Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις κάποιο link?

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

https://market.android.com/details?id=com.androidlab.gpsfix&feature=search_result

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα και εγώ την swedish rls 3 και τα ξαναέστησα όλα απο την αρχή. Ε΄τσι κι αλλιώς ήθελα να κάνω ένα καλό ξεκαθάρισμα!

 

Πρώτες εντυπώσεις, φαίνεται καλή, έχει διορθωθεί το bug που είχε και έπαιζε τα sip τηλέφωνα απο το εξωτερικό ηχείο, τώρα τα παίζει κανονικά απο το ακουστικό.

 

Τα bluetooth, wifi, gps δουευουν, το ράδιο εχει rds, η κλήση όταν ε΄χεις τα ακουστικά συνδεδεμένα χτυπάει στο τηλέφωνο και όχι στο Hands free (όπως πρέπει).

 

Τώρα για την μπαταρία θα δείξει γιατί του έβγαλα τα μάτια όλη μερα και το ξελίγωσα. Αύριο που θα το αφήσω ήσυχο θα πω. Το πολύ πολύ να κάνω κανένα wipe battery stats..

 

Αυτά για την ώρα, παώ να την πέσω!

Link to comment
Share on other sites

Έφυγα και εγώ τελικά από FLB και μπήκα στον κόσμο της SS3.

Παρατήρησα κάτι που μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Έβαλα ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές με αυτές που είχα στην FLB (ας είναι καλά το titanium) και έχω περίπου 50MB περισσότερα στην internal.

 

*wipe battery stats επιβάλλεται όταν αλλάζεις ROM.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές με αυτές που είχα στην FLB (ας είναι καλά το titanium) και έχω περίπου 50MB περισσότερα στην internal.

 

To παρατήρησα κι εγώ. H r10b για κάποιο λόγο που δεν ξέρω έπιανε πάρα πολύ χώρο, η r11 λιγότερο και η SS ακόμη λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την στραβή αλήθεια... έχω βάλει σχεδόν όλες τις rom.

Έιχα μείνει αρκετά με την flb η τελευταία r11b με απογοήτευσε.

Όπως επίσης για αρκετό καιρό την CyanogenMod-7 και έφθασα μέχρι την N28... μετά κουράστηκα. Είναι τόσο ωραία αλλά έχει πολλά θέματα ακόμη να διορθώσει. Γι' αυτό θα περιμένω μια stable.

Τώρα για την SS RLS3 με έχει εντυπωσιάσει πολύ θετικά. Μου αρέσει γιατί όντως και εγώ βλέπω περισσότερα mb ελεύθερα με τις ίδιες εφαρμογές που είχα σ όλες τις άλλες rom. Δεν κολλάει καθολου μα καθόλου, πολύ γρήγορη, ίσως η πιο γρήγορη που έχω προσωπικά εγώ δοκιμάσει.

Επίσης πάει πολύ καλύτερα από θέμα μπαταρίας. Και προς το παρόν δεν την αλλάζω μέχρι να βγει κάτι καλύτερο.:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

To παρατήρησα κι εγώ. H r10b για κάποιο λόγο που δεν ξέρω έπιανε πάρα πολύ χώρο, η r11 λιγότερο και η SS ακόμη λιγότερο.

 

Ναι το ωραίο είναι ότι έβαλα και το IGO που το είχα απορρίψει κάποτε λόγο χώρου στην internal + μερικά σαβουροπρογραματα και ήρθα πάλι στα ίδια 22MB.

Τουλάχιστον θα έχω να σβήνω τωρα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είχα cm7 με 2.3 launcher. Έβαλα Swedish rls3 και launcherpro και νιώθω λες και έχω desire πάλι :Ρ
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και 'γω χθες την SS RLS3 και πραγματικά κάνει τη διαφορά ανάμεσα στις ROM που έχω δοκιμάσει. Μόνο ένα προβληματάκι με FC της εφαρμογής (widget) Εορτολόγιο. Ύπάρχει κάποιος ή κάποιοι με SS RLS3 που χρησιμοποιούν αυτό το widget χωρίς πρόβλημα, γιατί ότι κι αν έχω δοκιμάσει, όταν βάλω το widget μου βγάζει αναγκαστικό κλείσιμο (διαδικασία gandevs.eortologio)
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και 'γω χθες την SS RLS3 και πραγματικά κάνει τη διαφορά ανάμεσα στις ROM που έχω δοκιμάσει. Μόνο ένα προβληματάκι με FC της εφαρμογής (widget) Εορτολόγιο. Ύπάρχει κάποιος ή κάποιοι με SS RLS3 που χρησιμοποιούν αυτό το widget χωρίς πρόβλημα, γιατί ότι κι αν έχω δοκιμάσει, όταν βάλω το widget μου βγάζει αναγκαστικό κλείσιμο (διαδικασία gandevs.eortologio)

 

Ίσως είναι τελείως άσχετο, αλλά μήπως φταίει το hardware acceleration; Την έχω χωρίς και προφανώς τρώω fc's σε ότι game πάω να ανοίξω (σχεδόν). Μήπως το εορτολόγιο για κάποιο λόγο ψάχνει να δει αν έχεις enabled το HW accel;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι τελείως άσχετο, αλλά μήπως φταίει το hardware acceleration; Την έχω χωρίς και προφανώς τρώω fc's σε ότι game πάω να ανοίξω (σχεδόν). Μήπως το εορτολόγιο για κάποιο λόγο ψάχνει να δει αν έχεις enabled το HW accel;

Όχι το ίδιο κάνει. Σ'εσένα δηλαδή δουλεύει το widget του Εορτολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι το ίδιο κάνει. Σ'εσένα δηλαδή δουλεύει το widget του Εορτολόγιο?
Ποιο Εορτολόγιο έχεις. Υπάρχουν συνολικά 6 στο Market. Εγώ χρησιμοποιώ το GreekNames που το θεωρώ καλύτερο από τα υπόλοιπα και δουλεύει κανονικά στην SS3.

https://market.android.com/details?id=com.reizu.androidapp.greeknames&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Εορτολόγιο έχεις. Υπάρχουν συνολικά 6 στο Market. Εγώ χρησιμοποιώ το GreekNames που το θεωρώ καλύτερο από τα υπόλοιπα και δουλεύει κανονικά στην SS3.

https://market.android.com/details?id=com.reizu.androidapp.greeknames&feature=search_result

 

https://market.android.com/details?id=gandevs.eortologio&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες, όπως έγραψα και στο σχετικό thread του kalt_kaffe, πέρασα από Modaco r12 σε SS RLS3, έκανα ένα wipe καλού-κακού πριν, και μέχρι στιγμής έχω μηδέν προβλήματα. Τα πάντα δουλεύουν 100%, τίποτα δεν κρεμάει, τίποτα δεν κλείνει με FC, η μπαταρία είναι περίπου η ίδια, ενώ κάτι ψιλοδιαφορές σε quadrant/linpack/neocore είναι αμελητέες. Μόνο που όπως είδα εγώ τουλάχιστον, τα AHB και UI_hw_acclr addons έκαναν μεγάλη διαφορά στην ανταπόκριση και την ταχύτητα του κινητού....

 

Έχω σετάρει το SetCPU στα 320-672 μόνιμα, και το Blade πάει μια χαρά...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες, όπως έγραψα και στο σχετικό thread του kalt_kaffe, πέρασα από Modaco r12 σε SS RLS3, έκανα ένα wipe καλού-κακού πριν, και μέχρι στιγμής έχω μηδέν προβλήματα. Τα πάντα δουλεύουν 100%, τίποτα δεν κρεμάει, τίποτα δεν κλείνει με FC, η μπαταρία είναι περίπου η ίδια, ενώ κάτι ψιλοδιαφορές σε quadrant/linpack/neocore είναι αμελητέες. Μόνο που όπως είδα εγώ τουλάχιστον, τα AHB και UI_hw_acclr addons έκαναν μεγάλη διαφορά στην ανταπόκριση και την ταχύτητα του κινητού....

 

Έχω σετάρει το SetCPU στα 320-672 μόνιμα, και το Blade πάει μια χαρά...

 

Εγώ δεν έχω βάλει ούτε AHB + UI και πάει μια χαρά! Το ahb τι ακριβώς κάνει;

Πιστεύεις ότι βάζοντας τα θα πέσει πολύ η απόδοση μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω βάλει ούτε AHB + UI και πάει μια χαρά! Το ahb τι ακριβώς κάνει;

Πιστεύεις ότι βάζοντας τα θα πέσει πολύ η απόδοση μπαταρίας;

 

Δεν νομίζω να μειωθεί η διάρκεια αποφόρτισης, γιατί αυτό βασικά εξαρτάται από την κατανάλωση, που έχει να κάνει με overclocking, ενεργά ΒΤ/Wifi/GPS/3G κλπ, όχι από το αν χρησιμοποιείς το h/w για να επιταχύνεις το UI ή όπου αλλού χρειάζεται.

 

To AHB (Advanced High-Performance Bus) έχει τη δουλειά του αντίστοιχου north-bridge chipset σε ένα PC, δηλαδή να "ενώσει" μεταξύ τους τα διάφορα τμήματα του κινητού. Βασικά η ταχύτητα της μνήμης σε ενδιαφέρει εδώ, αλλά γενικά επιταχύνεται όλο το κινητό.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα χαοτικά θέματα του zte blade είχε ποστάρει κάποιος ένα οδηγό για καλύτερη μπαταρία που έλεγε 1,2,3 κλπ, σημαντικό, πολύ σημαντικό και τέτοια.

 

Έλεγε για το wipe battery stats και άλλα.

 

Επειδή έψαξα αρκετή ώρα και δεν το βρήκα, αν μπορεί καποιος να το εντοπίσει αυτό που λέω, να ποστάριε το λινκ και να ενημερώσουμε κάποιον admin να το βάλει στην πρώτη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και 'γω χθες την SS RLS3 και πραγματικά κάνει τη διαφορά ανάμεσα στις ROM που έχω δοκιμάσει. Μόνο ένα προβληματάκι με FC της εφαρμογής (widget) Εορτολόγιο. Ύπάρχει κάποιος ή κάποιοι με SS RLS3 που χρησιμοποιούν αυτό το widget χωρίς πρόβλημα, γιατί ότι κι αν έχω δοκιμάσει, όταν βάλω το widget μου βγάζει αναγκαστικό κλείσιμο (διαδικασία gandevs.eortologio)

 

RLS3 και το widget δουλεύει κανονικά.

 

Ως τώρα κανένα ζόρι με την ROM. Ένα μικρό που βρήκα είναι το ότι στις επαφές/αγαπημένα κάτω κάτω που έχει τις "Επαφές που έχετε συχνή εποικοινωνία",βλέπω μισή την λέξη "εποικοινωνία". Ούτε καν με νοίαζει να ζητήσω fix για να πώ την αλήθεια , απλά το αναφέρω(δεν έβαλα aosp contacts). Wifi , gps και ότι δοκίμασα όλα καλά .

 

Όσο για το nofrills , νομίζω το setcpu είναι καλύτερο λόγο profiles.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

RLS3 και το widget δουλεύει κανονικά.

 

Ως τώρα κανένα ζόρι με την ROM. Ένα μικρό που βρήκα είναι το ότι στις επαφές/αγαπημένα κάτω κάτω που έχει τις "Επαφές που έχετε συχνή εποικοινωνία",βλέπω μισή την λέξη "εποικοινωνία". Ούτε καν με νοίαζει να ζητήσω fix για να πώ την αλήθεια , απλά το αναφέρω(δεν έβαλα aosp contacts). Wifi , gps και ότι δοκίμασα όλα καλά .

 

Όσο για το nofrills , νομίζω το setcpu είναι καλύτερο λόγο profiles.

Εντάξει, το διόρθωσα. Το πρόβλημα δημιουργόταν όταν το πρόγραμμα έκανε αναζήτηση για επαφές που γιορτάζουν. Έκανα εκκαθάριση δεδομένων στο "Χώρος αποθύκευσης επαφών" και στο "Επαφές" μετά συγχρονισμό των επαφών από το λογαριασμό gmail και τώρα είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

που θα βρουμε ρε παιδια ανταλλακτικα για το blade (και συγκεκριμενα την οθονη)? μεχρι στιγμης εχω βρει στο ebay μονο το μπροστινο καπακι (οθονη αφης)...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...