Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Έχω μία ερώτηση λίγο εξειδικευμένη

Αγόρασα ένα Desire second hand.

Όταν το άνοιξα είχε τα εξής δεδομένα:

ROM: oxygen2,0,1

kernel 2.6.37.2 thalasmus-S

Έκδοση android:2.3.3

 

Προσπαθώντας να περάσω κάποια απο τις official rom που υπάρχουν στην αρχή του θέματος έπαιρνα συνέχεια το σφάλμα 131.

Το p/n όμως της συσκευής μου ξεκινάει απο 99HKZ

Που σημαίνει οτι είναι branded.

 

Ακολουθώντας τη διαδικασία που περιγράφει εδώ έχω κολλήσει στην εντολή cat που βάζουμε στο sdk-tools για την οποία διάβασα πως:You need to connect Tattoo with PC using HTC Sync option (not USB drive) to get this command to work

η οποία αναφέρεται σε tattoo βέβαια αλλα είναι ίδια και στο desire.

 

Το θέμα είναι πως το κινητό στη παρούσα κατάσταση δε συνδέεται με το htc sync ούτε συνδεόταν εξ΄αρχής

 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο ζήτημα στο παρελθόν;

Υπάρχει περίπτωση να έχει πειραχτεί το firmware και να οφείλεται εκεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πραγματικά είναι λίγα!! Δηλαδή έβαλες τη rom δύο φορές πριν και μετά τον 10,2; Την επανεκίνηση πότε την έκανες και γιατί; Εγώ την κάνω όταν βάζω μια καινούρια rom και μετά από το πέρασμα των εφαρμογών, μετά όλα εντάξει και με λογική ram

 

Επανεκκίνηση έκανα μετά απο την εγκατάσταση του flash player και τα κολλήματα που είχε,αλλά σε γενικές γραμμές τόση RAM έχω(100mb)! Εσένα περίπου πόσα mb RAM κατά μέσο όρο έχει ελεύθερα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έκανες επανεκίνηση μετά απο τον player; Αν θυμάμαι καλά άρχισε με 147 και μετα από καμιά 75αριά εγαρμογές και με τον player 95 ελεύθερα

Δεν μιλάω για την εσωτερική μνήμη άλλα για την RAM!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έκανες επανεκίνηση μετά απο τον player; Αν θυμάμαι καλά άρχισε με 147 και μετα από καμιά 75αριά εγαρμογές και με τον player 95 ελεύθερα

 

Κωστα αν καταλαβα καλα κιολας σε ρωτησε ποση ram εχεις... εσυ του ειπες ποση rom εχεις... το παιδι εχει προβλημα κ το κινητο του κολλαει γτ δουλευει ψηλα η ram του... σαν τον υπολογιστη για παραδειγμα...

 

 

εμενα παντως μετα το restart ηταν στο 140mb free αλλα ποτε δεν ειχα κολληματα σε τπτ...

Edited by sakis697

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να περάσω κάποια απο τις official rom που υπάρχουν στην αρχή του θέματος έπαιρνα συνέχεια το σφάλμα 131.

Το p/n όμως της συσκευής μου ξεκινάει απο 99HKZ

Που σημαίνει οτι είναι branded.

 

Ακολουθώντας τη διαδικασία που περιγράφει εδώ έχω κολλήσει στην εντολή cat που βάζουμε στο sdk-tools για την οποία διάβασα πως:You need to connect Tattoo with PC using HTC Sync option (not USB drive) to get this command to work

η οποία αναφέρεται σε tattoo βέβαια αλλα είναι ίδια και στο desire.

 

Το θέμα είναι πως το κινητό στη παρούσα κατάσταση δε συνδέεται με το htc sync ούτε συνδεόταν εξ΄αρχής

 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο ζήτημα στο παρελθόν;

Υπάρχει περίπτωση να έχει πειραχτεί το firmware και να οφείλεται εκεί το πρόβλημα;

 

Αφού το κινητό σου είναι branded, θα χρειαστεί να φτιάξεις goldcard (με το goldcard tool), να τη βάλεις στο Desire και στη συνέχεια να τρέξεις κάποιο από τα RUU στην πρώτη σελίδα. Το θέμα που έχεις με το HTC Sync, είναι λόγω drivers. Απεγκατέστησε και εγκατέστησε από την αρχή το HTC Sync, που θα κατεβάσεις από το site της HTC. Όταν γίνει σωστά η εγκατάσταση των drivers, στον device manager θα πρέπει να βλέπεις το "My HTC", όταν το κινητό είναι συνδεμένο στο PC.

 

Ωστόσο, μπορείς να παρακάμψεις το Sync με τον παρακάτω τρόπο (οι drivers θα πρέπει να έχουν εγκατασταθεί σωστά):

  1. Τρέξε το RUU, αλλά μην προχωρήσεις στην εγκατάστασή του. Στην μπάρα διευθύνσεων του file explorer πληκτρολόγησε το %temp%. Εκεί κάνε αναζήτηση για το rom*.zip. Θα βρεις δύο αρχεία, το rom.zip και το rom1.zip. Ένα από τα δύο (δε θυμάμαι πιο ακριβώς, αλλά είναι το μεγαλύτερο) είναι το αρχείο της ROM. Αντέγραψέ το στο φάκελο tools του androidsdk.
  2. Βάλε το κινητό σου σε fastboot και σύνδεσέ το στο PC.
  3. Άνοιξε ένα τερματικό (command prompt) και πήγαινε στο φάκελο tools του androidsdk.

Δώσε τις παρακάτω εντολές:

fastboot oem rebootRUU

το κινητό θα μπεί σε RUU USB mode,

fastboot flash zip rom.zip

όπου rom.zip το αρχείο της ROM που αντέγραψες προηγουμένως.

 

Βέβαια, εάν θέλεις stock ROM, μπορείς να δοκιμάσεις αυτήν, που, πέραν του root, δεν έχει "πειραχτεί" ιδιαίτερα σε σχέση με την official.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ vman θα δοκιμάσω τις οδηγίες σου.

Για το θέμα με το htc sync δε ξέρω τι φταίει γιατί το δοκίμασε και ένας φίλος στον υπολογιστή του, ο οποίος έχει το ίδιο τηλέφωνο και του συγχρονίζει κανονικά, αλλα πάλι δεν το είδε το htc sync.

To τηλέφωνο αναγνωρίζεται απο το λειτουργικό του υπολογιστή κανονικά σαν συσκευή με τους drivers της .......τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ vman θα δοκιμάσω τις οδηγίες σου.

Για το θέμα με το htc sync δε ξέρω τι φταίει γιατί το δοκίμασε και ένας φίλος στον υπολογιστή του, ο οποίος έχει το ίδιο τηλέφωνο και του συγχρονίζει κανονικά, αλλα πάλι δεν το είδε το htc sync.

To τηλέφωνο αναγνωρίζεται απο το λειτουργικό του υπολογιστή κανονικά σαν συσκευή με τους drivers της .......τα πάντα

 

Έριξα μια ματιά στην Oxygen και είδα ότι δεν έχει εγκατεστημένο το κομμάτι του software που χρειάζεται για την επικοινωνία με το HTC Sync. Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί το HTC sync να δει τη συσκευή σου. Αν βάλεις κάποια ROM που προέρχεται από τη stock ROM του Desire, δε θα έχεις πρόβλημα (αφού μου λες ότι έχουν εγκατασταθεί σωστά οι drivers).

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω root θα χάσω την εγγύηση ; Υπάρχει κάποιος τρόπος να επανέλθει σε μη root αν χρειαστεί ; Σε ευχαριστώ

 

Xανεις την εγγυηση αλλα μπορεις να το επαναφερεις οποτε θελησεις...Υπαρχει και οδηγος στη 1η σελιδα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@livanaros

Σε οποιαδήποτε rom δεν έχει Sense όπως οι Oxygen, CM, Gingervillain, Rexux, Amethyst, όσες δηλαδή είναι AOSP, δεν δουλεύει το HTC Sync.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφια χρειαζομαι παλι τις γνωσεις σας :

Εχω την iNsertCoin HD 2.0.1 και σημερα παρελαβα την καινουργια μου καρτουλα 10class 16g,

την προηγουμενη την ειχα fat32/etx3 , αλλα την καινουργια την εκανα fat32/ext3/ext3/swap συμφωνα με οδηγους που ειδα. Το κινητο ανοιξε εκανα restore με το Titanium περασαν ολα καλα , ταχυτατο !!! και ειπα να κανω μια επανεκινηση ΑΛΛΑ .... το κινητο κολαει στο "διαβολικο χαμογελο" μετα την οθονη της HTC

τι να κανω ?????

 

Κανεις ????

Edited by Operater
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να περασω την oxygen

ξερετε τι πρεπει να κανω....??? μονο wipe κ ειμαι ενταξει..?? θελει κανα scriptακι η τπτ αλλο..??

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να περασω την oxygen

ξερετε τι πρεπει να κανω....??? μονο wipe κ ειμαι ενταξει..?? θελει κανα scriptακι η τπτ αλλο..??

 

Τίποτα άλλο. Δεν είναι μπλεγμένη με d2w, d2ext κτλ κτλ...

Απλά, αν έχεις ext partition αυτόματα ενεργοποιείται το a2sd+, αν όχι, τότε δεν.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να περασω την oxygen

ξερετε τι πρεπει να κανω....??? μονο wipe κ ειμαι ενταξει..?? θελει κανα scriptακι η τπτ αλλο..??

 

Για δώσε και το λινκ για download από εδώ να δοκιμάσω κι εγώ καμμια μη sense.;)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε και το λινκ για download από εδώ να δοκιμάσω κι εγώ καμμια μη sense.;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=971904

:)

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε και το λινκ για download από εδώ να δοκιμάσω κι εγώ καμμια μη sense.;)

 

ειχα αλλαξει kernel κ εβαλα εναν της insertcoin... εχει καμια σημασια αυτο...???

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

ειχα αλλαξει kernel κ εβαλα εναν της insertcoin... εχει καμια σημασια αυτο...???

 

οχι sakis...O kernel θα αλλαξει μετα το flashαρισμα της oxygen...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο. Δεν είναι μπλεγμένη με d2w, d2ext κτλ κτλ...

Απλά, αν έχεις ext partition αυτόματα ενεργοποιείται το a2sd+, αν όχι, τότε δεν.

 

Βρήκα και froyo Oxygen στους XDA .Τι να βάλω καλύτερα τη froyo ή την Gingerbread;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και froyo Oxygen στους XDA .Τι να βάλω καλύτερα τη froyo ή την Gingerbread;

 

Eννοειται τη ginger!!Γιατι να πας πισω;;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και froyo Oxygen στους XDA .Τι να βάλω καλύτερα τη froyo ή την Gingerbread;

 

Gingerbread! Froyo μόνο αν έχεις βίντεο που δεν δουλεύουν με την GB.

 

Για δώσε και το λινκ για download από εδώ να δοκιμάσω κι εγώ καμμια μη sense.;)

 

Προσοχή: Οι μη-sense rom στην αρχή μπορεί να φαίνονται αποκρουστικές και λειψές αλλά γίνονται άκρως εθιστικές !

Link to comment
Share on other sites

Gingerbread! Froyo μόνο αν έχεις βίντεο που δεν δουλεύουν με την GB.

 

 

 

Προσοχή: Οι μη-sense rom στην αρχή μπορεί να φαίνονται αποκρουστικές και λειψές αλλά γίνονται άκρως εθιστικές !

 

Δουλεύουν κάμερες ,βίντεο και τα συναφή;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Gingerbread! Froyo μόνο αν έχεις βίντεο που δεν δουλεύουν με την GB.

 

 

 

Προσοχή: Οι μη-sense rom στην αρχή μπορεί να φαίνονται αποκρουστικές και λειψές αλλά γίνονται άκρως εθιστικές !

 

κ τωρα πως θα εχω το πληκτρολογιο με τ9....?????? δεν μπορω το qwerty......!!!!

 

παντως ειναι φανατστικα ποιο γρηγορη..

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν κάμερες ,βίντεο και τα συναφή;

 

Εννοείται... εδώ και καιρό είναι σταθερή η 2.3

 

κ τωρα πως θα εχω το πληκτρολογιο με τ9....?????? δεν μπορω το qwerty......!!!!

 

παντως ειναι φανατστικα ποιο γρηγορη..

 

Κατέβασε το Multiling από market που έχει πολλές επιλογές και λεξικά

 

Ναι.. ένας από τους λόγους που εθίζεσαι αυτός είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...