Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire S


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται να το απεγκαταστήσει το HTC Sync. Άπλα να μην το έχει ανοιχτό.

απλά το έγραψα για σιγουριά, επειδή το sync δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και κάπου είχα διαβάσει ότι δημιουργεί πρόβλημα. ο συγχρονισμός με Google είναι πολύ πιο εύκολος και άμεσος από το htc sync και θεωρώ πλέον περιττή την εγκατάσταση του...

Link to comment
Share on other sites

Thanx παιδιά, το κατέβασα, έκανα generate και το key και θα το προσπαθήσω. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα!:p

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το S-OFF έγινε μια χαρά! :p

Αλλά το gingerbrake δεν το βλέπω και τόσο ζωηρό!:(

Μένει μόνιμα στο μύνημα: rooting .... (κλπ κλπ) και ότι θα κάνει reboot. Και that's it! Δεν προχωράει. Το άφησα και 15min και τίποτα!:(

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος γράψε adb shell . Για δοκίμασε και πες... (αναφέρομαι στο rooting) .

 

Με CMD δεν κάνεις την διαδικασία ;.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια παρατηρηση ΙΣΩΣ να ειναι και τυχαια οσον αφορα σχετικα με το φλασαρισμα της οθονης...

Ειχα παρατηρηση οτι το τηλεφωνο αμοιδρα μεν στο λεπτο που εσβηνε η οθονη εκανε ενα απειροελαχιστο φλασαρισματακι....ξαφνικα αυτο σταματησε τελειως και μαλιστα για μερες...υπεθεσα οτι μπορει να ειναι καποια εφαρμογη ή καποιο παροδικο κολλημα του τηλεφωνου ή κατι αλλο εμπαση περιπτωση.....

Το βραδυ στην αναναιωση του καιρου και ενω αλλαξε ο καιρος με παροδικες καταιγιδες(ξερετε τον καιρο με τα συνεφφα και της ατραπες) ειδα οτι στο σβησημο της οθονης μετα το λεπτο το ξανακανε παλι.....πριν που ξαναενημερωθηκε ο καιρος και ειχε συννεφιες χωρις αστραπες κτλ ξανασταματησε.....Λεω(χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος ομως) μηπως ο καιρος εχει καποια σχεση με το υποτηθεμενο προβλημα?

Θα το ξαναπαρατηρησω παντως μολις ξανατυχη... :worry:

Αυτο οσον αφορα καθαρα και μονο το τι ειδα εγω ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που μου εχει σπασει τελικα τα νευρα και στα 3 desire s που ειχα ειναι η εναλλαγη 2g/3g οταν ειναι στο αυτοματο το τι drop calls εχω ειναι φοβερο.μιλαμε για το χειροτερο κινητο σε σημα που ειχα ποτε.ειδικα ομως στο αυτοματο.οι συνομιλητες μου με ολα τα προηγουμενα κινητα στα ιδια σημεια με ακουγαν μια χαρα.τωρα ολο λενε δεν σε ακουμε καλα και τσουπ πεφτει και η γραμμη πολλες φορες.σε 2g συνηθως ειναι καλα

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που μου εχει σπασει τελικα τα νευρα και στα 3 desire s που ειχα ειναι η εναλλαγη 2g/3g οταν ειναι στο αυτοματο το τι drop calls εχω ειναι φοβερο.μιλαμε για το χειροτερο κινητο σε σημα που ειχα ποτε.ειδικα ομως στο αυτοματο.οι συνομιλητες μου με ολα τα προηγουμενα κινητα στα ιδια σημεια με ακουγαν μια χαρα.τωρα ολο λενε δεν σε ακουμε καλα και τσουπ πεφτει και η γραμμη πολλες φορες.σε 2g συνηθως ειναι καλα

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

Αυτο που λες το ειχα συναντηση μονο στο πρωτο μου Desire S(αλλαγη μητρικης,κεραιας συστηματος).... αυτο που εχω τωρα εχει πολυ καλη ποιοτητα συνομηλιας(χωρις διακοπες)και ειμαι και σε δυσκολη περιοχη.....(με το σημα να ειναι στη μια το πολυ δυο μπαρες και καμια φορα να μην εχει και καμια μπαρα).....μηπως πρεπει να το στειλεις στο service?

Επειδη εχω στη γυναικα μου το wildfire S να πω οτι ΔΕΝ εχει καμια διαφορα στις μπαρες σηματος(οταν τα κρατας και τα δυο απο πισω εχουν μια πρωση 1-2 μπαρες)αλλα δειχνει να ειναι εικονικες γιατι δεν επειρεαζονται...και γενικα και στο wifi ειναι τα ιδια....σε σχεση με το πρωτο που υπηρχε εμφανη διαφορα μεταξυ των δυο..

Mου φαινεται οτι οντως απο τα προβληματα οτι και για να το εξαφανιση η Ace Hellas απο το side της και να βλεπουμε και αλλα side που το αποσυρουν οτι μαλλον κατι μπορει να συμβαινει στην τελικη...

Τυχαιο? Δε νομιζω

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος γράψε adb shell . Για δοκίμασε και πες... (αναφέρομαι στο rooting) .

 

Με CMD δεν κάνεις την διαδικασία ;.

 

 

 

 

Κάτσε τώρα γιατί μπλέχτηκα. Κατέβασα το apk αρχειο, το έβαλα στο τηλέφωνο και το έτρεξα. Σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο νετ θα έπρεπε κάποια στιγμή να έκανε ένα ρησετ και that's it. Κάνω κάπου λάθος, ή ******** γράφουν; Έχεις κάποιον οδηγό εσύ;

 

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

ελατωματικες πλακετες ακουω,τοσα προβληματα μηπως το μετανιωσω που πηρα την συσκευη??εχω μεινει μεχρι τωρα παρα πολυ ικανοποιημενος κ λεω γιατι να εχει τοsa προβληματα μια τοσο καλη συσκευη...αρχιζω να σκευτομαι δυστυχως την αγορα που εκανα..ΕΛΠΙΖΩ να μην το μετανιωσω...:p
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα γιατί μπλέχτηκα. Κατέβασα το apk αρχειο, το έβαλα στο τηλέφωνο και το έτρεξα. Σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο νετ θα έπρεπε κάποια στιγμή να έκανε ένα ρησετ και that's it. Κάνω κάπου λάθος, ή ******** γράφουν; Έχεις κάποιον οδηγό εσύ;

 

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

An θέλεις στείλε μου pm. Το θέμα σου είναι απλό. Μάλλον έχεις κάνει S-OFF, λογικά πέρασε και την recovery άρα πρέπει να φλασάρεις το zip αρχείο

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

ελατωματικες πλακετες ακουω,τοσα προβληματα μηπως το μετανιωσω που πηρα την συσκευη??εχω μεινει μεχρι τωρα παρα πολυ ικανοποιημενος κ λεω γιατι να εχει τοsa προβληματα μια τοσο καλη συσκευη...αρχιζω να σκευτομαι δυστυχως την αγορα που εκανα..ΕΛΠΙΖΩ να μην το μετανιωσω...:p

 

Δεν προκειται να το μετανιωσης.....θεωρω το Desire S απο τις πιο πληρες και ποιοτικες συσκευες και με το σωστοτερο μεγεθος.

Οσο για τα προβληματακια που διαβαζης συμβαινουν σε ολες της συσκευες και το Desire S δεν αποτελει την εξαιρεση..ειναι φυσικο μερικες συσκευες απο της τοσες που κυκλοφορουν να εχουν καποια θεματακια...εαν ειχες παρει καποια αλλη συσκευς και διαβαζες το θεμα της θα ανχωνοσουν για αλλα...

Εχω χρονια Htc και ειπα οτι εταιρια δεν προκειται να αλλαξω....και οσες φορες εκανα την αποπειρα και την αλλαξα ξαναγυρισα πισω τρεχοντας....

Γι'αυτο μη σε απασχολη καθολου...

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μαζί με το HTC HD2, (windows mobile), αυτό είναι το καλύτερο κινητό της HTC τα τελευταία 3 χρόνια. Xαίρεσαι να το έχεις και να μην τρέμεις ότι ξέχασες στο σπίτι σου γεννήτρια ρεύματος :lol: Η αυτονομία του, και με φωτισμό...όχι χαζομάρες.. ειδικά σε stand by και με αυτόματους συγχρονισμούς, δεν την έχω βρει σε άλλο κινητό. Το μόνο που θα ήθελα από αυτό το κινητό...μια μεγαλύτερη οθόνη!. Έχω μάθει πια σε μεγάλες οθόνες.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον φίλο user, @apitsakis για την πολύ μεγάλη βοήθεια που μου έδωσε! Κυριολεκτικά με πήρε από το χεράκι και μαζί, root-ραμε το κινητό μου. Τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να αναφέρονται, ώστε να μην φαίνονται μόνον οι "προβληματικοί" στα forum.

 

Ευχαριστώ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Hard reset, σημαίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Θα διαγράψει όλα τα δεδομένα του κινητού. Όχι της κάρτας sd. Όταν όμως θα κάνεις εγκατάσταση μην αφήσεις να την κάνει αυτόματα η google. Να τα περάσεις τα προγράμματα ένα προς ένα πάλι μόνος σου.

Προφανώς αυτό θέλει να σου πει ο athanaso77

 

Κάνε λιγάκι και το εξής πριν προχωρήσεις στο hard reset. Βγάλε την κάρτα sd. Kάνε επανεκκίνηση. Και άστο να δεις πώς θα δουλέψει.

Σε συμβουλεύω επίσης να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών της HTC και ίσως να σε βοηθήσουν και αυτοί. Αν και 99% θα σου πουν hard reset, αφότου μπεις σε safe mode.

 

Ευχαριστώ πολύ για οδηγίες.

θα πράξω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο σημαντικό κομάτι εσύ το έκανες. Εξάλλου η γνώση πάντα πρέπει να μεταφέρεται ειδικά όταν δεν υπάρχουν συμφέροντα. Εδώ ο καθένας μαθαίνει από τον άλλον . Όλοι newbies ήμασταν. Με το καιρό ίσως να δώσουμε CV στην ΗΤC :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σπανίως ανάβει η ένδειξη 3g παρόλο που ξέρω ότι στην περιοχή που είμαι έκει κάλυψη 3g. Mου φαίνεται ότι ανάβει όποτε γουστάρει.
Link to comment
Share on other sites

Xαίρεσαι να το έχεις και να μην τρέμεις ότι ξέχασες στο σπίτι σου γεννήτρια ρεύματος :lol: Η αυτονομία του, και με φωτισμό...όχι χαζομάρες.. ειδικά σε stand by και με αυτόματους συγχρονισμούς, δεν την έχω βρει σε άλλο κινητό.

Και εαν επιτρεπεται τι αυτονομια εχεις?

Διοτι εμενα πανω απο 1,5 μερα stan by με ανοιχτο bluetouth δεν κραταει.

Δηλαδη τα αλλα ποση αυτονομια εχουν....ουτε μερα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εμένα σπανίως ανάβει η ένδειξη 3g παρόλο που ξέρω ότι στην περιοχή που είμαι έκει κάλυψη 3g. Mου φαίνεται ότι ανάβει όποτε γουστάρει.

 

Αν σου ανάβει το "Η" όμως είναι το ίδιο πράγμα (Η = HSPDA = "Ενισχυμένο" 3G).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εαν επιτρεπεται τι αυτονομια εχεις?

Διοτι εμενα πανω απο 1,5 μερα stan by με ανοιχτο bluetouth δεν κραταει.

Δηλαδη τα αλλα ποση αυτονομια εχουν....ουτε μερα?

 

Στη γυναίκα μου κρατάει το Desire S 3 ημέρες. Σκέψου ότι ξεχνάει να το φορτίσει!! Και έχει συγχρονισμούς αυτόματους αρκετούς. Πάντα με WiFi Τα άλλα κινητά ;. Όπως το είπες. Μια ημέρα. Πάντα με χρήση αρκετή

Link to comment
Share on other sites

αυτό που χρειάζεσαι είναι το revolutionary

υποστηρίζει και τις δυο εκδόσεις hboot που υπάρχουν στο desire s, 0.98.0000 & 0.98.0002. δες ποια από τις δύο έχεις (με κλειστό το κινητό πατάς volume down + power) και επέλεξε από το παραπάνω site τον σωστό Hboot και δώσε και το serial No της συσκευής σου για να σου δώσει το κλειδί που χρειάζεσαι.

ενεργοποίησε το Usb debugging στην συσκευή σου και σύνδεσε το κινητό στο pc. αν έχεις το htc sync απεγκατέστησε το, αλλά άφησε τους drivers. τρέξε το exe που κατέβασες και θα σε οδηγήσει μόνο του. κάποια στιγμή θα σε ρωτήσει αν θέλεις να σου εγκαταστήσει το clockworkmod(custom recoveery), και είσαι έτοιμος για παιχνίδι!!

 

για να βοηθήσω λίγο να μην μπλέκουμε συνεχίζουμε τις οδηγίες από εδώ......

 

To root:

 

Copy su-2.3.6.1-ef-signed.zip to your sdcard root

Start clockworkmod recovery (instructions below)

Select "install zip from sdcard"

Then select "Choose zip from sdcard"

Then select "su-2.3.6.1-ef-signed.zip"

Then select "Yes - install su-2.3.6.1-ef-signed.zip" to confirm

Then go back

Then reboot.

You're rooted!

 

 

How to start Clockworkmod:

 

Unplug USB

Turn the device off

Hold volume down button (HOLD IT) and press power

Hboot will start. Navigate to recovery with the vol down button. Press power to select and enter recovery.

 

εδώ όλος ο οδηγός http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=14693680 :lol:

Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν προχωρήσει καλά μετά το root. Έχω κάνει το edit για το γρήγορο lock του GPS (δουλεύει άψογα, σε λιγότερο από 2 λεπτά έχει βρει 8 δορυφόρους και έχει κλειδώσει κανονικά) και έχω περάσει την Virtuous Unity 2.3.5 (android 2.3.4 και sense 3.0) με μέχρι στιγμής άριστες εντυπώσεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...