Jump to content

Πόσο καλή είναι η κάμερα του Nokia N8;


iznodur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω μια ερωτηση. Για τι ειναι η επιλογη της "ριπης" και αν θα μπει με το μελλοντικο Update(την αννα δηλαδη) που θα χει και βελτιωσεις στην καμερα.

Μάλλον κατάλαβα τι εννοείς...πολλαπλές λήψεις με ένα πάτημα! Χρήσιμο, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι αν θα μπει στην Άννα! Σύντομα (ελπίζω) θα το μάθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι λείπει από την ερώτησή σου.

 

Μάλλον κατάλαβα τι εννοείς...πολλαπλές λήψεις με ένα πάτημα! Χρήσιμο, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι αν θα μπει στην Άννα! Σύντομα (ελπίζω) θα το μάθουμε...

 

εχετε δικιο. Σας δυσκολεψα σορυ. Ηθελα να πω πως η επιλογη της ριπης ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ απο το Ν8, σε συγκριση με το Ν78/79/Ν97 και σχεδον ολα τα παλαιοτερα μοντελα .. Και μιας και ειναι κινητο που σαν δυνατο του χαρτι εχει την καμερα, το να βγαζεις πολλαπλες φωτογραφιες με ενα πατημα(οπως π.χ σε φωτογραφισεις) ειναι παρα πολυ χρησιμο .

 

Ξερετε αν υπαρχει καποιο Mod που να το χει μεσα?

 

ευχαριστω και σορυ για το μπερδεμα :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να πω πως η επιλογη της ριπης ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ απο το Ν8...

Ξερετε αν υπαρχει καποιο Mod που να το χει μεσα?

 

Mod όχι. Αλλά το έχει το camera pro & το camera plus.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N8 gets a camera update with better UI and video recording

 

 

*The camera update itself is pretty major bringing a new UI that, according to Nokia, gives you faster access to essential camera controls

*The N8 finally got its video framerate cranked up to 30 fps and the continuous auto-focus features

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγω νέο UI της κάμερας είναι beta και μπαίνε,ι από ότι κατάλαβα, μόνο σε κινητά με την Anna εγκατεστημένη;
Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

μπαίνει και σε PR1.1, απλά κάνε απεγκατάσταση όλα τα camera hacks, σιγουρέψου οτι έχεις τα τελευταία qt libraries και κάνε το σταυρό σου να δουλεύει κανονικά!

Πάντως στις φωτογραφίες ιδίως οι νυχτερινές μου φαίνονται πολύ καλύτερες, νομίζω κάνει καλύτερη εστίαση με το κόκκινο led.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πείτε εντυπώσεις μετά την αναβάθμιση και το camera update από beta labs... τι διαφορές έχετε παρατηρήσει;

Εγώ στις φωτογραφίες δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά. Τα βίντεο είναι αισθητά καλύτερα με ομαλότερη κίνηση και πιο σωστά εστιασμένα!

Link to comment
Share on other sites

Taking Nokia N8 In A HDR Photography – HDR Photo Camera App

http://symbianworld.org/10070-taking-nokia-n8-in-a-hdr-photography-hdr-photo-camera-app/

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Taking Nokia N8 In A HDR Photography – HDR Photo Camera App

http://symbianworld.org/10070-taking-nokia-n8-in-a-hdr-photography-hdr-photo-camera-app/

Το εβαλα κ ειναι οντως πολυ καλο,για οποιον ενδιαφερετε για φωτο σε τοπια κτλ.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Χασιμο χρόνου το πρόγραμμα, αμα θες καλές HDR φτιάχνεις τις photo στο PC.

παραδείγματα δικά μου. πρόγραμα photo dynamic HDR

http://img855.imageshack.us/img855/5217/04012011302hdr.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/8739/manik.jpg

http://img691.imageshack.us/img691/4323/agfoteini.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/2567/04012011324hdr.jpg

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Μπορεί η κάμερα του Ν8 να βγάλει ικανοποιητικές φωτογραφίες macro; Για παράδειγμα, έχω ένα χόμπι να φωτογραφίζω μινιατούρες αυτοκινήτου. Θα μπορούσε να αποδώσει σωστά όταν φωτογραφίζω σε απόσταση μικρότερη των 10-15 εκατοστών από το αντικείμενο;
Link to comment
Share on other sites

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η κάμερα του Ν8 να βγάλει ικανοποιητικές φωτογραφίες macro; Για παράδειγμα, έχω ένα χόμπι να φωτογραφίζω μινιατούρες αυτοκινήτου. Θα μπορούσε να αποδώσει σωστά όταν φωτογραφίζω σε απόσταση μικρότερη των 10-15 εκατοστών από το αντικείμενο;

Το μόνο σίγουρο...κοιταξε σε χαμηλή ανάλυση το χελωνάκι της κόρης μου

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο...κοιταξε σε χαμηλή ανάλυση το χελωνάκι της κόρης μου

 

Εκπληκτικό! Ευχαριστώ, μόλις πέσει λίγο ακόμα η τιμή του θα το αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό! Ευχαριστώ, μόλις πέσει λίγο ακόμα η τιμή του θα το αγοράσω.

 

ποσο κατω να παει;απο σκρουτζ το εχεις με λιγοτερο απο 300 ευρω και σε τοι χρωμα θες (πορτοκαλι και γαλαζιο απλα δεν υπαρχουν καλητερα)και μεταχειρα 240 το βρισκεις ευκολα(και ελληνικο με λιγο ψαξημο )

τωρα αυτο περι τιμης ειναι υποκοιμενικο.αλλα πχ στα 250 σε καλη κατασταση δεν υπαρχει λογος δευτερης σκεψης :)

μιλαμε για αψογες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ποσο κατω να παει;απο σκρουτζ το εχεις με λιγοτερο απο 300 ευρω και σε τοι χρωμα θες (πορτοκαλι και γαλαζιο απλα δεν υπαρχουν καλητερα)και μεταχειρα 240 το βρισκεις ευκολα(και ελληνικο με λιγο ψαξημο )

τωρα αυτο περι τιμης ειναι υποκοιμενικο.αλλα πχ στα 250 σε καλη κατασταση δεν υπαρχει λογος δευτερης σκεψης :)

μιλαμε για αψογες φωτο.

 

Με τιμή 284 στο σκρουτζ δεν υπάρχει λόγος για 250 μεταχειρισμένο.. Το θεωρώ ανοησία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Βρε παιδιά είναι η ιδέα μου η με την εγκατάσταση της Belle έχει πέσει η ποιότητα των φωτογραφιών;;; Και συγκεκριμένα στις βραδυνές (με φλας) έχω την εντύπωση ότι μερικές φορές δεν εστιάζει σωστά με αποτέλεσμα να βγαίνουν θολές! Ενώ με την Anna και το camera update δεν είχα τόσο συχνά αυτό το φαινόμενο! Κάνω άραγε κάτι λάθος η όντως ισχύει...? :worry: Anyway...αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο μαγαζάκι που να δίνει καλύτερες νυχτερινές λήψεις πείτε μου να το δοκιμάσω!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες έκανα σύγκριση με 2 iphone 4s και η διαφορά σε σχεδόν απόλυτο σκοτάδι ήταν χαοτική. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάποια πτώση ποιότητας, αν και δεν είμαι και ειδικός στο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά είναι η ιδέα μου η με την εγκατάσταση της Belle έχει πέσει η ποιότητα των φωτογραφιών;;; Και συγκεκριμένα στις βραδυνές (με φλας) έχω την εντύπωση ότι μερικές φορές δεν εστιάζει σωστά με αποτέλεσμα να βγαίνουν θολές! Ενώ με την Anna και το camera update δεν είχα τόσο συχνά αυτό το φαινόμενο! Κάνω άραγε κάτι λάθος η όντως ισχύει...? :worry: Anyway...αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο μαγαζάκι που να δίνει καλύτερες νυχτερινές λήψεις πείτε μου να το δοκιμάσω!

 

Αυτή την διαφορά στην ποιότητα στα νυχτερινά την παρατήρησα και 'γω, αλλά στο βίντεο, βλέπω να έχει ακόμα περισσότερο θόρυβο τώρα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Κάποιες φωτογραφίες και σε μένα ανεξάρτητα αν είναι ημέρας ή νύχτας έχουν βγει θολές(όχι κουνημένες) αλλά νομίζω ότι δεν προλαβαίνει να μου εστιάσει σωστά κάποιες φορές (ευτυχώς πολύ λίγες), επειδή βιάζομαι. Του έβαλα το camera pro N8 από το nokia store για βελτίωση της κάμερας.Καλό προγραμματάκι, αλλά πάλι κάποιες βγαίνουν θολές ανεξάρτητα από την ώρα της ημέρας.Γενικά πιστεύω ότι το πρόβλημα αυτό έχει να κάνει με την ταχύτητα που τραβάμε εμείς τις φωτογραφίες και με τον χρόνο που θέλει να εστιάσει το κινητό.:)

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φταίει... είναι κάποιες φορές που αργεί να εστιάσει! Η αλήθεια είναι ότι σε πρωινές φωτογραφίες και σε μέρη με καλό φωτισμό δεν έχω κανένα παράπονο, όμως το βράδυ δείχνει να ζορίζεται! Στο βίντεο δεν έχω κανένα πρόβλημα, μόνο στις φωτογραφίες!

 

Edit: Κατέβασα το camera pro από το μαγαζάκι και είναι εμφανής η διαφορά στις νυχτερινές λήψεις! :D Αν και υποθέτω ότι παρόμοια δουλειά θα κάνουν και τα mods...

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...