Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πριν κάτι μέρες κάποιος φίλος από εδώ έδωσε ένα αρχείο που έλεγε πως να μετατρέψεις video για την συσκευή μας επειδή όμως ψάχνω να βρω το post και δεν το βρίσκω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εκτος ότι ο οδηγός είναι πολύ αναλυτικώς και όντως το video που φτιάχνεις είναι συμβατός με την συσκευή και τον ευχαριστούμε βάζω ένα video σε mp4 η mkv σε ανάλυση 1280x720 και δεν το δείχνει σε όλη την οθόνη τι μπορώ να κάνω??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χριστος Ανεστη παιδια!

 

εχω το N8 απο Δεκεμβρη.

ωραιο κινητο εχω βγαλει πολλες φωτο αλλα εχω ενα προβλημα.

οταν τραβαει με φλας και ειναι μερα σε σκιερο μερος βγαινουν γκριζες η φωτο,

σαν να μπαινει το φλας στο φακο...

 

εχει κανεις παρομοιο προβλημα? η λυση που εχω βρει ειναι να απενεργοποιω το φλας.

τοτε μονο τραβαει καλες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

το ότι σου γίνεται μπορνω το ρολόι σημαίνει ότι όντως έχεις θέμα, όπως όλοι σχεδόν οι κάτοχοι του Ν8 για τη συγκεκριμένη απόχρωση του γκρι. Αυτό δε σημαίνει ότι η ΝΟΚΙΑ θα το αναγνωρίσει ή ακόμα χειρότερα ότι θα διορθωθεί! Για παράδειγμα εμένα στο Βόλο μου το κράτησαν το κινητό για επισκευή σε δύο θεματα

1. Διαρροή φωτός, η οποία παραμένει σε μικρότερο βαθμό

2. Οθόνη, η οποία όπως μου είπαν ,αλλά αν θέλω το πιστεύω, έγινε αλλαγή και δεν υπήρχε διαφορά και μου έβαλαν πάλι την παλιά.

Τώρα, επιπρόσθετα όταν κάνω αναβάθμιση με το φοίνικα ο CΟΝΤRΟLLΕR κάνει αναφορά για ΒΑD ΒLΟCΚS μνήμης ενώ εχω χάσει φωτογραφίες και βίντεο. Σε μια πτώση σου είχα με τη θήκη ράγισε το ένα κομματάκι του μαύρου πλαστικού ενώ το πληκτρο σετ κλειδώνει και ξεκλειδώνει είναι σαν να έχει ξεβαψει.

Την τρίτη παω καρφωτος για αντικατάσταση συσκευής χωρίς δεύτερη κουβέντα. 3 μήνες το εχω. Έλεος. Και ξανά νοκια δύσκολα θα πάρω.

 

Καλησπερα. Οταν λες οτι σου επισκευασαν τη διαρροη φωτος εννοεις αυτο το προβλημα που εχουν τα ασημενια Ν8 και φωτιζεται και η περιοχη γυρω απο το μηχανικο κουμπι του κινητου; Ρωταω γιατι εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα και δεν ήξερα ότι μπορώ να το παω σε Nokia care για επιδιόρθωση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Οταν λες οτι σου επισκευασαν τη διαρροη φωτος εννοεις αυτο το προβλημα που εχουν τα ασημενια Ν8 και φωτιζεται και η περιοχη γυρω απο το μηχανικο κουμπι του κινητου; Ρωταω γιατι εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα και δεν ήξερα ότι μπορώ να το παω σε Nokia care για επιδιόρθωση. Ευχαριστώ.

 

και εγώ το είχα αυτό το πρόβλημα στο ασημί νόκια και το πήγα στην νόκια και το έφτιαξαν. Ήταν στην εγγύηση φυσικά.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη παιδια!

 

εχω το N8 απο Δεκεμβρη.

ωραιο κινητο εχω βγαλει πολλες φωτο αλλα εχω ενα προβλημα.

οταν τραβαει με φλας και ειναι μερα σε σκιερο μερος βγαινουν γκριζες η φωτο,

σαν να μπαινει το φλας στο φακο...

 

εχει κανεις παρομοιο προβλημα? η λυση που εχω βρει ειναι να απενεργοποιω το φλας.

τοτε μονο τραβαει καλες φωτο.

 

Αληθώς... χρόνια πολλά με υγεία και χαρά σε όλους!

Λοιπόν, νομίζω ότι την ημέρα το φλας είναι περιττό. Σε σκιερά μέρη είναι προτιμότερο να ανεβάζεις τη φωτεινότητα. Δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα, απλώς μερικές φορές το αυτόματο φλας τραβάει σε περιπτώσεις που δεν χρειάζεται. Απλά έχε το ανενεργό...

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη παιδια!

 

εχω το N8 απο Δεκεμβρη.

ωραιο κινητο εχω βγαλει πολλες φωτο αλλα εχω ενα προβλημα.

οταν τραβαει με φλας και ειναι μερα σε σκιερο μερος βγαινουν γκριζες η φωτο,

σαν να μπαινει το φλας στο φακο...

 

εχει κανεις παρομοιο προβλημα? η λυση που εχω βρει ειναι να απενεργοποιω το φλας.

τοτε μονο τραβαει καλες φωτο.

Να καθαρίζεις καλά το φακό πριν φωτογραφίσεις. Επίσης, την ώρα της φωτογράφισης πρόσεχε που έχεις το αριστερό σου χέρι. Δεν πρέπει να εξέχει προς τα έξω γιατί αντανακλά μέρος του φωτός που παράγει το φλας κατευθείαν μέσα στο φακό. Έχε επίσης υπόψη σου ότι όταν ενεργοποιείται το φλας μειώνεται ο χρόνος έκθεσης (για να μην υπερφωτιστεί η φωτογραφία), οπότε η φωτογραφία σου λογικά θα βγει πιο σκοτεινή αν το φως είναι ήδη αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Οταν λες οτι σου επισκευασαν τη διαρροη φωτος εννοεις αυτο το προβλημα που εχουν τα ασημενια Ν8 και φωτιζεται και η περιοχη γυρω απο το μηχανικο κουμπι του κινητου; Ρωταω γιατι εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα και δεν ήξερα ότι μπορώ να το παω σε Nokia care για επιδιόρθωση. Ευχαριστώ.

 

Ακριβώς..... Μπορείς να το διορθώσεις σε ΝΟΚΙΑ Care. Προσωπικά,δε μου το διόρθωσαν 100%. Είναι λιγότερο έντονο το πρόβλημα.

Αύριο πάω για αντικατάσταση συσκευής.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς..... Μπορείς να το διορθώσεις σε ΝΟΚΙΑ Care. Προσωπικά,δε μου το διόρθωσαν 100%. Είναι λιγότερο έντονο το πρόβλημα.

Αύριο πάω για αντικατάσταση συσκευής.

Κρατα μικρο καλαθι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Κρατα μικρο καλαθι.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση. Δε θα το δεχτώ πίσω αν δε το αντικαταστήσουν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση. Δε θα το δεχτώ πίσω αν δε το αντικαταστήσουν.

Τι λέτε ρε παιδιά; Αντικατάσταση γιατί φωτίζεται λίγο παραπάνω το πλήκτρο; Σιγά το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά; Αντικατάσταση γιατί φωτίζεται λίγο παραπάνω το πλήκτρο; Σιγά το πρόβλημα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3602481#post3602481 :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το ότι σου γίνεται μπορνω το ρολόι σημαίνει ότι όντως έχεις θέμα, όπως όλοι σχεδόν οι κάτοχοι του Ν8 για τη συγκεκριμένη απόχρωση του γκρι. Αυτό δε σημαίνει ότι η ΝΟΚΙΑ θα το αναγνωρίσει ή ακόμα χειρότερα ότι θα διορθωθεί! Για παράδειγμα εμένα στο Βόλο μου το κράτησαν το κινητό για επισκευή σε δύο θεματα

1. Διαρροή φωτός, η οποία παραμένει σε μικρότερο βαθμό

2. Οθόνη, η οποία όπως μου είπαν ,αλλά αν θέλω το πιστεύω, έγινε αλλαγή και δεν υπήρχε διαφορά και μου έβαλαν πάλι την παλιά.

Τώρα, επιπρόσθετα όταν κάνω αναβάθμιση με το φοίνικα ο CΟΝΤRΟLLΕR κάνει αναφορά για ΒΑD ΒLΟCΚS μνήμης ενώ εχω χάσει φωτογραφίες και βίντεο. Σε μια πτώση σου είχα με τη θήκη ράγισε το ένα κομματάκι του μαύρου πλαστικού ενώ το πληκτρο σετ κλειδώνει και ξεκλειδώνει είναι σαν να έχει ξεβαψει.

Την τρίτη παω καρφωτος για αντικατάσταση συσκευής χωρίς δεύτερη κουβέντα. 3 μήνες το εχω. Έλεος. Και ξανά νοκια δύσκολα θα πάρω.

 

Φίλε mixtri χρόνια πολλά καταρχήν. Το ότι το συγκεκριμένο κατάστημα προφανώς είναι απαράδεκτο σε κάνει να "μισείς" τη Νοκια? Εγώ έκανα ακριβώς τις ίδιες αλλαγές με εσένα στο ασημί Ν8 της κοπέλας μου και το παρέλαβα σαν καινούργιο και διορθωμένο. Χωρίς κοκκινίλα δηλαδή και χωρίς το φως στο κουμπί του μενού. Καταλαβαίνω απόλυτα το ότι έχεις αγανακτήσει αλλά κάντο με τους "τεχνικούς" (η μάνα τους να τους κάνει τεχνικούς αλλά λέμε τώρα). Και εγώ στη θέση σου θα απαιτούσα αντικατάσταση συσκευής και να επιμείνεις σε αυτό. Δυστυχώς το καλό προσωπικό και οι επαγγελματίες στην ελλάδα τείνουν να είναι η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mixtri χρόνια πολλά καταρχήν. Το ότι το συγκεκριμένο κατάστημα προφανώς είναι απαράδεκτο σε κάνει να "μισείς" τη Νοκια? Εγώ έκανα ακριβώς τις ίδιες αλλαγές με εσένα στο ασημί Ν8 της κοπέλας μου και το παρέλαβα σαν καινούργιο και διορθωμένο. Χωρίς κοκκινίλα δηλαδή και χωρίς το φως στο κουμπί του μενού. Καταλαβαίνω απόλυτα το ότι έχεις αγανακτήσει αλλά κάντο με τους "τεχνικούς" (η μάνα τους να τους κάνει τεχνικούς αλλά λέμε τώρα). Και εγώ στη θέση σου θα απαιτούσα αντικατάσταση συσκευής και να επιμείνεις σε αυτό. Δυστυχώς το καλό προσωπικό και οι επαγγελματίες στην ελλάδα τείνουν να είναι η εξαίρεση.

 

Χρόνια πολλά! Εφόσον το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει τη διάθεση/ικανότητα να μου φτιάξει το ΝΟΚΙΑ θα το στείλω για αντικατάσταση. Είναι απαράδεκτο 3 μήνες συσκευή να παρουσιάζει βλάβη πάνω στο chipset και να κάνει επανακκινήσεις 3 φορές την ημέρα,δεδομένου ότι δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Είναι κρίμα.

Χαίρομαι πάντως που συμφωνείς για την αντικατάσταση. 500Ε έδωσα για τη συσκευή και αισθάνομαι προδωμένος όχι από τη συσκευή αλλά από το Service της ΝΟΚΙΑ. Και δε πήγα σε Ε7 για 2 λόγους : κάρτα μνήμης και πομπό FM και βλέπω ότι το Ε7 έχει άλλη κλάση ποιοτικού ελέγχου στην κατασκευή του.

Μόλις το φτιάξω μάλλον θα το πουλήσω και θα πάω σε κάτι άλλο,μπορεί ακόμη και Ε7 ή X7 θυσιάζοντας την καταπληκτική Camera του Ν8 :cry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά; Αντικατάσταση γιατί φωτίζεται λίγο παραπάνω το πλήκτρο; Σιγά το πρόβλημα.

 

Χρονια πολλα.δηλαδη βρε παιδια το πληκτρο κατω αριστερα του μενου,δεν πρεπει να φωτιζετε,οταν ειναι ανοικτη η συσκευη;τι εχουμε και αλλον καημο τωρα;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.δηλαδη βρε παιδια το πληκτρο κατω αριστερα του μενου,δεν πρεπει να φωτιζετε,οταν ειναι ανοικτη η συσκευη;τι εχουμε και αλλον καημο τωρα;

Γιατί να μην πρέπει; Απλά στο ασημί, επειδή το πλαστικό είναι πιο ανοιχτόχρωμο, ξεφεύγει λίγο φως και γύρω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στη ΝΟΚΙΑ για αντικατάσταση συσκευής. Με τη μία μου είπαν "εντάξει εντάξει,θα το στείλουμε Αθήνα". Μπήκα κι εγώ φουριόζος μέσα!

Και άρχισαν τα παρατράγουδα...

Πάνω στο after sales service report που μου δώσανε γράφουνε :

1) χτυπήματα στην πρόσοψη(!)

2) Κάνει συχνές επανεκκινήσεις

3) Χάνει τη μνήμη σε φωτογραφίες και video

4) Πλήκτρο ξεκλειδώματος

 

Δεν έγραψαν ότι η οθόνη κάνει κοκκίνισμα ούτε στο πλήκτρο ξεκλειδώματος ότι έχει ξεβάψει. Έλεος.

Επιπλέον δεν έγραψαν ότι υπάρχει διαρροή φωτός.

Θα πάρω το απόγευμα να τους τα ψάλλω γιατί έφυγα βιαστικά...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επειδή έχω βρεί σε ελληνικό site to Νοκια Ν8 375 Ευρώ τελική τιμή θα ήθελα να ενημερωθώ έαν θα έχω προβλήματα λειτουργίας μετά την αγορά.

 

Με ενημέρωσαν ότι είναι εισαγωγή απο τη Νοκια Germany με ελληνικό μενου και έχει κανονική εγγύηση αντιπροσωπειας 2 έτη απο την Nokia hellas.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επειδή έχω βρεί σε ελληνικό site to Νοκια Ν8 375 Ευρώ τελική τιμή θα ήθελα να ενημερωθώ έαν θα έχω προβλήματα λειτουργίας μετά την αγορά.

 

Με ενημέρωσαν ότι είναι εισαγωγή απο τη Νοκια Germany με ελληνικό μενου και έχει κανονική εγγύηση αντιπροσωπειας 2 έτη απο την Nokia hellas.

 

Ευχαριστώ.

 

Καλησπερα φιλε.Και εμενα απο γερμανια ειναι δεν εχει κανενα προβλημα εχει εγγυηση 2 χρονια κανονικα και περνει και της αναβαθμισεις και ποιο γρηγορα.Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οταν κανεις της αναβαθμισεις να της κανεις με το wlan το wifi του κινητου για να μην χανεις τα ελληνικα.Στο internet στο skroutz υπαρχουν 6-7 μαγαζια με χαμηλη τιμη και τωρα με τετοιες τιμες αξιζει πραγματικα να το παρει κανεις!!!Εγω φαντασου το ειχα παρει αρχες νοεμβριου 520 EYRO..:rocket: απο το e-click.gr στο γαλατσι και τωρα το εχει φθηνα και σε ολα τα χρωματα...Καλο μαγαζι αξιοπιστο το ξερω απο παλια!!Ολα καλα προχωρα!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά πλέον έρχεται στην Ελλάδα και το μπλε. Νομίζω ότι το φέρνουν μόνο τα Nokia Care. Το είδα από κοντά και είναι κουκλί.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά πλέον έρχεται στην Ελλάδα και το μπλε. Νομίζω ότι το φέρνουν μόνο τα Nokia Care. Το είδα από κοντά και είναι κουκλί.

Ναι κυκλοφορεί εδώ και καιρό το μπλε αποκλειστικά και μόνο στα nokia care. Με έχουν ενημερώσει να πάω να το δω από κοντά αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα λόγω δουλειάς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά πλέον έρχεται στην Ελλάδα και το μπλε. Νομίζω ότι το φέρνουν μόνο τα Nokia Care. Το είδα από κοντά και είναι κουκλί.

 

εδω και καιρο, νομιζω δινανε και ταξιδι δωρο :) οντως κουκλι και θα το προτιμουσα αλλα θα το παρω με επιδοτηση οποτε.... :( μαλλον για μαυρο με βλεπω καθως λενε στο ασημενιο φαινονται ολες οι γρατζουνιες και δεν ειμαι πολυ προσεχτικος :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα fonts ρε παιδια πως θα τα βγαλω,που δεν θυμαμαι που ειναι;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.Και εμενα απο γερμανια ειναι δεν εχει κανενα προβλημα εχει εγγυηση 2 χρονια κανονικα και περνει και της αναβαθμισεις και ποιο γρηγορα.Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οταν κανεις της αναβαθμισεις να της κανεις με το wlan το wifi του κινητου για να μην χανεις τα ελληνικα.Στο internet στο skroutz υπαρχουν 6-7 μαγαζια με χαμηλη τιμη και τωρα με τετοιες τιμες αξιζει πραγματικα να το παρει κανεις!!!Εγω φαντασου το ειχα παρει αρχες νοεμβριου 520 EYRO..:rocket: απο το e-click.gr στο γαλατσι και τωρα το εχει φθηνα και σε ολα τα χρωματα...Καλο μαγαζι αξιοπιστο το ξερω απο παλια!!Ολα καλα προχωρα!!!;)

 

 

Καταρχήν Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.

Και εγώ απο αυτό το μαγαζί το e-click.gr έχω βρεί το Νοκια σε 375 Eυρώ. Μάλιστα μου ζητάνε 15 επιπλέον ευρώ για μπλέ χρώμα.

Προς το παρόν έχω κάποιες αμφιβολίες για να το αγοράσω.Το manual διαθέτει ελληνικά κανονικά η είναι σε φωτοτυπίες.?

Υπάρχουν άλλα θέματα λειτουργίας μια και είναι περασμένα τα ελληνικά απο την Νοκια Germany?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Είχα κάνει και πιαλιότερα την ερώτηση χωρίς να μου απαντήσει κάποιος.

Λοιπόν θέλω να φορτίσω το τηλ στο car, βάζω το usb καλώδιο σε ένα ανταπτοράκι που είχα από παλιά και δεν μου το φορτίζει, σημειώνω δε ότι από το συγκεκριμένο αντάπτορα έχω φορτίσει με άλλα καλώδια κανά 2 άλλα τηλ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...