Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την συσκευη με Nvidia Tegra που εγραψε ενας φιλος πιο πανω για ποιο λογο θα εμφανιστει?Θα ειναι αποκλειστικα για παιχνιδια? ο Exynos δεν μπορει να παιξει τα games που ειναι γραμμενα για Nvidia?
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για την συσκευη με Nvidia Tegra που εγραψε ενας φιλος πιο πανω για ποιο λογο θα εμφανιστει?Θα ειναι αποκλειστικα για παιχνιδια? ο Exynos δεν μπορει να παιξει τα games που ειναι γραμμενα για Nvidia?

 

με ένα σωστό googleάρισμα βλέπω πως ο exynos δεν παίζει γρήγορα κ σωστά παιχνίδια που είναι πχ τα νεα της gameloft optimized για tegra..

 

καταλαβαινεις πως μέχρι να επιβεβαιωθεί αυτό gs2 δεν παίρνω:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Για την συσκευη με Nvidia Tegra που εγραψε ενας φιλος πιο πανω για ποιο λογο θα εμφανιστει?Θα ειναι αποκλειστικα για παιχνιδια? ο Exynos δεν μπορει να παιξει τα games που ειναι γραμμενα για Nvidia?

Ο exynos οντως δεν παίζει τα games της nvidia. Το πιθανότερο είναι παντως οτι τα περισσότερα θα βγάλουν εκδόσεις και για exynos. Επισης κάτι ακούγεται οτι η έκδοση με nvidia θα εχει super LCD οθόνη. Δεν είναι βέβαιο ομως. Σχεδον όλοι την έκδοση με exynos θα πάρουν για πόλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

δεν τους κατέχω μου τους λες πληροφοριακά?:)

 

πάντως μετά την φοβερή απόδοση του 2χ ...που τα έκανε όλα κ γρήγορα,

φοβάμαι μην έχω ασυμβατότητες με τον exynos..

 

αλλά όπως έιπες gs2 με τεγκρα ,χωρις ομως αμολεντ δε λεει:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

με ένα σωστό googleάρισμα βλέπω πως ο exynos δεν παίζει γρήγορα κ σωστά παιχνίδια που είναι πχ τα νεα της gameloft optimized για tegra..

 

καταλαβαινεις πως μέχρι να επιβεβαιωθεί αυτό gs2 δεν παίρνω:p

 

Μαλιστα...παντως πιστευω δε θα μεινει ετσι οπως εγραψε κ ο φιλος πιο κατω.Ισως γραφτουν κ για τον exynos γιατι την super amoled δυσκολα θα την αλλαζα για τα games..

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

με ένα σωστό googleάρισμα βλέπω πως ο exynos δεν παίζει γρήγορα κ σωστά παιχνίδια που είναι πχ τα νεα της gameloft optimized για tegra..

 

καταλαβαινεις πως μέχρι να επιβεβαιωθεί αυτό gs2 δεν παίρνω:p

 

Προφανώς δεν έχετε διαβάσει λίγα ποστ πιο πριν... Αν μπείτε στο xda θα δείτε ότι έχουν ήδη καταφέρει να κάνουν port παιχνίδι της Tegra Zone στο μονοπύρηνο Desire HD ! Οπότε το Tegra Zone πιο πολύ marketing trick είναι παρά οτιδήποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο βίντεο ως τώρα:

http://www.youtube.com/watch?v=4n2Kp4ekWNs&feature=player_embedded

 

υπάρχει στα default του touchwiz widget που δειχνει τις εικονες απο τη συλλογη σου random;

 

δεν αναφερομαι στο πλαισιο εικονας που απλος δειχνει μια εικονα μονιμα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχετε διαβάσει λίγα ποστ πιο πριν... Αν μπείτε στο xda θα δείτε ότι έχουν ήδη καταφέρει να κάνουν port παιχνίδι της Tegra Zone στο μονοπύρηνο Desire HD ! Οπότε το Tegra Zone πιο πολύ marketing trick είναι παρά οτιδήποτε άλλο...

 

οτι κ να ναι,.διπυρυνο δεν ειναι το hd..

ισως τωρα να βρισκουν πλαγιες λύσεις,αλλα αμα βγουν αληθινα απαιτητικα παιχνιδια κ θέλουμε να τα παιζουμε θέλουμε διπύρηνο,οποτε μενει να δουμε τα παιχνιδια που θα βγαινουν για exynos...

υπολογιστες τα κάναμε τα κινητά,σε λίγο θα κοιτάμε κάρτες γραφικών και χίλιες λεπτομερειες..:mad:

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλη απορια εχω, οκ καλατα παιχνιδια ωραια και καλα αλλα πειτε μου ετσι απο απορια το εχω ποση ωρα θα αντεξει η μπαταρια αν ιστε εξω και παιζετε για 1 ωρα ενα παιχνιδακι;

 

θα εχετε μπαταρια για το υπολοιπο της μερας;

 

μηπως το παρακανουμε τελικα με το τι θελουμε απο ενα κινητο;

οκ φτασαμε τα διπυρινα αλλα μηπως ειναι και λιγο υπερβολικο;

θελω να πω οτι αυτα που κανεις καθε μερα τα κανεις και με τα απλα μονοπυρινα του 1GHz αν θελουμε να αντικαταστησουμε στο μελλον τα desktop και λαπτοπ με ενα κινητο που θα εχει εξοδο για vga οκ τοτε καλα μιλαμε για τετοιες απαιτησεις αλλα μηπως χασαμε λιγο τα μετρα?

 

οχι οτι βαζω τον εαυτο μου απέξω ημουν απο τους πρωτους που πηρα το sgs2 αλλα να βαλουμε και λιγη λογικη.

εδω απλα παιχνιδια με το που τα παιζεις η μπαταρια ρουφιεται τρελα, ποσο μαλλον με τετοια παιχνιδια.

 

Ερωτηση με την καμερα εχει κανεις αλλος θεμα οταν τραβαει φωτογραφιες; εννοω οτι καθυστερει πολυ για να τραβηξεις την επομενη. υπαρχει καποιο τρικ που δεν εχω δει;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

δεν τους κατέχω μου τους λες πληροφοριακά?:)

 

πάντως μετά την φοβερή απόδοση του 2χ ...που τα έκανε όλα κ γρήγορα,

φοβάμαι μην έχω ασυμβατότητες με τον exynos..

 

αλλά όπως έιπες gs2 με τεγκρα ,χωρις ομως αμολεντ δε λεει:p

 

Τα παιχνίδια tegra-optimised είναι γραμμένα για να δουλεύουν με κάποιους επιπλέον shaders της nvidia που ο exynos δεν τα υποστηρίζει αλλά όπως αναφέρθηκε ήδη αποδεικνύεται οτι δεν χρειάζεται ντε και καλά tegra για να δουλέψουν απρόσκοπτα και με exynos... Ήδη το pinball HD port δουλεύει άριστα στο galaxy s 2. Αν πάει καλά σε πωλήσεις το galaxy s 2 (που έτσι φαίνεται...) δε θα συμφέρει τα κέρδη απο τις πωλήσεις των developers τα παιχνίδια των οποίων θα είναι ''γραμμένα'' μόνο για tegra.....Οπότε μάλλον θα φτιάχνονται δυο εκδόσεις και για όλους τους άλλους επεξεργαστές...Είναι η πολιτική της nvidia αυτή (να ''κλειδώνει'' τα παιχνίδια μόνο για tegra) για να προωθήσει τον δικό της gpu...Εδώ το άρθρο που λέει οτι μάλλον το galaxy s2 με tegra θα έχει Super LCD..

http://www.samsunghub.com/2011/05/12/tegra-2-powered-galaxy-s-ii-i9103-gets-certified-by-bluetooth-sig-wi-fi-alliance/

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα χάσαμε την μπάλα κ θάλουμε τα πάντα!!

 

 

πληροφοριακά στο 2χ που το κατηγοράνε για την μπαταρια,

το φόρτιζα κλειστό από usb,

 

αποτελεσμα καθημερινα 30-40 λεπτά από τα πιο απαιτητικά παιχνίδια της gameloft συχνά με wifi ώστε να παίζω εναντιον αλλων στο νετ,αυτό έτρωγε 30-35 τα εκατο της μπαταριας..,μια χαρα πιστεύω,η μέρα έβγαινε άνετα με ομιλια κ σμς.

 

ελπίζω κ στο gs2 ετσι να γίνεται και να μην ξεφορτίζει αμέσως:O

 

edit ..giannisr,όοοχχχιιιι lcdddd..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κουράζει στα android είναι η αναγκαστική χρήση πολλών κουμπιων, home, επαναφορά, ρυθμίσεις. Θα μπορούσε κάθε εφαρμογη να διαθέτει αυτα που χρειάζεται.

Γενικα είναι θέμα συνήθειας.

 

Εκει που θα δώσει εξετάσεις το SGS2 είναι άψογη λειτουργία χωρίς παρεμβάσεις. Αν τα καταφέρει θα αποτελέσει ισχυρό αντίπαλο και μετρό σύγκρισης.

Φυσικά παίζουν πολλα πράγματα ρόλο και θα κριθούν συνολικώς.

 

Το σίγουρο είναι ότι το SGS2 ξεκινα υπό πολυ καλύτερες προϋποθέσεις σε σχέση με το Galaxy1 και έχει εξασφαλισμένη την καλη πορεία.

Για android είναι μονόδρομος αφου υπερέχει σε βασικά στοιχεία όπως: ram και κάμερα. Δεν βάζω την οθόνη γιατί για κάποιους η μεγαλύτερη ανάλυση του νέου HTC ίσως είναι σημαντικότερη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο που παρελαβες φιλε μου τη συσκευη?

 

 

Από expansys φίλε. Την είχα παραγγείλει από 30/4. Σε τελευταία επικοινωνία μου είχαν πει ότι θα παραλάβουν 24/5 και ξαφνικά χτες μου ήρθε το e-mail ότι το έστειλαν

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλη απορια εχω, οκ καλατα παιχνιδια ωραια και καλα αλλα πειτε μου ετσι απο απορια το εχω ποση ωρα θα αντεξει η μπαταρια αν ιστε εξω και παιζετε για 1 ωρα ενα παιχνιδακι;

 

θα εχετε μπαταρια για το υπολοιπο της μερας;

 

μηπως το παρακανουμε τελικα με το τι θελουμε απο ενα κινητο;

οκ φτασαμε τα διπυρινα αλλα μηπως ειναι και λιγο υπερβολικο;

θελω να πω οτι αυτα που κανεις καθε μερα τα κανεις και με τα απλα μονοπυρινα του 1GHz αν θελουμε να αντικαταστησουμε στο μελλον τα desktop και λαπτοπ με ενα κινητο που θα εχει εξοδο για vga οκ τοτε καλα μιλαμε για τετοιες απαιτησεις αλλα μηπως χασαμε λιγο τα μετρα?

 

οχι οτι βαζω τον εαυτο μου απέξω ημουν απο τους πρωτους που πηρα το sgs2 αλλα να βαλουμε και λιγη λογικη.

εδω απλα παιχνιδια με το που τα παιζεις η μπαταρια ρουφιεται τρελα, ποσο μαλλον με τετοια παιχνιδια.

 

Ερωτηση με την καμερα εχει κανεις αλλος θεμα οταν τραβαει φωτογραφιες; εννοω οτι καθυστερει πολυ για να τραβηξεις την επομενη. υπαρχει καποιο τρικ που δεν εχω δει;

 

Μην ξεχνάς όμως οτι οι νεότεροι επεργαστές είναι καλύτεροι όσων αφορά την ενεργειακή κατανάλωση διότι μεν είναι διπύρηνοι οπότε τα processes μοιράζονται (πχ όταν βλέπεις σελίδα με flash, ο ένας πυρήνας ασχολείται με το flash και ο άλλος με το υπόλοιπο rendering της σελίδας..) που σημαίνει οτι δεν δουλεύουν συχνά στο max (quote απο engadget: Only 9.2 percent of our use harnessed the full 1.2GHz, with Samsung) και όσο προχωράει η τεχνολογία θα δουλεύουν σε λιγότερα nm (όσο μικρότερα τόσο καλύτερα...). Το θέμα είναι οτι στο μέλλον θα γράφονται εφαρμογές που θα χρειάζονται περισσότερη υπολογιστική ισχύ οπότε καλώς να έρθουν και οι διπύρηνοι και οι τετραπύρηνοι κτλ:)

Link to comment
Share on other sites

Το S2 μου θυμίζει τις εποχές του N95 και N95 8GB: το 2ο απλά είχε ό,τι έλειπε από το 1ο.

 

Το S3 πιθανότατα θα έχει ό,τι λείπει από το S2:

 

- qVGA ανάλυση

- Κάμερα button

- Στερεοφωνικά ηχεία

- 3D οθόνη

 

Φαντάζεστε το S2 με επιπλέον αυτά τα χαρακτηριστικά;

Και μία Pro έκδοση με slide πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις και εγω απεκτησα το εν λογο κινητο, ειχα πριν το htc desire hd, υστερα απο μερικες ωρες ασχολειας μαζι του θελω να πω τα εξης: φοβερη οθονη, καλο σημα στο wifi, απιθανο scrolling, δυνατο ηχειο σε σχεση με το htc, ομως εχω ενα προβλημα στην κληση οταν μιλαω ο αλλος με ακουει λες και ειμαι μεσα σε ενα πηγαδι.....!!!! αλλα δεν το κανει παντα!!! κανενας κατοχος το εχει παρατηρησει η εχει ακουσει κατι για αυτο???
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ECs9HmGWWcw&feature=player_embedded]YouTube - Unboxing & First Look - Official Samsung Galaxy S2 Case[/ame]

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0050N42QU/

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γνωρίζουμε εμείς οι κοινοί θνητοί, ποια από τις δύο εκδόσεις SGS2 πρόκειται να αγοράσουμε? Την SAMOLED ή την SLCD? Γνωρίζουμε κάτι περισσότερο? Θα υπάρχει κάποια αναφορά στο κουτί? Όπως και να το κάνουμε η καλύτερη οθόνη που υπάρχει σε κινητό, είναι ένα δέλεαρ. Η SLCD όσο καλή και να είναι, δεν ...

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις και εγω απεκτησα το εν λογο κινητο, ειχα πριν το htc desire hd, υστερα απο μερικες ωρες ασχολειας μαζι του θελω να πω τα εξης: φοβερη οθονη, καλο σημα στο wifi, απιθανο scrolling, δυνατο ηχειο σε σχεση με το htc, ομως εχω ενα προβλημα στην κληση οταν μιλαω ο αλλος με ακουει λες και ειμαι μεσα σε ενα πηγαδι.....!!!! αλλα δεν το κανει παντα!!! κανενας κατοχος το εχει παρατηρησει η εχει ακουσει κατι για αυτο???

 

Μήπως του έχεις βάλει θήκη;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γνωρίζουμε εμείς οι κοινοί θνητοί, ποια από τις δύο εκδόσεις SGS2 πρόκειται να αγοράσουμε? Την SAMOLED ή την SLCD? Γνωρίζουμε κάτι περισσότερο? Θα υπάρχει κάποια αναφορά στο κουτί? Όπως και να το κάνουμε η καλύτερη οθόνη που υπάρχει σε κινητό, είναι ένα δέλεαρ. Η SLCD όσο καλή και να είναι, δεν ...

 

Δεν υπάρχουν 2 εκδόσεις, αυτά είναι φήμες μέχρι στιγμής.

Επίσης tegra θα δούμε οκ, χωρίς samoled δεν νομίζω όμως.

Αν πάλι βγει χωρίς Samoled, τότε το μόνο που έχει να κάνει κάποιος είναι να κοιτάξει για αυτό στο κουτί του: http://www.oled-display.net/files/u2/super-amoled-logo.jpg

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια tegra-optimised είναι γραμμένα για να δουλεύουν με κάποιους επιπλέον shaders της nvidia που ο exynos δεν τα υποστηρίζει αλλά όπως αναφέρθηκε ήδη αποδεικνύεται οτι δεν χρειάζεται ντε και καλά tegra για να δουλέψουν απρόσκοπτα και με exynos... Ήδη το pinball HD port δουλεύει άριστα στο galaxy s 2. Αν πάει καλά σε πωλήσεις το galaxy s 2 (που έτσι φαίνεται...) δε θα συμφέρει τα κέρδη απο τις πωλήσεις των developers τα παιχνίδια των οποίων θα είναι ''γραμμένα'' μόνο για tegra.....Οπότε μάλλον θα φτιάχνονται δυο εκδόσεις και για όλους τους άλλους επεξεργαστές...Είναι η πολιτική της nvidia αυτή (να ''κλειδώνει'' τα παιχνίδια μόνο για tegra) για να προωθήσει τον δικό της gpu...Εδώ το άρθρο που λέει οτι μάλλον το galaxy s2 με tegra θα έχει Super LCD..

http://www.samsunghub.com/2011/05/12/tegra-2-powered-galaxy-s-ii-i9103-gets-certified-by-bluetooth-sig-wi-fi-alliance/

 

Και για του λογου το αληθες...

 

http://img820.imageshack.us/img820/9734/sc20110517180705.jpg

 

http://img4.imageshack.us/img4/6818/sc20110517180947.jpg

 

http://img715.imageshack.us/img715/874/sc20110517181032.jpg

 

http://img69.imageshack.us/img69/356/sc20110517181027.jpg

 

screencapture απο το δικο μου SGS2...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Βαγγέλη που θα το βρω αυτό με τα db του WiFi στο κινητό σου :) ?

 

Γιωργο δε μπορεις να δεις την ισχυ της ληψης στο κινητο ως εχει.

Με αυτα και με αυτα. Μενεις iphone 4 η κρατας το γαλαξια?

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλη απορια εχω, οκ καλατα παιχνιδια ωραια και καλα αλλα πειτε μου ετσι απο απορια το εχω ποση ωρα θα αντεξει η μπαταρια αν ιστε εξω και παιζετε για 1 ωρα ενα παιχνιδακι;

 

θα εχετε μπαταρια για το υπολοιπο της μερας;

 

μηπως το παρακανουμε τελικα με το τι θελουμε απο ενα κινητο;

οκ φτασαμε τα διπυρινα αλλα μηπως ειναι και λιγο υπερβολικο;

θελω να πω οτι αυτα που κανεις καθε μερα τα κανεις και με τα απλα μονοπυρινα του 1GHz αν θελουμε να αντικαταστησουμε στο μελλον τα desktop και λαπτοπ με ενα κινητο που θα εχει εξοδο για vga οκ τοτε καλα μιλαμε για τετοιες απαιτησεις αλλα μηπως χασαμε λιγο τα μετρα?

 

οχι οτι βαζω τον εαυτο μου απέξω ημουν απο τους πρωτους που πηρα το sgs2 αλλα να βαλουμε και λιγη λογικη.

εδω απλα παιχνιδια με το που τα παιζεις η μπαταρια ρουφιεται τρελα, ποσο μαλλον με τετοια παιχνιδια.

 

Ερωτηση με την καμερα εχει κανεις αλλος θεμα οταν τραβαει φωτογραφιες; εννοω οτι καθυστερει πολυ για να τραβηξεις την επομενη. υπαρχει καποιο τρικ που δεν εχω δει;

 

Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου, εχεις πιασει το point. Εγω παραμενω με το 4αρι για βασικη συσκευη και το galaxy s 2 θα περασει... μερικες φορες απο τα χερια μου για να πειραματιστω και να κανω τις δοκιμες μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...