Jump to content

Πόσο καλή είναι η κάμερα του Nokia N8;


iznodur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς η ποιότητα στη λήψη βίντεο και φωτογραφίας σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ή σε εσωτερικούς χώρους της Avvoύλας και της Όμορφης κλείνει δραματικά υπέρ της πρώτης. Είναι τι μόνο παράπονό μου από την αναβάθμιση καθώς βρίσκω την Belle περισσότερο χρηστική όμως το κινητό έχει χάσει αρκετά τον φωτογραφικό του χαρακτήρα. Είναι γνωστό πρόβλημα και όλοι περιμένουμε κάποια λύση από τη Νόκια

http://discussions.mea.nokia.com/t5/Nseries-and-Symbian-Smartphones/Several-Issues-for-N8-after-Belle-Update-Quality-of-Video-Viewer/td-p/1348603

http://discussions.mea.nokia.com/t5/Nseries-and-Symbian-Smartphones/Camera-quality-has-dropped-after-belle-update-on-my-n8/td-p/1309121

http://discussions.mea.nokia.com/t5/Nseries-and-Symbian-Smartphones/N8-Low-Video-Recording-Quality/m-p/1308201/highlight/true#M286291

http://discussions.mea.nokia.com/t5/Software-Updates/N8-Belle-Update-Problems/m-p/1317905/highlight/true#M113122

http://discussions.mea.nokia.com/t5/Software-Updates/Are-N8-photos-amp-videos-better-with-Belle-or-Anna-quality-of/m-p/1320489/highlight/true#M113413

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κακά τα ψέματα παιδιά, υπάρχει θέμα με την κάμερα...δεν είναι τυχαίο που κάνει παράπονα τόσος κόσμος! Μακάρι να επιληφθεί του θέματος η Nokia και να μας δώσει σύντομα κάποιο update! Μέχρι τότε...camera pro! ;)
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα παιδιά, υπάρχει θέμα με την κάμερα...δεν είναι τυχαίο που κάνει παράπονα τόσος κόσμος! Μακάρι να επιληφθεί του θέματος η Nokia και να μας δώσει σύντομα κάποιο update! Μέχρι τότε...camera pro! ;)

 

Εγώ δυστυχώς έπαψα να ελπίζω σε κάποιο update για την κάμερα, γι αυτό έβαλα default το camera pro, όσο και να λέμε ότι υπάρχει θέμα δεν νομίζω πλέον να ασχοληθούν με το Ν8, αφού θέλουν να προωθήσουν άλλες συσκευές πια, που θα τους φέρουν νέα κέρδη.Ίσως πιστεύουν ότι αρκετά μας έδωσαν:(

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς έπαψα να ελπίζω σε κάποιο update για την κάμερα, γι αυτό έβαλα default το camera pro, όσο και να λέμε ότι υπάρχει θέμα δεν νομίζω πλέον να ασχοληθούν με το Ν8, αφού θέλουν να προωθήσουν άλλες συσκευές πια, που θα τους φέρουν νέα κέρδη.Ίσως πιστεύουν ότι αρκετά μας έδωσαν:(

 

Γι' αυτό το θέμα της κάμερας, αλλά και για το θέμα της μπαταρίας δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές έχω σκεφτεί να κάνω downgrade σε Anna... :X

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα είναι χαζομάρα να κάνουμε πισωγυρίσματα! Η μπαταρία έχει ψιλοστρώσει πάντως από τις πρώτες μέρες που πέρασα την Belle... :)
Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα είναι χαζομάρα να κάνουμε πισωγυρίσματα! Η μπαταρία έχει ψιλοστρώσει πάντως από τις πρώτες μέρες που πέρασα την Belle... :)

 

Ότι έχει στρώσει δε διαφωνώ, αλλά θέλει ακόμα. Αν παίρνει κι άλλο στρώσιμο δηλαδή. Να δούμε και κανένα update για την κάμερα..... :rolleyes:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά στο θέμα της μπαταρίας,θετικά όμως.Για το θέμα της κάμερας θα πρέπει να συγκρίνω εκτενέστερα κάποια στιγμή παλιότερες φωτογραφίες-βίντεο.Με μια πρώτη όμως φευγαλέα ματιά,δεν παρατήρησα κάποια διαφορά.Ίσως και να κάνω λάθος. Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις δοκίμασα το camera pro και το σύγκρινα με τη ενσωματομένη εφαρμογή της κάμερας αλλά δε ξέρω.. Χωρίς να είμαι ειδικός δε παρατήρησα σπουδαίες διαφορές, αισθητές..
Link to comment
Share on other sites

Moralas βάλε την ποιότητα πάνω από 90% και τράβα 1 φωτό με το pro και μια με την κανονική κάμερα. Έτσι θα δεις διαφορά στις 2 φωτό! Εγώ αυτό που παρατήρησα επίσης είναι ότι εστιάζει καλύτερα με το pro...από τότε που πέρασα την Belle είχα θέμα με την εστίαση το βράδυ!
Link to comment
Share on other sites

Moralas βάλε την ποιότητα πάνω από 90% και τράβα 1 φωτό με το pro και μια με την κανονική κάμερα. Έτσι θα δεις διαφορά στις 2 φωτό! Εγώ αυτό που παρατήρησα επίσης είναι ότι εστιάζει καλύτερα με το pro...από τότε που πέρασα την Belle είχα θέμα με την εστίαση το βράδυ!

Όντως έτσι θα δει διαφορά. Βέβαια η φωτό θα πλησιάσει τα 10ΜΒ αλλά χαλάλι.

Link to comment
Share on other sites

Α δε το δοκίμασα αυτό γιατί λέει ότι μπορεί να γίνει ασταθές το πρόγραμμα.. Θα το δοκιμάσω όμως.. Αν και 10 mb σίγουρα είναι ένα θέμα..
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το στο 95% και δες...εμένα λειτουργεί χωρίς καμία αστάθεια! Και το μέγεθος είναι γύρω στα 3-5 mb...(εξαρτάται αν τραβάς με 9 η 12 mp) :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βάλε το στο 95% και δες...εμένα λειτουργεί χωρίς καμία αστάθεια! Και το μέγεθος είναι γύρω στα 3-5 mb...(εξαρτάται αν τραβάς με 9 η 12 mp) :)

 

πως το βαζουμε στο 95% ,γιατι κατεβασα τωρα το camera pro και δεν ξερω πως γινετε αυτο ,καθως επισης πως ρυθμιζουμε τα 12mp-9mp ???

Link to comment
Share on other sites

πως το βαζουμε στο 95% ,γιατι κατεβασα τωρα το camera pro και δεν ξερω πως γινετε αυτο ,καθως επισης πως ρυθμιζουμε τα 12mp-9mp ???

 

Πας κάτω δεξιά στο γρανάζι, το πατάς, σου ανοίγει παράθυρο που σου δείχνει κάποιες επιλογές, πατάς πάλι σε αυτές τις επιλογές το εικονίδιο με το γρανάζι(settings), σου ανοίγει ένα πλαίσιο, στο κάτω μέρος του πλαισίου έχει μία μπάρα με επιλογές, θα πατήσεις το εικονίδιο της φωτογραφικής, ανοίγει νέο μενού επιλογών, η πρώτη επιλογή είναι photo resolution θα χρησιμοποιήσεις το βελάκι και θα βάλεις την επιθυμητή ανάλυση εγώ το έχω 4000x3000(4:3).Μετά θα μετακινηθείς πιο κάτω όπου θα συναντήσεις το image compression quality το έχει στο 90% θα το μετακινήσεις στο 95%.

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

για τα MP πως τα αλλαζουμε???

 

Ανάλυση φωτογραφίας (photo resolution): 4000x3000= 12Mp, 4000x2248= 9Mp

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει την κάμερα της Anna στην Belle? Εδώ εξηγεί μια διαδικασία αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο. Αν το έχει κάνει κάποιος και έχει την καλοσύνη ας μας πει με απλά λόγια τι πρέπει να κάνουμε.

 

Έκατσα και είδα όλες τις φωτό (γύρω στις 1800) που έχω τράβηξει από τότε που πήρα το κινητό και είμαι πεπεισμένος πλέον ότι από την Belle η ποιότητα έπεσε αισθητά, κυρίως στις βραδυνές. Πιο συγκεκριμένα, πριν την Belle οι 8 στις 10 βραδυνές φωτό ήταν σωστά εστιασμένες...τώρα ζήτημα αν είναι 4-5! Έχω χάσει κορυφαίες στιγμές με θολές φωτό! Δεν ξέρω αν η Nokia έχει σκοπό να κάνει κάτι για αυτό, αλλά είναι κρίμα να χρησιμοποιούμε τρίτα προγράμματα για να έχουμε το αυτονόητο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τσεκάρει ποιότητα φωτογραφιών ανάμεσα σε BELLE - ANNA, αλλά είμαι πεπεισμένος ότι με Belle στο video καταγράφει λιγότερα fps εν συγκρίσει με Anna. Η εικόνα "σπάει" συνέχεια.

Με το camera pro, ανεβαίνει στα 30fps ή ψευδαίσθηση είναι?

Επίσης η "σταθεροποίηση" video, κατά κάποιο τρόπο μπορώ να πω ότι λειτουργούσε στην Anna ενω στη Belle δε βλέπω καμιά διαφορά.

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, στα βίντεο δεν έχω κανένα παράπονο... αν και δεν τραβάω πολλά, δεν είδα κάτι που να με χαλάει μέχρι τώρα! Και το τσέκαρα ότι τραβάει στα 30fps. Η σταθεροποίηση δεν έχει και πολλή σημασία ούτως η άλλως αφού είναι ψηφιακή...τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές με και χωρίς σταθεροποίηση! Πάντως το camera pro σου δίνει περισσότερες επιλογές ανάλυσης στα βίντεο, και αυτό μετράει πολύ για εμένα!

Στις φωτογραφίες είναι το πρόβλημα...και δυστυχώς δεν είναι η ιδέα μου, το λένε πολλοί στο Nokia discussions :(

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Φόρος τιμής σε αυτή την ωραία συσκευή...

Πετώντας ανάμεσα στα σύννεφα την ανατολή του ηλίου..

 

17835307726_e67d532aba_b.jpg20100120_013 by keras, on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και όμως, έκανα φοβερό λάθος, η φωτογραφία είναι απο το Nokia Ν900... Την είχα σε λάθος φάκελο... Λυπάμαι, νόμιζα οτι είναι απο το Ν8!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να αντίστοιχα η ανατολή απο το Ν8... :)

Την πέτυχα τώρα :p

 

17777766038_ded79bbe1b_b.jpg2013-06-17-052 Ν8 by keras, on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να και μια δικιά μου φωτογραφία πανω από τα σύννεφα, όταν είχα ακόμα το N8 μου! Το βουνό που εξέχει ειναι ο Όλυμπος! Όλα στο αυτόματο βέβαια!

http://i.imgur.com/gvizfdm.jpg

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...