Jump to content

Ποιο tablet κατά τη γνώμη σας θα κυριαρχήσει το 2011;


energetic
 Κοινοποίηση

Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;  

634 members have voted

  1. 1. Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;

    • Apple iPad 2
    • BlackBerry PlayBook
    • HP TouchPad
    • Motorola Xoom
    • Samsung Tab 10.1
    • Άλλο μοντέλο
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Recommended Posts

Σίγουρα πρέπει να το δούμε στην πράξη.

Τώρα κάνουμε υποθέσεις βάση αυτών που γνωρίζουμε απο τις τελευταίες εκδόσεις android (2.2 & 2.3).

 

Εκτός απο το βασικό θέμα των ειδικών εφαρμογών που σαν χρήστης ταμπλετας εδώ και 10 μήνες τις θεωρώ απαραίτητες αφού διαφορετικά δεν έχει νόημα η ύπαρξη ενός tablet, υπάρχει και το ζήτημα της διαρκείας της μπαταρίας.

 

Τα κορυφαία android smart phones, μας έχουν δείξει ότι το λειτουργικό δεν έχει λύσει ακομα αυτο το πρόβλημα, με αποτέλεσμα μια συσκευή με όλες τις δυνατότητες ενεργοποιημενες, ( 3G, αυτοματος συγχρονισμός εφαρμογών, mail, social net, κλπ), να έχεις 3 φορές μεγαλύτερη κατανάλωση απο ένα iphone4 με παρόμοιες ρυθμίσεις όταν βρίσκονται και τα δυο σε sleep mode.

Θα ήθελα να μας πουν όσοι έχουν δουλέψει κάποιο android tablet πχ. Το galaxy tab, ποια ήταν η συμπεριφορά της μπαταρίας.

Βαγγέλη εσυ μάλλον ΕΣΥ θα πρέπει να μας πεις, που έχεις δουλέψει 2 τουλάχιστον android tablets και έχεις παράλληλα ipad.

 

Προσωπικά δεν νομίζω ότι η έκδοση 3.0 που προορίζεται αποκλειστικά για tablets θα λύσει το πρόβλημα, αφού είναι καθαρά θέμα φιλοσοφίας του λειτουργικού.

Μπορεί το αντίστοιχο πρόβλημα διαχείρισης μνήμης να το έλυσαν βάζοντας μεγαλύτερες ram, αλλα τις μπαταρίες δεν μπορούν να τις μεγαλώσουν όσο θα ήθελαν λόγο ελειψης χώρου.

 

Κωστα εγω τα εγραψα συνοπτικα και στο αλλο thread.

Τα ειδα σε παραλληλη χρηση.

Στο Nook Color μου με honeycomb 3 και το ipad 3G και λιγο καιρο πριν με το galaxy tab μου (τελικα εμεινα μονο με το ipad).

Τα πραγματα ειναι απλα.

Χωρις custom made εφαρμογες οι 7 κι οι 10 ιντσες ειναι απλα περισσοτερος χωρος ενος τυπικου smartphone.

 

Εαν σε αυτα προσθεσεις την μετρια -εως τραγικη κατα περιπτωσεις- αυτονομια τοτε βγαζεις τα συμπερασματα σου.

Ενδεικτικα θα αναφερω πως η ημερησια καταναλωση μπαταριας σε μια android συσκευη κυμαινοταν απο 30 εως 50%, με τη συσκευη οντας σε stanby mode και τους συγχρονισμους (exchange 2 λογαριασμων email, calendar κλπ ) και wifi να τρεχουν στο παρασκηνιο. Χωρις απολυτως καμια χρηση!!!

Κανοντας το ιδιο με το ipad, βλεπω 1-2% λιγοτερο το δεικτη της μπαταριας (που αλλωστε συμπεριφερεται απολυτως γραμμικα και ξερεις ακριβως ποτε θα... ζητησει επιτακτικα φορτιση). Σε κανονικη χρηση, ειναι μικροτερη η διαφορα, αλλα και παλι αξιοσημειωτη.

 

Αυτα τα 2 ειναι τα key components που συνιστουν την επιτυχια και το ipad 2 την εχει εξασφαλισμενη.

Το honeycomb μου φανηκε ημιτελες, με αξιολογο ομως potential. Και οχι, δε με οδηγησε σε αυτο το συμπερασμα η εντελως πειραματικη εκδοση που ειχα στο nook.

Απο τους ανταγωνιστες του ipad για το 2011 ξεχωριζω το ΗΡ touchpad, που θα εχει τη δικη του ξεχωριστη θεση στην καρδια πολλων ανθρωπων.

Για τα υπολοιπα εχω βγαλει τα -προσωρινα- συμπερασματα μου...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Βαγγέλη μας ελυσες την απορία.

Νομίζω σιγά σιγά δίνουμε την εξήγηση για την υπεροχή του iPad2 στην χρονια που διανύουμε και μάλιστα με επιχειρήματα.

 

Επιβεβαιώνεται η άποψη ότι δεν είναι τα specs αυτά που κάνουν την καλύτερη συσκευή, αλλα το σύνολο.

Οποίος δεν το καταλάβει θα επικεντρώνεται μονίμως στην κλίμακα των benchmarks, στο φλασαρισμα ρομ και όχι σ' αυτα που πρέπει να κάνει μια συσκευη των 700-800€.

 

Δυστυχώς για μας αυτή την υπεροχή του iPad την γνωρίζουν καλύτερα εκεί στην apple και ενώ θα μπορούσαμε ίσως να πάρουμε περισσότερα, πρέπει να αρκεστούμε στα αναγκαία.:D

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να μην είμαι φαν της apple το ipad είναι ένα από τα καλύτερα. Το βασικό του αρνητικό για μένα είναι ότι δεν είναι και τηλέφωνο μαζί!!! Θα ήταν αρκετά βολικό!!! :)
:) F A Y E ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Οποίος δεν το καταλάβει θα επικεντρώνεται μονίμως στην κλίμακα των benchmarks, στο φλασαρισμα ρομ και όχι σ' αυτα που πρέπει να κάνει μια συσκευη των 700-800€.

 

Ούτε εγώ είμαι υπέρμαχος των benchmarks μόνο με τη λογική των απόλυτων αριθμών αλλά οφείλω να πώ οτι όντας χρήστης android εδώ και αρκετό καιρό (για smartphone μιλάω) έχω δεί δραστικότατες βελτιώσεις στο λειτουργικό από το tweaking οι οποίες ξεκινούν από απλά πράγματα (αισθητικές παρεμβάσεις στο λειτουργικό) και φτάνουν έως τα πολύ ουσιαστικά (απόδοση επεξεργαστή, βελτίωση διάρκειας μπαταρίας, καλύτερο σήμα). Όλα αυτά βέβαια δεν αναιρούν τις αδυναμίες του λειτουργικού (οι οποίες υφίστανται) απλά δεν είναι και σωστό να προσεγγίζονται οι χρήστες του android ως benchmark freaks μόνο και μόνο επειδή θέλουν να κάνουν τη συσκευή τους καλύτερη απ'οτι την πήραν.

Edited by icatalan81
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι υπέρμαχος των benchmarks μόνο με τη λογική των απόλυτων αριθμών αλλά οφείλω να πώ οτι όντας χρήστης android εδώ και αρκετό καιρό (για smartphone μιλάω) έχω δεί δραστικότατες βελτιώσεις στο λειτουργικό από το tweaking οι οποίες ξεκινούν από απλά πράγματα (αισθητικές παρεμβάσεις στο λειτουργικό) και φτάνουν έως τα πολύ ουσιαστικά (απόδοση επεξεργαστή, βελτίωση διάρκειας μπαταρίας, καλύτερο σήμα). Όλα αυτά βέβαια δεν αναιρούν τις αδυναμίες του λειτουργικού (οι οποίες υφίστανται) απλά δεν είναι και σωστό να προσεγγίζονται οι χρήστες του android ως benchmark freaks μόνο και μόνο επειδή θέλουν να κάνουν τη συσκευή τους καλύτερη απ'οτι την πήραν.

 

Σαν πρώην χρήστης WM έχω περάσει δεκάδες βραδια φλασαροντας οπότε γνωρίζω καλά αυτή την φάση.

Απλά κάποια στιγμή σε κουράζει και χάνεις αλλα σημαντικότερα πράγματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώην χρήστης WM έχω περάσει δεκάδες βραδια φλασαροντας οπότε γνωρίζω καλά αυτή την φάση.

Απλά κάποια στιγμή σε κουράζει και χάνεις αλλα σημαντικότερα πράγματα.

 

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Θέλει αρκετή υπομονή μέχρι να φέρει κανείς το τηλέφωνο στα μέτρα του. Τουλάχιστον στο android το τελικό αποτέλεσμα σε αποζημιώνει.;)

 

Παραθέτω και ένα video review του Xoom που βγήκε πρόσφατα.

 

http://www.phonearena.com/reviews/Motorola-XOOM-Review_id2664/page/5

 

Καθόλου κακό αλλά το ipad παραμένει η πληρέστερη πρόταση στην κατηγορία.

 

Η τιμή του Xoom είναι για γέλια...

Link to comment
Share on other sites

 

Η τιμή του Xoom είναι για γέλια...

 

καθολου για γελια... το αντιστοιχο ipad εχει 729 (wifi+3g) ενω περνει και καρτα μνημης, εχει καλυτερη και μεγαλητερη 720p+ οθονη, καλυτερες καμερες και φλας, stereo speakers, γινεται να το ανεβασεις σε 4g και εχει μεχρι και micro-USB/SD Card reader... συνεχιζεις να πιστευεις οτι ειναι για γελια? :lol: ενω απο οτι ακουσα θα βγουν και οικονομικοτερα μοντελα οταν ερθει και ευρωπη :rolleyes:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καθολου για γελια... το αντιστοιχο ipad εχει 729 (wifi+3g) ενω περνει και καρτα μνημης, εχει καλυτερη και μεγαλητερη 720p+ οθονη, καλυτερες καμερες και φλας, stereo speakers, γινεται να το ανεβασεις σε 4g και εχει μεχρι και micro-USB/SD Card reader... συνεχιζεις να πιστευεις οτι ειναι για γελια? :lol: ενω απο οτι ακουσα θα βγουν και οικονομικοτερα μοντελα οταν ερθει και ευρωπη :rolleyes:

 

Αν το δείς αναλογικά με το ipad ναι έχεις δίκιο. Ενα από τα ατού του android όμως υποτίθεται ότι είναι οι χαμηλότερες τιμές των συσκευών δεδομένου ότι το λειτουργικό είναι open sourced και δεν το επωμίζεται ο καταναλωτής (τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει εγώ). Αν πας να χτυπήσεις την apple σε μια αγορά που και χρονικά έχει το προβάδισμα και απο άποψη λειτουργικού είναι πιο έτοιμη, εξισώνοντας τις τιμές με αυτή τότε δεν νομίζω οτι έχεις και πολλές ελπίδες.

 

Ίσως και να κάνω λάθος, ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δείς αναλογικά με το ipad ναι έχεις δίκιο. Ενα από τα ατού του android όμως υποτίθεται ότι είναι οι χαμηλότερες τιμές των συσκευών δεδομένου ότι το λειτουργικό είναι open sourced και δεν το επωμίζεται ο καταναλωτής (τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει εγώ). Αν πας να χτυπήσεις την apple σε μια αγορά που και χρονικά έχει το προβάδισμα και απο άποψη λειτουργικού είναι πιο έτοιμη, εξισώνοντας τις τιμές με αυτή τότε δεν νομίζω οτι έχεις και πολλές ελπίδες.

 

Ίσως και να κάνω λάθος, ο χρόνος θα δείξει.

 

μα φυσικα υπαρχουν και οι φτηνες λυσεις... πχ zte... αλλα δεν θα περιμενα ποτε την μοτορολα να βγαλει ενα φτηνο ταμπλετ.... θα υπαρχουν λογικα μειωσεις στο ταμπλετ της σαμσουνκ απο οτι συζητιεται...

παντως μονο ο χρονος θα δειξει σιγουρα... :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δείς αναλογικά με το ipad ναι έχεις δίκιο. Ενα από τα ατού του android όμως υποτίθεται ότι είναι οι χαμηλότερες τιμές των συσκευών δεδομένου ότι το λειτουργικό είναι open sourced και δεν το επωμίζεται ο καταναλωτής (τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει εγώ). Αν πας να χτυπήσεις την apple σε μια αγορά που και χρονικά έχει το προβάδισμα και απο άποψη λειτουργικού είναι πιο έτοιμη, εξισώνοντας τις τιμές με αυτή τότε δεν νομίζω οτι έχεις και πολλές ελπίδες.

 

Ίσως και να κάνω λάθος, ο χρόνος θα δείξει.

 

Οι μειώσεις στις τιμές θα έρθουν σίγουρα. Δε ζουν στα σύννεφα. Απλά κανείς δεν περίμενε ότι η Apple θα διατηρήσει τις ίδιες τιμές στο ipad2. Πιστεύεις ότι είναι τυχαίες οι δηλώσεις της Samsung, οι φτηνότερες εκδόσεις του xoom μια μέρα μετά την ανακοίνωση του ipad2;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι είναι τυχαίες οι δηλώσεις της Samsung, οι φτηνότερες εκδόσεις του xoom μια μέρα μετά την ανακοίνωση του ipad2;

 

Αυτό είναι σίγουρα ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Αν σκεφτεί κανείς ότι θα μειωθεί και η τιμή του 1ου ipad η ύπαρξη φθηνότερων εκδόσεων είναι απαραίτητη.

 

Ας ελπίσουμε μόνο ότι δεν θα ρίξουν πολύ τα specs. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι η εποχή των tablet είναι ήδη εδώ.

Δύσκολο να κάνει κάποιος πρόβλεψη.Τα archos και adam πάνε πολύ καλά.Περιμένω να δώ τα blackberry και τα Hp.

 

Όσο για τα apple fanboys http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296751 :P

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι η εποχή των tablet είναι ήδη εδώ.

Δύσκολο να κάνει κάποιος πρόβλεψη.Τα archos και adam πάνε πολύ καλά.Περιμένω να δώ τα blackberry και τα Hp.

 

Όσο για τα apple fanboys http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296751 :P

 

Αυτα περί apple fanboys θα ήταν καλύτερα να μην τα γράφεις.

Όσο για archos κλπ όταν το iPad κοστίζει στην Αμερική 500$, ποιος θα δώσει χρήματα για την χειρότερη οθόνη της αγοράς και για κάτι που ουσιαστικά δεν είναι τίποτα άλλο απο ένας ακομα reader.

Το αποτέλεσμα του γκάλοπ είναι συντριπτικό υπέρ του ipad2. Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

To Xoom είναι καλύτερο τεχνολογικά, και dev-tablet (ήδη 1.5GHz...) περιμένω με ανυπομονησία το TouchPad γιατί αυτό που είδα στην παρουσίαση ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον, αλλά το iPad2 θα κυριαρχήσει στις πωλήσεις. Ότι γίνεται και με το iPhone, που ενώ δεν είναι το καλύτερο το παίρνουν όσοι περισσότεροι μπορούν.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω πως είναι καλύτερο τεχνολογικά. Επειδή έχει MiniSD και micro USB? Υπάρχει κάποια σύγκριση του Tegra 2 με τον Α5? Έχουμε δει benchmarks και αρχιτεκτονική? Η οθόνη του Xoom έχει μεγαλύτερη ανάλυση, αυτό όμως συμαίνει αυτόματα ότι είναι και καλύτερη?

Για το ότι θα έχει μεγαλύτερη μνήμη το Xoom είμαι σχεδόν σίγουρος, γι' αυτό που δεν είμαι και με ότι έχω δει ως τώρα στα pre-3.0 android, είναι πως την εκμεταλλεύεται τη μνήμη αυτή.

Μη ξεχνάς ότι τα Android έχει VM για τις εφαρμογές του που σημαίνει μεγαλύτερο footprint σε μνήμη αλλά και απαιτήσεις από την CPU (δε μιλάω για NDK αλλά για Android SDK).

Από την άλλη το iOS έχει πλέον ακόμα καλύτερο compiler (LLVM) και κάνει καλύτερα scaling λόγω GCD.

Είμαι της άποψης ότι αν μείνουμε στα νούμερα θα χάσουμε πάλι την ουσία. Το προιόν πρέπει να το δούμε συνολικά και ως τέτοιο γνώμη μου είναι (από την εμπειρία μου με το iPad 1 εννέα μήνες τώρα) ότι δύσκολα θα χτυπηθεί το 2 από το Xoom. Δεν υπάρχει software, δεν υπάρχουν πολλές εταιρίες από πίσω να το στηρίξουν περιμένοντας να βγάλουν χρήματα. Γνώμη μου είναι ότι από τη δεύτερη γενιά και μετά θα δούμε ανταγωνισμό.

 

Όσο για το iPhone 4 μπορεί αυτή τη στιγμή να μην είναι το καλύτερο από άποψη hardware που μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι, αλλά ακόμα και πριν λίγες μέρες και πολλούς μήνες μετά την κυκλοφορία του πήρε για άλλη μια φορά το βραβείο του καλύτερου κινητού της χρονιάς στο MWC στο οποίο δεν συμμετείχε!

Οι ίδιοι οι ανταγωνιστές του του έδωσαν αυτόν τον τίτλο, νομίζω ότι αυτό κάτι σημαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά 1280x800 είναι μερικές χιλιάδες pς παραπάνω, αλλά διαμορφώνεται ένα καλύτερο ratio ... Εκτός από τις 5άρες και 8άρες κάμερες του ανταγωνισμού εναντίον την ποταπή του iPad, όχι ότι θα το κρατάς για φωτογραφική, αλλά 1 Mp ??????, εκτός από την RAM που στον ανταγωνισμό αγγίζει 1Gb και όλες οι καλές χωράνε, εκτός από τα stereo ηχεία του ανταγωνισμού, εκτός από τον Tegra, που ναι, είναι σήμα βαρύ για την τιμή, έχεις και USB και εκείνο το microSD slot ... Δυστυχώς το XOOM έχει 32Gb από μόνο του εκεί που το iPad έχει έως 64Gb, αλλά το να μπορείς κατά βούληση να προσθέτεις flashάκια ή ακόμα και διαφορετικές κάρτες είναι ένα μεγάλο συν, καθώς με 50 ευρώ βίσκεις ένα 32άρι, δεν αναφέρω ότι το USB αναπαριστά το Universal Serial Bus, με ότι αυτό σου λέω για συνδεσιμότητα ....

 

Είμαι και εγώ ένας πιθανός αγοραστής iPad, αλλά όχι και να λέμε ότι θέλουμε ... Το iPad έχει την νίκη στο τσεπάκι του λόγω εμπειρίας χρήστη και πληθώρα εύχρηστων εφαρμογών που κάνουν την ζωή του καθενός ευκολότερη, όχι ότι είναι καλύτερο στα specs ...

 

To καλύτερο κινητό της χρονιάς είναι ένας πολύ γενικός όρος και συγχωρούνται αυτοί που το μπερδεύουν .... :O ένα από τα κριτήρια θα είναι και το πόσο καλό είναι τεχνολογικά, αλλά μάλλον η φήμη έχει την περισσότερη βαρύτητα .....

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλά 1280x800 είναι μερικές χιλιάδες pς παραπάνω, αλλά διαμορφώνεται ένα καλύτερο ratio ... Εκτός από τις 5άρες και 8άρες κάμερες του ανταγωνισμού εναντίον την ποταπή του iPad, όχι ότι θα το κρατάς για φωτογραφική, αλλά 1 Mp ??????, εκτός από την RAM που στον ανταγωνισμό αγγίζει 1Gb και όλες οι καλές χωράνε, εκτός από τα stereo ηχεία του ανταγωνισμού, εκτός από τον Tegra, που ναι, είναι σήμα βαρύ για την τιμή, έχεις και USB και εκείνο το microSD slot ... Δυστυχώς το XOOM έχει 32Gb από μόνο του εκεί που το iPad έχει έως 64Gb, αλλά το να μπορείς κατά βούληση να προσθέτεις flashάκια ή ακόμα και διαφορετικές κάρτες είναι ένα μεγάλο συν, καθώς με 50 ευρώ βίσκεις ένα 32άρι, δεν αναφέρω ότι το USB αναπαριστά το Universal Serial Bus, με ότι αυτό σου λέω για συνδεσιμότητα ....

 

Είναι 1,80, ξανθιά, γαλανομάτα και αδύνατη:

http://www.hearya.com/wp-content/uploads/2008/01/amy-winehouse.jpg

 

Είναι κάτω από 1,60, καστανή και αν και δε φαίνεται στη φωτογραφία, έχει και λίγο περιφέρεια:

http://images.teamsugar.com/files/users/3/31868/29_2007/Sophia.jpg

 

Τα specs που ανέφερα γέρνουν ξεκάθαρα υπέρ της πρώτης, αλλά τελικά μήπως δεν είναι αυτά που μετρούν μόνο?

 

EDIT: Σαν "εμπειρία χρήσης" προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη...

Edited by wultz
Link to comment
Share on other sites

Είναι 1,80, ξανθιά, γαλανομάτα και αδύνατη:

http://www.hearya.com/wp-content/uploads/2008/01/amy-winehouse.jpg

 

Είναι κάτω από 1,60, καστανή και αν και δε φαίνεται στη φωτογραφία, έχει και λίγο περιφέρεια:

http://images.teamsugar.com/files/users/3/31868/29_2007/Sophia.jpg

 

Τα specs που ανέφερα γέρνουν ξεκάθαρα υπέρ της πρώτης, αλλά τελικά μήπως δεν είναι αυτά που μετρούν μόνο?

 

EDIT: Σαν "εμπειρία χρήσης" προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη...

 

Έγραψα και κάτι άλλο

 

Είμαι και εγώ ένας πιθανός αγοραστής iPad, αλλά όχι και να λέμε ότι θέλουμε ... Το iPad έχει την νίκη στο τσεπάκι του λόγω εμπειρίας χρήστη και πληθώρα εύχρηστων εφαρμογών που κάνουν την ζωή του καθενός ευκολότερη, όχι ότι είναι καλύτερο στα specs ...

 

το οποίο όπως φαίνεται παρέλειψες από το μήνυμα σου ... Γιατί ?????

 

Επειδή όπως φαίνεται συμφωνείς μαζί μου, θα αναφέρω ότι η απάντηση μου δεν πήγαινε σε σένα, αλλά στον lp_r1, ο οποίος έθεσε το ζήτημα ποιο έχει τα καλύτερα specs και επειδή για μένα έχει άδικο, και αυτό είναι παραπληροφόρηση, είπα και την δική μου γνώμη ....

 

EDIΤ : πολύ καλό το παράδειγμα πάντως, υποβάλλω σέβη, αν και δεν θα διάλεγα την δεύτερη :)

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλά 1280x800 είναι μερικές χιλιάδες pς παραπάνω, αλλά διαμορφώνεται ένα καλύτερο ratio ...

Αν θες να βλέπεις ταινίες ναι. Το ότι το Xoom (λόγω wide οθόνης) έχει σχεδιαστεί πρακτικά για Landscape χρήση δεν είναι μειονόκτημα? Μάνι-μάνι αποκλείονται ένα σωρό εφαρμογές που βολεύουν περισσότερο το portrait.

Εκτός από τις 5άρες και 8άρες κάμερες του ανταγωνισμού εναντίον την ποταπή του iPad, όχι ότι θα το κρατάς για φωτογραφική, αλλά 1 Mp ??????, εκτός από την RAM που στον ανταγωνισμό αγγίζει 1Gb και όλες οι καλές χωράνε, εκτός από τα stereo ηχεία του ανταγωνισμού, εκτός από τον Tegra, που ναι, είναι σήμα βαρύ για την τιμή, έχεις και USB και εκείνο το microSD slot ... Δυστυχώς το XOOM έχει 32Gb από μόνο του εκεί που το iPad έχει έως 64Gb, αλλά το να μπορείς κατά βούληση να προσθέτεις flashάκια ή ακόμα και διαφορετικές κάρτες είναι ένα μεγάλο συν, καθώς με 50 ευρώ βίσκεις ένα 32άρι, δεν αναφέρω ότι το USB αναπαριστά το Universal Serial Bus, με ότι αυτό σου λέω για συνδεσιμότητα ....

Το να μιλάμε για την ανάλυση του αισθητήρα σε ένα tablet νομίζω ότι δεν έχει και πολύ νόημα, φαντάζομαι ότι βάλανε ότι πιο φθηνό υπήρχε που να χωράει στο λεπτό σασί μόνο και μόνο για να πούνε ότι βάλανε 2 κάμερες.

Για τα άλλα θα συμφωνήσω ότι καλό είνα να υπάρχουν αλλά δεν είναι ότι δεν μπορώ χωρίς αυτά.

Θα προτιμούσα όμως μεγαλύτερη υποστήριξη από την εταιρία ώστε να είμαι σίγουρος ότι σε 1-2 χρόνια από τώρα θα κάνω ακόμα upgrade το iPad 1.

Θα προτιμούσα να χαλαστούν τα χρήματα της κάμερας σε νέες τεχνολογίες στους compilers ώστε να εκμεταλευτούν στο έπακρο τις νέες CPUs.

Θα προτιμούσα αντί για MicroSD με τα θέματα μεταφοράς των εφαρμογών σε αυτές να έχω καλύτερες εφαρμογές. Τι να την κάνω την εξωτερική μνήμη αν δεν έχω σοβαρές εφαρμογές να την εκμεταλευτούν. Μόνο για video και mp3 on the go θα ήταν χρήσιμη, γιατί μέσα στο σπίτι έχω streaming.

Τι τεχνολογίες έχει να αντιπαραθέσει το Xoom για παράδειγμα στα Airplay, airdrop, airprint? Τι τεχνολογίες έχει να δώσει για ανάπτυξη εφαρμογών στους developers η Google σε σχέση με το XCode 4? Πως θα βγει γρήγορα η επόμενη γενιά εφαρμογών για το Android?

Είμαι και εγώ ένας πιθανός αγοραστής iPad, αλλά όχι και να λέμε ότι θέλουμε ... Το iPad έχει την νίκη στο τσεπάκι του λόγω εμπειρίας χρήστη και πληθώρα εύχρηστων εφαρμογών που κάνουν την ζωή του καθενός ευκολότερη, όχι ότι είναι καλύτερο στα specs ...

Μα κι αυτά specs είναι, απλά έχουμε μάθει στα κλασσικά μετρήσιμα PCικά specs. CPU, memory, HD, GPU κ.λ.π. Αν βάλουμε σε 2 windows machines διαφορετική ποσότητα μνήμης, αυτό με την περισσότερη θα ανταποκρίνεται καλύτερα.

Μπορεί κάποιος να βγει και με το χέρι στην καρδιά να πει ότι το iPad 1 με τα 256 συμπεριφέρεται χειρότερα από ότι demo είδαμε στο Internet του Xoom?

Μήπως είδαμε πουθενά να διαφημίζεται το Digitizer 11 σημείων του iPad 1? Specs είναι κι αυτό. Η μπαταρία δεν είναι specs? Max 7.5 ώρες στο XOOM, 10 ώρες στο iPad 2. To IPS panel?

To καλύτερο κινητό της χρονιάς είναι ένας πολύ γενικός όρος και συγχωρούνται αυτοί που το μπερδεύουν .... :O ένα από τα κριτήρια θα είναι και το πόσο καλό είναι τεχνολογικά, αλλά μάλλον η φήμη έχει την περισσότερη βαρύτητα .....

Συμφωνα με τα λεγόμενα τους το ψηφίσανε για άλλους λόγους.

Great screen, sharp design, fantastic materials, and phenomenal ecosystem for app developers. In a tight race, the iPhone 4 built on the success of its predecessors to set the pace for smart phones.

Κοινώς δεν τους ενδιαφέρει και αν είχε 8088 μέσα, το πακέτο καλή οθόνη, λεπτό design, καλά υλικά και το εκοσύστημα τους κέρδισε.

Αυτό που λέω τόσο καιρό, όταν οι άλλοι αρχίζουν και βάζουν specs στο κουτί έχουν χάσει το παιχνίδι. Δεν θα πάω να αγοράσω κάτι γιατί τα έχει ωραία γραμμένα απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλλα θα συμφωνήσω ότι καλό είνα να υπάρχουν αλλά δεν είναι ότι δεν μπορώ χωρίς αυτά.

 

Ε τώρα μου κάνεις πλάκα ... Εδώ συγκρίνουμε specs, τα οποία είναι CPU bandwith, ROM, RAM, συνδεσιμότητα και accs, τίποτα παραπάνω ... Δεν συγκαταλέγεται στα specs το αν θα παίζει super mario ούτε αν θα έχει widget του facebook και αν το αναφέρει κάποιος στα specs τότε μάλλον είναι πωλητής :p

 

Δεν ανέφερα την προσωπική σου γνώμη ούτε και σχολίασα πάνω σε αυτή, απάντησα μόνο με στοιχεία ότι το iPad2 δεν έχει τα καλύτερα δυνατά specs, ούτε τι θα χρειαστούμε εγώ και εσύ ούτε τι ο geek ούτε τι οι μανάδες μας .... Προσωπικά αν έβλεπα κάποιον να κρατάει tab προσπαθώντας να βγάλει φωτό κάποιο τοπίο θα έσκαγα στα γέλια το λιγότερο, το χειρότερο θα ταν καζούρα για κανα 3μηνο :p αλλά τα specs είναι specs και είναι παραπληροφόρηση να λες ότι είναι κάτι καλύτερο από την στιγμή που είναι χειρότερο άσχετα με το πως θα χρησιμοποιηθεί ευρέως ....

 

Όσο για το ποιους λόγους πήρε το βραβείο, μόνο θα πω πως την γνώμη μου την έχω για το πόσο καλό είναι ένα κινητό (με αντικειμενικά κριτήρια) και σε ποιούς και πόσους θα ταίριαζε αλλά δυστυχώς, το δημοφιλέστερο δεν είναι ποτέ το καλύτερο κατά κανόνα ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Είναι 1,80, ξανθιά, γαλανομάτα και αδύνατη:

http://www.hearya.com/wp-content/uploads/2008/01/amy-winehouse.jpg

 

Είναι κάτω από 1,60, καστανή και αν και δε φαίνεται στη φωτογραφία, έχει και λίγο περιφέρεια:

http://images.teamsugar.com/files/users/3/31868/29_2007/Sophia.jpg

 

Τα specs που ανέφερα γέρνουν ξεκάθαρα υπέρ της πρώτης, αλλά τελικά μήπως δεν είναι αυτά που μετρούν μόνο?

 

EDIT: Σαν "εμπειρία χρήσης" προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη...

 

Ας μην αρχίσουμε να συγκρίνουμε ανθρώπους με gadgets καλύτερα, είναι ακομη χειρότερο και από το να συγκρίνουμε gadgets με αυτοκίνητα.

 

Επίσης Amy Winehouse ftw. :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα μου κάνεις πλάκα ... Εδώ συγκρίνουμε specs, τα οποία είναι CPU bandwith, ROM, RAM, συνδεσιμότητα και accs, τίποτα παραπάνω ...

 

Μα αυτό πιστεύω ότι είναι το λάθος, το να συγκρίνουμε 2 tablets σαν να συγκρίνουμε 2 PCs. Δέχομαι ότι είναι προτερήματα όλα αυτά που έχει το Xoom και δεν έχει το iPad 2 εννοείται. Σκέψου όμως σε μια tabletα τι είναι χρήσιμα. Μήπως το 1GB είναι requirement για να δουλέψει καλύτερα το Honeycomb? Υπόθεση φυσικά είναι και ελπίζω να κάνω λάθος αλλά σκέψου ότι για παράδειγμα το microUSB στο Xoom δεν είναι για φόρτιση οπότε πρέπει να κουβαλάς φορτιστή μαζί, USB stick δεν ξέρω πως θα βάλεις άρα τι μένει?

I am the engineer who designed the hardware for USB on the Xoom. I can confirm that the hardware is capable of supporting any USB 2.0 (or earlier) device using the host mode adapter cable. The software will, however, have limitations. The software that will be shipping on the Xoom will only have support for USB keyboards. I cannot guarantee this, but I have been told that support for camera connection will be available at some point. This should enable the Xoom to also detect some phones as digital cameras. As far as flash drives and external hard drives are concerned, I don't know whether or not they will be supported.

 

For those of you looking to buy the adapter, please do not buy a standard micro-USB to USB adapter. It is not going to enable host mode on the Xoom. The adapter sold by Motorola has the ID pin set to host mode, and the generic adapters you can buy online will not.

Αν σκεφτούμε ότι ακόμα και για το πληκτρολόγιο χρειάζεται ένα USB->miniUSB adaptor έρχεσαι στην περίπτωση του iPad που κάνει μια από τα ίδια με proprietary adaptor.

 

Eπίσης κάτι που ξέχασα. Η MicroSD ΘΑ ενεργοποιηθεί στο μέλλον.

Edited by lp_r1
Link to comment
Share on other sites

Είναι 1,80, ξανθιά, γαλανομάτα και αδύνατη:

http://www.hearya.com/wp-content/uploads/2008/01/amy-winehouse.jpg

 

Είναι κάτω από 1,60, καστανή και αν και δε φαίνεται στη φωτογραφία, έχει και λίγο περιφέρεια:

http://images.teamsugar.com/files/users/3/31868/29_2007/Sophia.jpg

 

Τα specs που ανέφερα γέρνουν ξεκάθαρα υπέρ της πρώτης, αλλά τελικά μήπως δεν είναι αυτά που μετρούν μόνο?

 

EDIT: Σαν "εμπειρία χρήσης" προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη...

 

Με μια σακουλα ολα φτιαχνονται... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

.... Υπόθεση φυσικά είναι και ελπίζω να κάνω λάθος αλλά σκέψου ότι για παράδειγμα το microUSB στο Xoom δεν είναι για φόρτιση οπότε πρέπει να κουβαλάς φορτιστή μαζί, USB stick δεν ξέρω πως θα βάλεις άρα τι μένει?

 

Αν σκεφτούμε ότι ακόμα και για το πληκτρολόγιο χρειάζεται ένα USB->miniUSB adaptor έρχεσαι στην περίπτωση του iPad που κάνει μια από τα ίδια με proprietary adaptor.

 

Eπίσης κάτι που ξέχασα. Η MicroSD ΘΑ ενεργοποιηθεί στο μέλλον.

 

Στο μέλλον δηλαδή με την πρώτη αναβάθμιση ??? Μικρό το κακό, δεν θα προλάβεις να γεμίσεις μνήμη ... Όσο για το USB έναν άσσο έχουν και αυτοί δεν παίζει να το κάνουν μόνο για πληκτρολόγιο ... Αν το κάνουν πάντως καλά να πάθουν :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει? Εγώ αν χρειαζόμουν τόσο πολύ MicroSD, θα περίμενα να δω τι παίζει με τα updates και μετά θα προχωρούσα στην αγορά του. Το USB δε το βλέπω για τη πρώτη γενιά του xoom.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...