Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)


stelios_85_07
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να γράφουμε εδώ για την 2.3 CyanogenMod 7.

 

Εγώ έχω εγκατεστημένη την nightly 26 αλλά μιας και πάλιωσε και επειδή ψιλοκολάει ενίοτε, αργεί να κλειδώσει δορυφόρους και καταναλώνει πολύ μπαταρία λέω να την ανανεώσω επιτέλους με την 57.

 

Έχω Gen1 και θα το κάνω σύμφωνα με τις εδώ οδηγίες.

Με το ραδιόφωνο έχουμε κανένα νέο?

 

Την έβαλα την 57 αλλά πολύ ασταθής μου φαίνεται.

Πολλά κολλήματα. Την έχει δοκιμάσει κανένας άλλος?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 459
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανοίγω αυτό το θέμα για να γράφουμε εδώ για την 2.3 CyanogenMod 7.

 

Εγώ έχω εγκατεστημένη την nightly 26 αλλά μιας και πάλιωσε και επειδή ψιλοκολάει ενίοτε, αργεί να κλειδώσει δορυφόρους και καταναλώνει πολύ μπαταρία λέω να την ανανεώσω επιτέλους με την 57.

 

Έχω Gen1 και θα το κάνω σύμφωνα με τις εδώ οδηγίες.

Με το ραδιόφωνο έχουμε κανένα νέο?

 

Την έβαλα την 57 αλλά πολύ ασταθής μου φαίνεται.

Πολλά κολλήματα. Την έχει δοκιμάσει κανένας άλλος?

Κάποια στιγμή δοκίμασα την 41. Δεν την πολυδούλεψα, γρήγορη μου φάνηκε, αλλά ένα σορό μπιμπλίκια για να παίζεις-ρυθμίζεις που χάνεσαι. Αυτό που μου άφησε την θετικότερη εντύπωση ήταν όταν έκλεινε η οθόνη το εφέ κλεισίματος παλιά οθόνης TV:rolleyes:.

Γύρισα Swedish Spring και άφησα CM7 για αργότερα όταν ωριμάσει ο καιρός;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την 7,02 από το απόγευμα. Μέχρι στιγμής καλά πάει...
Link to comment
Share on other sites

έχει 2 εβδομάδες που το αγόρασα με 2.2 μέσα. σημαίνει πως είναι το gen2;

 

Ναι...:)

(10 χαρακτήρες)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω την N57 και είμαι σούπερ ευχαριστημένη.... εντάξει τρώει λίγο μπαταρία.... αλλά έτσι μου έκανε και η SS RLS5.

Ένα απ' τα σημαντικά της συγκεκριμένης έκδοσης είναι ότι το GPS το πιάνει στο δευτερόλεπτο, που δεν το είχα σε καμία άλλη φορεμένη ROM.

(Όποιος την δοκιμάσει μην ξεχάσει ότι πρέπει εάν έχεις GEN1 να το κάνεις GEN2.;) )

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω την N57 και είμαι σούπερ ευχαριστημένη.... εντάξει τρώει λίγο μπαταρία.... αλλά έτσι μου έκανε και η SS RLS5.

Ένα απ' τα σημαντικά της συγκεκριμένης έκδοσης είναι ότι το GPS το πιάνει στο δευτερόλεπτο, που δεν το είχα σε καμία άλλη φορεμένη ROM.

(Όποιος την δοκιμάσει μην ξεχάσει ότι πρέπει εάν έχεις GEN1 να το κάνεις GEN2.;) )

Προσοχή στις κατευθύνσεις που δίνουμε. Μπάινει και σε Gen1 με αυτό

 

έχει 2 εβδομάδες που το αγόρασα με 2.2 μέσα. σημαίνει πως είναι το gen2;

Το αν είσαι gen1 ή gen2 θα στο πεί αυτό

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το navigon εσας σας παιζει με την cm7.02;
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω την N57 και είμαι σούπερ ευχαριστημένη.... εντάξει τρώει λίγο μπαταρία.... αλλά έτσι μου έκανε και η SS RLS5.

Ένα απ' τα σημαντικά της συγκεκριμένης έκδοσης είναι ότι το GPS το πιάνει στο δευτερόλεπτο, που δεν το είχα σε καμία άλλη φορεμένη ROM.

(Όποιος την δοκιμάσει μην ξεχάσει ότι πρέπει εάν έχεις GEN1 να το κάνεις GEN2.;) )

 

Πόσο σου κρατάει η μπαταρία περίπου?

(Με το ραδιόφωνο έχεις βρει κάποια λύση?)

 

Το navigon εσας σας παιζει με την cm7.02;

 

Όχι, το nDrive όμως ναι.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καινουργια cm7 59 τη βαζω να δουμε τη λεει. Ειναι 2.3.4

 

Το μόνο νέο του 2.3.4 είναι η βιντεοκλήση στο gtalk, από εκεί και πέρα έχει μόνο bug fixes για το nexus s.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στις κατευθύνσεις που δίνουμε. Μπάινει και σε Gen1 με αυτό

 

Νομίζω ότι το ίδιο πράγμα λέμε. Απλά έχεις 2 τρόπους να κάνεις το κινητό σου GEN2 είτε με τον converter που πρέπει κάθε φορά να το περνάς αφού έχει βάλει την ρομ που θέλει μόνο GEN2 είτε τον τρόπο που έκανα εγώ που έκανα το κινητό μου GEN2 με την δυνατότητα να μπορεί να γυρίσει και πάλι πίσω σε GEN1.

Δεν νομίζω να έδωσα καμια παραπληρόφορηση...:blink:

 

 

Πόσο σου κρατάει η μπαταρία περίπου?

(Με το ραδιόφωνο έχεις βρει κάποια λύση?)

 

Τις πρώτες φορές φόρτισης μου την έτρωγε για πλάκα. Τώρα έστρωσε. Αλλά παίζει ρόλο και τη χρήση του κάνεις. Στην αρχή ούτε για μέρα όπως είχα εγώ προσωπικά το ίδιο και με την SS RLS5. Εγώ και πάλι εγώ το τονίζω το χρησιμοποιώ πάλι πάνω-κάτω την ίδια χρήση ( αρκετά τηλ., μνμ, wi-fi, δεν πολυπαίζω παιχνίδια) μου κρατάει 1,5 μέρα.

(Προς το παρόν δεν υπάρχει λύση για το ραδιόφωνο, εμένα δεν μου κάνει διαφορά γιατί απλά δεν ακούω μουσική μέσω κινητού εκτός απ τις προσωπικές μου επιλογές).

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Χθες το άφησα στο 25% και το πρωί το βρήκα κλειστό από μπαταρία και δεν χτύπησε και το ξυπνητήρι...Κάτι άσχημο παίζει με τη μπαταρία στην 7.0.2. Δεν θα με ένοιαζε αν δεν υπήρχε το random κόλλημα στη φόρτιση αλλά τώρα έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα η CM7 :p
Link to comment
Share on other sites

Χθες το άφησα στο 25% και το πρωί το βρήκα κλειστό από μπαταρία και δεν χτύπησε και το ξυπνητήρι...Κάτι άσχημο παίζει με τη μπαταρία στην 7.0.2. Δεν θα με ένοιαζε αν δεν υπήρχε το random κόλλημα στη φόρτιση αλλά τώρα έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα η CM7 :p

 

Είχες wifi και gps κλειστά? Δηλαδή σου έφαγε 25% σε κατάσταση αδράνειας σε ένα βράδυ?

Εμένα το βράδυ η μπαταρία μειώθηκε λιγότερο από 5%

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Είχες wifi και gps κλειστά? Δηλαδή σου έφαγε 25% σε κατάσταση αδράνειας σε ένα βράδυ?

Εμένα το βράδυ η μπαταρία μειώθηκε λιγότερο από 5%

 

Έχω αυτόματο airplane mode κάθε βράδυ. Δεν ξέρω τι έγινε γιατί πρώτη φορά μου συνέβη αυτό, κανονικά μου τρώει 1% στη διάρκεια της νύχτας. Υποπτεύομαι το google maps που είχα ανοίξει πιο πριν. Κανονικά με 25% θα το έβαζα να φορτίσει έτσι κι αλλιώς αλλά με το σπαστικό bug αυτό δε γίνεται, το οποίο bug πλέον μου συμβαίνει σε ΚΑΘΕ φόρτιση ενώ με την 7.0.0 συνέβαινε 1 στις 10.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα κάτι με το ηχείο σε 2 blade μέχρι τώρα.

 

Το ηχειάκι συνεχίζει να κάνει θόρυβο και μετά το παίξιμο κάποιου ήχου. Αυτό πάντα σταμάταγε μετά από μερικά δευτερόλεπτα αλλά με CM7.0.2 καμία φορά κολλάει (συνήθως όταν είναι locked και έρθει μήνυμα, όχι πάντα όμως) και συνεχίζει και παίζει και φτιάχνει μόνο με reboot. Αυτό φυσικά τη σκοτώνει τη μπαταρία και δεν μπορείς να το πάρεις χαμπάρι εύκολα γιατί ο θόρυβος είναι πολύ μικρός σε ένταση (θέλει να κολλήσεις το ηχείο στο αυτί). Παρ' όλα αυτά παρατήρησα ότι και xωρίς να έχει συμβεί το κόλλημα του ηχείου το κινητό μου έτρωγε τη μπαταρία πολύ γρήγορα με ψιλόnormal χρήση.

 

Σημείωση ότι με άλλες ROM το ηχειάκι συνεχίζει να παράγει λίγο ήχο-θόρυβο για λίγα δευτερόλεπτα μετά αλλά ποτέ δεν έχει κολλήσει.

 

Αυτό σε συνδυασμό με το bug που έχει με τη φόρτιση και το ότι μου χάνει πολύ συχνα το bluetooth με ανάγκασαν να πάω στην RLS5 η οποία πάει σφαίρα και η μπαταρία κρατάει πάρα πολύ. Περιμένω κάποια νέα έκδοση της CM γιατί κακά τα ψέματα η CM είναι εντυπωσιακή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ίδιο πράγμα λέμε. Απλά έχεις 2 τρόπους να κάνεις το κινητό σου GEN2 είτε με τον converter που πρέπει κάθε φορά να το περνάς αφού έχει βάλει την ρομ που θέλει μόνο GEN2 είτε τον τρόπο που έκανα εγώ που έκανα το κινητό μου GEN2 με την δυνατότητα να μπορεί να γυρίσει και πάλι πίσω σε GEN1.

Δεν νομίζω να έδωσα καμια παραπληρόφορηση...:blink:

 

Και όμως φίλη zaf_4 δεν τα έχεις μάθει σωστά. Με τον τρόπο που λέω εγώ το κινητό μένει Gen1 και μετατρέπεις την CM7 ώστε να δουλέψει σε Gen1 κινητό. Οπότε η επισύμανση σου ότι η CM7 μπαίνει μόνο σε Gen2 κάνει κάποιο που δεν ξέρει και θέλει να περάσει CM7 να σκεφτεί ότι η μετατροπή του κινητού του από Gen1 σε Gen2 είναι μονοδρόμος. Είναι λοιπόν ή δεν είναι αυτό μια λάθος πληροφορία?

Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλη zaf_4 δεν τα έχεις μάθει σωστά. Με τον τρόπο που λέω εγώ το κινητό μένει Gen1 και μετατρέπεις την CM7 ώστε να δουλέψει σε Gen1 κινητό. Οπότε η επισύμανση σου ότι η CM7 μπαίνει μόνο σε Gen2 κάνει κάποιο που δεν ξέρει και θέλει να περάσει CM7 να σκεφτεί ότι η μετατροπή του κινητού του από Gen1 σε Gen2 είναι μονοδρόμος. Είναι λοιπόν ή δεν είναι αυτό μια λάθος πληροφορία?

 

Δεν θα μπω στην διαδικασία της αντιπαράθεσης. Θα πω έχεις δίκιο για να τελειώνουμε. Δεν είχα σκοπό για καμία παραπληροφόρηση, προφανώς ο τρόπος σκέψης μου είναι διαφορετικός απ' τον δικό σου αλλά νομίζω πως κατάλαβες τι ήθελα να πω στο προηγούμενο μου post. Να μην το αναλύω ξανά.

Αντε πες ότι δεν το διατύπωσα σωστά και end of story.:D

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιιά έχει δοκιμάσει κανείς τις 70, 71 nightly? Αν ναι, έχετε πρόβλημα με την αυτόματη περιστροφή?

EDIT: Νόμιζα ότι έφταιγε το κινητό, Sensor στην επόμενη Nightly τελικά . :)

Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

CM7 nightly 67 (η τελευταία που έχει libsensor δλδ) με αντικατάσταση του νέου libaudio.so που δεν κάνει το γνωστό φύσημα του ηχείου που προκαλεί Battery drain = μακράν η καλύτερη CM7 που έχω δει. Νομίζω ότι από εδώ και πέρα -ή έστω όταν φτιαχτεί το accelerometer που σε εμένα δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα πάντως- η swedish spring μπορεί να θεωρείται obsolete.
Link to comment
Share on other sites

Στην 67 μέχρι την 71 παρατήρησα ότι δεν "πιάνει" του touch στην οθόνη (μόνο τα πλήκτρα δουλεύουν). Μόνο αν κλείσω και ανοίξω την οθόνη.:wacko:

ΕDIT: klaount πολύ σωστά. Άντε να ολοκληρώσουν και το ραδιόφωνο. Μετά μιλάμε για μία μακράν καλύτερη ROM.

Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

To spb tv και το navigon δουλεύει σε καμία nightly ;

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Παιδες έχω ένα Orange San Fransisco GEN1.

Που υπάρχουν οδηγιες φλασαρισματος για την 7.0.3;!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αναβάθμιση απο την 2,1 έκδοση στην επίσημη 2,2 (δεν έχω πειράξει ποτέ το λογισμικό).

 

1) Στην 2,2 έκδοση στην επιλογή δικτύων, που τώρα έχει περισσότερες επιλογές από πριν (π.χ: wcdma ή cdma w/o Evdo κτλ), ποια είναι η καλύτερη επιλογή για να έχω 3G δίκτυο? επίσης παρατήρησα ότι δεν μου βγάζει πλέον ένδειξη για δίκτυο 3,5G. Ξέρει κανείς να μου πει τι επιλογή πρέπει να κάνω απο όλα τα δίκτυα που βγάζει τώρα για να έχω και 3,5g?

 

2) Έχω την εφαρμογή go sms για τα μηνύματα αλλά, ενώ έχει τις ρυθμίσεις το κινητό από μόνο του, δεν μπορώ να στείλω MMS. Στο apn υπάρχουν οι ρυθμίσεις για mms αλλά δεν είναι επιλεγμένες (δεν είναι η πράσινη κουκκίδα ενεργοποιημένη) και δεν μπορώ να βρω τρόπο να τις κάνω ενεργές. έκανα και καινούργιο apn για τα mms αλλά και πάλι τίποτα.καμία ιδέα?

Edited by mobile_32
διαγραφη, εκανα ανάρτηση σε άσχετο θέμα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...