Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα στο τηλ. την 4.2.1 από εδώ. :rolleyes:

Μικροδιαφορές με την 4.1.2 που είχα πριν από μια εβδομάδα περίπου, αλλά θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο που παρατήρησα: δεν έκανα οβερκλόκινγκ στη συσκευή, το άφησα ως έχει (604 μεγ. ταχύτητα) και το τηλ. δεν κολάει πουθενά !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλο μεσημερι

κατεληξε στα χερια μου ενα zte blade ( gen2 με android 2.2 αριθμ.εκδοσης zte blade V1.0.0B01) Tο κινητο εχει αγορασθει απο wind και δεν εχει πειραχθει ποτε ,οποτε φανταζομαι ειναι με κλειδωμενη τη ραμ.αυτο ειναι και η πρωτη μου εκκληση πως το ξεκλειδωνω να την παω στα 512 (τελειως ασχετος απο android ) εριξα ενα διαβασμα αλλα εχω χαθει απο τις τοσες πληροφοριες .:(

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

 

υγ το ξερω πως σας γυρναω πισω αλλα ......

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι

κατεληξε στα χερια μου ενα zte blade ( gen2 με android 2.2 αριθμ.εκδοσης zte blade V1.0.0B01) Tο κινητο εχει αγορασθει απο wind και δεν εχει πειραχθει ποτε ,οποτε φανταζομαι ειναι με κλειδωμενη τη ραμ.αυτο ειναι και η πρωτη μου εκκληση πως το ξεκλειδωνω να την παω στα 512 (τελειως ασχετος απο android ) εριξα ενα διαβασμα αλλα εχω χαθει απο τις τοσες πληροφοριες .:(

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

 

υγ το ξερω πως σας γυρναω πισω αλλα ......

Για ξεκλειδώμα της Ram ακολουθείς τον οδηγό του kogos στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444. Τώρα αν κάποια link λήψης αρχείων είναι "νεκρά" στείλε pm στον kogos να τα ανανεώσει.

 

edit: αν ισχύει αυτό που λες ότι το τηλέφωνο είναι όπως αγοράστηκε, ακολουθείς τον οδηγό εκτελώντας μόνο το βήμα 2

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Για ξεκλειδώμα της Ram ακολουθείς τον οδηγό του kogos στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444. Τώρα αν κάποια link λήψης αρχείων είναι "νεκρά" στείλε pm στον kogos να τα ανανεώσει.

 

edit: αν ισχύει αυτό που λες ότι το τηλέφωνο είναι όπως αγοράστηκε, ακολουθείς τον οδηγό εκτελώντας μόνο το βήμα 2

ευχαριστω για την απαντηση ,δυστυχως τωρα ξεμπερδεψα απο δουλεια οποτε αυριο θα το ξεκινησω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση ,δυστυχως τωρα ξεμπερδεψα απο δουλεια οποτε αυριο θα το ξεκινησω

Κάτι που δεν αναφέρεται στον οδηγό είναι ότι πριν συνδεθεί το κινητό στο PC πρέπει να εγκατασταθούν οι drivers του Blade στο PC. Αν δεν κάνω λάθος βρίσκονται κι αυτοί στο αρχείο zip που κατεβάζεις στο βήμα 2.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν αναφέρεται στον οδηγό είναι ότι πριν συνδεθεί το κινητό στο PC πρέπει να εγκατασταθούν οι drivers του Blade στο PC. Αν δεν κάνω λάθος βρίσκονται κι αυτοί στο αρχείο zip που κατεβάζεις στο βήμα 2.

 

τελικα το ξεκλειδωσα συμφωνα με τον οδηγο που μου εδειξες ,οι drivers υπηρχαν ηδη στον υπολογιστη ,τωρα θα το σκαλισω λιγο και μετα θα ψαχθω για αλλαγη

ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παίδες, έχω αναστήσει επιτυχώς το Blade μου αλλά με την CM7.2.0 που του'χω πάνω το tethering είναι ασταθέστατο... Ποια είναι η καλύτερη λύση; Να φλασάρω άλλη rom/kernel ή μπορεί απλώς με κάποιο πρόγραμμα να φτιάξει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά βοήθεια... Είχα το Blade μια χαρούλα, με cyanogenmod 7... Πήρα προχθές το ZTE V970, οπότε το blade πάει στη σύζυγο... Είπα να το φρεσκάρω και να της το δώσω καινούριο αλλά.... Δεν κατάλαβα και ακριβώς τι έγινε (πάει καιρός που το είχα φτιάξει για μένα και μάλλον ξέχασα τη διαδικασία), πάντως τώρα δεν ανοίγει.. Εμφανίζεται το πράσινο ανθρωπάκι για λίγο, εξαφανίζεται, εμφανίζεται, εξαφανίζεται, ... and so on...

Μπαίνει σε recovery mode με Volume- και Power, λέει ότι κάνει την εγκατάσταση της ROM, αλλά όταν πάει να ξεκινήσει κάνει τα παραπάνω... Πήγα να βάλω την Swedish Spring από recovery, πάει να ανοίξει το zip και λέει ότι δεν μπορεί...

Τι να κάνω τώρα; Η σύζυγος το περιμένει πως και πως, μην την απογοητεύσω!!

 

P.S: Όλα καλά τελικά, έβαλα τη Swedish Snow και παίζει κανονικά... Χαρές η σύζυγος...

Edited by kodimis
solved
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά σήμερα έπεσε στα χέρια μου το 1ο μου android τηλέφωνο... Ξεκλείδωσα τα 512 mb της ram (gen 2) και όταν ακολούθησα το βίντεο αυτό για να περάσω την cyanogenmod 7.2 και πήγα να πατήσω reboot and install μου έβγαλε το εξής μήνυμα: error occurred while attempting to run privileged commands

 

Αν μπορεί ας μου εξηγήσει κάποιος αναλυτικά (μιας και είμαι πρωτάρης) τι δεν κάνω καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
root στο blade έχει γίνει; Αν Όχι τσεκαρε το z4root. Πρώτα από όλα όμως κάνε ένα full backup με το cwm! Edited by Septagram
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από πολύ καιρό, κι ενώ έχω κάνει όλες τις διαδικασίες για ξεκλείδωμα των 512mb, κλπ κλπ. και αφού προσωρινά είχα βρει λύσh με το link2sd για να μπορώ να έχω περισσότερο χώρο για τα προγράμματα μου, τώρα έχω έρθει σε αδιέξοδο.

Δεν μπορώ να κάνω update σε κνένα από τα προγράμματα μου, ούτε καν στα μικρά, καθώς έχω ελάχιστο διαθέσιμο χώρο (10-12 mb) κι έτσι το κινητό είναι μόνο για την σύνδεση στο internet τώρα στις διακοπές. Φανταστείτε ούτε SMS δεν λαμβάνε λόγω μνήμης.

Θα ήθελα να τα σβήσω όλα και να τα άνω όλα από την αρχή, με κύριο σκοπό βέβαια την μεγιστοποίηση της ελεύθερης μνήμης που υπάρχει όταν κάνουμε το ξεκλέιδωμα των 512mb (δεν θυμάμαι πόση είναι όταν γίνεται αυτό).

Τι πρέπει να κάνω για ένα "full format" στο τηλέφωνο?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησε το μενού του τηλ. σου,

ρυθμίσεις --> απόρρητο --> επαναφορά εργ. ρυθμίσεων,

πρώτα από όλα θα πρέπει αν θες βέβαια να κάνεις ένα μπακάπ...

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησε το μενού του τηλ. σου,

ρυθμίσεις --> απόρρητο --> επαναφορά εργ. ρυθμίσεων,

πρώτα από όλα θα πρέπει αν θες βέβαια να κάνεις ένα μπακάπ...

Θα αρκεί αυτό?

Επαναλαμβάνω ότι θέλω να φέρω την διαθέσιμη μνήμη στα αρχικά της επίπεδα.....

Και από την άλλη πως πορώ να βεβαιωθώ ότι δεν θα έχουν μείνει "υπολείματα" προγραμμάτων ή εγκαταστάσεων στο τηλέφωνο?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά έχεις το blade με τα 512mb (ρουταρισμένο) και θες απλά να απεγκαταστήσεις τα προγράμματα?

στο linux γενικότερα δεν μένουν υπολείμματα προγραμμάτων με την απεγκατάσταση εκτός αν το πρόγραμμα έχει δημιουργήσει κάποιο φάκελο στην sd όπου απλά μετά το σβήνεις με το χέρι.

αν τώρα θες να κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά, μπες στο clockworkmod, και επέλεξε 1) wipe data/factory reset, 2) wipe dalvic cache και είσαι πανέτοιμος να ξαναβάλεις την ίδια ρομ ή καινούργια και αν θες την γνώμη μου μετά από τόσες που έχω δοκιμάσει, η ποιο γρήγορη και σταθερή είναι η eco cm7 από το modaco.

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά έχεις το blade με τα 512mb (ρουταρισμένο) και θες απλά να απεγκαταστήσεις τα προγράμματα?

στο linux γενικότερα δεν μένουν υπολείμματα προγραμμάτων με την απεγκατάσταση εκτός αν το πρόγραμμα έχει δημιουργήσει κάποιο φάκελο στην sd όπου απλά μετά το σβήνεις με το χέρι.

αν τώρα θες να κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά, μπες στο clockworkmod, και επέλεξε 1) wipe data/factory reset, 2) wipe dalvic cache και είσαι πανέτοιμος να ξαναβάλεις την ίδια ρομ ή καινούργια και αν θες την γνώμη μου μετά από τόσες που έχω δοκιμάσει, η ποιο γρήγορη και σταθερή είναι η eco cm7 από το modaco.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες και θα δω τι θα γίνει......

Μένει να δω λίγο τις σημειώσεις μου και να θυμηθώ πως μπαίνουμε σε clockworkmod.....

Αλήθεια, σε ποιόν φάκελο στην SD είναι τα υπολλείματα των προγραμμάτων ώστε να πάω να τα σβήσω με το χέρι?

Σε ευχαριστώ και πάλι πάντως......

Edited by kokalo

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

με το τηλ απενεργοποιημένο πατάς vol- και power button ή αν δεν πιάσει vol+ και power button

άντε και καλή επιτυχία και καλή Παναγιά σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό, κι ενώ έχω κάνει όλες τις διαδικασίες για ξεκλείδωμα των 512mb, κλπ κλπ. και αφού προσωρινά είχα βρει λύσh με το link2sd για να μπορώ να έχω περισσότερο χώρο για τα προγράμματα μου, τώρα έχω έρθει σε αδιέξοδο.

Δεν μπορώ να κάνω update σε κνένα από τα προγράμματα μου, ούτε καν στα μικρά, καθώς έχω ελάχιστο διαθέσιμο χώρο (10-12 mb) κι έτσι το κινητό είναι μόνο για την σύνδεση στο internet τώρα στις διακοπές. Φανταστείτε ούτε SMS δεν λαμβάνε λόγω μνήμης.

Θα ήθελα να τα σβήσω όλα και να τα άνω όλα από την αρχή, με κύριο σκοπό βέβαια την μεγιστοποίηση της ελεύθερης μνήμης που υπάρχει όταν κάνουμε το ξεκλέιδωμα των 512mb (δεν θυμάμαι πόση είναι όταν γίνεται αυτό).

Τι πρέπει να κάνω για ένα "full format" στο τηλέφωνο?

 

1) παντως εγω θα σου προτεινα να κατεβασεις και το s2e (αν δεν δουλευει το πρωτο τοτε το mount2sd). αυτο που κανουν αυτες οι εφαρμογες ειναι να σου μεταφερουν τα παντα στην sd. δν ειναι δυσκολο και θα σου ελευθερωσει ολον τον χωρο χωρις να χασεις τιποτα και να δουλευουν ολα.

 

2) η αλλη λυση ειναι αυτη που αναφερφηκε.να κανεις wipe τα παντα και να περασεις την ιδια η αλλη ρομ απο την αρχη.

 

3) ειναι να κανεις απεγκατασταση διαφορες εφαρμογες που πιθανον να μην θες αλλο

 

Οσο για αυτο που λες για την 512,αν καταλαβα θες να την επαναφερεις στα 256? για ποιο λογο?

αν εννοεις ποσο χωρο θα εχεις ελευθερα απο τα 512 αν κανεις wipe,νομιζω εξαρταται απο την καθε ρομ,εγω τωρα με την rootbox εχω 295mb(αλλα νομιζω κατι δεν εχω περασει στην sd),δεν με πολυαπασχολει ομως γιατι χρησιμοποιω το mount2sd.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τα size του partition και πες μας τι παιζει. Να φλασαρεις ξανά την custom ROM που θέλεις και να κανεις τα εξης : format data /factory reset , wipe cache , wipe dalvik cache , format /system και αν υπάρχει κάποιο θέμα με την μπαταρία wipe battery status . Ολα αυτα με το CWM. Η μπαταρια καλο θα ειναι να ειναι στο full. Edited by Septagram
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ελπίζω να δει αυτό το μνμ κάποιος και να μου απαντήσει. Είχα προ πολλού το συγκεκριμένο τηλ, το είχα χαρίσει, ξαναβρέθηκε στα χέρια μου,και θέλω να το χαρίσω στο ανηψάκι μου.

Ήταν απο τα πρώτα κομμάτια, είχα ξεκλειδώσει τα 512ΜΒ και έχει πάνω το CWM 3.0.1.4 και ROM την 2.2 Swedish Spring rls5. Είχα βγάλει πάρα πολλά τότε με το Titanium Backup και είναι κουτσουρεμένη τελείως. Τι προτείνετε, να ξαναφλασάρω την συγκεκριμένη, ή κάποια άλλη? Ποιά είναι η διαδικασία, θέλει άλλο CWM, με τα GEN (μάλλον είναι 1) αλλά και με τη συσκευή γενικά δεν θυμάμαι τίποτα, έχουν περάσει και 2 χρόνια. Αν μου δίνατε και κάποιο link μαζί με τη βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου απαντήσει, θα δώσει χαρά σε ένα πιτσιρίκι.

Link to comment
Share on other sites

Μετα χαράς να βοηθήσουμε αλανι. Λοιπον γιατί θέλεις να αλλαξεις rom στο κινητό; Αν Παρολα αυτά επιμενεις σου προτείνω swedishsnow rls7 . Δες με το blade checker ποια gen είναι το κινητό. Πάμε με cwm, κατεβάσεις όποια ROM γουσταρεις και την αποθηκευεις στην external SD card του κινητού. Με cwm back up τα παντα και μετα reboot σε recovery. Τώρα είσαι στο μενού το cwm , wipe data/ factory reset , wipe cache , wipe dalvik cache , format /system και αν θες wipe battery status. Το κινητό καλο θα ειναι να είναι φουλ φορτισμένο. Επιλεγεις την Ρομ που θελεις και κανεις την εγκατασταση. Αν εχεις κάποια απορία ρωτά και εδώ είμαστε. Edited by Septagram
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απλά θέλω να βάλω κάποια καλύτερη αν υπάρχει γιατί αυτή είναι 2.2. κάποια 2.3 πχ. Λέω να βάλω αυτή που μου προτείνεις. Είχα σκοπό να ασχοληθώ σήμερα, αλλά το πρωί ήρθε το digitizer που παρήγγειλα,το άφησα σε μάστορα και δυστυχώς θα το χω Σάββατο πάλι στα χέρια μου. Θα δω πρώτα τι Gen είναι για να έχουν νόημα οι όποιες απορίες μου. Θα σε ξαναενοχλήσω προς το Σάββατο αδερφέ, ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.
Link to comment
Share on other sites

με το τηλ απενεργοποιημένο πατάς vol- και power button ή αν δεν πιάσει vol+ και power button

άντε και καλή επιτυχία και καλή Παναγιά σε όλους...

 

1) παντως εγω θα σου προτεινα να κατεβασεις και το s2e (αν δεν δουλευει το πρωτο τοτε το mount2sd). αυτο που κανουν αυτες οι εφαρμογες ειναι να σου μεταφερουν τα παντα στην sd. δν ειναι δυσκολο και θα σου ελευθερωσει ολον τον χωρο χωρις να χασεις τιποτα και να δουλευουν ολα.

 

2) η αλλη λυση ειναι αυτη που αναφερφηκε.να κανεις wipe τα παντα και να περασεις την ιδια η αλλη ρομ απο την αρχη.

 

3) ειναι να κανεις απεγκατασταση διαφορες εφαρμογες που πιθανον να μην θες αλλο

 

Οσο για αυτο που λες για την 512,αν καταλαβα θες να την επαναφερεις στα 256? για ποιο λογο?

αν εννοεις ποσο χωρο θα εχεις ελευθερα απο τα 512 αν κανεις wipe,νομιζω εξαρταται απο την καθε ρομ,εγω τωρα με την rootbox εχω 295mb(αλλα νομιζω κατι δεν εχω περασει στην sd),δεν με πολυαπασχολει ομως γιατι χρησιμοποιω το mount2sd.

 

Τσεκαρε τα size του partition και πες μας τι παιζει. Να φλασαρεις ξανά την custom ROM που θέλεις και να κανεις τα εξης : format data /factory reset , wipe cache , wipe dalvik cache , format /system και αν υπάρχει κάποιο θέμα με την μπαταρία wipe battery status . Ολα αυτα με το CWM. Η μπαταρια καλο θα ειναι να ειναι στο full.

 

Σας ευχαριστώ και τους 3. Αν και άργησα λίγο, η δουλειά έγινε τελικά μόνο με τα wipe cache & dalvik cache.

Tαλαιπωρήθηκα αρκετό καιρό, αλλά με την βοήθεια σας τα κατάφερα. Είμαι υπόχρεος..... :)

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα! Προχτες το κινητο μου εκλεισε απο μπαταρια. Οταν το φορτισα και το ξανανοιξα, πατωντας το volume up πιανει μαζι και το back button, πραγμα εντελως εκνευριστικο! Πώς να το επαναφερω; φοραει rls7....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

SOS !!

 

Περασα στο zte blade (gen 2) μια custom rom Cyanogenmod (cm-10.1-20130724-KonstaKANG-blade για την ακριβεια) μαζι με τα gapps. Ολα καλα, τα περασα μεσω clockworkmod recovery, το κινητο ανοιξε,το δουλεψα λιγο αν κ κολλουσε καπως κ ολα καλα.

Δεν εφτανε αυτο,πηγα να ακολουθησω τον οδηγο για ξεκλειδωμα σε 512mb αμεσως μετα(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444) εκανα το βημα 1, και στο βημα 2,αφου μπηκα σε FTM και συνδεθηκα με pc, ετρεξα το download_nochecksGen2.exe και πατησα το start μολις εμφανιστηκε. Ελα που δεν ειχα κοιταξει την μπαταρια και (απο ο,τι συνειδητοποιησα μετα ) το κινητο μετα το 4% της διαδικασιας εσβησε και το προγραμματακι σταματησε εκει,σαν να ειχε αποσυνδεθει.

 

Απο τοτε, το κινητο ανοιγει μονο στο menu του clockworkmod recovery και δεν γινεται ουτε power off αν δε βγει η μπαταρια.

Επισης πηγα να δοκιμασω να εγκαταστησω παλι το cm-10.1-20130724-KonstaKANG-blade που ανεφερα πανω αλλα βγαζει status 7.

 

Μπορει να με βοηθησει καποιος;; δεν ξερω τι αλλο να κανω...:(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...