Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στεγνωσέ το με μια πετσέτα όσο καλύτερα μπορείς και για λίγο με πιστολάκι αλλά στο κρύο μην κάψεις κάτι από το κινητό.

Επειδή μπορεί να έχει πάρει υγρασία γέμισε ένα κουτάκι με ρύζι μέχρι να καλύπτει το κινητό και άστο μέσα για ένα 8ωρο και περισσότερο και δοκίμασε ξανά.

 

Υ.Γ.: Μέτα μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να το πας σε nokia care για επισκευή που δεν νομίζω να σε καλύπτει η εγγύηση λόγω του νερού :(...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λυπαμαι που το λεω αλλα μαλλον την επαθες τη ζημια, βγαλε αμεσως την μπαταρια και βαλε τη συσκευη κατω απο σεσουαρ σε αποσταση να μην καει, για 1-2 ωρες να στεγνωσει μηπως το σωσεις.

Μολις βλεπουμε νερο σε συσκευη βγαζουμε μπαταρια αμεσως και δεν βαζουμε φορτιστη με τιποτα.

 

Οσο για την φορτιση των μπαταριων λιθιου, τις φορτιζουμε οποτε και οπως θελουμε, φροντιζουμε να μην πεφτουν κατω απο 20% οσο γινεται και η καλυτερη φορτιση ειναι απο usb που ειναι πιο αργη.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

sorry αλλά του δίνεις συμβουλή λάθος, στο τηλ δεν βγαίνει η μπαταρία και αν έχει περάσει θαλασσινό νερό το τηλ δυστυχώς είναι για πέταμα, δεν κάνει τίποτα το σεσουαρ ή άλλα τέτοια κόλπα, το αλάτι κάνει άμεσα την ζημιά !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την βοηθεία μάλλον δεν ηταν θαλλασινό νερο, το διαπίστωσα οταν πηγα στο σπιτι και ανοιξα την τσαντα και ειδα στην οθονη του κινητού, νερα αλλα είχα 2 μπουκαλάκια νερού ίσως να μην ειχε κλεισει το καπάκι στο ενα απο τα 2μπουκαλακια αν δεν είναι θαλασσινο νερό υπαρχει σωτηρια και αν ναι, και μόνο με σερβις ξέρετε ποσο περίπου παιρνουν? και ποσο καιρο κανουν να στο παραδωσουν, το λεω γιατι δεν εχω αλλη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Σωστο οτι δεν βγαινει ετσι ευκολα η μπαταρια, συνηθισμενος απο αλλες συσκευες. Αν θες να δοκιμασεις μηπως το σωσεις παντως, ανοιξε τις θυρες αριστερα, βγαλε τις καρτες και βαλε σεσουαρ να ριχνει πολυ ωρα μηπως στεγνωσει εσωτερικα.

Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου, εχω σωσει ενα Χ1 ετσι.

Κλειστη η συσκευη εννοειται... Κλειστη και για 1-2 ημερες ακομα.

Αν δεν κανω λαθος παντως, με τα αλενακια δεξια-αριστερα μπορει να βγει και η μπαταρια.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαίνει η μπαταρία εύκολα με ένα κατσεβιδάκι και αρκετή προσοχή.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά. σήμερα το πρωί μου έτυχε αυτο το κουλό κ ελπίζω να μην ειναι σημάδι οτι θα έρθουν κ αλλα γιατί το εχω απο το Πάσχα κ ολα ηταν καλά με το κινητό. ξυπνάω λοιπόν το πρωί κ πάω να στείλω μήνυμα σε μια φίλη. μετά απο λίγο μου έβγαζε αποστολή αδύνατη.το ξαναστελνω τίποτα.παω να στείλω σε άλλον φίλο τίποτα. πάω να πάρω τηλέφωνο τίποτα. έκανα μια επανεκκίνηση κ ευτυχώς έστρωσε.κ μήνυμα έστειλα κ τηλ πήρα. περίεργα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω εκτος από το κόκκινο σημάδι στην οθόνη, το τηλέφωνο παρουσιάζει ιδιαίτερα προβλήματα;

Ρολάρει η οθόνη καλά, τρωει κολλήματα, κανένα αλλό σοβαρό πρόβλημα;

Από μπαταρία είναι όντως από τα καλύτερα στην κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά. σήμερα το πρωί μου έτυχε αυτο το κουλό κ ελπίζω να μην ειναι σημάδι οτι θα έρθουν κ αλλα γιατί το εχω απο το Πάσχα κ ολα ηταν καλά με το κινητό. ξυπνάω λοιπόν το πρωί κ πάω να στείλω μήνυμα σε μια φίλη. μετά απο λίγο μου έβγαζε αποστολή αδύνατη.το ξαναστελνω τίποτα.παω να στείλω σε άλλον φίλο τίποτα. πάω να πάρω τηλέφωνο τίποτα. έκανα μια επανεκκίνηση κ ευτυχώς έστρωσε.κ μήνυμα έστειλα κ τηλ πήρα. περίεργα πράγματα

 

μηπως εχεις παλια καρτα σιμ κοσμοτε?? μ το εχει κανει και μενα 2 φορες αλλα μετα εστρωσε...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις παλια καρτα σιμ κοσμοτε?? μ το εχει κανει και μενα 2 φορες αλλα μετα εστρωσε...

 

 

 

οχι wind εχω.περιπου 5 χρονια την εχω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω εκτος από το κόκκινο σημάδι στην οθόνη, το τηλέφωνο παρουσιάζει ιδιαίτερα προβλήματα;

Ρολάρει η οθόνη καλά, τρωει κολλήματα, κανένα αλλό σοβαρό πρόβλημα;

Από μπαταρία είναι όντως από τα καλύτερα στην κατηγορία;

 

κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα... Εμένα κόλλημα έχει φάει 2 φορές μόνο και οι 2 στην εφαρμογή μεγάλη οθόνη όπως συνδεα το χειριστήριο του wii... η μπαταρία είναι από τις καλύτερες

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα... Εμένα κόλλημα έχει φάει 2 φορές μόνο και οι 2 στην εφαρμογή μεγάλη οθόνη όπως συνδεα το χειριστήριο του wii... η μπαταρία είναι από τις καλύτερες

 

Σε ευχαριστώ και κάτι ακόμη. Η πλοήγηση είναι δωρεαν; Δεν μπαίνει σε δίκτυο; Γενικά χρεωνομαι κάτι ή πρεπει να κάνω καποιες ρυθμισεις για να μην χρεωνομαι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και κάτι ακόμη. Η πλοήγηση είναι δωρεαν; Δεν μπαίνει σε δίκτυο; Γενικά χρεωνομαι κάτι ή πρεπει να κάνω καποιες ρυθμισεις για να μην χρεωνομαι;

 

δεν είναι απαραίτητο το δίκτυο απλά θα κάνει ΠΟΛΛΉ περισσότερη ώρα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο το δίκτυο απλά θα κάνει ΠΟΛΛΉ περισσότερη ώρα...

 

θα κάνει 2 λεπτά για να κλειδώσει, οπως το εγραψες σιγουρα θα τον τρομαξες

 

οσο για τον φιλο που εχει σιμ εδω και 5 χρονια καλυτερα να την αλλαξεις...

Link to comment
Share on other sites

θα κάνει 2 λεπτά για να κλειδώσει, οπως το εγραψες σιγουρα θα τον τρομαξες

 

χαχα... Εξαρτάται... Παίζει από 2 λεπτά έως και κανα 10λεπτο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εκανα hard reset στο κινητο υπαρχει τροπος να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση?γιατι πηγα σε ενα νοκια care κ μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τροπος κ φοβαμαι οτι αυτο ειναι που μου εχει δημηουργισει το προβλημα στην καμερα αν κ τωρα τραωαει κανονικα στο ζοομ ειναι θολα ειτε στη φωτο ειτε στο βιντεο .εκτος κ αν ειναι τεχνικο προβλημα ποθ δεν νομιζω. Edited by filippos_04
Link to comment
Share on other sites

Οταν το κινητο ειναι κλειδωμενο και καποιος μου κανει αναπαντητη και δε την ακουσω, δε μου βγαζει καποια ειδοποιηση στην οθονη. Την βλεπω οταν ξεκλειδωσω το κινητο, μπορει και μετα απο ωρες δλδ!

 

Υπαρχει καμμια λυση;

Link to comment
Share on other sites

Οταν το κινητο ειναι κλειδωμενο και καποιος μου κανει αναπαντητη και δε την ακουσω, δε μου βγαζει καποια ειδοποιηση στην οθονη. Την βλεπω οταν ξεκλειδωσω το κινητο, μπορει και μετα απο ωρες δλδ! Υπαρχει καμμια λυση;

 

Εγκατέστησε το nokia sleeping screen και θα σωθείς (αλλά και θα σε ζηλεύουν τα άλλα λειτουργικά)!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδες εκανα hard reset στο κινητο υπαρχει τροπος να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση?γιατι πηγα σε ενα νοκια care κ μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τροπος κ φοβαμαι οτι αυτο ειναι που μου εχει δημηουργισει το προβλημα στην καμερα αν κ τωρα τραωαει κανονικα στο ζοομ ειναι θολα ειτε στη φωτο ειτε στο βιντεο .εκτος κ αν ειναι τεχνικο προβλημα ποθ δεν νομιζω.

 

Μάλλον ο υπάλληλος βαρέθηκε να ασχοληθεί με τη συσκευή σου. Αφού ακόμα και ο απλός χρήστης μπορεί να κάνει το κινητό του τσίλικο, σαν καινούριο, πόσο μάλλον το εξουσιοδοτημένο service.

 

Σαν πρώτη λύση θα συνιστούσα να επισκεφθείς κάποιο άλλο Nokia Care. Ειδάλλως, αν θέλεις να το τολμήσεις, η λύση είναι εδώ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το HDMI, μπορω να περναω ταινιες μεσα στο κινητο, μαζι με srt εξωτερικους υποτιτλους και να τις βλεπω στην τηλεοραση; Η μπαταρια του N8 τελειωνει ετσι γρηγορα; Ή δε παιζει και στο κινητο ταυτοχρονα;

 

Τελος, μπορει να παιζει οποιαδηποτε ταινια βαλω; Ειναι κατι σαν το egreat δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το HDMI, μπορω να περναω ταινιες μεσα στο κινητο, μαζι με srt εξωτερικους υποτιτλους και να τις βλεπω στην τηλεοραση; Η μπαταρια του N8 τελειωνει ετσι γρηγορα; Ή δε παιζει και στο κινητο ταυτοχρονα;

 

Τελος, μπορει να παιζει οποιαδηποτε ταινια βαλω; Ειναι κατι σαν το egreat δλδ;

 

καλησπερα. ναι μπορεις να δεις ταινια με εξωτερικους υποτιτλους. πρεπει ομως να ανοιξεις το srt αρχειο με το σημειωματαριο και να το σωσεις σαν utf-8. πολυ γρηγορη διαδικασια :)

για την μπαταρια διαβασε εδω ενα τεστ που εχω κανει. δυνατη μπαταρια :)

σε αρχεια avi δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα, σε mkv ομως εχει καποιο προβληματα :(

Link to comment
Share on other sites

Τα mkv ειναι που με ενδιαφερουν. Τι εννοεις προβληματα;

 

Επισης υπαρχει τροπος να εχω το wifi κλειστο; Ή ειναι παντα ανοικτο; Τελος, πως μπορω να εμποδισω να συνδεεται με το Cosmote Internet καθε φορα που προσπαθει μια εφαρμογη να παρει δεδομενα απο το Internet. Δε συνδεεται, αλλα καμμια φορα μπορει να γινει το κακο και να χρεωθω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το κινητο ειναι κλειδωμενο και καποιος μου κανει αναπαντητη και δε την ακουσω, δε μου βγαζει καποια ειδοποιηση στην οθονη. Την βλεπω οταν ξεκλειδωσω το κινητο, μπορει και μετα απο ωρες δλδ!

 

Υπαρχει καμμια λυση;

 

για screen saver να ενεργοποιήσεις το "now playing", μόνο αυτό δείχνει αναπάντητες ή μηνύματα... και δεν χρειάζεται να βάλεις άλλη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Τα mkv ειναι που με ενδιαφερουν. Τι εννοεις προβληματα;

 

Επισης υπαρχει τροπος να εχω το wifi κλειστο; Ή ειναι παντα ανοικτο; Τελος, πως μπορω να εμποδισω να συνδεεται με το Cosmote Internet καθε φορα που προσπαθει μια εφαρμογη να παρει δεδομενα απο το Internet. Δε συνδεεται, αλλα καμμια φορα μπορει να γινει το κακο και να χρεωθω.

 

απλά μπορεί να βρεις κάποια που να μην παίζουν επειδή έχει κάποιον συγκεκριμένο κωδικοποιητή...

 

Μην ανησυχείς, το καλό του συμπιαν (σε αντίθεση με κάποια άλλα λειτουργικά) ΠΆΝΤΑ σε ρώτα αν και πως θες να συνδεθείς... Μπορείς βέβαια απλά να διαγράψεις την κότε από τους προορισμούς

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς βέβαια απλά να διαγράψεις την κότε από τους προορισμούς

 

ή ακόμα καλύτερα να την μεταφέρει σε άλλο προορισμό εκτός του φακέλου "Διαδυκτίο".

Ετσι αν την χρειαστεί ποτέ θα την έχει πρόχειρη.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...