Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Υπαρχει κάποιος από την παρέα μας που να χει φορτώσει στο λεπιδάκι emulators;

Παράδειγμα Mame,n64;

Σε μένα δυστυχώς κρασάρουν και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κινητο ειναι με της μανας του ρομ ουτε 512 το εχω κανη

εχω δοκιμαση και αλλα ακουστικα απο htc που ειχα ,και κανη το ιδιο πραγμα

 

Τι να σου πω, περίμενε κάποιον που έχει κι αυτός stock rom να σου πει αν συμβαίνει το ίδιο και σ'αυτόν γιατί δεν δούλεψα αρκετά τη stock rom στο κινητό μου. Πάντως χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι δούλευε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Aifel_tower εγινες κατανοητος, αν και η κατασταση αυτη που περιγραφεις ειναι σκετη απογοητευση.

 

klaount ο καθενας εκτιμα τις αναγκες του διαφορετικα.

Δεν ζητησα 'δορυφορικο τηλεφωνο'. Μια εφεδρικη μπαταρια μονο.

Με ebay δεν εχω ασχοληθει.

 

Θα στειλω και mail να ρωτησω, ειμαι περιεργος να δω τι θα πουνε.

 

Εγω προσωπικα, το after sales support, το αξιολογω παντοτε ψηλά.

Και η μπαταρια ειναι ενα απο τα πραγματα που χαρακτηριζουν του support.

Εντελως στοιχειωδες το θεωρω, δεν επρεπε καν να υπαρχει τετοιο θεμα εν ετει 2011.

 

Τωρα αν καποιοι ειναι της λογικης 'παρτο και βλεπουμε στην πορεια' αντι της απαιτησης για after sales support, εγω δεν συμμεριζομαι αυτη την 'ελληναράδικη' τακτικη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Μια μικρή βοήθεια.

Έχω ένα blade με custom rom αλλά 512mb και κάρτα μνήμης 8gb με official 2.1.Αγόρασα λοιπόν άλλο ένα blade έτοιμο ξεκλείδωτο με rom 512mb και froyo 2.2 και κάρτα μνήμης 2gb.

Προσπαθώ λοιπόν να αντιγράψω απλά την κάρτα μνήμης ώστε να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο το ''πειραγμένο'' με 8gb κάρτα μνήμης,αλλά δεν ανοίγει ,προφανώς πρέπει να κάνω partition ή κάτι τέτοιο στην παλιά κάρτα;

 

Καμμία βοήθεια γιατί πρέπει να δώσω το απείραχτο κινητό σε λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν καποιοι ειναι της λογικης 'παρτο και βλεπουμε στην πορεια' αντι της απαιτησης για after sales support, εγω δεν συμμεριζομαι αυτη την 'ελληναράδικη' τακτικη.

 

Δεν είναι θέμα ελλήνων, άσε αυτές τις λαϊκίστικες καραμέλες :p Είναι θέμα zte. Απ' ότι έχω διαβάσει ούτε η Orange στην αγγλία πουλάει μπαταρίες και πρέπει να πάει το κινητό μέσω service.

 

Και βασικά ναι είναι θέμα "πάρτο και βλέπεις στην πορεία", δεν βλέπω το λόγο να πάρεις εφεδρική μπαταρία εξαρχής, με λογική χρήση τι να πάθει η μπαταρία; Το android έχει μηχανισμούς που προστατεύουν την διάρκεια ζωής της μπαταρίας, ξέχνα λίγο τα συμβατικά τηλέφωνα.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Υπαρχει κάποιος από την παρέα μας που να χει φορτώσει στο λεπιδάκι emulators;

Παράδειγμα Mame,n64;

Σε μένα δυστυχώς κρασάρουν και τα 2.

 

Εγώ έχω gameboid και fpse (παραπάνω δοκιμαστικά παρά να τα χρησιμοποιώ). Το gameboid τρέχει πολύ καλά και το fpse σχεδόν καλά με λίγα tweaks (εξαρτάται και το παιχνίδι βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

κανε copy τα αρχεια απο τη 2αρα στην 8αρα.ετσι εκανα εγω

 

Τα έκανα copy paste και δεν δουλεύει.Υπενθυμίζω ότι

Α κινητο 2.1 custom,512Mb rom

B κινητό 2.2 froyo,512Mb rom,(μήπως το κινητό έχει δημιουργήσει partition στην sd card λόγω 2.2 γιατί αν του βάλω την 8gb δεν ανοίγει αλλά μένει στο Χ -εκκίνηση).

Link to comment
Share on other sites

ρε συ φιλος μπας κ δεν διαβαζει την 8αρα αυτο με την custom?φοραω JJ RSL9 κ ετσι το εκανα.μπορει να φταει η η μαμα rom
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ρε συ φιλος μπας κ δεν διαβαζει την 8αρα αυτο με την custom?φοραω JJ RSL9 κ ετσι το εκανα.μπορει να φταει η η μαμα rom

 

Την διαβάζει κανονικά και πάει κ πιο γρήγορα μάλιστα...

 

Παρατήρηση:¨Οταν είναι ανοικτό το κινητό και βάλω την κάρτα μνήμης,βλέπω κανονικά τα πάντα.Αλλά...

Κλειστό το κινητό,βάζω την κάρτα,δεν ανοίγει.Βγάζει το ανθρωπάκι,βγάζει ένα μπλε κόκκινο κιτρινο πράσινο Χ και μένει εκεί.Σαν να λείπει κάποιο αρχείο για να ξεκινήσει.

Κλειστό πάλι χωρίς κάρτα,ούτε έτσι ανοίγει.Μήπως είναι κάποιο αρχείο που χρειάζεται για να bootάρει το κινητό το οποίο είναι στην κάρτα την προγούμενη και δεν μπορώ να το δω λόγω format της κάρτας;Γιατί ξέρω ότι οι πειραγμένες ρομ περνάνε εφαρμογές στην κάρτα...;

Edited by Aifel_tower
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μετά από πολύ καιρό (αφού προσπαθώ για ότι απορίες έχω να βρίσκω μόνος μου τις απαντήσεις ψάχνοντας το thread, με αρκετή επιτυχία μέχρι τώρα )

Πριν κάνουμε restore (clockworkmod) σε μια άλλη ROM απο αυτήν που τρέχουμε τη συγκεκριμένη στιγμή, πρέπει να κάνουμε wipe ή δεν χρειάζεται?

Και αν πρέπει κάνουμε και system και cache και dalvik?

Π.χ. τρέχω FLB και θέλω να κάνω restore σε Jellyfish, κάνω ή όχι wipe ?

 

Thanx

Όχι, αν κάνεις restore τα κάνει όλα restore. Δεν χρειάζεται να κάνεις wipe.

 

Καλησπέρα σε όλους.

Υπαρχει κάποιος από την παρέα μας που να χει φορτώσει στο λεπιδάκι emulators;

Παράδειγμα Mame,n64;

Σε μένα δυστυχώς κρασάρουν και τα 2.

Για το N64, δυστυχώς ο επεξεργαστής του Blade είναι ARMv6. Το Ν64oid είναι compiled μόνο για ARMv7, και ο δημιουργός του δήλωσε οτι δεν σκοπεύει να το κάνει compile για v6 οπότε ξέχνα το.

Για το MAME, δεν έχω ιδέα, δεν ξέρω ποιόν emulator χρησιμοποιείς ή ποιοί υπάρχουν αλλά για κοίταξε μήπως συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και πρέπει να κατεβάσεις διαφορετική έκδοση για ARMv6.

Γενικά για emulators, έχω δοκιμάσει τους gameboid, snesoid και τρέχουν αρκετά καλά.

Τα έκανα copy paste και δεν δουλεύει.Υπενθυμίζω ότι

Α κινητο 2.1 custom,512Mb rom

B κινητό 2.2 froyo,512Mb rom,(μήπως το κινητό έχει δημιουργήσει partition στην sd card λόγω 2.2 γιατί αν του βάλω την 8gb δεν ανοίγει αλλά μένει στο Χ -εκκίνηση).

Αν κάνεις απλά μεταφορά των δεδομένων, δεν υπάρχει λόγος να μην ανοίγει...

Είχες μήπως κάποιο app2sd πρόγραμμα για το οποίο είχες δημιουργήσει ext2 partition στην SD; Έχεις κάνει σίγουρα format την καινούρια κάρτα σε FAT32 ή μήπως είναι NTFS; (Λέμε τώρα).

Και πάλι περίεργο μου φαίνεται πάντως να μην κάνει καν boot. Δοκίμασε να βάλεις την καινούρια κάρτα *άδεια* για το πρώτο boot, και μετά να αντιγράψεις μέσα όλα τα αρχεία σου.

Edited by Ufufu
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα απόφαση.Θα κοιτάξω και εγώ να περάσω custom rom να τελειώνουμε και όταν με το καλό βγάλει η wind 2.2 επίσημη,βλέπουμε.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει,επειδή δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία (μόνο την μνήμη έχω ξεκλειδώσει προς το παρών),αν έχει να προτείνει κάποιος μία ΣΤΑΘΕΡΗ rom (που να μην χάνει το wifi /gps /camera) και κανένα πρόχειρο οδηγό (τα λινκ εδώ δεν δουλεύουν http://techblog.gr/mobile/zte-blade-android-2-3-gingerbread-update-3885/ ) ευπρόσδεκτα...

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να σβήσω τα επιπλέον 256 σε περίπτωση επιστροφής της συσκευής?

 

Και εγω το ειχα ρωτησει και απαντηση δεν πηρα! Μαλλον δεν γινεται.. Παντως εγω το γυρισα σε DOA με 512 και δεν μου ειπαν τπτ.. Απλως ξαναεβαλα την 2.1 της wind και το stock recovery (εσβησα το clockwork δλδ..)

Link to comment
Share on other sites

Για το N64, δυστυχώς ο επεξεργαστής του Blade είναι ARMv6. Το Ν64oid είναι compiled μόνο για ARMv7, και ο δημιουργός του δήλωσε οτι δεν σκοπεύει να το κάνει compile για v6 οπότε ξέχνα το.

Για το MAME, δεν έχω ιδέα, δεν ξέρω ποιόν emulator χρησιμοποιείς ή ποιοί υπάρχουν αλλά για κοίταξε μήπως συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και πρέπει να κατεβάσεις διαφορετική έκδοση για ARMv6.

Γενικά για emulators, έχω δοκιμάσει τους gameboid, snesoid και τρέχουν αρκετά καλά.

 

Εγώ έχω φορτώσει όλους τους emulators που μπορείτε να βρείτε στο market (Tigerxxx, xxxnoid κλπ) και δουλεύουν ΟΛΟΙ. Ούτε εγώ δεν το πίστευα....

 

Επίσης για MAME προφανώς θέλετε το TigerArcade, στο οποίο δουλεύουν αρκετές ROMS (CPS2, NeoGeo κλπ), ΑΛΛΑ θέλει προσοχή να δώσετε ονόματα στις roms όπως τις ονομάζει ο κανονικός MAME και ΟΧΙ όπως τις ονομάζει π.χ. το RomGripper....

 

Κατά τα άλλα τα πάντα δουλεύουν σχεδόν στο 100%...

 

Edit: Προφανώς πρέπει να αφήσω έξω από το "100%" το psx4droid, καθώς ακόμα και τα πιο απλά παιχνίδια τρέχουν το πολύ στο 65-70% της κανονικής τους ταχύτητας....αλλά ΤΡΕΧΟΥΝ ;-)

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ειχα ρωτησει και απαντηση δεν πηρα! Μαλλον δεν γινεται.. Παντως εγω το γυρισα σε DOA με 512 και δεν μου ειπαν τπτ.. Απλως ξαναεβαλα την 2.1 της wind και το stock recovery (εσβησα το clockwork δλδ..)

 

Τι προβλημα ειχε το δικο σου; Εγω εχω κατι καμμενα pixel και δεν το χω παει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

έχω το εξής πρόβλημα: με dolphin hd δεν μπορώ να διαβάσω pdf μέσα στον ίδιο τον browser. (δεν θέλω να κατεβάζω κάθε φορά το pdf στη συσκευή)
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα στα βιντεο.οποιον player κ αν δοκιμασα κολλαει οταν βαζω full screen,μονο οταν ειναι στο μικροτερο μεγεθος το διαβαζει κανονικα.ποιον να χρησιμοποιησω ρε σεις να λυθει το προβλημα?

α ξεχασα το κινητο εχει γινει λιγο αργο κ δεν σβηνει η οθονη μονο αν το κλειδωσω εγω

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει καπιος να ξεκλιδοσει αυτα καινουργια τελεφονα απο τη WIND που τορα ερχοντε στην Ελλαδα? Στο δικο μου δεν ηπαρχει τροπος να ενκαταστεις ClockworkMod, ουτε Recovery Manager ουτε Recovery ROM δουλευουνε. Κανενα τροπο να το ξεκλιδοσεις. :mad::(
Link to comment
Share on other sites

Ξεκλείδωσα την εξτρα ram πριν απο λίγο αλλά αν και 2-3 βδομάδων το κινητό μπήκε με clockwork(μάλλον μου έτυχε από παλιά παρτίδα ). Έυκολη διαδικασία με τους οδηγούς πραγματικά.Οι drivers θα ήτανε φρίκη αλλά ευτυχώς τους είχα είδη βρεί.Ευχαριστώ ξανά για ότι βοήθεια.Μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα/άνεση διαχείρησης πλέον.

 

Είμαι ακόμα με 2.1 αλλά διαβάζω modaco για 2.2 (να δοκιμάσω και 2.2 πριν από CM 2.3 :p) . Είμαι ανάμεσα σε Swedish Spring RLS2(συνέχεια της jellyfish) και FLB . Η FLB έχει το ζόρι με το ράδιο και την κατανάλωση αυτού σε μπαταρία (στην last rev της rom δεν έβαλε καν το radio μεσα).Η Spring μοιάζει πιο σταθερή(δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχει ράδιο , όχι πολύ σημαντικό αλλά καλά είναι να υπάρχει option). Αν κάποιος τις έχει δοκιμάσει ας ποστάρει τα συν και πλυν όταν μπορεί;

 

Ένα κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Αγόρασα το launcher pro plus αφού τον είχα είδη "δοκιμάσει" :p και χαλάλι τα ψιλά που έδωσα για την δουλειά που έκανε ο Federico και το poweramp . Στο poweramp μου βγάζει πρόβλημα can't verify licence APM response NO_ORDER_FOR_ACT .Στο FAQ του forum λέει πως δεν είναι σωστό το mail ,δηλαδή όχι αυτό που έχω στο κινητό σαν google acount,αλλά δεν είναι λάθος. Έστειλα mail αλλά ακομα τίποτα. Αν κάποιος το έχει πάρει και μπορεί να δώσει λιγο φως θα μου κάνει χάρη(πήρα 2 mail για την αγορά και το unlock apk αλλά δεν δουλεύει , copy paste απο το PC τo unlock, από τον browser του κινητού δεν το κατέβαζε με τίποτα) .

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...