Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω τη SSRLS5 μπορει να μου πει καποιος αν αξιζει να περασω την stockrom wind 2.2?

καποιος που να πηγε απο την SSRLS5 στην stock wind 2.2 να μας πει τη γνωμη του

 

Οχι φίλε δεν αξίζει Δεν είδα τίποτα το αξιόλογο .

Ίσα ισα που δεν εχει πολλά απ'αυτά της ss5.

(prerooted,overclocking και διάφορες άλλες ευκολίες)

Εαν φύγεις απο την SS5 καντο μονο για την CM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι φίλε δεν αξίζει Δεν είδα τίποτα το αξιόλογο .

Ίσα ισα που δεν εχει πολλά απ'αυτά της ss5.

(prerooted,overclocking και διάφορες άλλες ευκολίες)

Εαν φύγεις απο την SS5 καντο μονο για την CM

 

το εκνα και εγω αυτο.εβαλα νωριτερα την στοκ της wind και στο 2ωρο πανω εβαλα ξανα την ss5.δεν εχει κατι το αξιολογο και μου φαινεται και πιο αργη,παροτι official.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εστειλα σημερα για service το blade στην wind με custom rom απανω του και δεν μου ειπαν απολυτος τιποτα μου ειπαν να περασω μετα απο απο δυο ευδομαδες(ειχα προβλημα στο wifi και δεν μπορουσα να βαλω το κινητο μου σε recovery mod) εσεις τι λετε θα μου το φτιαξουν στο service
Link to comment
Share on other sites

εστειλα σημερα για service το blade στην wind με custom rom απανω του και δεν μου ειπαν απολυτος τιποτα μου ειπαν να περασω μετα απο απο δυο ευδομαδες(ειχα προβλημα στο wifi και δεν μπορουσα να βαλω το κινητο μου σε recovery mod) εσεις τι λετε θα μου το φτιαξουν στο service

 

Αν είναι καλοί άνθρωποι θα στο φτιάξουν. Βασικα δικό σου λάθος ήταν. Αν κράταγες την στοκ ρομ θα ήταν μια χαρά

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

εστειλα σημερα για service το blade στην wind με custom rom απανω του και δεν μου ειπαν απολυτος τιποτα μου ειπαν να περασω μετα απο απο δυο ευδομαδες(ειχα προβλημα στο wifi και δεν μπορουσα να βαλω το κινητο μου σε recovery mod) εσεις τι λετε θα μου το φτιαξουν στο service

 

Έχουν κάθε δικαίωμα να το θεωρήσουν εκτός εγγύησης και να στο επιστρέψουν όπως τους το έδωσες. Μερικές φορές όμως οι τεχνικοί καταλαβαίνουν ότι δεν πρέπει να κολλάνε σε τέτοιες λεπτομέρειες και το θέμα δεν φτάνει παραέξω, οπότε όλα καλά. Από το service της WIND/ZTE δεν έχουμε ακόμα εντυπώσεις, οπότε δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα.

 

Το έστειλες στο κατάστημα από όπου το πήρες ή κάπου κεντρικά? :confused:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάθε δικαίωμα να το θεωρήσουν εκτός εγγύησης και να στο επιστρέψουν όπως τους το έδωσες. Μερικές φορές όμως οι τεχνικοί καταλαβαίνουν ότι δεν πρέπει να κολλάνε σε τέτοιες λεπτομέρειες και το θέμα δεν φτάνει παραέξω, οπότε όλα καλά. Από το service της WIND/ZTE δεν έχουμε ακόμα εντυπώσεις, οπότε δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα.

 

Το έστειλες στο κατάστημα από όπου το πήρες ή κάπου κεντρικά? :confused:

 

ναι το εστειλα απο το καταστημα που πηρα

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τον οδηγό του Modacco έκανα σήμερα repartition το Blade εξοικονομώντας άλλα 100MB εσωτερικής μνήμης για εφαρμογές.

 

Λεπτομέρειες εδώ.

Δουλεύει άψογα και πλέον δε θα χρειαστεί να μεταφέρω εφαρμογές στην SD.

 

Πάραυτα η υποστήριξη για Link2sd κλπ που έδωσα σε προηγούμενο πόστ συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά και δεν επηρεάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρατήρησα ένα πρόβλημα και ξενέρωσα πραγματικά. Όταν είμαι συνδεδεμένος σε WI-FI και χρησιμοποιώ Bluetooth με ακουστικά (ένα της Nokia) κολλάει ο ήχος . Απ'οτι κατάλαβα μειώνεται η εμβέλεια του Bluetooth από το κινητό... Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος άλλος με κάποια άλλη Room γιατί έχω την CM7 και εύχομαι να είναι πρόβλημα της ROM...

Σε X10Mini όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

ρε παδια τι γίνεται με την cm7? χθες το πρωί είχα 100% και πριν λίγο είχε φτάσει στο 10%!!!!!

είχα κάνει reset battery staτς (όταν ήταν φουλ με bump charge) αλλά κανένα αποτέλεσμα...Και το χειρότερο : όλη τη μέρα το κινητό ήταν idle εκτό απο μια 2λεπτη κλήση που έκανα

 

καποιος να απαντήσει γιατί θαφτηκε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρατήρησα ένα πρόβλημα και ξενέρωσα πραγματικά. Όταν είμαι συνδεδεμένος σε WI-FI και χρησιμοποιώ Bluetooth με ακουστικά (ένα της Nokia) κολλάει ο ήχος . Απ'οτι κατάλαβα μειώνεται η εμβέλεια του Bluetooth από το κινητό... Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος άλλος με κάποια άλλη Room γιατί έχω την CM7 και εύχομαι να είναι πρόβλημα της ROM...

Σε X10Mini όλα καλά!

Το συνάντησα κι εγώ αυτό το πρόβλημα με modaco r12 και flb 10. Απ'ότι φαίνεται στο blade δε συνεργάζονται καλά bluetooth με wifi. Επειδή και τα 2 λειτουργούν στην ίδια συχνότητα και μάλλον μοιράζονται την ίδια κεραία, είναι λογικό το ένα να κάνει παρεμβολές στο άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Το συνάντησα κι εγώ αυτό το πρόβλημα με modaco r12 και flb 10. Απ'ότι φαίνεται στο blade δε συνεργάζονται καλά bluetooth με wifi. Επειδή και τα 2 λειτουργούν στην ίδια συχνότητα και μάλλον μοιράζονται την ίδια κεραία, είναι λογικό το ένα να κάνει παρεμβολές στο άλλο.

 

Δεν έχουν ίδια συχνότητα, απλά είναι στο ίδιο τσιπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το darktremor (a2sdgui) δεν δίνει επιλογές για το ποιές εφαρμογές θέλει να μετακινήσει κανείς κλπ αποφάσισα αντ αυτού να χρησιμοποιήσω το Link2sd στην RLS5.

Μετά από repartitioning με το ROM Manager και αφού έφτιαξα ένα 512 partition για system στην SD (δε θεωρώ ότι χρειάζεται swap), εγκατέστησα το Link2sd το οποίο θέλησε να κάνει Mount το ext3 partition.

 

Αυτό μου έφτιαξε ένα Mount startup script στο /system/etc/install-recovery.sh το οποίο έχει μέσα την εντολή mount -t ext2 /dev/block/vold/179:2 /data/sdext2

 

Επειδή όμως στο froyo δεν τρέχει αυτόματα αυτό το script μου έβγαζε σε κάθε επανεκίνιση να διαλέξω το ext3 partition. Ψάχνοντας βρήκα ότι από το Init.rc καλεί το /system/bin/userinit.sh το οποίο απ ότι είδα έχει κ άλλες εντολές μέσα που ενεργοποιούν το a2sd klp.

 

Χρησιμοποιώντας λοιπόν τον root explorer έκανα Mount r/w το /system και edit με τον text editor και πρόσθεσα στο /system/bin/userinit.sh την σειρά

mount -t ext2 /dev/block/vold/179:2 /data/sdext2

και το Link2sd πλέον δουλεύει κανονικά (γενικά πρέπει εκεί μέσα να μπούν οι εντολές που περιέχει το /system/etc/install-recovery.sh που το έχει φτιάξει το link2sd χωρίς το #!/bin/sh που έχει το αρχέιο στην αρχή)

 

Επειδή τα περιεχόμενα του /system/etc/install-recovery.sh δεν είναι ίδια σε όλους και αλλάζουν αν ξαναγίνει repartition ή προσθέσουμε swap κλπ θα ήταν καλύτερο αντί για τη σειρά mount -t ext2 /dev/block/vold/179:2 /data/sdext2 να προστεθούν οι σειρές

#added by link2sd
/system/bin/sh /system/bin/sh /system/etc/install-recovery.sh

Για να μην μπερδευτείτε εσωκλείω συνημμένο το userinit.sh.

Χρησιμοποιείστε το rootexplorer γι ανα το αντιγράψετε στο /system/bin πάνω απ το original.

 

Επισης (προαιρετικά) καλό θα ταν να απενεργοποιηθεί το a2sd που είναι ενεργοποιημένo στην SWE RLS5 (όχι απαραίτητα αλλά τζάμπα τρέχει και κάνει Mount την sd και σε άλλα σημεία).

 

Αυτό γίνεται είτε περνώντας το A2SDGUI και απενεργοποιώντας το, είτε ανοίγοντας ένα command prompt (περνώντας το Terminal Emulator) και δίνοντας τις εντολές

"su"

"a2sd noswap" (εάν δεν έχετε swap partition και δεν θέλετε να χρησιμοποιείτε swap)

"a2sd remove"

 

Μπορείτε να έχετε εγκατεστημένο το Move2sdEnabler για να έχετε ορισμένο το πού θα εγκαθίστανται οι νέες εφαρμογές από default (οι οποίες πλέον δουλεύουν ασχέτως widgets Κλπ.) είτε Internal είτε στην sd.

 

Μετά από αυτό όλα δουλεύουν κανονικά και δοκιμασμένα.

 

Σ'ΕΜΕΝΑ! μετα απο ολα αυτα το κινητο ΔΕΝ εμφανιζει το clockwork :(:worry: παρα μονο οταν κανω reboot βγαινει το πρασινο ανθρωπακι και αντι να εμφανισει το clockwork αναβοσβηνει μια φορα και το κινητο ξεκιναει κανονικα,ανοιγει δηλαδη.......δεν ξερω τι εγινε εκανα αυτα που λεει ο συμφουρμιτης lousou 76 κανοντας αντικατασταση και το συνημενο αρχειακη που εχει και απο εκεινη την στιγμη δεν μπορω να μπω σε clockwork :worry: και κατι ακομα το στο Link2SD οταν το ανοιγω μου γραφει πως δεν βρηκε το δευτερο(?) partition(οπως φαινεται στης φωτο που εχω επισυναψη):worry::worry: τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?.....αν μη τι αλλο με το clockwork θα εκανα restore ενα back up που ειχα κανει και πιστευω πως θα επανερχομουν στην προηγουμενη κατασταση.....παρακαλω! μια βοηθεια οποιος μπορει :(:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ίδια συχνότητα, απλά είναι στο ίδιο τσιπάκι.
Ίδια με την έννοια ότι και τα δύο δουλεύουν στην μπάντα των 2.4GHz επομένως λογικό να προκαλούν παρεμβολές το ένα στο άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ΕΜΕΝΑ! μετα απο ολα αυτα το κινητο ΔΕΝ εμφανιζει το clockwork :(:worry: παρα μονο οταν κανω reboot βγαινει το πρασινο ανθρωπακι και αντι να εμφανισει το clockwork αναβοσβηνει μια φορα και το κινητο ξεκιναει κανονικα,ανοιγει δηλαδη.......δεν ξερω τι εγινε εκανα αυτα που λεει ο συμφουρμιτης lousou 76 κανοντας αντικατασταση και το συνημενο αρχειακη που εχει και απο εκεινη την στιγμη δεν μπορω να μπω σε clockwork :worry: και κατι ακομα το στο Link2SD οταν το ανοιγω μου γραφει πως δεν βρηκε το δευτερο(?) partition(οπως φαινεται στης φωτο που εχω επισυναψη):worry::worry: τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?.....αν μη τι αλλο με το clockwork θα εκανα restore ενα back up που ειχα κανει και πιστευω πως θα επανερχομουν στην προηγουμενη κατασταση.....παρακαλω! μια βοηθεια οποιος μπορει :(:worry:

 

Η εγκατάσταση του clockwork καθώς και η διαδικασία format sd link2sd κλπ δεν έχει καμία σχέση με το clockwork και δεν το επηρεάζει. Εάν δεν κάνει reboot se recovery απο τον ROM Manager τότε άναψε το τηλ με το - πατημένο γι ανα μπείς στο μενού του clock. Αν δε μπαίνει κ από κεί τότε κάτι άλλο έχεις πειράξει φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

καποιος να απαντήσει γιατί θαφτηκε?
Γράφω και στην προηγούμενη σελίδα! Υπάρχει ένα Bug στην CM7 που αφήνει το ηχείο ανοιχτό μετά από κάποια εισερψόμενη κλήση ή SMS. Αν βάλεις στο αυτί σου προς τη μεριά του ηχείου του κινητού ακούγεται το "φύσημα". Προς το παρόν λύνεται με Reboot.

 

Ίδια με την έννοια ότι και τα δύο δουλεύουν στην μπάντα των 2.4GHz επομένως λογικό να προκαλούν παρεμβολές το ένα στο άλλο.

 

Οπότε δεν γίνεται κάτι ε? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν γίνεται κάτι ε? :worry:

 

Όχι. Γενικά μην περιμένεις και πολλά πολλά από το bluetooth του blade.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Γενικά μην περιμένεις και πολλά πολλά από το bluetooth του blade.

 

Κατάλαβα :P . Αυτό το κάνουν κι άλλα κινητά ή μόνο το Blade? :confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ΣΟΣ

εκανα εγκατασταση το spbshell 3d και μαλλον κατι δεν εγινε καλα δεν μπορω να μπω στην αρχικη οθονη οποτε δεν μπορω να μπω στις εφαρμογες. κατα τα αλλα το τηλεφωνο δουλευει κανονικα με καλουν και μπορω να απαντησω. υπαρχει καποιοσ τροπος να μπορεσω να βαλω τον stock launcher? σημειωνω πως δεν μπορω να μπω στις ρυθμισεις ουτε στις εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Γράφω και στην προηγούμενη σελίδα! Υπάρχει ένα Bug στην CM7 που αφήνει το ηχείο ανοιχτό μετά από κάποια εισερψόμενη κλήση ή SMS. Αν βάλεις στο αυτί σου προς τη μεριά του ηχείου του κινητού ακούγεται το "φύσημα". Προς το παρόν λύνεται με Reboot.

 

ok thanks θα περιμένω update μήπως λυθεί

Link to comment
Share on other sites

Έχει λυθεί ήδη βάζοντας αυτό http://205.185.123.36/libaudio.so (md5 bc9369c4ca9d5237700cfb5f0823b111) με root explorer στο system/libs. Αλλιώς περιμένεις επόμενη nightly. Παρόλαυτά εξακολουθεί να υπάρχει battery drain (μικρότερο) από τον Dialer.

Μην βάλεις N68-69 γιατί δεν έχουν το sensor lib και δε δουλεύει κανένας sensor.

 

Κατάλαβα :P . Αυτό το κάνουν κι άλλα κινητά ή μόνο το Blade? :confused:

 

Δεν ξέρω. Υποθέτω όσα έχουν το wi-fi και το bluetooth στο ίδιο τσιπ όπως το blade που παίζει να είναι συνήθης τακτική για μικρότερο κόστος.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

ξερεται πως μπωρο να αφαιρεσω το clockword απο το κινητο μου για να βαλω την 2.2 απο την wind δηλαδη να μου εμφανιζει το ftw ;;
Link to comment
Share on other sites

ξερεται πως μπωρο να αφαιρεσω το clockword απο το κινητο μου για να βαλω την 2.2 απο την wind δηλαδη να μου εμφανιζει το ftw ;;

 

Υπηρεσίες καταλόγου myphone Forum:

η απάντησή σας βρίσκεται στο "Βήμα 1" στη σελίδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444

:)

 

αντε να ετοιμαζουμε την Ice Cream για το κινητάκι... :) εγινα fan boy τώρα στα... γεράματα... :p κι ολο ψαχνομαι

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση του clockwork καθώς και η διαδικασία format sd link2sd κλπ δεν έχει καμία σχέση με το clockwork και δεν το επηρεάζει. Εάν δεν κάνει reboot se recovery απο τον ROM Manager τότε άναψε το τηλ με το - πατημένο γι ανα μπείς στο μενού του clock. Αν δε μπαίνει κ από κεί τότε κάτι άλλο έχεις πειράξει φίλε μου.

 

Φιλε μου,το δοκιμασα και δεν μπαινει σε clock ουτε με το - πατημενο,παραμωνο αναβοσβηνη μια φορα το πρασινο ανθρωπακι και μετα κανει εκινηση κανονικα το τηλ. :( <ΔΙΟΡΘΩΝΩ> με το - πατημενο αναβοσβηνη το ρομποτακι συνεχεια και δεν εμφανιζει clockwork.....οταν αφησω το - τοτε κανει εκινηση κανονικα το τηλ....... μαλλον καποια μ.....α :X εκανα......το θεμα ειναι πως ουτε με rom manager δεν μπορω να κανω restore το back up που εχω γιατι μετα το reboot κανει παλι το ιδιο....εμφανιζει το πρασινο ρομποτακι αναβοσβηνει μια φορα και μετα το τηλ.κανει ξεκιναει κανονικα :blink: ......τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση,με τη τροπο μπορω να κανω restore το back up που εχω χωρις το clockwork η να δω αν τελικα ειναι ακομα εγκατεστημενο,η να το ξαναπερασω.....η τι αλλο??......μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει παρακαλω!......:worry:

Edited by ANONNAME
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,το δοκιμασα και δεν μπαινει σε clock ουτε με το - πατημενο,παραμωνο αναβοσβηνη μια φορα το πρασινο ανθρωπακι και μετα κανει εκινηση κανονικα το τηλ. :( <ΔΙΟΡΘΩΝΩ> με το - πατημενο αναβοσβηνη το ρομποτακι συνεχεια και δεν εμφανιζει clockwork.....οταν αφησω το - τοτε κανει εκινηση κανονικα το τηλ....... μαλλον καποια μ.....α :X εκανα......το θεμα ειναι πως ουτε με rom manager δεν μπορω να κανω restore το back up που εχω γιατι μετα το reboot κανει παλι το ιδιο....εμφανιζει το πρασινο ρομποτακι αναβοσβηνει μια φορα και μετα το τηλ.κανει ξεκιναει κανονικα :blink: ......τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση,με τη τροπο μπορω να κανω restore το back up που εχω χωρις το clockwork η να δω αν τελικα ειναι ακομα εγκατεστημενο,η να το ξαναπερασω.....η τι αλλο??......μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει παρακαλω!......:worry:

 

μαλλον εχεις περασει νεα εκδοση clockwork. συνδεσου με wifi τρεξε το rom manager και πατα το all clockwork recoveries και διαλεξε 3.0.1.4 . σιγουρα εβαλες την 3207 κ εχεις gen1

Sent from my ZTE-BLADE

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...