Jump to content

Πόσο καλή είναι η κάμερα του Nokia N8;


iznodur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η τιμη, τα υλικα κατασκευης, το δωρεαν GPS, το USB OTG, το FM transs, το HDMI... ειναι μερικα απο τα σημεια αναφορας του (περα απο την καμερα)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εδω κερδισε καμερα σονυ των 300+δολλαριων :shifty:

 

http://www.gsmarena.com/nokia_n8_vs_samsung_pixon12_vs_sony_dsc_hx5v-review-519.php

 

και μαλιστα σε σχολια χρηστων, οχι απο καποιον εμπειρο :ninja:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εδω κερδισε καμερα σονυ των 300+δολλαριων :shifty:

 

http://www.gsmarena.com/nokia_n8_vs_samsung_pixon12_vs_sony_dsc_hx5v-review-519.php

 

και μαλιστα σε σχολια χρηστων, οχι απο καποιον εμπειρο :ninja:

 

το μυστικο ειναι στον αισθητηρα

ακομα και πολυ ακριβες καμερες των 500 ευρω εχουν τον κοινο αισθητηρα 1/2,3

το νοκια n8 χρησιμοποιει αν δεν κανω λαθος 1/1,9 ο οποιος εχει επιφανεια σχεδον 30% μεγαλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο βιντεο.

 

με εφερε ενα βημα πιο κοντα στο Ν8. αληθεια.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

στο 1:02 πονεσα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το κινητο βγαζει απιστευτες φωτογραφιες. Ειναι ομως και το βιντεο αναλογης ποιοτητας?? Διαθετει Led για την βιντεοσκοπηση?? Μηπως ειναι λιγα τα 25 fps?? Και μηπως το ζουμ ειναι πολυ χαμηλο?? Αν καποιος μπορουσε να μου απαντησει θα με βοηθουσε πραγματικα...:)
Link to comment
Share on other sites

δες το βιντεο πιο πανω(teo010) και θα λυθουν πολλες(αν οχι ολες) απο τις αποριες σου....
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο βγαζει απιστευτες φωτογραφιες. Ειναι ομως και το βιντεο αναλογης ποιοτητας?? Διαθετει Led για την βιντεοσκοπηση?? Μηπως ειναι λιγα τα 25 fps?? Και μηπως το ζουμ ειναι πολυ χαμηλο?? Αν καποιος μπορουσε να μου απαντησει θα με βοηθουσε πραγματικα...:)

 

Το ζουμ ποτέ δεν θα είναι αντάξιο μιας φωτογραφικής, γιατί είναι απλά ψηφιακό και όχι οπτικό.

Όσο για το LED για τη βιντεοσκόπηση, όντως θα μπορούσε να έχει βάλει η Nokia, αλλά μάλλον επέλεξε για λόγους design να βάλει μόνο ένα είδος flash, και όχι Xenon για τις φωτογραφίες και LED για τα βίντεο. Από το να είχε μόνο LED και όχι Xenon, το προτιμώ όπως είναι τώρα, δεν τίθεται σύγκριση.

Πάντως το θέμα των 25fps δεν ισχύει πλέον. Με τα διάφορα hacks/mods η συσκευή βιντεοσκοπεί στα 720p@30fps. Και η ποιότητά του είναι αν όχι η καλύτερη, τουλάχιστον ανάμεσα στις κορυφαίες στα 720p. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο βγαζει απιστευτες φωτογραφιες. Ειναι ομως και το βιντεο αναλογης ποιοτητας?? Διαθετει Led για την βιντεοσκοπηση?? Μηπως ειναι λιγα τα 25 fps?? Και μηπως το ζουμ ειναι πολυ χαμηλο?? Αν καποιος μπορουσε να μου απαντησει θα με βοηθουσε πραγματικα...:)

Το βίντεο του είναι κορυφή, και με στερεοφωνικό ήχο που δεν καταγράφουν πολλά κινητά! Θεωρητικά, τα 25fps είναι ό,τι συλλαμβάνει το ανθρώπινο μάτι, στην πράξη οι τιμές μπορεί να διαφέρουν...όμως λέγεται ότι στην Anna θα έχουμε 30fps και κάποιες άλλες μικροβελτιώσεις στην κάμερα! Και το ζουμ είναι μια χαρά. Μοναδική έλλειψη για εμένα είναι το ledάκι...

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο του είναι κορυφή, και με στερεοφωνικό ήχο που δεν καταγράφουν πολλά κινητά! Θεωρητικά, τα 25fps είναι ό,τι συλλαμβάνει το ανθρώπινο μάτι, στην πράξη οι τιμές μπορεί να διαφέρουν...όμως λέγεται ότι στην Anna θα έχουμε 30fps και κάποιες άλλες μικροβελτιώσεις στην κάμερα! Και το ζουμ είναι μια χαρά. Μοναδική έλλειψη για εμένα είναι το ledάκι...

 

ευχαριστω για την βοηθεια...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Video: Gulp – The world’s largest stop-motion animation shot on a Nokia N8.

http://dailymobile.se/2011/08/03/video-gulp-the-worlds-largest-stop-motion-animation-shot-on-a-nokia-n8/

Link to comment
Share on other sites

εσεις για τις διακοπες σας περνετε και ψηφιακη φωτογραφικη μαζι ή την βγαζετε με το n8??ρωταω γιατι εχω μια sone cyber-shot 12,1 megapixel και αναρωτιεμαι αν την χρειαζομαι αφου εχω το n8 ... ευχαριστω
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω και γω μια ερωτηση. ειμαι κατοχος του N8 απο περσυ με το που βγηκε.

εχω παρατηρησει οτι ενω την ημερα βγαζει ωραιες φωτογραφιες, την νυχτα παει στο αλλο ακρο με τις φωτογραφιες να θολωνουν απο το φλας.

μονο κοντινες μπορει να τραβηξει καλες την νυχτα με φλας. αλλιως μαζευεται μια τεραστια θολουρα περιμετρικα απο το θεμα.

συμβαινει σε κανεναν σας αυτο ή εχω προβλημα και πρεπει να το παω σε nokia care?

Link to comment
Share on other sites

εσεις για τις διακοπες σας περνετε και ψηφιακη φωτογραφικη μαζι ή την βγαζετε με το n8??ρωταω γιατι εχω μια sone cyber-shot 12,1 megapixel και αναρωτιεμαι αν την χρειαζομαι αφου εχω το n8 ... ευχαριστω

Με το Ν8 είσαι μια χαρά, θα μπορείς να τραβας και τέλεια στοπ καρέ βίντεο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω και γω μια ερωτηση. ειμαι κατοχος του N8 απο περσυ με το που βγηκε.

εχω παρατηρησει οτι ενω την ημερα βγαζει ωραιες φωτογραφιες, την νυχτα παει στο αλλο ακρο με τις φωτογραφιες να θολωνουν απο το φλας.

μονο κοντινες μπορει να τραβηξει καλες την νυχτα με φλας. αλλιως μαζευεται μια τεραστια θολουρα περιμετρικα απο το θεμα.

συμβαινει σε κανεναν σας αυτο ή εχω προβλημα και πρεπει να το παω σε nokia care?

 

Εσύ περιμένεις να βγάλεις μακρινή φωτογραφία με φλας....? Κινητό είναι και έχει ένα φλας για να βγάζεις καλες φωτογραφίες το βράδυ, δεν είναι studio φωτογραφίας με προβολείς φίλε μου :rolleyes:

 

Απενεργοποίησε το φλας για μακρινές φωτογραφίες και ενεργοποίησε το νυχτερινό προφίλ. Ακόμα και έτσι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από όποιο άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

luke δεν έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη ψηφιακή, αλλά αν σου είναι βάρος να την έχεις μαζί, το N8 θα σε καλύψει μια χαρά!

jason72 δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς. Σε τι περιβάλλον παρατηρείς τη θολούρα; Αν και συνήθως πρόσωπα τραβάω το βράδυ, ωστόσο δεν έχω παράπονο...ίσα ίσα που σε εσωτερικούς χώρους τουλάχιστον έχω βγάλει πολύ καλές λήψεις! Ίσως δεν εστιάζεις σωστά...μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις (που είναι κόκκινο το τετραγωνάκι) έχω παρατηρήσει θόλωμα!

Link to comment
Share on other sites

θα ποσταρω φωτογραφια μολις μπορεσω για να καταλαβετε τι εννοω θολουρα. το νυχτερινο προφιλ για ληψη φωτογραφιας πως το ενεργοποιω?
Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτος! δεν ηξερα εδω και σχεδον ενα χρονο που εχω το κινητο πως να ενεργοποιησω το νυχτερινο προφιλ.

το βρηκα σημερα που το εψαξα λιγο. θα δοκιμασω να βγαλω φωτογραφιες το βραδυ και θα σας πω.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια παιδια, εβαλα το νυχτερινο προφιλ με το φλας και εμφανιζει θολουρα η φωτογραφια. Μονο αν ειναι πολυ κοντινη βγαινει καλη.

θα το παω σε nokia care εδω που βρισκομαι βολο και ελπιζω να διορθωθει το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν φορας θηκη στο κινητο δεν κοιτας μπας και φταιει αυτη;Εχει τυχει σε καποια κινητα να φταιει η θηκη(οχι ολες) για την διαχυση του φωτος.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτει και αυτο. εχω δοκιμασει και χωρις την θηκη αλλα τα ιδια... αυριο θα το παω στο nokia care στον Βολο να δω τι θα μου πουνε...
Link to comment
Share on other sites

Video: Gulp – The world’s largest stop-motion animation shot on a Nokia N8.

http://dailymobile.se/2011/08/03/video-gulp-the-worlds-largest-stop-motion-animation-shot-on-a-nokia-n8/

 

καλησπέρα. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ :) το ποιό ωράιο βίντεο που έχω δει εδω και καιρο :)

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση. Γιατι ειναι η επιλογη της "ριπης" και αν θα μπει με το μελλοντικο Update(την αννα δηλαδη) που θα χει και βελτιωσεις στην καμερα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...