Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ας ανεβασει καποιο χρηστης μια φωτογραφια της προσοψης του κινητου. το λογοτυπο τις samsung φενεται κατω απ το ακουστικο??

ελπιζω πως οχι, αν και στο official site του SGS2 το λογοτυπο υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πάντως όσον αφορά τον iphone 5 ..τώρα τελευταία ακούγεται πως δεν θα είναι το 5 αλλα το 4G και δεν θα έχει τρελές διαφορές, θα είναι όπως του 3G με το 3GS ..καλύτερη κάμερα, τον γνωστό επεξεργαστή ο διπύρηνος A5 και θα έχει υποστήριξη για HSPA+.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή θα είναι μάλλον (είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο sensation) το πρώτο μου κινητό, δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα...

 

Υπάρχουν κάποιες costom rom, αυτές φτιάχνονται απο developers σωστά ?

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τις διαφορές ανάμεσα τους, τι λειτουργίες του κινητού αλλάζουν, και τι είναι καλύτερο να προτιμήσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή θα είναι μάλλον (είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο sensation) το πρώτο μου κινητό, δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα...

 

Υπάρχουν κάποιες costom rom, αυτές φτιάχνονται απο developers σωστά ?

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τις διαφορές ανάμεσα τους, τι λειτουργίες του κινητού αλλάζουν, και τι είναι καλύτερο να προτιμήσει κάποιος...

 

Πραγματι δημιουργουνται απο developers κ ισως εχουν αλλο bootloader,themes,καποια bug τα οποια να εχουν διορθωθει ή να εχουν αφαιρεσει καποια προγραμματα που δεν χρειαζεται να τρεχουν κ σπαταλουν πορους.Οι φιλοι παρακατω θα σου δωσουν ισως καλυτερες πληροφοριες.

 

Προσωπικα οταν το αποκτησω δε θα πειραξω κατι γιατι αποτι φαινεται προς το παρον ειναι παρα πολυ καλα στημενο το κινητο.

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι δημιουργουνται απο developers κ ισως εχουν αλλο bootloader,themes,καποια bug τα οποια να εχουν διορθωθει ή να εχουν αφαιρεσει καποια προγραμματα που δεν χρειαζεται να τρεχουν κ σπαταλουν πορους.Οι φιλοι παρακατω θα σου δωσουν ισως καλυτερες πληροφοριες.

 

Προσωπικα οταν το αποκτησω δε θα πειραξω κατι γιατι αποτι φαινεται προς το παρον ειναι παρα πολυ καλα στημενο το κινητο.

 

 

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω, είναι το αν αξίζει και για πιο λόγο να το "σκαλίσει" κάποιος...

 

Απλά έχω μπερδέψει τις rom και το root... το root σου δίνει πράσβαση σε αρχεία που είναι κλειδωμένα απο την samsung, έτσι ?

Αυτό το φτιάχνουν οι ίδιοι developers που φτιάχνουν και τις rom ? και τι σχέση έχουν οι rom με το root.... ? :wacko:

 

Υπάρχει μήπως κάποιος οδηγός που να τα εξηγεί όλα αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Σε mac μπορει να γινει αναβαθμιση; Σε mac osx και οχι virtual machine windows

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S II vs. iPhone 4

 

Είδα το βίντεο αυτό ξανά και ξανά. Σε ταχύτητα απλώς μαμάει το GSII

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιος οδηγός που να τα εξηγεί όλα αυτά ?

 

Εδώ ο συντονιστής Tyxerakias εξηγεί πολύ καλά τι είναι το root, επίσης οι custom roms είναι προχωρημένα πράγματα καλύτερα να αρχίσεις από τα απλά.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο συντονιστής Tyxerakias εξηγεί πολύ καλά τι είναι το root, επίσης οι custom roms είναι προχωρημένα πράγματα καλύτερα να αρχίσεις από τα απλά.

Ευχαριστω πολύ, επιτέλους κατάλαβα κάποια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση σε XWKE2 μεσω ODIN.

Κανένα πρόβλημα και δεν χάθηκαν προγράμματα, επαφές κτλ.

 

Οδηγίες από εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

 

Firmware info

PDA:XWKE2

PHONE: XXKDJ

CSC:XEUKD1 (XEU)

Build date: 06/05/2011

Generic XEU: http://www.multiupload.com/1EFM4RBMGZ

XWKDE2 Stock Kernel:http://www.multiupload.com/4C47PNWFOH

Password is: intratech@XDA

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση σε XWKE2 μεσω ODIN.

Κανένα πρόβλημα και δεν χάθηκαν προγράμματα, επαφές κτλ.

 

γιατι να χαθούνε; αν δεν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών(factory reset) δεν χάνεται τίποτα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

2..εμενα κραταει το πολυ 10 ωρες..συνεχεια συνδεση κ χρηση κανα διωρο ...ειναι η πιο μεγαλη διαρκεια απο οτι κινητο ειχα μεχρι τωρα με εξαιρεση το dell streak που κραταγε περισσοτερο...

 

Αυτο το 10 ωρες τωρα τι ακριβως σημαινει;

Εγω το εχω μονιμα με 3g και συνεχεια συνδεδεμενο με Data και κραταει 2 μερες η μπαταρια του.......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 10 ωρες τωρα τι ακριβως σημαινει;

Εγω το εχω μονιμα με 3g και συνεχεια συνδεδεμενο με Data και κραταει 2 μερες η μπαταρια του.......

 

Εξαρτάται ίσως και τι άλλη χρηση του κανεις.

 

Πχ ργω βλεοω σελιδες και τετοια περα απο κανα τηλ και μνματα οποτε παιζει ρολο

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ίσως και τι άλλη χρηση του κανεις.

 

Πχ ργω βλεοω σελιδες και τετοια περα απο κανα τηλ και μνματα οποτε παιζει ρολο

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Σωστο αλλα φαντασου συνεχεια Data ενεργα με 3 email που συνχρονιζουν καθε ωρα + το Gmail με ενεργο τον συνχρονισμο και πανω απο 1 ωρες internet ημερησιως λογω δουλειας, με χρηση του bluetooth τουλαχιστον 2 ωρες ημερησιως και πανω απο 60 λεπτα τηλεφωνηματα καθημερινα (μυνηματα δεν στελνω) και μου κραταει ανετα 1,5 μερα και μπορει και παραπανω αν δεν εχω ακομα περισσοτερη χρηση....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αλλα φαντασου συνεχεια Data ενεργα με 3 email που συνχρονιζουν καθε ωρα + το Gmail με ενεργο τον συνχρονισμο και πανω απο 1 ωρες internet ημερησιως λογω δουλειας, με χρηση του bluetooth τουλαχιστον 2 ωρες ημερησιως και πανω απο 60 λεπτα τηλεφωνηματα καθημερινα (μυνηματα δεν στελνω) και μου κραταει ανετα 1,5 μερα και μπορει και παραπανω αν δεν εχω ακομα περισσοτερη χρηση....

Μου φαινεται σαν παρα πολυ! εγω με παρομοια χρηση +20 μηνυματα την ημερα με το desire που ειχα ημουν στο 10-15% στο 12 ωρο... τοσο μεγαλη διαφορα να εχουν? ισως συγκρινω με λαθος κινητο αλλα το S II ακομη το περιμενω! :mad::mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σωστο αλλα φαντασου συνεχεια Data ενεργα με 3 email που συνχρονιζουν καθε ωρα + το Gmail με ενεργο τον συνχρονισμο και πανω απο 1 ωρες internet ημερησιως λογω δουλειας, με χρηση του bluetooth τουλαχιστον 2 ωρες ημερησιως και πανω απο 60 λεπτα τηλεφωνηματα καθημερινα (μυνηματα δεν στελνω) και μου κραταει ανετα 1,5 μερα και μπορει και παραπανω αν δεν εχω ακομα περισσοτερη χρηση....

 

Να φανταστώ είσαι με μαμά rom.

Τι πρώτη φόρτιση πώς την έκανες; εγώ ειδικά αρκετά μαζί του και μετά το φόρτισα.

 

Τι λάθος μπορεί να κάνω και κρατά 15 ωρες;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται σαν παρα πολυ! εγω με παρομοια χρηση +20 μηνυματα την ημερα με το desire που ειχα ημουν στο 10-15% στο 12 ωρο... τοσο μεγαλη διαφορα να εχουν? ισως συγκρινω με λαθος κινητο αλλα το S II ακομη το περιμενω! :mad::mad:

 

Και εγω στο 12ωρο με το S εκει ημουν ισως και να ειχε ψοφησει αλλα με το ΙΙ...... ειναι αλλιως.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

αλλα σχολιασε οτι τα χρωματα στην retina ειναι πιο φυσικα) ενω ειναι & γνωστος htc fanboy.

 

μα οντως τα χρωματα ηταν πιο φυσικα. αυτο που δεν ειδα στο βιντεο ειναι η επιλογη της samsung για το saturation με 3 διαφορετικα επιπεδα. επρεπε να στο review να παιξει να το δουμε. οταν εγω ελεγα οτι πρεπει να δινεται δυνατοτητα calibration στην οθονη μονος μου τα ακουγα. ευτυχως η samsung εδωσε τετοια δυνατοτητα.

βεβαια θα προτιμουσα slider και οχι μονο 3 fixed επιλογες :p

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αλλα φαντασου συνεχεια Data ενεργα με 3 email που συνχρονιζουν καθε ωρα + το Gmail με ενεργο τον συνχρονισμο και πανω απο 1 ωρες internet ημερησιως λογω δουλειας, με χρηση του bluetooth τουλαχιστον 2 ωρες ημερησιως και πανω απο 60 λεπτα τηλεφωνηματα καθημερινα (μυνηματα δεν στελνω) και μου κραταει ανετα 1,5 μερα και μπορει και παραπανω αν δεν εχω ακομα περισσοτερη χρηση....

 

Aκούγεται πολύ καλό εώς και φοβερό. Έτσι πρέπει να είναι η αυτονομία στα smartphones. Είναι εργαλεία τα οποία υποτίθεται ότι σου δίνουν πληροφορίες ανά πάσα στιγμή. Έχεις προσέξει πόσο τις % είναι η κατανάλωση της μπαταρίας στις φωνητικές κλήσεις, όταν ανοίξεις τα στατιστικά της μπαταρίας ;.

Τελευταία ερώτηση. Με το wifi ανοιχτό η κατανάλωση της μπαταρίας είναι μεγαλύτερη από ότι με το 3g;.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας ανεβασει καποιο χρηστης μια φωτογραφια της προσοψης του κινητου. το λογοτυπο τις samsung φενεται κατω απ το ακουστικο??

ελπιζω πως οχι, αν και στο official site του SGS2 το λογοτυπο υπαρχει.

 

Ναι, το λογότυπο φαίνεται κάτω από το ακουστικό.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ είσαι με μαμά rom.

Τι πρώτη φόρτιση πώς την έκανες; εγώ ειδικά αρκετά μαζί του και μετά το φόρτισα.

 

Τι λάθος μπορεί να κάνω και κρατά 15 ωρες;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Βγάλε την μπαταρία. Άστο 30 δευτερόλεπτα και μετά ξαναβάλτην (δεν χάνεις δεδομένα, ούτε έχει λογική αλλά....νομίζω ότι κάνει δουλειά)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία. Άστο 30 δευτερόλεπτα και μετά ξαναβάλτην (δεν χάνεις δεδομένα, ούτε έχει λογική αλλά....νομίζω ότι κάνει δουλειά)

 

το εκανα για να δουμε....

 

ασχετο, στο desire ειχα το ADW launcher EX και ηταν πολυ γρηγορο, ηθελα με καποιο τροπο να δω πως θα συμπεριφεροταν στο sgs2 αλλα μεχρι προσφατα δεν ειχαμε Paid apps σε non-root συσκευες, αυτο οπως ξερουμε αλλαξε :D

 

το εβαλα λοιπον χθες και επαθα πλακα. Δεκτο οτι το ADW εινια ετσι και αλλιως γρηγορο αλλα το ατιμο οταν θες να φορτωσεις τα διαθεσιμα widgets ειναι απιστευτα γρηγορο και γενικα ολη η εμπειρια του UI ειναι πως η εναλλαγη των οθονων και του μενου σε κανουν να νομιζεις οτι θα φυγουν απο την οθονη και θα τα ψαχνεις δεξια αριστερα απο το κινητο, οτι θα πηδηξουν απο το κινητο :D :D :D

 

κατι ακομα, ενα που με ενοχλει αρκετα αλλα λογικα υπαρχει εξηγηση και ισως και διορθωθει ειναι οτι οταν τραβας φωτο μετα αργεις για να τραβηξεις την επομενη...

Edited by georpapa

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

 

Σχετικά με τη θήκη της sgp πώς γίνεται να μην υπάρχει καθόλου στο site της?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εντυπωσεις απο σημα.

Ο,τι ακριβως ειχα δει τις πρωτες μερες με το S2.

Σε σπιτι φιλικου προσωπου, με voda κι οι 2 και στο ιδιο ακριβως σημειο.

Το iphone 4 εμφανισε 3G για μολις ενα λεπτο και μετα παλι "απλο" GPRS. Το S2 καρφωμενο σε HSDPA ολη την ωρα. Με το ενα βλεπαμε βιντεο stream και το αλλο παλευε να φορτωσει τη σελιδα.

Αλλη μια πιστοποιηση οτι το hardware που "κρυβεται" εσωτερικα του S2 ειναι απλα εξαιρετικο...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...