Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θέλω να πουλήσω το Desire mou για να πάω σε samsung galaxy. Είναι σε άριστη κατάσταση αγορασμένο τον Αύγουστο του 10. Πόσα να περιμένω να το πουληθεί; Πάνω από €220 θα ήταν είναι πολύ αισιόδοξο; Επίσης που είναι ο καλύτερος για να βάλεις αγγελία. Όποιος έχει εμπειρία με αυτά θα το εκτιμούσα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποια rom η οποια να εχει πραγματικα ομαλο και απροβληματιστο recording 720p στα 30fps ? Εννοωντας να μην κολλαει σε γρηγορες εναλλαγες σκηνων ή μετακινήσεις του τηλεφωνου και οχι απλα να κοιταει στατικα σε ενα σημειο, οπως σε κατι video στο youtube, αλλα να ειναι στρωτο οπως στην εγγραφη 800x480. Οσες κι αν δοκιμασα (με πιο προσφατη τη leedroid 3.8.0.2) ειτε ηταν τραγικο το framerate ειτε ειχα απειρα artifacts στην εικονα. Ευχαριστω.

το hardware δεν ειναι ικανο για τετοια εγγραφη βιντεο, οποτε δεν υπαρχει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Ξέρω ότι μπορεί να έχει ειπωθεί άπειρες φορές, αλλά δυστυχώς είναι δύσκολο να ψάξω όλα το τόπικ.

 

Λοιπόν ένας φίλος μου που έχει desire προσπαθεί να το κάνει S-OFF με AlphaRev και του βγάζει αυτό:

 

/home/tc/alpharev.sh: line 331 [: -eq: unary oparator expected

/home/tc/alpharev.sh: line 343 [: -eq: unary oparator expected

/home/tc/alpharev.sh: line 353 [: -eq: unary oparator expected

/home/tc/alpharev.sh: line 361 [: -eq: unary oparator expected

/home/tc/alpharev.sh: line 366 [: -eq: unary oparator expected

tc@box:~$

 

Μετά πως ακριβώς πρέπει να συνεχίσει;

 

Ευχαριστώ.

Edited by energeiakos
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης,ξέρει κάποιος να μου πεί τι σημαίνει αυτό:

MD5# 86abba0365faac2c7502ff87cacd55c4

MD5 Checksum file

 

http://www.fastsum.com/support/md5-checksum-utility-faq/md5-checksum.php

 

To χρησιμοποιείς για να σιγουρευτείς ότι η rom που κατέβασες δεν είναι corrupted (για λόγους ασφαλείας). Υπάρχουν διάφορα εργαλεία για να το κάνεις αυτό, πχ... http://download.cnet.com/WinMD5Sum/3000-2381_4-10115916.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το hardware δεν ειναι ικανο για τετοια εγγραφη βιντεο, οποτε δεν υπαρχει κατι.

 

Οντως αυτη την απαντηση ελαβα και σε topic που ανοιξα στο xda, οποτε αναμενω μηπως και κανει κατι γι αυτο η HTC πλεον στο επικειμενο update. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Ξέρω ότι μπορεί να έχει ειπωθεί άπειρες φορές, αλλά δυστυχώς είναι δύσκολο να ψάξω όλα το τόπικ.

 

Λοιπόν ένας φίλος μου που έχει desire προσπαθεί να το κάνει S-OFF με AlphaRev και του βγάζει αυτό:

 

/home/tc/alpharev.sh: line 331 [: -eq: unary oparator expected

/home/tc/alpharev.sh: line 343 [: -eq: unary oparator expected

/home/tc/alpharev.sh: line 353 [: -eq: unary oparator expected

/home/tc/alpharev.sh: line 361 [: -eq: unary oparator expected

/home/tc/alpharev.sh: line 366 [: -eq: unary oparator expected

tc@box:~$

 

Μετά πως ακριβώς πρέπει να συνεχίσει;

 

Ευχαριστώ.

 

Eίχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Να υποθέσω ότι αυτή τη στιγμή το κινητό είναι με κάποια rom που έχει script a2sd+, data2ext κ.ο.κ.;

Eγώ έλυσα το πρόβλημα (thanks to kollatos) περνώντας μία απλή, rooted Froyo rom. Μόλις έκανε boot το κινητό μ' αυτή τη rom, έτρεξα το bootable cd για το s-off και μέσα σε 1-2 λεπτά η διαδικασία είχε τελειώσει.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.Έχω εδώ και 2 μέρες το Desire και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την εφαρμογή του Facebook.Έχω κάνει update της εφαρμογής,έχω συγχρονίσει το κινητό με το HTC Sync αλλά συνέχεια μου βγάζει ότι δίνω λάθος κωδικούς.Κάποια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Eίχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Να υποθέσω ότι αυτή τη στιγμή το κινητό είναι με κάποια rom που έχει script a2sd+, data2ext κ.ο.κ.;

Eγώ έλυσα το πρόβλημα (thanks to kollatos) περνώντας μία απλή, rooted Froyo rom. Μόλις έκανε boot το κινητό μ' αυτή τη rom, έτρεξα το bootable cd για το s-off και μέσα σε 1-2 λεπτά η διαδικασία είχε τελειώσει.

 

το ιδιο ακριβως εκανα κι εγω εβαλα μια rooted froyo rom και εγενετω s-off:)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χωρις να κανω κατι το ιδιαιτερο, εκλεισε το κινητο και κολλησε στην οθονη την αρχικη που λεει OXYGEN, την froyo εχω ακομα. Μαλλον το λεγομενο Bootloop. Εγκαταστουσα κατι εφαρμογες απο την sd, ειχε βγαλει ενα μηνυμα για σφαλμα, κατι για ενα αρχειο που τελειωνε σε .pro αν δεν κανω λαθος. Μετα κολλησε.

Και η ειρωνια ειναι οτι δεν το ειχα πειραξει για πολλους μηνες, ουτε δοκιμαζα διαφορες rom, επειδη βαριεμαι να σεταρω καθε φορα το κινητο, και μην τυχον κολλησει τιποτα οπως τωρα, και χασω δεδομενα και data εφαρμογων. Θα εβαζα καποια Gingerbread οταν εβγαινε και η επισημη.

Εχω ηδη ενα Nandroid backup που το εχω καβατζα στο pc, αλλα αυτο μου με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω προσφατο titanium backup, και μηπως χασω ολα τα save των παιχνιδιων του τελευταιου διμηνου. Εκανα ποσα restart, εβγαλα μπαταρια μπηκα recovery, wipe cashe & dalvik αλλα τιποτα.

Οταν κανω restore nandroid, οι εφαρμογες χανονται?? Υπαρχει αλλος τροπος να δοκιμασω πριν φτασω σε αυτη τη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χωρις να κανω κατι το ιδιαιτερο, εκλεισε το κινητο και κολλησε στην οθονη την αρχικη που λεει OXYGEN, την froyo εχω ακομα. Μαλλον το λεγομενο Bootloop. Εγκαταστουσα κατι εφαρμογες απο την sd, ειχε βγαλει ενα μηνυμα για σφαλμα, κατι για ενα αρχειο που τελειωνε σε .pro αν δεν κανω λαθος. Μετα κολλησε.

Και η ειρωνια ειναι οτι δεν το ειχα πειραξει για πολλους μηνες, ουτε δοκιμαζα διαφορες rom, επειδη βαριεμαι να σεταρω καθε φορα το κινητο, και μην τυχον κολλησει τιποτα οπως τωρα, και χασω δεδομενα και data εφαρμογων. Θα εβαζα καποια Gingerbread οταν εβγαινε και η επισημη.

Εχω ηδη ενα Nandroid backup που το εχω καβατζα στο pc, αλλα αυτο μου με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω προσφατο titanium backup, και μηπως χασω ολα τα save των παιχνιδιων του τελευταιου διμηνου. Εκανα ποσα restart, εβγαλα μπαταρια μπηκα recovery, wipe cashe & dalvik αλλα τιποτα.

Οταν κανω restore nandroid, οι εφαρμογες χανονται?? Υπαρχει αλλος τροπος να δοκιμασω πριν φτασω σε αυτη τη λυση?

 

Με το nandroid restore θα πάρεις ένα κινητό ακτιβώς όπως ήταν την στιγμή που είχες κάνει το backup. Ότι εφαρμογές είχες τότε θα έχεις

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αυτο φανταζομουν κι εγω επειδη δεν εχω κανει ποτε..

 

Δοκίμασε να ρίξεις την ρομ από πάνω, μπορεί να στρώσει.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το nadroid backup πως γινεται;

Μπορω να παρω ενα πριν αλλαξω ρομ, με αυτην που εχω εργοστασιακα; τι απαιτειται;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το nadroid backup πως γινεται;

Μπορω να παρω ενα πριν αλλαξω ρομ, με αυτην που εχω εργοστασιακα; τι απαιτειται;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Απαιτειται root και εναλλακτικο recovery οπως το clockworkmod. Απο κει και περα στο αναμμα του τηλεφωνου, εχεις κρατημενο το volume down + το power και επιλεγεις το recovery. Εκει δινεις backup και τραβαει ολη τη rom αντιγραφο image στην microsd. Ομοιως κανεις και το restore οταν θες.

Edited by coreyhalkis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να κανω ρουτ το desire με την μεθοδο του Unrevoked μιας και μου φενεται ευκολη...

τι λετε ????

 

Παω να να κάνω ρουτ το desire me Unrevoked και οταν το συνδεω μου εχει 4 επιλογες.

1.φορτηση μονο

2.htc sync

3μοναδα δισκου

4.usb tethering

ποια παταω για να συνεχισω???

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παω να να κάνω ρουτ το desire me Unrevoked και οταν το συνδεω μου εχει 4 επιλογες.

 

Αν ακολουθήσεις επακριβώς τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν πάλι δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις... μην το κάνεις καθόλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ρίξεις την ρομ από πάνω, μπορεί να στρώσει.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Αυτο οντως δεν το σκεφτηκα.. εκανα restore τελικα, δεν μπορουσα να μεινω χωρις τηλ.

Απλα εμαθα τωρα πια να κραταω πιο συχνα backup!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και σ' εμένα και απ' ότι κατάλαβα φταίει η επιλογή Quiet ring on pickup στο Menu -> Settings -> Sound.

Μ' αυτή τη ρύθμιση, όταν το κινητό χτυπάει κι εσύ το σηκώνεις από το σημείο που βρίσκεται έως το αυτί σου, αυτό αρχίζει να ελαττώνει την ένταση. Δυστυχώς το κινητό μετά το τέλος της κλήσης δεν ξαναεπαναφέρει τον ήχο εκεί που τον είχες ρυθμίσει, αλλά κρατάει την κατάσταση που βρέθηκε όταν το σήκωσες. :wacko:

Αυτό θα το λύσεις είτε με το να απενεργοποιήσεις αυτή τη ρύθμιση ή βάζοντας την εφαρμογή Volume Locker, η οποία κάθε φορά που αλλάζει η ένταση του ήχου, σε ρωτάει αν θέλεις να την κρατήσει. Αν το αγνοήσεις, δεν κάνει τίποτα.

 

Έβαλα το volume locker όπως είπες και άφησα το Quiet ring on pickup ενεργό.Εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα.θα το δοκιμάσω και χωρίς το Quiet ring on pickup και θα δούμε.Ας ελπίσουμε οτι δεν θα βγάλει πάλι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου το ιδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ και μου ειπαν οτι την επόμενη εβδομάδα θα έλθουν (μάλλον) οι πλακέττες.Το βέβαιο (πρόβλημα) είναι ότι ενώ ξερουν-και δεν το κρύβουν άλλωστε-ότι υπάρχει μεγάλη παρτίδα ελαττωματικών δεν έχουν (ετσι, τουλάχιστον, προκύπτει) λάβει καμία μέριμνα για την αντιμετώπιση του προβλήματος και την εξυπηρέτηση των πελατών τους!!

Έχω πρόβλημα με το κινητό, το έστειλα στην ace hellas για σέρβις και περιμένω 2 βδομάδες κ ακόμη δεν έχει έχει το ανταλλακτικό (πλακέτα μου είπαν). Έχει το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις, ξέρει κάποιος αν υποχρεούνται και μετά από πόσες μέρες σε αντικατασταση ή παροχή άλλου κινητού να κάνει κάποιος τη δουλειά του;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και μια ενημερωση απ το facebook της HTC:

Hi everyone. We have more news about our build of Gingerbread for Desire. Our testing has gone well so we will begin rolling out the update by the end of July! Thank you again for your support!

Αντε να το δουμε το ρημαδι το επισημο GB καμια ωρα και μεις.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το volume locker όπως είπες και άφησα το Quiet ring on pickup ενεργό.Εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα.θα το δοκιμάσω και χωρίς το Quiet ring on pickup και θα δούμε.Ας ελπίσουμε οτι δεν θα βγάλει πάλι πρόβλημα.

 

Έκανες enable το volume locker μέσα από τις ρυθμίσεις του;

Αν το έκανες, κάθε φορά που θα άλλαζε η ένταση του ήχου θα σου έβγαζε ερώτηση (με αντίστροφη μέτρηση κάποιον χρόνο που πάλι εσύ ρυθμίζεις) που έπρεπε να απαντήσεις: πάτημα επάνω στην οθόνη για να δεχτεί την αλλαγή έντασης ή το αφήνεις χωρίς να κάνεις κάτι και η ένταση δεν αλλάζει.

Γράφοντας ότι σου το ξαναέκανε, καταλαβαίνω ότι δεν το ενεργοποίησες (είναι από μόνο του απενεργοποιημένο).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις

Πως φευγει η υπενθυμιση οτι απομενει λιγος χωρος στο τηλεφωνο οταν πεσει κατω απο 15 μβ;

Πως μπορω να δυναμωσω την ενταση του ακουστικου παραπανω οταν μιλαω κ την ενταση του ηχειου; σαν να ειναι λιγο χαμηλα ενω πριν λιγες μερες ηταν πιο δυνατα.

Επισης αγορασα ενα φις πριζα για να φορτισω το κινητο με το usb καλωδιο απο την πριζα. Γραφει επανω 1000mA. Υπαρχει προβλημα με την φορτιση του τηλ;

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

3 ερωτησεις

Πως φευγει η υπενθυμιση οτι απομενει λιγος χωρος στο τηλεφωνο οταν πεσει κατω απο 15 μβ;

Πως μπορω να δυναμωσω την ενταση του ακουστικου παραπανω οταν μιλαω κ την ενταση του ηχειου; σαν να ειναι λιγο χαμηλα ενω πριν λιγες μερες ηταν πιο δυνατα.

Επισης αγορασα ενα φις πριζα για να φορτισω το κινητο με το usb καλωδιο απο την πριζα. Γραφει επανω 1000mA. Υπαρχει προβλημα με την φορτιση του τηλ;

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Να υποθεσω οτι δεν εχεις κανει root το τηλ σου . Αρα δεν μπορεις να κανεις κατι για τα warnings , το κινητο θα στο υπενθυμίζει συνεχεια το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απεγκαταστησεις καποιες εφαρμογες να ελευθερωθει καποιος χωρος ή να κανεις root και να περασεις καποια αλλη ΡΟΜ

Αν απο τις ρυθμίσεις του ηχου εισαι σε μεγιστη ενταση δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο , αλλα και παλι αν κανεις root υπαρχουν εφαρμογες που λυνουν το προβλημα , θα βρεις αρκετες στο market.

Οχι θα φορτισει μια χαρα :O

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι δεν εχεις κανει root το τηλ σου . Αρα δεν μπορεις να κανεις κατι για τα warnings , το κινητο θα στο υπενθυμίζει συνεχεια το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απεγκαταστησεις καποιες εφαρμογες να ελευθερωθει καποιος χωρος ή να κανεις root και να περασεις καποια αλλη ΡΟΜ

Αν απο τις ρυθμίσεις του ηχου εισαι σε μεγιστη ενταση δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο , αλλα και παλι αν κανεις root υπαρχουν εφαρμογες που λυνουν το προβλημα , θα βρεις αρκετες στο market.

Οχι θα φορτισει μια χαρα :O

 

Ευχαριστω για ολα. Το φορτισα χθες κ ολα οκ.

Σχετικα με εφαρμογες για ηχο, πες καποιες να ξερω.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολα. Το φορτισα χθες κ ολα οκ.

Σχετικα με εφαρμογες για ηχο, πες καποιες να ξερω.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

μια αναζητηση στο market θα σε βοηθησει , ειναι πολυ ευκολο

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι λιγοασχετοσ μπορειτε να μου πειτε τα πλεονεκτηματα του root και αν το κανω τια χανω ολα πο το κινητο καιαπο την καρτα μνημης?

μετα πρεπει να βαλω και καινουρια rom?

eyxaristw!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...