Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Καποιες ερωτησεις σχετικά με gps.

 

Στο αυτοκίνητο παίζει ρόλο αν το κινητό είναι τοποθετημένο σε βάση που πιάνει στο παρμπριζ ή στον αεραγωγό?

Δηλαδή μπορεί στον αεραγωγό να έχει χειρότερη ή και καθόλου λήψη σήματος από δορυφόρους?

Με ενδιαφέρει να ξέρω γιατί σκοπεύω να αγοράσω βάση αυτοκινήτου, θα με βόλευε στον αεραγωγό αλλά αν είναι να μην πιάνει σωστά σήμα για τη λειτουργία του gps τότε θα πάω για το παρμπριζ.

 

Οταν δουλεύει το gps χρειάζεται να έχει το κινητό πρόσβαση και στο δίκτυο? Βοηθάει?

Για κάποιο λόγο έχω την αίσθηση ότι όταν το κινητό έχει πρόσβαση σε δεδομένα τότε πιάνει πιο γρήγορα σήμα και γενικά λειτουργεί καλύτερα το gps.. Τουλάχιστον με το Ndrive που χρησιμοποιώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβαθμιση που μου μου εβγαλε το κιες(αφου μου εβγαλε πρwτα την ψυχη...),τι καινουριο μαs δινει το συγκεκριμενο update?

 

Γιατι σου εβγαλε την ψυχη ; Αν θες εξηγησε .

 

Παιδια ερωτηση : Συνδεσα το κινητο με το pc και μου εκανε καποιο update. Λοιπον μετα το update περναει στην εκδοση 2.3.4 Η μενει παλι στην ιδια,δηλαδη 2.3.3. ;;

Edited by saliez
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση : Συνδεσα το κινητο με το pc και μου εκανε καποιο update. Λοιπον μετα το update περναει στην εκδοση 2.3.4 Η μενει παλι στην ιδια,δηλαδη 2.3.3. ;;

 

Δεν έχει βγει ακόμα 2.3.4 επίσης αναβάθμιση μεσω kies... και αν είναι ελληνική η συσκευή σου το πιο πιθανό είναι να αργήσεις πολύ να την πάρεις επίσημα , αφού πρώτα έρχεται στο εξωτερικό και με αρκετή αργοπορία στην Ελλάδα συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει ακόμα 2.3.4 επίσης αναβάθμιση μεσω kies... και αν είναι ελληνική η συσκευή σου το πιο πιθανό είναι να αργήσεις πολύ να την πάρεις επίσημα , αφού πρώτα έρχεται στο εξωτερικό και με αρκετή αργοπορία στην Ελλάδα συνήθως.

 

Οποτε ολα καλα..Οριστε τα στοιχεια της συσκευης. Λογικα ειναι Ελληνικο..

 

Εκδοση βασικου φασματος : Ι9100XXKDJ

Εκδοση Kernel : 2,6,35,-Ι9100ΧWKE2-CL187606

Αριθμος κατασκευης ¨: GINGERBREAD.XWKE2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Επιστροφή μετά από πολύ καιρό στο forum ώς κάτοχος ενός Galaxy S2.

Το πρόβλημά μου πρός το παρόν είναι το εξής : Στο modem-router με το οποίο "βγαίνω" ασύρματα (wifi) στο internet με οποιαδήποτε συσκευή , έχω ένα συνδεμένο ενσύρματα ένα media player Xtreamer.

 

Τα βιντεάκια του Xtreamer είναι διαθέσιμα για streamming μέσω του wifi σε κάθε μία από τις συσκευές που έχω: pc, laptop, Ταμπλέτα Archos όχι όμως και από το SGS2. Οι 2 υπολογιστές pc & laptop ειναι win, ενώ το Archos είναι android. Το Archos μέσα από τη διαχείριση αρχείων βλέπει κανονικά το Xtreamer και τον σκληρό δίσκο με τα βιντεο και τα παίζει on air ενώ το SGS2 από τη διαχείριση αρχείων βλέπει μόνο την εσωτερική μνήμη και τη κάρτα. Με το Allshare βλέπει το Xtreamer και τα βόντεο σαν αρχεία αλλά τα θεωρεί μηδενικού μεγέθους και δε μπορεί να τα τρέξει.

 

Κανένας καμία ιδεα?

 

TNX

baxy

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμασω μια και στο επισημο θεμα του S2 που το βλεπουν περισσοτερα. Νωριτερα το ποσταρα και στο θεμα με τα προβληματα σε οθονη και καμερα, αλλά μαλλον αυτο ξεφευγει απο τις κλασσικες ροζιλες και κιτρινιλες που αναφεραμε τοσο καιρο.

 

Ενω τοσο καιρο λειτουργουσε απροβληματιστα η καμερα μου, χθες το βραδυ ειδα οτι και σε βιντεο και σε φωτογραφια, περιπου στο κεντρο της οθονης φαινεται μια μαυρη (αρκετα) εντονη βουλα. Δεν ειναι θεμα οθονης γιατι περνωντας φωτογραφιες στον υπολογιστη διακρινεται και εκει το ιδιο πραγμα. Νομιζω πως δεν ειναι ουτε θεμα software αφου δε θυμαμαι τον τελευταιο καιρο να περασα κατι. Η μονη αλλαγη ειναι η θηκη και η ζελατινα που του εβαλα αλλά η καμερα ειναι εντελώς ελεύθερη.

 

Τι μπορει να ειναι? Δε φωτογραφισα απευθειας ηλιο, μονο σε καταιγιδα εχω βγαλει βιντεο αστραπων (τιποτα το ιδιαιτερο, ουτε σε διαρκεια βιντεο ουτε σε ενταση λαμψεων αφου δεν πετυχα κεραυνους) αλλά αυτο το κανω και με την κανονικη καμερα αλλά και με ολα τα κινητα που εχουν περασει απο τα χερια μου απο εποχης sharp gx20 και ποτέ δεν υπήρξε το παραμικρο θεμα.

 

Θα μπορουσε να ειναι εσωτερικη σκονη στο φακο? Αλλιως προκειται καθαρα προβλημα στο φακο της καμερας? Να εμφανιστει ομως 1,5 μηνα αφου το αγορασα?

Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμασω μια και στο επισημο θεμα του S2 που το βλεπουν περισσοτερα. Νωριτερα το ποσταρα και στο θεμα με τα προβληματα σε οθονη και καμερα, αλλά μαλλον αυτο ξεφευγει απο τις κλασσικες ροζιλες και κιτρινιλες που αναφεραμε τοσο καιρο.

 

Ενω τοσο καιρο λειτουργουσε απροβληματιστα η καμερα μου, χθες το βραδυ ειδα οτι και σε βιντεο και σε φωτογραφια, περιπου στο κεντρο της οθονης φαινεται μια μαυρη (αρκετα) εντονη βουλα. Δεν ειναι θεμα οθονης γιατι περνωντας φωτογραφιες στον υπολογιστη διακρινεται και εκει το ιδιο πραγμα. Νομιζω πως δεν ειναι ουτε θεμα software αφου δε θυμαμαι τον τελευταιο καιρο να περασα κατι. Η μονη αλλαγη ειναι η θηκη και η ζελατινα που του εβαλα αλλά η καμερα ειναι εντελώς ελεύθερη.

 

Τι μπορει να ειναι? Δε φωτογραφισα απευθειας ηλιο, μονο σε καταιγιδα εχω βγαλει βιντεο αστραπων (τιποτα το ιδιαιτερο, ουτε σε διαρκεια βιντεο ουτε σε ενταση λαμψεων αφου δεν πετυχα κεραυνους) αλλά αυτο το κανω και με την κανονικη καμερα αλλά και με ολα τα κινητα που εχουν περασει απο τα χερια μου απο εποχης sharp gx20 και ποτέ δεν υπήρξε το παραμικρο θεμα.

 

Θα μπορουσε να ειναι εσωτερικη σκονη στο φακο? Αλλιως προκειται καθαρα προβλημα στο φακο της καμερας? Να εμφανιστει ομως 1,5 μηνα αφου το αγορασα?

 

και κάποιος άλλος νομίζω είχε παρόμοιο θέμα και όταν έκανε ζουμ μεγάλωνε κ η κουκκίδα....είναι πολύ πιθανό να είναι σκόνη...αν δοκιμασες

φορματ αλλαγή ρομ και δεν έγινε τίποτα τότε μάλλον πας για service

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

και κάποιος άλλος νομίζω είχε παρόμοιο θέμα και όταν έκανε ζουμ μεγάλωνε κ η κουκκίδα....είναι πολύ πιθανό να είναι σκόνη...αν δοκιμασες

φορματ αλλαγή ρομ και δεν έγινε τίποτα τότε μάλλον πας για service

 

Ναι, μεγαλωνει οντως η κουκκιδα και γινεται πιο "θαμπη" οταν κανω ζουμ. Σιγουρα δεν ειναι εξωτερικη σκονη γιατι το εχω χιλιοκαθαρισει χωρις αποτελεσμα.. Αν ειναι εσωτερικη μαλλον δε μπορω να κανω τιποτα εγω..:worry:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια .. προσφατα ενας φιλος επαθε χοντρη ζημια στον λογαριασμο του κινητου λογο του οτι συνδεοταν μονο του στο ιντερνετ πως μπορει να αποφευχθει αυτο στα ανντοιντ κινητα ? μην παθω καμια τετοια ζημια καθως θελω να συνδεομαι μονο μεσω wifi ....
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια .. προσφατα ενας φιλος επαθε χοντρη ζημια στον λογαριασμο του κινητου λογο του οτι συνδεοταν μονο του στο ιντερνετ πως μπορει να αποφευχθει αυτο στα ανντοιντ κινητα ? μην παθω καμια τετοια ζημια καθως θελω να συνδεομαι μονο μεσω wifi ....

 

Φιλε νομιζω οτι σε αυτα τα μηχανακια εαν ΔΕΝ κανεις ρυθμισεις ιντερνετ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ δεν μπαινουν στο ιντερνετ.

Μονο μεσω wi-fi το οποιο φυσικα ειναι δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

στο μενου εφαρμογες πως μπορουμε να φτιαξουμε ενα φακελο ? Παω στο "επεξεργασια" και "προσθηκη φακελος" αλλα δεν φτιαχνει τιποτα , μια κενη οθονουλα δειχνει.

και αν φτιαξουμε μπορουμε να του βαλουμε εικονιδιο ?? θελω να εγκαταστησω αρκετα παιχνιδια και θελω να τα εχω ολα σε εναν φακελο "Games"

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος μου ειναι εντελως ασχετος εισαι σιγουρος για αυτο που λες ? μην παθω καμια ζημια
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ο φιλος μου ειναι εντελως ασχετος εισαι σιγουρος για αυτο που λες ? μην παθω καμια ζημια

 

Τουλάχιστον στις Android συσκευές και φυσικά στο Galaxy S II ισχύει το εξής, αν βλέπεις πάνω δεξιά H/3G/G/E η κάποιο παρόμοιο γραμματάκι(νομίζω δεν έχει άλλο) συνεπάγεται ότι είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ. Αν πατήσει παρατεταμένα το power βγαίνει ένα μενού και από εκεί ανοιγοκλείνει το internet.

Φιλε νομιζω οτι σε αυτα τα μηχανακια εαν ΔΕΝ κανεις ρυθμισεις ιντερνετ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ δεν μπαινουν στο ιντερνετ.

Μονο μεσω wi-fi το οποιο φυσικα ειναι δωρεαν.

Και για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση ( φυσικά δεν το έκανες εσκεμμένα ) να πω άλλο ένα πραγματάκι. Εφόσον η συσκευή έχει αγοραστεί από Ελλάδα και έχει Ελληνική επίσημη ROM υπάρχει υψηλή πιθανότητα να έχει τις ρυθμίσεις APN για τα mms/internet κτλπ.

πχ. συσκευή αγορασμένη από Cosmote έχει 100% τα Cosmote APN κ.ο.κ.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο Ν95 που εχω και το Galaxy S 1 ποτε δεν μπηκε κανενα μονο στο Ιντερνετ.

Τωρα το GS II δεν προλαβα ακομα να το τεσταρω. Νομιζω οτι δεν εχει ρυθμισεις μεσα.

Ουτε IP ουτε Gate.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στις Android συσκευές και φυσικά στο Galaxy S II ισχύει το εξής, αν βλέπεις πάνω δεξιά H/3G/G/E η κάποιο παρόμοιο γραμματάκι(νομίζω δεν έχει άλλο) συνεπάγεται ότι είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ. Αν πατήσει παρατεταμένα το power βγαίνει ένα μενού και από εκεί ανοιγοκλείνει το internet.

 

Και για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση ( φυσικά δεν το έκανες εσκεμμένα ) να πω άλλο ένα πραγματάκι. Εφόσον η συσκευή έχει αγοραστεί από Ελλάδα και έχει Ελληνική επίσημη ROM υπάρχει υψηλή πιθανότητα να έχει τις ρυθμίσεις APN για τα mms/internet κτλπ.

πχ. συσκευή αγορασμένη από Cosmote έχει 100% τα Cosmote APN κ.ο.κ.

 

και πως μπορουμε να τα απενεργοποιησουμε ολα αυτα ωστε να μην εχουμε προβληματα και να συνδεομαστε μονο με wifi ?

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

και πως μπορουμε να τα απενεργοποιησουμε ολα αυτα ωστε να μην εχουμε προβληματα και να συνδεομαστε μονο με wifi ?

 

Τουλάχιστον στις Android συσκευές και φυσικά στο Galaxy S II ισχύει το εξής, αν βλέπεις πάνω δεξιά H/3G/G/E η κάποιο παρόμοιο γραμματάκι(νομίζω δεν έχει άλλο) συνεπάγεται ότι είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ. Αν πατήσει παρατεταμένα το power βγαίνει ένα μενού και από εκεί ανοιγοκλείνει το internet.

 

Δεν καταλαβαίνω, σου εξήγησα. Αν βλέπεις το γραμματάκι το αποσυνδέεις με τον τρόπο που σου είπα. Δεν ανοίγει μόνο του, μια φορά το κλείνεις και τέλος.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στις Android συσκευές και φυσικά στο Galaxy S II ισχύει το εξής, αν βλέπεις πάνω δεξιά H/3G/G/E η κάποιο παρόμοιο γραμματάκι(νομίζω δεν έχει άλλο) συνεπάγεται ότι είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ. Αν πατήσει παρατεταμένα το power βγαίνει ένα μενού και από εκεί ανοιγοκλείνει το internet.

 

Και για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση ( φυσικά δεν το έκανες εσκεμμένα ) να πω άλλο ένα πραγματάκι. Εφόσον η συσκευή έχει αγοραστεί από Ελλάδα και έχει Ελληνική επίσημη ROM υπάρχει υψηλή πιθανότητα να έχει τις ρυθμίσεις APN για τα mms/internet κτλπ.

πχ. συσκευή αγορασμένη από Cosmote έχει 100% τα Cosmote APN κ.ο.κ.

 

Δεν καταλαβαίνω, σου εξήγησα. Αν βλέπεις το γραμματάκι το αποσυνδέεις με τον τρόπο που σου είπα. Δεν ανοίγει μόνο του, μια φορά το κλείνεις και τέλος.

 

δεν εγινα κατανοητος συγνωμη ενοω αυτο που λες περι κοσμοτε ?

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Αν κανω update σε KF3 μεσω kies θα χαθουν οι εφαρμογες; και αν κανω μετα πως θα γινει το ρουτ, ευχαριστω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν εγινα κατανοητος συγνωμη ενοω αυτο που λες περι κοσμοτε ?

Αγνοησε την Cosmote κλπ.

Πατα το κουμπι οπως ειπε ο Saliez και κλειστο απο κει. Μετα δεν θα χρεωνεσαι με τιποτα, οποια εταιρεια και να εχεις.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Αν κανω update σε KF3 μεσω kies θα χαθουν οι εφαρμογες; και αν κανω μετα πως θα γινει το ρουτ, ευχαριστω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Δεν χάνονται εφαρμογές.

Root εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ψαχνω καποιο καλο gps προγραμμα.

αν εχει καποιος κατι pm

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

στο μενου εφαρμογες πως μπορουμε να φτιαξουμε ενα φακελο ? Παω στο "επεξεργασια" και "προσθηκη φακελος" αλλα δεν φτιαχνει τιποτα , μια κενη οθονουλα δειχνει.

και αν φτιαξουμε μπορουμε να του βαλουμε εικονιδιο ?? θελω να εγκαταστησω αρκετα παιχνιδια και θελω να τα εχω ολα σε εναν φακελο "Games"

 

Εφαρμογες πατα επεξεργασια πιασε κατι που θελεις να βαλεις στον φακελλο και συρτο εκει που λεει προσθηκη φακελλου και αστο!!!

μετα συρε τον φακελλο πανω στην οθονη και θα σε ζητησει να τον ονομασεις !!!!

αφου του βαλεις ονομα μενει εκει και μπορεις οτι θελεις να το συρεις εκει μεσα!!!

 

λιγο μπακαλικα στο ειπα αλλα ετοιμαζομαι για παραλια!!!!

καλο σ/κ σε ολους και καλες διακοπες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...