Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο για το nofrills , νομίζω το setcpu είναι καλύτερο λόγο profiles.

 

Κοίτα θεωρητικά με τον smartass δεν χρειάζεσαι profiles. Κι αυτό γιατί όταν το κινητό είναι σε sleep mode, η μέγιστη ταχύτητα γίνεται ίση με την ελάχιστη που έχεις ορίσει (δλδ τα 122 MHz by default για την SS3). Πρακτικά δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά με ένα sleep profile, αλλά δεν έχω παρατηρήσει battery drains στο sleep άρα δουλεύει κανονικά. Τώρα αν θες άλλου τύπου profiles (για ποιό λόγο ομως;), ναι χρειάζεσαι SetCPU.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι στο τσακ να περασω την SS3 (εχω την JJ7) αλλα πριν κανω την αλλαγη αυτη θελω να παρω backup τις εφαρμογες μου ΜΑΖΙ με τα δεδομενα τους.

Γνωριζω 2 τροπους, ο πρωτος ειναι το mybackup που εχει την συγκεκριμενη επιλογη αλλα δυστυχως το εχω δοκιμασει 6-7 φορες και μου κολλαει στην διαδικασια που κανει backup(οχι παντα στο ιδιο σημειο).

Ο δευτερος τροπος ειναι το titanium backup οπου ηδη εκανα την διαδικασια μεσα απο την επιλογη "batch" αλλα δεν κατεχω αν πηρε και δεδομενα και γενικα τα παντα ολα.

 

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να παρω τα apps μαζι με τα δεδομενα???

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο τσακ να περασω την SS3 (εχω την JJ7) αλλα πριν κανω την αλλαγη αυτη θελω να παρω backup τις εφαρμογες μου ΜΑΖΙ με τα δεδομενα τους.

Γνωριζω 2 τροπους, ο πρωτος ειναι το mybackup που εχει την συγκεκριμενη επιλογη αλλα δυστυχως το εχω δοκιμασει 6-7 φορες και μου κολλαει στην διαδικασια που κανει backup(οχι παντα στο ιδιο σημειο).

Ο δευτερος τροπος ειναι το titanium backup οπου ηδη εκανα την διαδικασια μεσα απο την επιλογη "batch" αλλα δεν κατεχω αν πηρε και δεδομενα και γενικα τα παντα ολα.

 

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να παρω τα apps μαζι με τα δεδομενα???

 

Titanium Backup, και τρέχεις τα batches για εφαρμογές και δεδομένα (ή το συνολικό που έχει ως άθροισμα τα δύο προηγούμενα). Προσοχή: αν τρέχει κάτι εκείνη τη στιγμή μπορεί να κολλήσει το backup. Ξανατρέξτο να είσαι σίγουρος. Αν θες ταχύτητα ξετίκαρε τις εφαρμογές/δεδομένα συστήματος....

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω χάσει τίποτα με το Titanium....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Με titanium backup έχω κάνει 2 μεταφορές ρυθμίσεων ως τώρα. Εφαρμογές ξαναπέρασε μαζικά μετά, έχει επιλογή γι'αυτό (κατέβασμα απ'το market)
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα θεωρητικά με τον smartass δεν χρειάζεσαι profiles. Κι αυτό γιατί όταν το κινητό είναι σε sleep mode, η μέγιστη ταχύτητα γίνεται ίση με την ελάχιστη που έχεις ορίσει (δλδ τα 122 MHz by default για την SS3). Πρακτικά δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά με ένα sleep profile, αλλά δεν έχω παρατηρήσει battery drains στο sleep άρα δουλεύει κανονικά. Τώρα αν θες άλλου τύπου profiles (για ποιό λόγο ομως;), ναι χρειάζεσαι SetCPU.

 

Εκτός από τα screen off και το battery<101% έχω βάλει charging stock speed γιατι ανεβάζει θερμοκρασίες το κινητό όταν το φορτίζω και λογικά φαντάζομαι πως καλύτερα να μην το πιέζω. Μαζί μ΄αυτά έβαλα και ένα battery<20% underclocked (ακόμα κάνω δοκιμές μ'αυτό) για περιπτώσεις που πέφτει η μπαταρία αρκετά , δεν μπορώ να το φορτίσω και θέλω να το έχω μόνο για κλήσεις κ sms.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.

Εχω διαβασει τοσα για την καινουρια σουηδικη Rom, που λεω κι εγω να τη δοκιμασω, Κανενα διαθεσιμο link?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το TPT Nand tool; Με μπέρδεψε; Είχα καλομάθει με HBOOT και Desire...

 

Καλησπερα κι απο μενα.

Εχω διαβασει τοσα για την καινουρια σουηδικη Rom, που λεω κι εγω να τη δοκιμασω, Κανενα διαθεσιμο link?

Ευχαριστω.

 

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/334849/rom-froyo-swedish-spring-rls3-2011-03-27-oled-tft-gen1-gen2/

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το TPT Nand tool; Με μπέρδεψε; Είχα καλομάθει με HBOOT και Desire...

 

 

 

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/334849/rom-froyo-swedish-spring-rls3-2011-03-27-oled-tft-gen1-gen2/

 

 

Αψογος. Σ'ευχαριστω πολυ. :up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πώς μπορούμε να βάλουμε την κυκλική ένδειξη μπαταρίας όπως ήταν στις JJ rls και στην SS rls3;

 

Εδώ βλέπεις τι themes υπάρχουν και παρακάτω συγκεκριμένα για την rom SS:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-themes-and-design-customisation/331963/themes-unified-theme-thread/

 

link απ' ευθείας για όλα τα themes της rom SS (έχω την RLS3 μου δουλεύουν μια χαρά, ότι έχω δοκιμάσει).

http://www.mediafire.com/?uulvbr5c9gcdl

 

@The Ace

Αναφέρω ότι το συγκεκριμένο είναι για την rom SS. Όσοι δεν ξέρουν ακόμη να ξεχωρίζουν ότι κάθε rom έχει δικό του theme, καλύτερα ας μην δοκιμάσει ακόμη. Και για καλού κακού ας έχει πάντα back up την rom του.

 

υ.γ.: Την έχω πάθει και εγώ όπως και εσύ The Ace, αλλά εντάξει με back up όλα λύνονται!

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπεις τι themes υπάρχουν και παρακάτω συγκεκριμένα για την rom SS:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-themes-and-design-customisation/331963/themes-unified-theme-thread/

 

link απ' ευθείας για όλα τα themes της rom SS (έχω την RLS3 μου δουλεύουν μια χαρά, ότι έχω δοκιμάσει).

http://www.mediafire.com/?uulvbr5c9gcdl

 

Μην μπερδευτείτε μόνο, γιατί αν βάλετε για λάθος ROM, το κινητό θα κολλήσει στο αρχικό boot προσπαθώντας να φορτώσει όλα τα στοιχεία του UI (και δεν θα μπορεί, άρα δεν θα μπουτάρει ποτέ).....

 

Πάντως τα gingerbread themes πετάνε :cool:

 

Edit: @zaf_4: Το ξέρω ρε συ, απλώς το αναφέρω γιατί πολλοί το έχουν πάθει λόγω απροσεξίας ή κεκτημένης ταχύτητας, μαζί και εγώ :)

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το TPT Nand tool; Με μπέρδεψε; Είχα καλομάθει με HBOOT και Desire...

 

Απαντάω εγώ στον εαυτό μου. Τελικά η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και μόλις κέρδισα 100+ mb :)

Τι ωραία που νιώθω να μην χρειάζομαι ext partition και a2sd+ scripts!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα screen off και το battery<101% έχω βάλει charging stock speed γιατι ανεβάζει θερμοκρασίες το κινητό όταν το φορτίζω και λογικά φαντάζομαι πως καλύτερα να μην το πιέζω. Μαζί μ΄αυτά έβαλα και ένα battery<20% underclocked (ακόμα κάνω δοκιμές μ'αυτό) για περιπτώσεις που πέφτει η μπαταρία αρκετά , δεν μπορώ να το φορτίσω και θέλω να το έχω μόνο για κλήσεις κ sms.

 

Ok πάντως κατάλαβες ότι η μόνη διαφορά που θα έχεις με όλα αυτά τα προφίλ είναι μόνο το max speed την ώρα που χρησιμοποιείς το κινητό, γιατί στο sleep το smartass από μόνο του το ρίχνει στο min. Επίσης το smartass στην SS είναι τροποποιημένο κι απ' ότι είδα στο NoFrills έχει και τρίτη ενδιάμεση κατάσταση τα 450 κάτι MHz. Δεν σημαίνει δλδ ότι αν γράφεις sms π.χ. το κινητό θα τρέχει στα 650. Με όλα αυτά τα δεδομένα είναι αρκετά δύσκολο να βρεις τα μέγιστα δυνατά κέρδη ("με το μάτι" είναι αδύνατο) που κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο ο πειραματισμός. Είναι και γενικά γνωστό ότι πολύ περισσότερη μπαταρία κερδίζεις αν έχεις την οθόνη στην χαμηλότερη φωτεινότητα παρά υποχρονίζοντας τον cpu.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος ZTE και εγώ απο εχτές και φαίνεται πολύ καλό. 1η επαφή με android. Στα δια ταύτα τώρα!:lol: Φοράω και εγώ την Swedish Spring RLS3 και δέν μπορώ να κάνω εγκατάσταση games με τίποτα! Βγάζει σφάλμα ανάλυσης πακέτου. Τι είναι αυτό? Το ίδιο αρχείο εχτές με άλλη rom έκανε εγκατάσταση κανονικά! Τι μπορεί να φταίει?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος ZTE και εγώ απο εχτές και φαίνεται πολύ καλό. 1η επαφή με android. Στα δια ταύτα τώρα!:lol: Φοράω και εγώ την Swedish Spring RLS3 και δέν μπορώ να κάνω εγκατάσταση games με τίποτα! Βγάζει σφάλμα ανάλυσης πακέτου. Τι είναι αυτό? Το ίδιο αρχείο εχτές με άλλη rom έκανε εγκατάσταση κανονικά! Τι μπορεί να φταίει?

 

Έκανες wipe data/cache;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες wipe data/cache;

 

Έκανα ναι!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ναι!

 

Τότε μπορεί όντως να παίζει κάτι με το πακέτο. Αν θες πες ποιό game είναι ή ανέβασε το πακέτο να δω αν τρέχει σε μένα (αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω JJ9 και θελω να βαλω την SS3 τι πρεπει να κανω...??και που θα την βρω αυτη?

(Titanium back up->Rom manager->back up και clear?->factory reset?(πως?)->install rom

Θελω και να καθαρισω το κινητο απο οτι σαβουρα εχει μαζεψει και να μεινουν μονο οι εφαρμογες που εχω...

Ερωτηση το setcpu και μεινει οπως εχει και θα επανερθουν οι ρυθμισεις ή θα πρεπει να το ξανακανω..?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά που μπορω να αγορασω στην ελλαδα μια θηκη σιλικονης για το blade ρε παιδια?

Φερνει η wind? Καπου αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα χαοτικά θέματα του zte blade είχε ποστάρει κάποιος ένα οδηγό για καλύτερη μπαταρία που έλεγε 1,2,3 κλπ, σημαντικό, πολύ σημαντικό και τέτοια.

 

Έλεγε για το wipe battery stats και άλλα.

 

Επειδή έψαξα αρκετή ώρα και δεν το βρήκα, αν μπορεί καποιος να το εντοπίσει αυτό που λέω, να ποστάριε το λινκ και να ενημερώσουμε κάποιον admin να το βάλει στην πρώτη σελίδα.

 

Κάποια απάντηση για την ερώτησή μου;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια απάντηση για την ερώτησή μου;

 

Ορίστε:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

 

Το είχε γράψει ο φίλος Stinger.:)

 

Εγω που εχω JJ9 και θελω να βαλω την SS3 τι πρεπει να κανω...??και που θα την βρω αυτη?

(Titanium back up->Rom manager->back up και clear?->factory reset?(πως?)->install rom

Θελω και να καθαρισω το κινητο απο οτι σαβουρα εχει μαζεψει και να μεινουν μονο οι εφαρμογες που εχω...

Ερωτηση το setcpu και μεινει οπως εχει και θα επανερθουν οι ρυθμισεις ή θα πρεπει να το ξανακανω..?

 

Υπάρχει εδώ η SS RLS3-->http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/334849/rom-froyo-swedish-spring-rls3-2011-03-27-oled-tft-gen1-gen2/

 

Έχει και οδηγίες. Κάνεις back up τις εφαρμογές σου μόνο με το Titanium, μετά πας στο Rom Manager, μπαίνεις σε recovery mode κάνεις Wipe data/cache και μετά κάνεις install την SS RLS3.

Για το setcpu εφόσον το έχεις κάνει back up με το titanium όταν επαναφέρεις όλες σου τις εφαρμογές μαζί με τα δεδομένα τους, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

 

Nα πω την αλήθεια ότι είχα την ίδια εντύπωση και εγώ ότι μου τρώει την μπαταρία ποιο γρήγορα από άλλη rom, και εγώ την SS RLS3 έχω. Ίσως είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης. Αλλά σίγουρα δεν είχα τόσο δραματικό πέσιμο της μπαταρίας όπως εσύ silent-scream.

Ίσως, σαν πρόταση, να την έβαζες ξανά την rom. Για μένα, προς το παρόν, είναι η καλύτερη ρομ 2.2. Μόλις γίνει stable η C7 δεν το συζητώ....

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι λίγο απογοητευμένος από θέμα μπαταρίας...

Δεν ξέρω αν είμαι απογοητευμένος από το κινητό ή την ρομ..

 

Το φόρτισα χθές το βράδυ στις 12.00 100% με battery recalibration.

To άφησα σε sleep mode, χωρις να το πειράξω καθόλου μέχρι το πρωί που χτύπησε το ξυπνητήρι.

Το ξυπνητήρι χτύπησε μία φορά και το έκλεισα, και το ξαναέβαλα σε sleep mode, και η μπαταρία ήταν στο 70%.

Το άφησα σπίτι μέχρι που ήρθα απο την δουλειά στις 17.00, και δεν είχα ούτε κλήσεις ούτε μηνύματα, και η μπαταρία έπεσε στο 40%.

 

Δηλαδή κατανάλωσε 60% μπαταρία σε 17 ώρες σε sleep mode χωρίς καμία χρήση...Έλεος!!

Μετά από αυτο δεν ξέρω τι να κάνω......

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι το έχω 5 μέρες και δεν έχει κάνει πολλές φορτίσεις, αλλά σαν πρώτη εμπειρία είναι πολύ αρνητικό.

Φοράω SS rls3.

Αν έχετε καμιά πρόταση, ρίχτε τη..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι λίγο απογοητευμένος από θέμα μπαταρίας...

Δεν ξέρω αν είμαι απογοητευμένος από το κινητό ή την ρομ..

 

Το φόρτισα χθές το βράδυ στις 12.00 100% με battery recalibration.

To άφησα σε sleep mode, χωρις να το πειράξω καθόλου μέχρι το πρωί που χτύπησε το ξυπνητήρι.

Το ξυπνητήρι χτύπησε μία φορά και το έκλεισα, και το ξαναέβαλα σε sleep mode, και η μπαταρία ήταν στο 70%.

Το άφησα σπίτι μέχρι που ήρθα απο την δουλειά στις 17.00, και δεν είχα ούτε κλήσεις ούτε μηνύματα, και η μπαταρία έπεσε στο 40%.

 

Δηλαδή κατανάλωσε 60% μπαταρία σε 17 ώρες σε sleep mode χωρίς καμία χρήση...Έλεος!!

Μετά από αυτο δεν ξέρω τι να κάνω......

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι το έχω 5 μέρες και δεν έχει κάνει πολλές φορτίσεις, αλλά σαν πρώτη εμπειρία είναι πολύ αρνητικό.

Φοράω SS rls3.

Αν έχετε καμιά πρόταση, ρίχτε τη..

 

Εγώ προέρχομαι απο JJ RLS 8. Μπορώ να πω πως δεν μου πολυαρέσει η μπαταρία στην SS RLS 3 εκ πρώτης όψεως. Τώρα περιμένω να αδειάσει εντελώς για να κάνω wipe battery stats και να δω τι γίνεται μετά απο μερικούς κύκλους.

 

Δες το παρακάτω λινκ, ασε το να ξεφορτίσει όπως λέει, κάνε wipe battery και περίμενε 1-2 κύκλους φόρτισης και μετά βγάλε συμπερασμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

Link to comment
Share on other sites

Φορτίστε το κινητό κλειστό και ελάτε να μας πείτε εντυπώσεις μετά από 4 μέρες που θα αδειάσει η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω εγώ στον εαυτό μου. Τελικά η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και μόλις κέρδισα 100+ mb :)

Τι ωραία που νιώθω να μην χρειάζομαι ext partition και a2sd+ scripts!

 

Για εξήγησε μας μπας και κερδίσουμε και εμείς κανα ΜΒ :D

 

Τι ακριβως έκανες και που είναι οι οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το wipe battery stats το κάνουμε με άδεια μπαταρία ή full γεμάτη?

Εγώ το έκανα με γεμάτη, όπως διάβασα από modaco..!

kgian σε ευχαριστώ για το λινκ, τα πιο πολλά που λέει τα είχα ήδη κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...