Pack 3 νομίζω ε? Για ενημέρωσε εντελως τον υπολογιστή σου...

Και άμα προσπαθείς να κάνεις αναβάθμιση, κλείνε ότι δέν χρειαζεσε. Ή αν έχεις κανενα υπολογιστή πολύ αργο(παλιό) ε ίσως να είναι γι' αυτο που δέν στο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι πιθανα. Στα XP υπάρχει και Service Pack 3 νομίζω ε? Για ενημέρωσε εντελως τον υπολογιστή σου...

Και άμα προσπαθείς να κάνεις αναβάθμιση, κλείνε ότι δέν χρειαζεσε. Ή αν έχεις κανενα υπολογιστή πολύ αργο(παλιό) ε ίσως να είναι γι' αυτο που δέν στο κάνει.

Ενα σου λέω... laptop 5 ετίας (Intel core 2 Duo 1,83 GHz)...αν ειναι θέμα παλαιοτητας να μην εχω ελπιδα για αναβαθμιση ποτε ε? :lol:

Θα το κοιτάξω πάντως και αυτό, ευχαριστώ! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ενα σου λέω... laptop 5 ετίας (Intel core 2 Duo 1,83 GHz)...αν ειναι θέμα παλαιοτητας να μην εχω ελπιδα για αναβαθμιση ποτε ε? :lol:

Θα το κοιτάξω πάντως και αυτό, ευχαριστώ! :happy:

 

Ε οκ, δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Απλα κλεινε οτι δεν χρειαζεσε και απο Start up απενεργοποιηση οτι υπαρχει περιττο.

Κανε και οτι update υπαρχει.

Αν δεν γινει τπτ και δεν εχεις κανενα αλλο υπολογιστη να δοκιμασεις πηγαινε στο μαγαζι που το πειρες να στην κανουν την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο σκελος της ερωτησης δεν ξερω..οταν ειχα βαλει λαιβ wallpapers δεν μου εκανε κατι.

Εχεις μηπως κοσμοτε;

οχι δεν εχω κοσμοτε,αυτα μου τα κανει περιπου εδω και 2 μερες και το μονο που αλλαξε αυτες τις 2 μερες ειναι κατι app που εβαλα που ειναι τελειως ασχετα!!!

το @@@ και την υπογραφη προσεχω που την βαζω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Καλά νέα από την SE για το κινητο μας. Όλα τα xperia θα αναβαθμιστούν στην έκδοση icecream. Τουλάχιστον έτσι λένε εδω: http://blogs.sonyericsson.com/products/2011/11/15/ice-cream-sandwich-for-sony-ericsson-2011-xperia%E2%84%A2-portfolio/
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κοσμοτε,αυτα μου τα κανει περιπου εδω και 2 μερες και το μονο που αλλαξε αυτες τις 2 μερες ειναι κατι app που εβαλα που ειναι τελειως ασχετα!!!

 

ισως ναναι τυχαιο γεγονος.ή θεμα παροχου.θα σου λεγα να δοκιμασεις και σε καποιο αλλο κινητο την καρτα.ωστε να δεις τι φταιει.;)

 

Καλησπέρα.Καλά νέα από την SE για το κινητο μας. Όλα τα xperia θα αναβαθμιστούν στην έκδοση icecream. Τουλάχιστον έτσι λένε εδω: http://blogs.sonyericsson.com/products/2011/11/15/ice-cream-sandwich-for-sony-ericsson-2011-xperia%E2%84%A2-portfolio/

 

ευχαριστουμε φιλε μου.εχει αναφερθει μια σελιδα πριν.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το SEUS και ξαναφλασαρε το λογισμικο.

 

το κατεβασα και μολις παω να περασω το λογισμικο μου γραφει οτι εχω παρανομο λογισμικο,το κινητο φοραει την μαμα του.

ποια αλλη λυση υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το SEUS και ξαναφλασαρε το λογισμικο.

 

το κατεβασα και μολις παω να περασω το λογισμικο μου γραφει οτι εχω παρανομο λογισμικο,το κινητο φοραει την μαμα του.

ποια αλλη λυση υπαρχει?

 

Δεν νομίζω να υπάρχει λύση να την κάνεις μόνος :rolleyes:

Αφου δεν ανοίγει, δεν μπορείς να του ξαναπεράσεις το λογισμικό του, τοτε τι μένει ? Να το πάς στο μαγαζί που το αγοράσες νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νεώτερα από το ξήλωμα εφαρμογών από το ST15i: μέχρι στιγμής έχω ελευθερώσει περίπου 18 ΜΒ εσωτερικής μνήμης (μόνο το ρημαδο-JapaneseIme ήταν 8 ΜΒ), και έχω ακόμα περιθώριο τουλάχιστον 2-3 ΜΒ (μόνο οι FB addon εφαρμογές είναι 2,7 ΜΒ). Οι εφαρμογές έχουν αφαιρεθεί είτε με Titanium bkp ή με χειροκίνητη αφαίρεση από το system/app με root explorer (δεν σβήνω, απλά μεταφέρω στην SD το apk)- θα βάλω λίστα όταν τελειώσω.

 

Ερωτήσεις για τις οποίες θέλω τη γνώμη όποιου ξέρει:

1. Γιατί δεν υπάρχει (και δεν μου βγαίνει και στο μκτ) το Car Home της google? Το είχα καταβολευτεί στο x10mini (με miniCM) και τώρα δεν το βρίσκω, ένα ανάλογο που εγκατέστησα δεν λέει (δεν αλλάζει ένταση ήχου, δεν έχει πάνω από 6 shortcuts).... αν ψάξω να το βρώ και το εγκαταστήσω manually λέτε να πάιξει?

2. Αυτό το McAffee Security λέει τίποτα ή να το ξηλώσω? Δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα και δεν ξέρω κιόλας, είναι δωρεάν ή trial?

3.Liveware manager: το ξήλωσα γιατί 1. αφορά ειδικές (= ακριβές) συσκευές της SE που πιθανότατα δεν θα αγοράσουμε ποτέ, 2. υπάρχει στο μαρκετ για κατέβασμα αν χρειαστεί.

4. Sync: απότι κατάλαβα είναι για το online backup της SE, συνεπώς λέω να το ξηλώσω αφού δεν το χρησιμοποιώ.... απλά επειδή φοβάμαι μή μου χτυπήσει τίποτα άλλο, θα το κάνω τελευταίο!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νεώτερα από το ξήλωμα εφαρμογών από το ST15i: μέχρι στιγμής έχω ελευθερώσει περίπου 18 ΜΒ εσωτερικής μνήμης (μόνο το ρημαδο-JapaneseIme ήταν 8 ΜΒ), και έχω ακόμα περιθώριο τουλάχιστον 2-3 ΜΒ (μόνο οι FB addon εφαρμογές είναι 2,7 ΜΒ). Οι εφαρμογές έχουν αφαιρεθεί είτε με Titanium bkp ή με χειροκίνητη αφαίρεση από το system/app με root explorer (δεν σβήνω, απλά μεταφέρω στην SD το apk)- θα βάλω λίστα όταν τελειώσω.

 

Ερωτήσεις για τις οποίες θέλω τη γνώμη όποιου ξέρει:

1. Γιατί δεν υπάρχει (και δεν μου βγαίνει και στο μκτ) το Car Home της google? Το είχα καταβολευτεί στο x10mini (με miniCM) και τώρα δεν το βρίσκω, ένα ανάλογο που εγκατέστησα δεν λέει (δεν αλλάζει ένταση ήχου, δεν έχει πάνω από 6 shortcuts).... αν ψάξω να το βρώ και το εγκαταστήσω manually λέτε να πάιξει?

2. Αυτό το McAffee Security λέει τίποτα ή να το ξηλώσω? Δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα και δεν ξέρω κιόλας, είναι δωρεάν ή trial?

3.Liveware manager: το ξήλωσα γιατί 1. αφορά ειδικές (= ακριβές) συσκευές της SE που πιθανότατα δεν θα αγοράσουμε ποτέ, 2. υπάρχει στο μαρκετ για κατέβασμα αν χρειαστεί.

4. Sync: απότι κατάλαβα είναι για το online backup της SE, συνεπώς λέω να το ξηλώσω αφού δεν το χρησιμοποιώ.... απλά επειδή φοβάμαι μή μου χτυπήσει τίποτα άλλο, θα το κάνω τελευταίο!!

 

Απαντάω μόνο σε αυτά που ξέρω:

2. Δεν λέει και για μένα και το αφαίρεσα ήδη.

3.Σωστός θα το ξηλώσω κι εγώ.

4. Εγώ το έχω παγώσει τώρα μια εβδομάδα και δεν έχω πρόβλημα. Όταν βρω χρόνο θα το ξηλώσω.

 

Και τώρα η ερώτηση:

Βρήκα τους χάρτες της google με πλοήγηση. Ακολούθησα την παρακάτω διαδικασία, Αλλά το street view δεν το βρήκα στο Μάρκετ δεν μου δούλεψε και η επαναφορά από το Titanium αλλά ευτυχώς το βρήκα σαν xxx.apk και το φόρτωσα. Το έχει κάνει κανένας; Δουλεύει ο ήχος; Κάνει καλύτερο ζουμ;

 

Installation for root:

1. In Titanium Backup, select Maps and make a backup.
2. Select Maps and wipe data, then uninstall.
3. Select Street View and wipe data, then uninstall 
4. Install Google Maps 5.x ownhere.apk
5. Go to market, and reinstall street view.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νεώτερα από το ξήλωμα εφαρμογών από το ST15i: μέχρι στιγμής έχω ελευθερώσει περίπου 18 ΜΒ εσωτερικής μνήμης (μόνο το ρημαδο-JapaneseIme ήταν 8 ΜΒ), και έχω ακόμα περιθώριο τουλάχιστον 2-3 ΜΒ (μόνο οι FB addon εφαρμογές είναι 2,7 ΜΒ). Οι εφαρμογές έχουν αφαιρεθεί είτε με Titanium bkp ή με χειροκίνητη αφαίρεση από το system/app με root explorer (δεν σβήνω, απλά μεταφέρω στην SD το apk)- θα βάλω λίστα όταν τελειώσω.

 

 

φιλτατε πες μου μια το path για τα γιαπωνεζικα.δεν ηξερα οτι μπορουν να αφαιρεθουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...