Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ευχαριστω παρα πολυ !!!!!!!!!!!! με το που κατεβασα το busy box ολα φαινονται να λειτουργουν ρολοι!να εισαι καλα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστω παρα πολυ !!!!!!!!!!!! με το που κατεβασα το busy box ολα φαινονται να λειτουργουν ρολοι!να εισαι καλα!

 

Υπαρχει στο market αυτο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο market αυτο ?

μολις ανοιγεις το titanium θα σου πει για το οτι δεν εισαι root

 

κατω κατω βγαζει 3 επιλογες πηγαινε στο προβληματα και κατεβασε το busybox

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ελπίζω η ερώτηση να λειτουργήσει ως βοήθεια για κάποιον που σίγουρα θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα αυτό με το καινούριο του Desire.

Προσπαθώ να βρω μέσα στον κατάλογο επαφές πηγαίνοντας κατευθείαν πχ. στο γράμμα Ζ ή Χ, τα ελληνικά όμως. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό;

Γίνεται και από τον Dialer της HTC, αλλά αν η γλώσσα του τηλεφώνου είναι αγγλικά θα ψάχνει μόνο για αγγλικά. Αν η γλώσσα του τηλεφώνου είναι ελληνικά όμως, τότε ψάχνει παντού.

 

Είναι ο λόγος που εγώ έβαλα τον Dialer One. Ήθελα αγγλικό μενού αλλά να μπορώ να ψάχνω και στα ελληνικά contacts από τον dialer. ;-)

Edited by Villis
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος που γνωρίζω είναι να πατήσεις το πλήκτρο αναζήτησης (τον μεγεθυντικό φακό) ενώ είσαι στις επαφές και να γράψεις ένα ή περισσότερα γράμματα.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Πολύ καλό! Δεν το είχα σκεφτεί γιατί είναι το μόνο πλήκτρο που δε χρησιμοποιώ καθόλου, όντως λειτουργεί:) Ευχαριστώ! :cool:

@YannisF έχω ελληνικό τηλέφωνο και ψάχνω ελληνικές επαφές οπότε με βολεύει από τον default dialer :)

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να αλλαξω το animation που εχω οταν κλεινει το κινητο....??? οταν ανοιγει το αλλαξα.. αλλα οταν κλεινει...?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα. Πηρα και εγω πριν κατι μερες το desire και θελω να κοιταξω σιγα σιγα για custom rom. Εχω hboot 0.93.0001 το βρηκα με το προγραμμα exile γιατι ειμαι noob και δεν ηθελα να μπω με τον κανονικο τροπο (βασικα δεν καταλαβαινα πως βγαινεις απο το hboot αμα δεν 8ες να πειραξεις τιποτα).

 

Οπως και να'χει με αυτη την εκδοση μπορω να κανω root,s-off και να περασω custom roms? Λιγο που διαβασα πιστευω οτι με τον unrevoked γινεται η δουλεια αλλα θελω να το ψαξω καλα πριν για να μην υπαρξουν παρατραγουδα.

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων οποιον απαντησει! :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις σχετικά εύκολα,αν διαβάσεις κι εδώ. Κάνε root πρώτα την μαμίσια rom μετά,αν θέλεις s-off και μετά διάβασε στους XDA για την κάθε rom και πέρασε μια custom. To aρχικό root είναι πολύ εύκολο,αν ακολουθήσεις σωστά και κατά γράμμα τις οδηγίες εδώ.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Παντως μπορω και στην δικια μου εκδοση bootloader σιγουρα ετσι? Ειναι ευκολο να μου πεταξετε κανα λινκ?

 

Και μια ακομα ερωτηση. Πως μπορω να καταλαβω αμα εχω amoled η scld? Λογικα slcd εχω απλα απο περιεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο πρωτο ποστ της πρωτης σελιδας στα FAQ, εχει λινκ για το root και λεει και για την οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει καλύτερα με SLCD γιατί ένα μεγάλο μέρος των AMOLED βγάλανε πρόβλημα με την πλακέτα και χρειάζονται επιστροφή και service :ninja:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες το κουμπί επιστροφής δεν πιάνει με την πρώτη. Θέλει δύο-τρία κλικ για να πιάσει. Αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε ξανά πριν λίγες μέρες κι από άλλον χρήστη, αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Δεν έχω εγκαταστήσει πρόσφατα κάποια εφαρμογή και το κινητό μου είναι χωρίς root ή custom rom. Τι φταίει; Πάει βόλτα στο σέρβις;

 

Swyped from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το χεις; Να ξέρουμε πότε να το περιμένουμε κάτι τέτοιο κι εμείς χτύπα ξύλο :worry:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες το κουμπί επιστροφής δεν πιάνει με την πρώτη. Θέλει δύο-τρία κλικ για να πιάσει. Αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε ξανά πριν λίγες μέρες κι από άλλον χρήστη, αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Δεν έχω εγκαταστήσει πρόσφατα κάποια εφαρμογή και το κινητό μου είναι χωρίς root ή custom rom. Τι φταίει; Πάει βόλτα στο σέρβις;

 

Swyped from my HTC Desire using Tapatalk

 

Το πιο πιθανο να θελεις service.Εμενα το ειχαν παθει τα κουμπια αυξομειωσης ηχου στο προηγουμενο desire.Υπολογιζε μια βδομαδα,

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Από τέλη Οκτώβρη το έχω.

 

Και κάτι ακόμα. Σχετικά με τα mail που έρχονται από τον λογαριασμό μου στην Otenet μέσω pop3. Υπάρχει τρόπος αφού τα κατεβάζω μετά στον υπολογιστή να εξαφανίζονται από το κινητό; Γιατί minimum 3 μέρες μένουν.

Link to comment
Share on other sites

Από τέλη Οκτώβρη το έχω.

 

Και κάτι ακόμα. Σχετικά με τα mail που έρχονται από τον λογαριασμό μου στην Otenet μέσω pop3. Υπάρχει τρόπος αφού τα κατεβάζω μετά στον υπολογιστή να εξαφανίζονται από το κινητό; Γιατί minimum 3 μέρες μένουν.

 

μπαινεις στα mail, πατας menu, περισσοτερα,ρυθμισεις,αποστολη κ ληψη, επιλογες ληψης και διαλεξε ποσο καιρο θες......! ;)

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες το κουμπί επιστροφής δεν πιάνει με την πρώτη. Θέλει δύο-τρία κλικ για να πιάσει. Αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε ξανά πριν λίγες μέρες κι από άλλον χρήστη, αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Δεν έχω εγκαταστήσει πρόσφατα κάποια εφαρμογή και το κινητό μου είναι χωρίς root ή custom rom. Τι φταίει; Πάει βόλτα στο σέρβις;

 

Swyped from my HTC Desire using Tapatalk

 

Αυτό το θέμα με τα κουμπιά είναι και εμένα ο μεγαλύτερος φόβος μου για το Desiraki μου...ας ελπίσουμε να αντέξουν γιατί το κουμπί menu δεν το κόβω και πολύ καλά,σαν να έχει μπει λίγο πιο μέσα από τα άλλα....:worry::worry:

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει καλύτερα με SLCD γιατί ένα μεγάλο μέρος των AMOLED βγάλανε πρόβλημα με την πλακέτα και χρειάζονται επιστροφή και service :ninja:

Απλά μια μικρή ενημέρωση επί του θέματος. Έχω Desire με Amoled και δυστυχώς εδώ και ένα μήνα είχα το γνωστό πλέον πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις όταν βρισκόμουν σε λειτουργία 3G internet (έχει αναφερθεί το ίδιο πρόβλημα και σε λειτουργία wifi και gps) (http://androidforums.com/desire-support-troubleshooting/78992-htc-desire-crashes-restarts-randomly.html). Δυστυχώς όσοι έχετε Desire από τις πρώτες παρτίδες με Amoled είναι πολύ πιθανόν να έχετε κι εσείς την ελαττωματική πλακέτα (μητρική). Πήγα το κινητό στην ACE Hellas (Αιγαίου Πελάγους 7, Αγ. Παρασκευή) και μέσα σε δύο μέρες αλλάχτηκε η πλακέτα και το κινητό μου παραδόθηκε. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα σε ένα γρήγορο τεστ που του έκανα αλλά ο χρόνος θα δείξει. Σε όσους παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα πηγαίνετε να κάνετε την αλλαγή πλακέτας όσο σας καλύπτει η διετής εγγύηση από την αγορά. Πάντως η εγγύηση της πλακέτας (και μόνο) ανανεώνεται με την αντικατάσταση για 2 ακόμα χρόνια. Αυτά και μακάρι να μη χρειαστεί σε κανέναν. :(

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

μετά απο καιρό ασχολήθηκα χτες λίγο με το desire μου.

έκανα root και s-off με τον οδηγό της πρώτης σελίδας και της υπογραφής του jastona και τώρα κάθομαι και το κοιτάω :lol::lol:

 

μπορώ να απεγκαταστήσω τίποτα εφαρμογές της htc να αυξήσω τον χώρο? τις εφαρμογές που έχω περάσει πρέπει να τις ξαναπεράσω η μπορώ με το titanium να τις επαναφέρω σε περίπτωση που παω σε sense rom οχι hd?

Link to comment
Share on other sites

μετά απο καιρό ασχολήθηκα χτες λίγο με το desire μου.

έκανα root και s-off με τον οδηγό της πρώτης σελίδας και της υπογραφής του jastona και τώρα κάθομαι και το κοιτάω :lol::lol:

 

μπορώ να απεγκαταστήσω τίποτα εφαρμογές της htc να αυξήσω τον χώρο? τις εφαρμογές που έχω περάσει πρέπει να τις ξαναπεράσω η μπορώ με το titanium να τις επαναφέρω σε περίπτωση που παω σε sense rom οχι hd?

 

Μπορείς να αρχίσεις πλέον να σβήνεις με root explorer αλλά και με το titanium που κάνει Uninstall εφαρμογές συστήματος.

Γενικά η επαναφορά των εφαρμογών γίνεται αλλά κράτα και μια πισινή...

Επίσης, αφού δεν έχεις sense rom, δοκίμασε να αλλάξεις και hboot. Δεν είναι τίποτα φοβερό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αρχίσεις πλέον να σβήνεις με root explorer αλλά και με το titanium που κάνει Uninstall εφαρμογές συστήματος.

Γενικά η επαναφορά των εφαρμογών γίνεται αλλά κράτα και μια πισινή...

Επίσης, αφού δεν έχεις sense rom, δοκίμασε να αλλάξεις και hboot. Δεν είναι τίποτα φοβερό.

 

Sense εχω, αλλα απλη οχι hd, δε εχω δοκιμασει χωρις sense αλλα θα ερθει και αυτη η ωρα. Root explorer στο market ειναι;

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by dimitris74
Link to comment
Share on other sites

Καλος σας βρήκα παιδιά, είμαι νέος χρήστης HTC desire και μετα από 1 μήνα μου προέκυψε αυτό το πρόβλημα...δε μπορώ να συνδεθώ σε οποιοδήποτε υπολογιστή (δοκίμασα win7 + ubuntu) και με οποιoδήποτε τρόπο (usb,synch) , παρά μόνο ως φόρτιση. :cry:

Μίλησα και με το τεχνικό τμήμα της HTC και μου υπέδειξαν κάποιους τρόπους , αλλά απλά ήταν βήματα που είχα κάνει από μόνος μου ή που διάβασα από site. Τέλος μου πρότειναν να το πάω για service.:!:

Το κουφό είναι ότι μου έτυχε πάνω που ήθελα να το κάνω root και να δοκίμαζα καμια νέα rom....έλεος..

root to έκανα τελικά με ένα πρόγραμμα από market που είναι απλή εφαρμογή και για μας(desire) υποστηρίζει μόνο προσωρινό root(δηλαδη αν κλείσεις ή επανεκιννήσεις το κινητό , επανέρχεσαι σαν user):)

Θέλω να ρωτήσω καταρχήν αν την έπαθε κανείς σαν εμένα και αν μπορώ να βάλω άλλη rom χωρίς τη δυνατότητα του καλωδίου-σύνδεσης με pc.(η κάρτα μνήμης του ξεχωριστά με αντάπτορα αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή)

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις...:cool:

βρήκα και κάτι ενθαρυντικό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=691187

Edited by Dragoloth
απαραίτητο
Link to comment
Share on other sites

με αυτο που παρεθεσες κι εσυ θα το λυσεις. αν κανεις root ειναι ειλικρινα 5' διαδικασια. το επαθα κι εγω πριν λιγο καιρο, για 2η φορα βεβαια.

http://android.modaco.com/content/htc-desire-desire-modaco-com/309939/usb-brick-rickrolled-b0rked-fixed/

Link to comment
Share on other sites

Sense εχω αλλα απλη οχι hd δεμ ρχω δοκιμασει χωρις sense αλλα θα ερθει και αυτη η ωρα. Root explorer στο market ειναι;

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ναι. Υπάρχει και free εφαρμογή όπως το filexpert που "υποτίθεται" σβήνει αρχεία συστήματος αλλά ποτέ δεν μου δούλεψε σωστά.

 

Γενικά τώρα που είσαι s-off να ξέρεις ότι μπορείς να σβήσεις με ανοιχτό το κινητό από το /system το οποίο είναι βολικό! Δεν χρειάζεσαι πλέον adb. Επίσης δες στο alpharev.nl τις επιλογές hboot και τι γίνεται με τον ελεύθερο χώρο. Πλέον πολλές ρομ το έχουν και στο πρώτο ποστ λέγοντας αν υποστηρίζουν ή όχι και ποιό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Υπάρχει και free εφαρμογή όπως το filexpert που "υποτίθεται" σβήνει αρχεία συστήματος αλλά ποτέ δεν μου δούλεψε σωστά.

 

Γενικά τώρα που είσαι s-off να ξέρεις ότι μπορείς να σβήσεις με ανοιχτό το κινητό από το /system το οποίο είναι βολικό! Δεν χρειάζεσαι πλέον adb. Επίσης δες στο alpharev.nl τις επιλογές hboot και τι γίνεται με τον ελεύθερο χώρο. Πλέον πολλές ρομ το έχουν και στο πρώτο ποστ λέγοντας αν υποστηρίζουν ή όχι και ποιό.

ουτε εμενα δουλευει στο file expert η διαγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη αποφασησα τωρα να κανω root τη συσκευη μου και να βαλω custom rom,θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η καλυτερη μεχρι τωρα,κατα προτιμησει gingerbread,και τι προβληματα εχει,γιατι εχω ακουσει δεν δουλευει η καμερα κλπ.,και ενα link για να ξερω απο που θα την κατεβασω,σας ευχαριστω!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...