Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης
Παιδια Help.Εχω εδω και τρεις μερες το κινητο απο Orange και σημερα ξαφνικα σταματησε να αποκρινεται η οθονη.Λειτουργουν μονο τα πληκτρα φωνης και On-off.Eχει ξανασυμβει?

 

Καποια πληροφορια για αυτο?Hardware η software?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο που θες κανει :shifty:

 

χωρις να θελω να γινω κουραστικος μπορεις να μου πεις πως το κανει γιατι εγω το μονο που ειδα ειναι ενα νεο dialpad?

 

Βάλε 2.2 froyo και το πρόβλημα σου θα λυθεί.

 

 

 

Sent from my ZTE Blade using Tapatalk

 

το θεμα ειναι οτι για την ωρα δεν θελω να βαλω καποια custom rom. περιμενω να βγει η επισημη

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να γινω κουραστικος μπορεις να μου πεις πως το κανει γιατι εγω το μονο που ειδα ειναι ενα νεο dialpad?

 

 

 

το θεμα ειναι οτι για την ωρα δεν θελω να βαλω καποια custom rom. περιμενω να βγει η επισημη

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Χωρίς froyo δε γίνεται. Είναι bug του 2.1

Link to comment
Share on other sites

στο ndrive τους χαρτες τους βαζω στο φακελο ndrive/maps χυμα η σαν φακελο rasterdata παρεα με το GRC.map ?η το αφηνω στο ndrive σαν φακελο rasterdata?
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τον stock bootloader του OSF που μπορούμε να τον βρούμε για να τον περάσουμε μέσω fastboot?

 

Εννοώ τον bootloader που μας βγάζει σε FTM με VolDown+Power.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαμε και τα ξαναειπαμε, το ξεκλειδωμα της μνημης γινεται ΜΟΝΟ με την ουγγρικη ρομ.
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει την FLB10b και ετρωγε πολυ μπαταρια ,

χτες εβαλα JJr9 και βλεπουμε ,

 

το παρατηρησε καποιος αλλος αυτο;

zte blade 512Mb http://techblog.gr/mobile/zte-blade-512mb-ram-0593/

μουσική στο BT SuperBTmonotrial @ market

Link to comment
Share on other sites

Eμένα με την FLB10b μου κρατάει μία μέρα περίπου η μπαταρία (με αρκετή χρήση, ραδιόφωνο-μουσική, κλήσεις, σερφάρισμα και πολύ hero of sparta :p ).

 

H JJr9 τι λέει; Είναι πλήρης; Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς cm7; Έχει κάποιο πρόβλημα σημαντικό-κάτι που δεν δουλεύει σωστά ή καθόλου; Τελευταία ερώτηση, ποια rom σας τρέχει πιο στρωμένα τα παιχνίδια; Με FLB10b το hero of Sparta πχ τρέχει ικανοποιητικά, το psx4droid που δοκίμασα κολλάει αρκετά (βασικά δεν είναι playable το παιχνίδι από το lag :( ). O/C δεν το ψηνω να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

αν κάνω wipe τα user data τί ακριβώς σβήνεται και πώς μπορώ να το σώσω? Αυτή την απάντηση δεν την βρήκα εδώ μέσα, όσο και να έψαξα
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

2) Καμία σχεδόν εφαρμογή δεν έχει exit στο μενού. Όλες θέλουν να τρέχουν συνέχεια. Τα 2 hard keys τις κάνουν minimize. Έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω στο Home και να τρέχω τον advansed task killer για να τις κλείνω. Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? Μήπως υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε κανένα κουμπί να κλείνει την εφαρμογή με παρατεταμένο πάτημα πχ?

 

Multitasking Lite/Pro

Perfect Task Switcher

Visual Task Switcher

[...]

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα Orange San Fransico stock firmware και μου νέκρωσε το touch της οθόνης.

Δεν ανταποκρίνεται στο άγγιγμα του δακτύλου.

Πέρασα ClockWorkMod και έκανα Wipe data/factory reset

αλλά τίποτα.

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Το τηλέφωνο είναι καινούριο του κουτιού και δεν είχε γίνει ούτε root.

Μόνο unlock code περάστηκε για να δουλεύει με κάρτα Vodafone GR,

και δούλευε κανονικά για 2 μέρες.

Μετά χωρίς να κάνω τπτ, νέκρωσε το το touch.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα Orange San Fransico stock firmware και μου νέκρωσε το touch της οθόνης.

Δεν ανταποκρίνεται στο άγγιγμα του δακτύλου.

Πέρασα ClockWorkMod και έκανα Wipe data/factory reset

αλλά τίποτα.

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Το τηλέφωνο είναι καινούριο του κουτιού και δεν είχε γίνει ούτε root.

Μόνο unlock code περάστηκε για να δουλεύει με κάρτα Vodafone GR,

και δούλευε κανονικά για 2 μέρες.

Μετά χωρίς να κάνω τπτ, νέκρωσε το το touch.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχει κι άλλος χρήστης παραπάνω, δεν πήρε απάντηση. Μήπως θα έπρεπε να επικοινωνήσετε με την Orange; Μπορεί να πέσατε σε προβληματική παρτίδα.

Δεν έχω καταλάβει πάντως γιατί να πάρει κάποιος στην Ελλάδα το san fran. Αφού κι αυτά TFT οθόνη έχουν πλέον..

Link to comment
Share on other sites

αν κάνω wipe τα user data τί ακριβώς σβήνεται και πώς μπορώ να το σώσω? Αυτή την απάντηση δεν την βρήκα εδώ μέσα, όσο και να έψαξα

factory reset κανεις, δηλαδη γυρναει την rom στην κατασταση που θα ηταν οταν το ανοιγεις για πρωτη φορα (χανεις δηλαδη τα παντα, ολες τις ρυθμισεις, αρχεια, εφαρμογες που εχεις στο κινητο σου [οχι στην sd] ).

 

Για το backup κανεις με το titanium backup τα apps και με καποιο αλλο app κανεις backup sms, κτλ

 

Link to comment
Share on other sites

Το πήραμε σε λευκό, 120€ με μεταφορικά.

Για αυτό το πήραμε από την Orange. Απλά είχαμε άτομο στην Αγγλία και με το έστειλε.

Και σε λευκό και 40€ κάτω, δε μας χάλασε. :)

 

Τελικά, επιδιορθώθηκε το πρόβλημα μόνο του με δεύτερο wipe και reboot.

Τώρα πάμε για root και αλλαγή ROM.

 

edit: Αν γίνεται, βάλτε στην πρώτη σελίδα links με τις stock roms για το ZTEB/OSF ώστε να έχουμε άμεση πρόσβαση.

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Αν και ο οδηγός για τα νέα μοντέλα δουλεύει ώς έχει δεν παύει να εμπεριέχει την διαδικασία με το Fastboot η οποία μπορεί να εξαλειφθεί.

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί μετά το flash ξεκινάμε το κινητό χωρίς SIM.

Για όσους το ξεκινήσουν με SIM λοιπόν και την ούγγρικη ROM το κινητό θα κλειδώσει σε δίκτυο και θα ζητάει κωδικό.

 

Μπαίνετε Εδώ και βάζοντας το IMEI της συσκευής σας (που το γράφει στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία) και πέρνετε τον κωδικό ξεκλειδώματος.

Το Wifi ανοίγει χωρίς SIM και μπορείτε να μπείτε στο market.

 

Στη διαδικασία που έκανα εγώ μετά το reboot η ούγγρικη δε μ άφηνε να μπώ χωρίς SIM. Δεν αντιδρούσε η οθόνη.

Έβαλα SIM και αμέσως κλείδωσε ζητώντας κωδικό ο οποίος δούλεψε με το IMEI από το παραπάνω λίνκ.

 

Μετά μπορείτε να πάτε στο μενού και να αλλάξετε τα Ούγγρικα σε Αγγλικά για να καταλαβαίνετε τι γίνεται. Κατεβάστε και εγκαταστήστε το UniversalAndroidRoot. Τρέξτε το και κάντε root. Έπειτα να μπείτε με wifi στο market και να κατεβάσετε ROM Manager ακολουθώντας την αρχική διαδικασία για να ξαναπεράσετε το ClockWordMod με το οποίο θα κάνετε και restore.

 

Παιδιά προσέξτε ότι κάνετε να χει μπαταρία το κινητό γιατί όταν είναι στο καλώδιο με το fastboot δεν κινδυνεύει να ξεμείνει αλλά όταν δεν είναι μπορεί να μείνει στη μέση το flash του CLockwordMod (πάλι διορθώνεται).

 

ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by EPYLOXIAS
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ολα τα παραπανω εγινε 512 αλλα σαν root????? Και για ποια αρχικη διαδικασια εννοεις? Μηπως αυτην?: http://zteblade.info/?p=20#comment-10

"Κατεβάστε και εγκαταστήστε το UniversalAndroidRoot. Τρέξτε το και κάντε root. Έπειτα να μπείτε με wifi στο market και να κατεβάσετε ROM Manager ακολουθώντας την αρχική διαδικασία για να ξαναπεράσετε το ClockWordMod με το οποίο θα κάνετε και restore."

 

Οταν κανεις εγκατασταση το UniversalAndroot και το τρεξεις θα εχει ενα κουμπι που λεει: "Root", το πατας και κανει install το superuser app που σου παρεχει την δυνατοτυτα να δινεις #su (super user) δικαιωματα σε καποια apps

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.εβαλα απο το μαρκετ 2 εφαρμογες και 2 παιχνιδια. τα εικονιδια τους εχουν τοποθετηθει χυμα στο μενου(εκει που εναι τα εικονιδια απο τις ρυθμισεις, ραδιοφωνο κτλ).μπορω να τα βαλω σε συγκεκριμενο φακελο?
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω προβλημα με το σετσιπιγιου

το μαξ που με αφηνει να βαλω ειναι 600 ....

εχω την εκδοση 2.1α και μοντακο ρ12

 

Μάλλον δεν παίρνει σωστά δικαιώματα root. Δοκίμασε να το σβήσεις πο την λίστα της εφαρμογής Superuser, ώστε να σου ξαναζήτησει δικαιώματα, και αμα δεν νιώσει ξαναπερνατο... ;)

 

Sent from my Blade

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω προβλημα με το σετσιπιγιου

το μαξ που με αφηνει να βαλω ειναι 600 ....

εχω την εκδοση 2.1α και μοντακο ρ12

 

Το overclock πρέπει να το υποστηρίζει ο kernel. Λογικά στη rom σου δεν θα υποστηρίζεται. Ψάξτο στο modaco.

Link to comment
Share on other sites

Το overclock πρέπει να το υποστηρίζει ο kernel. Λογικά στη rom σου δεν θα υποστηρίζεται. Ψάξτο στο modaco.

 

σε. τι διαφέρουν ουσιαστικά τα κερνελ? για να αλλάξω ρομ πρέπει να σβηστούν οι εφαρμ0γεσ κτλπ? ποια θεωρείται τώρα. η κΑλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

σε. τι διαφέρουν ουσιαστικά τα κερνελ? για να αλλάξω ρομ πρέπει να σβηστούν οι εφαρμ0γεσ κτλπ? ποια θεωρείται τώρα. η κΑλύτερη?

 

Σε διάφορα, options, version κλπ αλλά κυρίως options του build. Τις εφαρμογές μπορείς να τις κάνεις backup με κάποιο πρόγραμμα σαν το titanium backup γιατί αλλάζοντας rom θα σβηστούν. Η καλύτερη δεν ξέρω ποιά είναι, η πιο δημοφιλής είναι η FLB r10b.

 

Overclock δεν έχει πολύ νόημα να κάνεις. Μικρές διαφορές και θα σου τρώει πιο γρήγορα τη μπαταρία συν πιθανά κολλήματα και crashes.

Link to comment
Share on other sites

Το overclock πρέπει να το υποστηρίζει ο kernel. Λογικά στη rom σου δεν θα υποστηρίζεται. Ψάξτο στο modaco.

 

Σωστός ο klaount.....η Modaco R12 δεν υποστηρίζει OC. :wacko:

 

PS: Πιστός στην JJ Rls 9 μέχρι να βγει μια σταθερή Cyanogen 7... :cool:

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...