Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

dancer_69,χρειάζεται η sd να είναι άδεια και φορμαρισμένη όταν

βάλουμε τον φάκελο dload?

μπορούμε να το βάλουμε στην εσωτερική μνήμη?θα το δεί?

κατάφερε μήπως κάποιος να επαναφέρει (μετά την αναβάθμιση)

εφαρμογές κτλ μέσω του Hi Suite?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι χρειάζεται να έχει 512ΜΒ ελεύθερο χώρο(αν θυμάμαι καλά μόνο).

Κάπου διάβασα οτι γίνεται, δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Οι εφαρμογές επαναφέρονται με το hisuite κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι χρειάζεται να έχει 512ΜΒ ελεύθερο χώρο(αν θυμάμαι καλά μόνο).

Κάπου διάβασα οτι γίνεται, δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Οι εφαρμογές επαναφέρονται με το hisuite κανονικά.

 

σε ευχαριστώ πολύ.

Τελικά δουλεύουν όλα καλά?και το wifi?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση για το ξεκλείδωμα,δεν είναι καθόλου πρακτικό το ξεκλείδωμα με ένα μόνο πλήκτρο.

Εμένα πάλι έχει άλλο πρόβλημα,γράφει πως είναι κατεστραμμένη η κάρτα sd.Της κάνω διαμόρφωση αλλά τίποτα,κολλάει.

Καμμιά ιδέα;

 

Αυτο με την sd μου το κανε οταν το πρωτοεβαλα στη κινεζικη μετα που το ξαναφλασαρα σε ευρωπαικη ολα κομπλε.

 

Το wifi που αργουσε να συνδεθει πλεον δεν το σκεφτεται συνδεεται αμεσως.

 

Α επισης για καποιο λογo πλεον κολησε και επανεκινει συνεχεια στο logo πιος ξερει flash again

Edited by Lakis85
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ποιο εύκολο για ροοτιν; το cpu spy δείχνει να λύθηκε το θέμα του deep sleep, θα το δοκιμάσω και απόψε. Προς το παρόν μόνο θετικά
Link to comment
Share on other sites

Πιο εύκολο όχι. Τα βήματα για την ενεργοποίηση του Logcat είναι απαραίτητα, αν δεν γίνουν καμία μέθοδος root δε θα πετύχει. Το logcat συνήθως στις offcial roms είναι ενεργοποιημένο εξ' ορισμού, έτσι ήταν και στην froyo στο Χ5. Εδώ δεν ξέρω γιατί το απενεργοποίησαν. Όπως και να έχει είναι εργαλείο debug και χρησιμοποιείται από τις μεθόδους ροοτ.

Απο εκεί και μετά η διαδικασία είναι εύκολη. Απλά τρέχεις το αρχείο και το rooting γινεται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την sd μου το κανε οταν το πρωτοεβαλα στη κινεζικη μετα που το ξαναφλασαρα σε ευρωπαικη ολα κομπλε.

 

Το wifi που αργουσε να συνδεθει πλεον δεν το σκεφτεται συνδεεται αμεσως.

 

Α επισης για καποιο λογo πλεον κολησε και επανεκινει συνεχεια στο logo πιος ξερει flash again

 

Δεν λεει να ξαναφλασαρει ολο update fail μου ριχνει ελεοςςς

 

 

Ολα κομπλε το ελυσα βαζοντας αλλη καρτα μνημης ενα θεμα με την μνημη υπαρχει νομιζω γενικοτερα

 

υπαρχει κανας τροπος να του τα σβησω ολα?

Edited by Lakis85
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έχω σοβαρά προβλήματα,το wifi το χάνει αρκετά συχνά (όπως και με το μαμά λειτουργικό)

την κάρτα sd δεν την δέχεται ακόμη και αν την διαμόρφωσα και όταν κλειδώνει το κινητό πρέπει να πατήσεις το κουμπί 3-4 φορές για να λειτουργήσει πάλι.

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο λογισμικό μέχρι να φτιαχτούν τα bug;

Link to comment
Share on other sites

Ρε ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΣΚΑΣΩ,εχω φαει ολο το ιντερνετ και ποτε δεν μπορεσα να κανω το τηλ. να συνδεθει με το hi suite σε pc με windows XP,εχω το usb debuging ενεργοποιημενο εχω κατεβασει τους drivers αλλα τιποτα, εχω δοκιμασει αλλα καλωδια usb μπας και φταιει αυτο αλλα παλι τιποτα,βοηθεια!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Με το rooting(πιθανόν αν δε γίνει σωστά) υπάρχει πρόβλημα, τα widgets εξαφανίζονται από την αρχική οθόνη σε κάθε επανεκκίνηση.

Εγώ βέβαια δοκίμασα όλες τις εφαρμογές rooting, πριν βρεθεί ο τρόπος και μπορεί να φταίει αυτό. Αυτή τη στιγμή πάντως έχω ξαναπεράσει τη ρομ(αφού όλα τα άλλα απέτυχαν να διορθώσουν το πρόβλημα), δεν έχω κάνει ροοτ ακόμη και περιμένω απαντήσεις σχετικά με το πρόβλημα αυτό πριν το ξαναεπιχειρήσων.

Ο τρόπος πάντως είναι ο εξής:

1. Κατεβάζουμε αυτή την εφαρμογή για ροοτ

http://miui.mnyk.net/dilpaketleri/indir.php?dosya=aW5kaXIvVTg4MDAvRG9vTUxvUkRfdjNfUk9PVC16ZXJnUnVzaC1idXN5Ym94LXN1LnppcA==

2. αποσυμπιέζουμε το zip σε κάποιο φάκελο στο pc.

3. Στό ταμπλώ κλήσης τηλεφώνου γράφουμε *#*#2846579#*#*

Εμφανίζεται το Project menu

Πάμε στο Background Setting -> Log setting -> Log switch(ενεργό) και Log lever setting(verbose)

4. Κάνουμε επανεκκίνηση

5. Ξανακάνουμε τα παραπάνω βήματα(ενεργοποιούμε το Log και το verbose δηλαδή)

6. Κάνουμε ξανα επενεκκίνηση

7. Τρέχουμε το runme.bat ενώ η συσκευή είναι συνδεδεμένη με το καλώδιο

περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να γίνει επανεκκίνηση της συσκευής.

Το αρχειο ειναι για win κατι σε linux εχουμε?

αν βαλω το superuser.apk που εχει μεσα κανει κατι μονο του?

Logcat πως το ενεργοποιω διαφορετικα?

Link to comment
Share on other sites

Το θεματάκι με την SD το έκανε και σε εμένα με την ευρωπαϊκη παρακαλώ....έκανα chkdsk Και έστρωσε ωστόσο δεν είμαι βέβαιος για την αξιοπιστία των αρχείων που επανήλθαν....μέσα σε αυτά είναι και τα backup απο το clockworldmod μαζί και το τελευταίο προ gingerbread....:rolleyes:
Beer Inspiredhttp://briefcase.pathfinder.gr/download/OverClocker_/14396/164008/0/AMD+Rotating+Logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι υπάρχουν screenshots του Antutu benchmark με τη νέα beta ρομ που δείχνουν πολύ βελτιωμένες ταχύτητες sd. Αν έχετε την καλοσύνη οι δοκιμαστές της beta διαφωτίστε μας.
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο ειναι για win κατι σε linux εχουμε?

αν βαλω το superuser.apk που εχει μεσα κανει κατι μονο του?

Logcat πως το ενεργοποιω διαφορετικα?

1. Απ' όσο γνωρίζω όχι, και δεν υπάρχουν και εναλλακτικές εφαρμογές.

2. Όχι, το superuser δεν κάνει κάτι για να γίνει η συσκευή ρουτ, απλά σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις εσύ σε ποίες εφαρμογές αργότερα, θα επιτρέψεις να έχουν δικαιώματα ρουτ

3. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Σε κάποιες custom roms που έχουν πειραγμένο kernel μπορείς και με την εντολή logcat-enable, αλλά για την περίπτωσή μας δε λειτουργή αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάφερα ούτε σε win έκανα και τις οδηγίες που βγάζει στο bat αρχείο αλλά μένει στο να περιμένει τη συσκευή. Σίγουρα έχει η ρομ τους adb drivers?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και σε μένα το έκανε αυτό. Δεν είναι θέμα drivers, το δοκίμασα και σε άλλο Pc και κατέβασα και τους drivers από τη huawei αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Όταν κολλούσε εκεί, πατούσα ctrl+c και συνεχιζε. Το θέμα είναι ότι αποτύγχανε μετά από αυτό. Έκανα αρκετές φορές το βήμα ενεργοποίησης του Logcat ξανά με αντίστοιχες επανεκκινήσεις(παρότι το logcat λειτουργούσε κανονικά), και έτρεξα το bat αρχείο πάνω από 20 φορές. Πάντως κάποια στιγμή ξαφνικά η διαδικασία ολοκληρώθηκε χωρίς πρόβλημα.

Επειδή είχα αντιμετωπίσει καποια ανάλογη συμπεριφορά στο htc tattoo, την εποχή που η διαδικασία root ήταν υπό ανάπτυξη, πιστεύω ότι το αρχείο που χρησιμοποιείται για να χακάρει το σύστημα και να δώσει τα δικαιώματα root δεν είναι απόλυτα συμβατό, με τη νέα τουλάχιστον έκδοση λογισμικού της συσκευής μας, δεν πετυχαίνει πάντα. Έτσι συνέβαινε και με το tattoo, το έτρεχα καμια 10 φορές και κολλούσε, πριν λειτουργήσει. Αυτό βέβαια διορθώθηκε λίγο αργότερα, και με τη νέα έκδοση του αρχείου γινόταν πια με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάφερα ούτε σε win έκανα και τις οδηγίες που βγάζει στο bat αρχείο αλλά μένει στο να περιμένει τη συσκευή. Σίγουρα έχει η ρομ τους adb drivers?

 

και εγω ροοτ ακομα δεν καταφερα να το κανω καμια ιδεα κανεις?

 

Μιας και τραβηξα τις ζαντες του πατερα μου σημερα για να της πουλησω δειτε τι ωραιες φωτογραφιες εβγαλε

 

http://imageshack.us/photo/my-images/444/img20111202145114.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/443/img20111202145119.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/259/img20111202145123.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/689/img20111202145127.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/821/img20111202145133.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/402/img20111202145137.jpg/

Edited by Lakis85
προσθεση πληροφοριων
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

"In response to your feedback regarding technical difficulties with the trial version of the X5 Gingerbread upgrade, we are discontinuing its availability. We apologize for this inconvenience. An improved trial version will be released next Thursday on the Huawei Device website."

Από τη σελίδα της Huawei στο FB...

Link to comment
Share on other sites

"In response to your feedback regarding technical difficulties with the trial version of the X5 Gingerbread upgrade, we are discontinuing its availability. We apologize for this inconvenience. An improved trial version will be released next Thursday on the Huawei Device website."

Από τη σελίδα της Huawei στο FB...

 

Που σημαινει οτι θα συνεχιζουν να βγαζουν beta εκδοσεις ωσπου να κυκλοφορησει η ολοκληρωμενη τελος του μηνα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά υπάρχει τρόπος να περάσω τις επαφές από το τηλέφωνο στην κάρτα sim?

Με αυτη την εφαρμογη τις μεταφερεις στην sim και το αναποδο νομιζω!

https://market.android.com/details?id=com.happydroid.c2s&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5oYXBweWRyb2lkLmMycyJd

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Που σημαινει οτι θα συνεχιζουν να βγαζουν beta εκδοσεις ωσπου να κυκλοφορησει η ολοκληρωμενη τελος του μηνα?

 

Ακόμα και έτσι αξίζει το μενού θελει βέβαια ρουτ, δε ξέρω αν τα backup του titanium θα παίζουν στη νεα ρομ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανα καλο screen protector εχετε να προτεινετε???

:thanks:

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...