Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)


stelios_85_07
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχουμε πει αρκετές φορές βέβαια πως το δικό σου blade είναι εξαίρεση αφού στους περισσότερους δεν τους κρατάει ούτε κατά διάνοια τόσο η μπαταρία με την συγκεκριμένη CM... για να μην νομίζουν οι περισσότεροι πως έτσι είναι για όλους

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 459
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς? Όλες οι τελευταίες nightly είναι 2.3.5 εκτός και αν μιλάς για stable ή RC.

 

για RC ελεγα μιας και εχω αυτη. Ποια η διαφορα της nightly με την RC; Ουσιαστικη διαφορα αν υπαρχει

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

για RC ελεγα μιας και εχω αυτη. Ποια η διαφορα της nightly με την RC; Ουσιαστικη διαφορα αν υπαρχει

 

Στις nightly γίνονται αλλαγές συνέχεια (οι οποίες δεν αφορούν το blade απαραίτητα), ενώ η RC θεωρείτε πιο σταθερή αν και τις λείπουν αρκετά νέα χαρακτηριστικά σε σχέση με τις τελευταίες nightly. Πρακτικά όταν οι προγραμματιστές φτάσουν σε ένα σημείο που η λειτουργία των nightly θα είναι ικανοποιητική και σταθερή (χωρίς reboot, χωρίς προβλήματα στους censors κλπ) θα βγάλουν stable ή RC2.

 

@kogos θα το εκλάβω ως κομπλιμέντο :lol:

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ηταν να κανω ενα φορματ στο κινητο και να περασω ξανα καινουργια ρομ αλλα το καθυστέρησα γιατι σημερα θα παραγγειλω καρτα μνημης.

 

Σε 4-5 μερες θα ειναι εδω. Δεν μου αρεσει να κανω συνεχως αλλαγες στην ρομ, το εκανα στην αρχη οταν το πηρα και το βαρεθηκα. Να βαλω την τελευταια nightly ή ξανα την RC1; Ειμαι σχετικα ικανοποιημενος απο Cyanogen και δεν θελω να παω σε GSF

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Όταν γύρισα πίσω σε CM7 είχα βάλει την 156 αλλά μου κράταγε 2 μέρες με το ζόρι, είχα κάνει wipe battery stats κλπ. Τελικά γύρισα πίσω στην RC γιατί πολύ απλά αυτή την στιγμή έχει κλείσει 3 μέρες και η μπαταρία κρατάει ακόμη...και εγώ βαρέθηκα να αλλάζω rom, δεν με ενδιαφέρει το ράδιο, οπότε έχω βολευτεί με την συγκεκριμένη, η επιλογή είναι δική σου.
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Συζητώντας με ένα συνάδελφο, μου είπε ότι η γυναίκα του που έχει HTC Desire S, με την μαμά rom, έχοντας το wifi ανοιχτό συνέχεια, της κρατάει περίπου μιάμιση μέρα. Είπα να δοκιμάσω το ίδιο. Μέχρι στιγμής η μπαταρία είναι στο 70% μετά από 20 ώρες. Θυμήθηκα όμως ότι δεν είχα ενεργοποιημένα τα auto-syn και τα ενεργοποίησα.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το κινητό όταν το ξεκλειδώνω για χρήση, άλλες φορές το wifi συνδέεται άμεσα και άλλες ποτέ, κολλάει στο scanning. Υπάρχει κάποιο utility, εκτός από το wifi blade fix που κρατά την συσκευή awake και δεν είναι χρήσιμο για αυτού του είδους τη χρήση, που να διορθώνει το συγκεκριμένο πρόβλημα?? Ευχαριστώ.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

έχουμε πει αρκετές φορές βέβαια πως το δικό σου blade είναι εξαίρεση αφού στους περισσότερους δεν τους κρατάει ούτε κατά διάνοια τόσο η μπαταρία με την συγκεκριμένη CM... για να μην νομίζουν οι περισσότεροι πως έτσι είναι για όλους

 

πως εξηγείται όμως αυτό?

Ιδιο hardware δεν εχεί? Ίδιο software, ίδια μπαταρία.

Γιατί να υπάρχουν διαφορές?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

πως εξηγείται όμως αυτό?

Ιδιο hardware δεν εχεί? Ίδιο software, ίδια μπαταρία.

Γιατί να υπάρχουν διαφορές?

 

αυτό δεν μπορώ να το ξέρω... αν και η συμπεριφορά της μπαταρίας αλλάζει με την χρήση που κάνει ο καθένας, αλλά όχι τραγικά.. Αν δεν τα έχεις τα κινητά μπροστά σου, μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει κανείς.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Συζητώντας με ένα συνάδελφο, μου είπε ότι η γυναίκα του που έχει HTC Desire S, με την μαμά rom, έχοντας το wifi ανοιχτό συνέχεια, της κρατάει περίπου μιάμιση μέρα. Είπα να δοκιμάσω το ίδιο. Μέχρι στιγμής η μπαταρία είναι στο 70% μετά από 20 ώρες. Θυμήθηκα όμως ότι δεν είχα ενεργοποιημένα τα auto-syn και τα ενεργοποίησα.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το κινητό όταν το ξεκλειδώνω για χρήση, άλλες φορές το wifi συνδέεται άμεσα και άλλες ποτέ, κολλάει στο scanning. Υπάρχει κάποιο utility, εκτός από το wifi blade fix που κρατά την συσκευή awake και δεν είναι χρήσιμο για αυτού του είδους τη χρήση, που να διορθώνει το συγκεκριμένο πρόβλημα?? Ευχαριστώ.

 

εγω χρησιμοποιώ ένα advanced wifi lock free και δουλεύει καλύτερα απο το wifi blade fix.

give it a try...

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Όταν γύρισα πίσω σε CM7 είχα βάλει την 156 αλλά μου κράταγε 2 μέρες με το ζόρι, είχα κάνει wipe battery stats κλπ. Τελικά γύρισα πίσω στην RC γιατί πολύ απλά αυτή την στιγμή έχει κλείσει 3 μέρες και η μπαταρία κρατάει ακόμη...και εγώ βαρέθηκα να αλλάζω rom, δεν με ενδιαφέρει το ράδιο, οπότε έχω βολευτεί με την συγκεκριμένη, η επιλογή είναι δική σου.

 

εγω με χτεσινη nightly, 179 νομιζω, με wifi ορισμένες ώρες, πολύ λίγο bluetooth, και πουλάκια (angry birds) μόνον στο WC, και βγάζω-δεν βγάζω τη μέρα... :(

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιώ ένα advanced wifi lock free και δουλεύει καλύτερα απο το wifi blade fix.

give it a try...

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Δεν με ενδιαφέρει πρακτικά να είναι συνέχεια connected το wifi, γιατί θα "τρώει" την μπαταρία και μάλιστα χωρίς λόγο. Αυτο που θα ήθελα, είναι να κάνει connect μόλις ανοίξει (ξυπνήσει) κινητό, αλλά απ' ότι είδα στο μάρκετ δεν υπάρχει κάτι...

Από το 2μερο που το έχω μόνιμα ανοιχτό τις ποιο πολλές φορές αναγκάζομαι να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να "ξεκολλήσει" από το scanning.

Τελικά δεν έχει και πολύ νόημα να το έχεις συνέχεια ανοιχτό.

 

εγω με χτεσινη nightly, 179 νομιζω, με wifi ορισμένες ώρες, πολύ λίγο bluetooth, και πουλάκια (angry birds) μόνον στο WC, και βγάζω-δεν βγάζω τη μέρα... :(

 

Εγώ έχω μείνει στην RC1 γιατί μου κρατάει με αρκετή χρήση. Δεν με ενδιαφέρει το radio και δεν έχω προβλημα με το gps. Για να πω την αλήθεια τόσο καιρό μια φορά μου έκανε reset και αυτό όταν βρισκόμουν στο GPS Status..

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Δεν με ενδιαφέρει πρακτικά να είναι συνέχεια connected το wifi, γιατί θα "τρώει" την μπαταρία και μάλιστα χωρίς λόγο. Αυτο που θα ήθελα, είναι να κάνει connect μόλις ανοίξει (ξυπνήσει) κινητό, αλλά απ' ότι είδα στο μάρκετ δεν υπάρχει κάτι...

Από το 2μερο που το έχω μόνιμα ανοιχτό τις ποιο πολλές φορές αναγκάζομαι να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να "ξεκολλήσει" από το scanning.

Τελικά δεν έχει και πολύ νόημα να το έχεις συνέχεια ανοιχτό.

 

 

 

.

 

Αυτό που λες γίνεται με την GSF, συνδέεται αμέσως μόλις ανοίξεις την οθόνη.

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Δεν με ενδιαφέρει πρακτικά να είναι συνέχεια connected το wifi, γιατί θα "τρώει" την μπαταρία και μάλιστα χωρίς λόγο. Αυτο που θα ήθελα, είναι να κάνει connect μόλις ανοίξει (ξυπνήσει) κινητό, αλλά απ' ότι είδα στο μάρκετ δεν υπάρχει κάτι...

Από το 2μερο που το έχω μόνιμα ανοιχτό τις ποιο πολλές φορές αναγκάζομαι να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να "ξεκολλήσει" από το scanning.

Τελικά δεν έχει και πολύ νόημα να το έχεις συνέχεια ανοιχτό.

 

 

 

Εγώ έχω μείνει στην RC1 γιατί μου κρατάει με αρκετή χρήση. Δεν με ενδιαφέρει το radio και δεν έχω προβλημα με το gps. Για να πω την αλήθεια τόσο καιρό μια φορά μου έκανε reset και αυτό όταν βρισκόμουν στο GPS Status..

 

δεν κατάλαβες...

συνδέεσαι στο wifi, και αυτό δεν αφήνει το blade να αποσυνδεθεί οταν σβηνει η οθόνη.

όταν απομακρυνθείς απο την εμβέλεια, το κλείνει το wifi..

 

και εγω δεν ακούω ραδιόφωνο, και εχει καιρο να μου κάνει reset.. αλλά η μπαταρία δεν βγαζει μια μερα...

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες γίνεται με την GSF, συνδέεται αμέσως μόλις ανοίξεις την οθόνη.

Sent from my ZTE-BLADE

Θα το έχω υπόψιν μου αλλά μέχρι να αποκτήσει η GSF τις δυνατότητες της CM7 δεν το βλέπω να γυρίζω πίσω..

 

δεν κατάλαβες...

συνδέεσαι στο wifi, και αυτό δεν αφήνει το blade να αποσυνδεθεί οταν σβηνει η οθόνη.

όταν απομακρυνθείς απο την εμβέλεια, το κλείνει το wifi..

 

και εγω δεν ακούω ραδιόφωνο, και εχει καιρο να μου κάνει reset.. αλλά η μπαταρία δεν βγαζει μια μερα...

 

Καλά κατάλαβα, αλλά εγώ δεν το θέλω μόνιμα συνδεμένο χωρίς λόγο, θέλω να επανέρχετε η σύνδεση με το ξεκλείδωμα όπως περιγράφει ο jonskil παραπάνω. Απ' ότι φαίνεται είναι θέμα kernel ή rom, οπότε μάλλον στην αναμονή μέχρι να περάσει ο ZTE kernel στην CM7, άν περάσει ποτέ. Για την μπαταρία μήπως θα ήθελες να δοκιμάσεις αυτή τη rom που φοράω ? CM7- RC1 - BLADE-GANG είναι 2.3.4 και όχι 2.3.5, kernel 2.6.32.9

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβα, αλλά εγώ δεν το θέλω μόνιμα συνδεμένο χωρίς λόγο, θέλω να επανέρχετε η σύνδεση με το ξεκλείδωμα όπως περιγράφει ο jonskil παραπάνω.

 

αυτο το κάνει ούτως ή άλλως, χωρίς κάποιο έξτρα πρόγραμμα..

και αν δεν κάνω λάθος το θεωρούν bug και όχι feature :)

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα....

 

μου τοχει κάνει 2 φορές σε ένα blade, την πρώτη φορά έκανα restore ένα backup 3 ημερών, τώρα ζητώ την βοήθεια σας...

 

στις 5 επιφάνειες εργασίας, δεν δουλεύει το παρατεταμενο πάτημα πάνω σε ένα εικονίδιο, για να το σβήσω/μετακινήσω, οτιδήποτε.

όταν έχω το συρτάρι ανοιχτό, δουλεύει, μπορώ να κατεβάσω μια εφαρμογή στην επιφάνεια εργασίας.

δεν δουλεύει μόνον έξω.

 

εχει κανείς καμμιά ιδέα του τι να φταίει ; έψαξα τα settings του adw launcher (η κάπως έτσι), αλλά δεν βρήκα τίποτε.

 

έχω μια τελευταία nightly, αλλά και την προηγούμενη φορα μου τόκανε με παλιότερη ρόμ.

υποψιν πως το δικο μου, δεν τοχει κάνει ποτέ.. που μαζί τα αναβαθμίζω, κλπ

 

κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

δεν βρήκα τι το προκαλεί, αλλά ένα reset στα settings του ADW launcher, και μιά επανεκκίνηση το επανέφερε στα κανονικά του...

 

Επίσης, αποφύγετε την nightly 203. Την έβαλα και δεν άνοιγε το δίκτυο της κινητής..

με είχε σε airplane mode συνέχεια !!!!

 

 

πρόβλημα....

 

μου τοχει κάνει 2 φορές σε ένα blade, την πρώτη φορά έκανα restore ένα backup 3 ημερών, τώρα ζητώ την βοήθεια σας...

 

στις 5 επιφάνειες εργασίας, δεν δουλεύει το παρατεταμενο πάτημα πάνω σε ένα εικονίδιο, για να το σβήσω/μετακινήσω, οτιδήποτε.

όταν έχω το συρτάρι ανοιχτό, δουλεύει, μπορώ να κατεβάσω μια εφαρμογή στην επιφάνεια εργασίας.

δεν δουλεύει μόνον έξω.

 

εχει κανείς καμμιά ιδέα του τι να φταίει ; έψαξα τα settings του adw launcher (η κάπως έτσι), αλλά δεν βρήκα τίποτε.

 

έχω μια τελευταία nightly, αλλά και την προηγούμενη φορα μου τόκανε με παλιότερη ρόμ.

υποψιν πως το δικο μου, δεν τοχει κάνει ποτέ.. που μαζί τα αναβαθμίζω, κλπ

 

κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αποφύγετε την nightly 203. Την έβαλα και δεν άνοιγε το δίκτυο της κινητής..

με είχε σε airplane mode συνέχεια !!!!

 

και η NIGHTLY 204 δεν μου βγαζει σημα.

ξερει κανεισ γιατι??? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αποφύγετε την nightly 203. Την έβαλα και δεν άνοιγε το δίκτυο της κινητής..

με είχε σε airplane mode συνέχεια !!!!

 

και η NIGHTLY 204 δεν μου βγαζει σημα.

ξερει κανεισ γιατι??? :wacko:

 

κάποιο bug προφανώς....

ενημερώστε για το ποιά nightly θα είναι σωστή πάλι...

 

και μην ξεχνάτε.. πάντα backup !!!!

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Οι Nightlies 200+ ειναι broken.Μην τις βαζετε,καθως ειναι προβληματικες.Η 206 φαινεται να ειναι ΟΚ... Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Οι Nightlies 200+ ειναι broken.Μην τις βαζετε,καθως ειναι προβληματικες.Η 206 φαινεται να ειναι ΟΚ...

 

o έχων καεί από το γάλα, φυσά και το γιαούρτι..

η 208 είναι οκ ?

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα....

 

μου τοχει κάνει 2 φορές σε ένα blade, την πρώτη φορά έκανα restore ένα backup 3 ημερών, τώρα ζητώ την βοήθεια σας...

 

στις 5 επιφάνειες εργασίας, δεν δουλεύει το παρατεταμενο πάτημα πάνω σε ένα εικονίδιο, για να το σβήσω/μετακινήσω, οτιδήποτε.

όταν έχω το συρτάρι ανοιχτό, δουλεύει, μπορώ να κατεβάσω μια εφαρμογή στην επιφάνεια εργασίας.

δεν δουλεύει μόνον έξω.

 

εχει κανείς καμμιά ιδέα του τι να φταίει ; έψαξα τα settings του adw launcher (η κάπως έτσι), αλλά δεν βρήκα τίποτε.

 

έχω μια τελευταία nightly, αλλά και την προηγούμενη φορα μου τόκανε με παλιότερη ρόμ.

υποψιν πως το δικο μου, δεν τοχει κάνει ποτέ.. που μαζί τα αναβαθμίζω, κλπ

 

κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

 

μάλλον απλά ειχες πατήσει καταλαθος «κλείδωμα desktop». μου συνέβη μια φορά και νόμιζα ότι τα ήπιε το κινητό..!

Κουμπί μενού-περισσότερα-κλείδωμα.

Δοκίμασε και δες.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μάλλον απλά ειχες πατήσει καταλαθος «κλείδωμα desktop». μου συνέβη μια φορά και νόμιζα ότι τα ήπιε το κινητό..!

Κουμπί μενού-περισσότερα-κλείδωμα.

Δοκίμασε και δες.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

έκανα reset to defaults απο το adw launcher και έστρωσε.. ευχαριστώ..

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την nightly 210 cyanogenmod v7 αλλά δεν δουλεύει σωστά το wifi. Δηλαδή, εκεί που έπρεπε να δείχνει σήμα φούλ, δείχνει 2 γραμμούλες.... επομένως εκεί που θα έπιανα δίκτυο με ασθενές σήμα δεν το πιάνω καθόλου. Οπότε έχω 2 επιλογές ή βάζω κάποια άλλη πειραγμένη ή επιστρέφω στην stock ... έχει κανείς να προτείνει κάτι; Αυτή την gsf η τελευταία έκδοση ποια είναι ; παίζει καλά;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...