Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανονικά στις εφαρμογές θα τους βρεις, μενού-εφαρμογές- διαχείριση εφαρμογών. Ναι, κάποιο μέρος από τις εφαρμογές πηγαίνει εκει και κάποιο μένει στην εσωτερική μνήμη, οπότε, αν θελεις να βάλεις πολλές το root είναι μονόδρομος. Για palyer ψαξε εδώ το Android εφαρμογές και ρώτα εκεί

 

Απ' ο,τι καταλαβα το google maps δουλευει μονο αν εχεις internet στο κινητο, γιατι οταν εκλεισα το wifi οι χαρτες εξαφανιστηκαν αρα δεν αποθηκευονται καπου.

Οσο αφορα το google earth ομως δε μπορω να το εγκαταστησω με τιποτα. Ποσο χωρο χρειαζεται για να εγκατασταθει? Δε γινεται να εγκατασταθει στην καρτα μνημης χωρις root? Διχως να εχω εγκαταστησει τιποτα φοβερο στη συσκευη εχουν μεινει 38mb ελευθερα :blink:

 

Εσεις ποιον Player προτεινετε για αναπαραγωγη video?

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κυρίως σε ελληνικό site αυτές εδώ τις θήκες?

http://store.androidcentral.com/mobi-products-skin-case/4A54A7558.htm?utm_medium=store-ad&utm_campaign=store&utm_content=js_a_v1&utm_term=hot

 

Ρίξε μια ματιά εδώ, τόσες επιλογές έχεις!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απ' ο,τι καταλαβα το google maps δουλευει μονο αν εχεις internet στο κινητο, γιατι οταν εκλεισα το wifi οι χαρτες εξαφανιστηκαν αρα δεν αποθηκευονται καπου.

 

Αν εγκαταστησεις την τελευταια εκδοση τοτε τους κραταει τους χαρτες που εχεις κατεβασει,και φαινονται οταν δεν θα χρησιμοποιεις ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστησεις την τελευταια εκδοση τοτε τους κραταει τους χαρτες που εχεις κατεβασει,και φαινονται οταν δεν θα χρησιμοποιεις ιντερνετ.

 

Ρε παιδια δε μπορω να κατεβασω ουτε το google earth ουτε την καινουργια εκδοση του google maps. Δειτε λιγο τι μου βγαζει μεσα στο πλαισιο.

 

http://i51.tinypic.com/2tjcg.jpg

 

Η cosmote φταιει?

Η καινουργια εκδοση του google maps πού τους κραταει τους χαρτες, στο κινητο ή στην καρτα μνημης?

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μια μακακια της Google. Για να καταβασεις νεες εκδοσεις απο εφαρμογες οπως Maps, Gmail, Gtalk κτλ, πρεπει να εισαι rooted και να χρησιμοποιεις το market Enabler. Αυτες οι εφαρμογες για καποιον περιεργο λογο που δεν μπορω να σκεφτω ειναι available μονο σε περιοχες που ειναι available και οι paid εφαρμογες.

 

ΥΓ: sorry κιολας, αλλα θεωρω οτι ενα τετοιο κινητο ειναι αχρηστο χωρις πακετο δεδομενων. Χωρις ιντερνετ, δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα ομορφο κινητο με μια ωραια οθονη.

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

emperor σ'ευχαριστώ! δούλεψε με το htc sync. τους drivers τους είχα βάλει. Να 'σαι καλά.

 

Κάτι ακόμα, τώρα που είναι rooted προσπαθώ να βάλω το titanium backup.

αφού εγκατασταθεί, μου βγάζει σφάλμα,

" η εφαρμογή δεν θα λειτουργήσει. παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι η rom σας είναι rooted και περιλαμβάνει busybox και προσπαθείστε ξανά"

 

στο ninja icon (su) εμφανίζει κανονικά την εφαρμογή.

κατέβασα το root check κ μου λέει ότι το τηλέφωνο είναι rooted.

επόμενο βήμα να κατεβάσω το busybox, χωρίς να ξέρω τι είναι, αλλά αφού το ζητάει το titanium... Προσπαθώ να κάνω install το busybox 1.18.4 στο system/xbin και FAILED :

because your devise is not nand unlocked or we were unable to remount.

 

Πολύ μεγάλη ιστορία για να βάλω το titanium backup. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μια μακακια της Google. Για να καταβασεις νεες εκδοσεις απο εφαρμογες οπως Maps, Gmail, Gtalk κτλ, πρεπει να εισαι rooted και να χρησιμοποιεις το market Enabler. Αυτες οι εφαρμογες για καποιον περιεργο λογο που δεν μπορω να σκεφτω ειναι available μονο σε περιοχες που ειναι available και οι paid εφαρμογες.

 

ΥΓ: sorry κιολας, αλλα θεωρω οτι ενα τετοιο κινητο ειναι αχρηστο χωρις πακετο δεδομενων. Χωρις ιντερνετ, δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα ομορφο κινητο με μια ωραια οθονη.

 

Θα δοκιμασω με μια αγγλικη sim που εχω αν μπορεσω να τα εγκαταστησω.

Παντως δεν εχει καμια λογικη αν ισχυει αυτο που λες, οπως δεν εχει λογικη να μην μπορεις να εγκαταστησεις εφαρμογες στην καρτα μνημης χωρις να κανεις root.

Edited by epivitor3
http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

οκ, αλλά αν θέλω να βάλω το titanium τι πρέπει να κάνω;

 

Γιατί τέτοιο κόλλημα με το titanium....? Εγώ το εχω κ προσωπικα δύο φορές μου φάνηκε χρήσιμο όταν ήθελα να σβησω κάτι εφαρμογές του τηλεφώνου.. κ εχω το myback up όπως είπε ο κώστας κ είμαι υπέρ ευχαριστημένος... πότε δεν έβγαλε πρόβλημα...!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω με μια αγγλικη sim που εχω αν μπορεσω να τα εγκαταστησω.

Παντως δεν εχει καμια λογικη αν ισχυει αυτο που λες, οπως δεν εχει λογικη να μην μπορεις να εγκαταστησεις εφαρμογες στην καρτα μνημης χωρις να κανεις root.

 

Ισχύει. Πολλές εφαρμογές της google θέλουν market enabler.

Όσον αφορά το πέρασμα εφαρμογών με root, φαντάζομαι εννοεί την αξιοποίηση κάποιου ext partition για κάτι περισσότερο από τα 150Mb που δίνουν οι sense rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοιο κόλλημα με το titanium....? Εγώ το εχω κ προσωπικα δύο φορές μου φάνηκε χρήσιμο όταν ήθελα να σβησω κάτι εφαρμογές του τηλεφώνου.. κ εχω το myback up όπως είπε ο κώστας κ είμαι υπέρ ευχαριστημένος... πότε δεν έβγαλε πρόβλημα...!

Δεν είναι ότι θέλω ντε και καλά να βάλω το titanium , αλλά όταν κολλάω κάπου, θέλω να το ξεπερνάω. Δεν μ'αρέσει να δοκιμάζω εναλλακτικούς τρόπους διαφυγής. Το θέμα είναι γιατί μου βγάζει αυτά τα μηνύματα και τι πρέπει να κάνω.

:wacko::wacko::blink::blink::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

στο ninja icon (su) εμφανίζει κανονικά την εφαρμογή.

κατέβασα το root check κ μου λέει ότι το τηλέφωνο είναι rooted.

επόμενο βήμα να κατεβάσω το busybox, χωρίς να ξέρω τι είναι, αλλά αφού το ζητάει το titanium... Προσπαθώ να κάνω install το busybox 1.18.4 στο system/xbin και FAILED :

because your devise is not nand unlocked or we were unable to remount.

 

Πολύ μεγάλη ιστορία για να βάλω το titanium backup. Τι να κάνω;

 

Για το busy box πατας την επιλογη problems του titanium κ μετα get busybox κ το κατεβαζει μονο του. Δοκιμασες απο εκει?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε φτάνει το root στο desire γιατί είναι nand locked τα htc. Γι' αυτό δε σου δουλεύει. Για να δουλέψει το busybox, πρέπει να κάνεις και s-off ώστε να μπορείς να γράψεις στο /system. Υπάρχουν οδηγίες στην υπογραφή του jastonas.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δε φτάνει το root στο desire γιατί είναι nand locked τα htc. Γι' αυτό δε σου δουλεύει. Για να δουλέψει το busybox, πρέπει να κάνεις και s-off ώστε να μπορείς να γράψεις στο /system. Υπάρχουν οδηγίες στην υπογραφή του jastonas.

 

Εισαι σιγουρος οτι ειναι απαραιτητο το s-off?

Ρωταω γιατι εγω ειμαι μονο root χωρις s-off και δουλευω το titanium με το busybox κανονικα. Το root το εκανα με unrevoked (αν παιζει καποιο ρολο)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ειναι απαραιτητο το s-off?

Ρωταω γιατι εγω ειμαι μονο root χωρις s-off και δουλευω το titanium με το busybox κανονικα. Το root το εκανα με unrevoked (αν παιζει καποιο ρολο)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Το ιδιο κ εγω!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ειναι απαραιτητο το s-off?

Ρωταω γιατι εγω ειμαι μονο root χωρις s-off και δουλευω το titanium με το busybox κανονικα. Το root το εκανα με unrevoked (αν παιζει καποιο ρολο)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Το busybox που λες εσύ δεν είναι του συστήματος, είναι του titanium μόνο, μάλλον το κατέβασες από το κουμπί Problems? Δουλεύει μέσα από το directory του titanium, αλλά δεν αλλάζει κάτι άλλο στο σύστημα, γιατί δε μπορεί να γράψει στο /system.

To unrevoked χρησιμοποιεί ένα hack για να "ξεκλειδώσει" προσωρινά το /system ώστε να μπορέσει να περάσει εκεί το su, αλλά δεν κάνει σωστή εγκατάσταση του busybox, και αφού γίνει το root λόγω του s-on δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο στο /system μέχρι να το απενεργοποιήσεις.

 

Είσαι ημι-root δηλαδή :) Που γενικά είναι ΟΚ, λόγω του ότι αν κάνεις καμιά βλακεία στο /system, θα σου μείνει στο χέρι η συσκευή. Aν δηλαδή ο μόνος λόγος που έκανες root είναι να κάνεις ένα backup (που θέλει read αλλά όχι write access στο /system), δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Με s-off όμως έχεις πλήρη πρόσβαση (με τους κινδύνους που εμπεριέχει αυτό για τους πιό άσχετους).

 

Y.Γ. Κάτι άσχετο αλλά το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον από ψυχολογικής άποψης, συμβαίνει το ίδιο στο θέμα του Galaxy... KANENAΣ αν δεν του πούνε, δεν παρατηρεί το κουμπί Problems? στο Titanium. Είναι σα να μην υπάρχει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, ίσως το busybox να θέλει s-off σε περίπτωση που θες να το περάσεις αφού έχεις βάλει την ρομ;
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, ίσως το busybox να θέλει s-off σε περίπτωση που θες να το περάσεις αφού έχεις βάλει την ρομ;

 

Το busybox θέλει s-off, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, μόνο αν το περάσεις σαν εφαρμογή συστήματος, (η νορμαλ τοποθεσία του είναι στο /system/xbin). Από κει το χρησιμοποιεί όλο το σύστημα, όλες οι εφαρμογές που χρειάζονται εντολές linux (το busybox αυτό είναι, είναι ένα πακέτο εντολών linux όπως η cp (copy), και τίποτα παραπάνω). Αν δηλαδή βάλεις ένα terminal emulator, ή μέσω adb γράψεις cp οπουδήποτε, θα δουλέψει, αν υπάρχει το busybox στο σύστημα.

Παρ'όλα αυτά, αν εγκατασταθεί από κάθε εφαρμογή ξεχωριστά, γίνεται να δουλέψει γι'αυτή μόνο την εφαρμογή. Το titanium κανονικά περιμένει να υπάρχει στο σύστημα, αλλά αν όχι, σου δίνει τη δυνατότητα να την εγκαταστήσεις στο φάκελο του titanium, και να τη χρησιμοποιεί μόνον αυτό (όπως κάνανε τα παιδιά από πάνω).

Tο mybackup pro έχει προφανώς ήδη τις εντολές κωδικοποιημένες μέσα του, και δεν περιμένει ότι θα υπάρχει το busybox στο σύστημα.

 

Γι'αυτό και όπως έγραψα παραπάνω, αν το backup είναι ο μόνος λόγος που έχει κάποιος για root, δε χρειάζεται s-off, γίνεται και χωρίς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το busybox που λες εσύ δεν είναι του συστήματος, είναι του titanium μόνο, μάλλον το κατέβασες από το κουμπί Problems?

 

Y.Γ. Κάτι άσχετο αλλά το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον από ψυχολογικής άποψης, συμβαίνει το ίδιο στο θέμα του Galaxy... KANENAΣ αν δεν του πούνε, δεν παρατηρεί το κουμπί Problems? στο Titanium. Είναι σα να μην υπάρχει.

 

Ναι οντως απο το problems το εβαλα αλλα καποιον οδηγο θα εβλεπα μαλλον γιατι για να το βρεις χωρις να το ξερεις ψιλοδυσκολο;). Υποθετω παντως οτι εστω κ αυτο το busybox θα εξυπηρετει τον φιλο akoungen σε αυτο που θελει να κανει :)

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

..ως νεουδι με το desire που ακομα το ψαχνω εχω να ρωτησω κατι...οι φωτογραφιες που αποθηκευονται;γιατι μεσα απο εναν task manager που κατεβασα δεν τις εβλεπα στη καρτα.κ αν δεν αποθηκευονται εκει υπαρχει καποια λυση να πηγαινουν κατευθειαν εκει ωστε να μη γεμιζει η μνημη του κινητου;:confused:
Link to comment
Share on other sites

..ως νεουδι με το desire που ακομα το ψαχνω εχω να ρωτησω κατι...οι φωτογραφιες που αποθηκευονται;γιατι μεσα απο εναν task manager που κατεβασα δεν τις εβλεπα στη καρτα.κ αν δεν αποθηκευονται εκει υπαρχει καποια λυση να πηγαινουν κατευθειαν εκει ωστε να μη γεμιζει η μνημη του κινητου;:confused:

 

Στην κάρτα αποθηκεύονται φίλε,στο φάκελο DCIM.....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα. Το Desire εχει ενσωματωμενους χαρτες GPS ή θελει να κατεβασεις καποια εφαρμογη για να λειτουργησει? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενσωματωμένο μόνο το google maps, οπότε αν θες πλοήγηση χωρίς ίντερνετ θα πρέπει να περάσεις σε κάποιο άλλο πρόγραμμα (μπορείς να δεις εδώ για παραπάνω)!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενσωματωμένο μόνο το google maps, οπότε αν θες πλοήγηση χωρίς ίντερνετ θα πρέπει να περάσεις σε κάποιο άλλο πρόγραμμα (μπορείς να δεις εδώ για παραπάνω)!

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Το Desire S απ' ο,τι διαβασα θα εχει ηδη περασμενους τους χαρτες οπότε λογικα θα προσφερει πλοηγηση χωρις ιντερνετ/άλλα προγραμματα, σωστα? Ή εννοουν παλι οτι θα εχει google maps?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...