Jump to content

HP TouchPad


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators

http://www.palm.com/us/products/pads/touchpad/

 

Με διπύρηνο επεξεργαστή Snapdragon 1.2 GHz, 1gb μνήμη και 700 γραμμάρια βάρος, οθόνη 9.7' ιντσών με ανάλυση 1024x768, 1.3 megapixel web κάμερα για βιντεοκλήσεις, stereo ηχεία, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, 16/32gb αποθηκευτικού χώρου.

Edited by sakiss

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Με διπύρηνο επεξεργαστή Snapdragon 1.2 GHz, 1gb μνήμη και 700 γραμμάρια βάρος, οθόνη 9.7' ιντσών με ανάλυση 1024x768, 1.3 megapixel web κάμερα για βιντεοκλήσεις, stereo ηχεία, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, 16/32gb αποθηκευτικού χώρου.

 

Πολυ καλό φαίνεται!!!!

Edited by sakiss

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

αξιόλογο, βασικα τιμη;;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο φαίνεται.Είναι στο χέρι της HP να εδραιωθεί στο χώρο.Έχει ποιοτικό hardware και ένα πολύ καλό λειτουργικό αν έχει την σωστή υποστήριξη που η palm δεν του έδωσε.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαθέσιμο την 1η Ιουλίου στις ΗΠΑ: http://www.xbitlabs.com/news/mobile/display/20110610160421_HP_TouchPad_to_Become_Available_in_July_to_Cost_Like_Apple_iPad.html.

Σύντομα και σε Γαλλία, Γερμανία, ΗΒ, Ιρλανδία. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και ένα ακόμα βίντεο που δείχνει κάποια key features του HP touchpad και του WebOS 3 που είναι φτιαγμένο ειδικά για Tablets...

 

 

Ίσως το καλύτερο βιντεάκι παρουσίασης που έχω δει έως τώρα για το webOS.

Edited by ringbearer

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στη θεωρία δείχνει μια πολύ καλή συσκευή. Προσωπικά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα τα tablets, αλλά πιστεύω ότι αν η HP θέλει να κάνει το webOS ένα σύστημα που δεν θα είναι στο "Λοιπά" στις διάφορες ψηφοφορίες θα πρέπει να χτυπήσει μέσω του Touchpad. Τουλάχιστον όσο είναι η μοναδική εταιρεία με συσκευές κινητών webOS και βγάζει μια-δυο το χρόνο.

Δεν ξέρω αν ανταγωνίζεται το ipad ή πού πάσχει, αλλά γενικά είναι θετικό βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα tablets είναι δυνατό χαρτί για την HP και το γνωρίζουν.

 

Ο λόγος που επέμεινα στο παραπάνω βίντεο είναι ότι ο κόσμος πρέπει να μάθει να μην δίνει τόσο σημασία στα τεχνικά χαρακτηριστικά ΑΛΛΑ στο user experience. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά (μέγεθος οθόνης, επεξεργαστής, μνήμη κλπ) είναι για να εξασφαλίσουν το user experience που προσφέρει το λογισμικό.

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάποια strong points του Touchpad/WebOS σε σύγκριση με το IPad2/iOS...

 

http://www.precentral.net/7-ways-hp-touchpad-burns-ipad

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το εχω στα χερια μου και θα πω μοναχα το εξης:

Εβαλα ηδη για πωληση το Ipad 2 μου.

Εχει ενα καρο πραγματα που πρεπει να βελτιωθουν, ειναι αργο σε πολλα πραγματα, εχει ελλειψεις, αλλα το λειτουργικο ειναι 2 κλασεις μπροστα απο οτιδηποτε αλλο στην αγορα. Ετσι απλα...

Αντε να δουμε ποτε θα βγει και το pre 3 τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στα χερια μου και θα πω μοναχα το εξης:

Εβαλα ηδη για πωληση το Ipad 2 μου.

Εχει ενα καρο πραγματα που πρεπει να βελτιωθουν, ειναι αργο σε πολλα πραγματα, εχει ελλειψεις, αλλα το λειτουργικο ειναι 2 κλασεις μπροστα απο οτιδηποτε αλλο στην αγορα. Ετσι απλα...

Αντε να δουμε ποτε θα βγει και το pre 3 τωρα...

 

Μια χαρά v@geli... φαντάζομαι το WebOS σε μεγάλη οθόνη!!!!

 

Προσωπικά θα ήθελα ένα tablet λόγω φορητότητας γιατί το macbook pro που έχω είναι too much σε αρκετές περιπτώσεις. Ωστόσο δεν είναι τόσο ψηλά στις προτεραιότητες μου και μάλλον θα περιμένω το Touchpad 2 οοοόταν βγει (λογικά θα έχουν λύσει τα όποια θέματα της 1ης έκδοσης).

 

Από την άλλη το pre 3 ίσως είναι το πρώτο μου βήμα για να μπω στον θαυμαστό κόσμο του WebOS. Το γλυκοκοιτάζω εδώ και καιρό. :)

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά v@geli... φαντάζομαι το WebOS σε μεγάλη οθόνη!!!!

 

Προσωπικά θα ήθελα ένα tablet λόγω φορητότητας γιατί το macbook pro που έχω είναι too much σε αρκετές περιπτώσεις. Ωστόσο δεν είναι τόσο ψηλά στις προτεραιότητες μου και μάλλον θα περιμένω το Touchpad 2 οοοόταν βγει (λογικά θα έχουν λύσει τα όποια θέματα της 1ης έκδοσης).

 

Από την άλλη το pre 3 ίσως είναι το πρώτο μου βήμα για να μπω στον θαυμαστό κόσμο του WebOS. Το γλυκοκοιτάζω εδώ και καιρό. :)

 

Ο σχεδιασμος του, η υλοποιηση του multitasking, ολα πανω σε αυτο το λειτουργικο ειναι πανεμορφα σχεδιασμενα.

Εχει bugs η συσκευη, ειναι αργη στο ανοιγμα καποιων εφαρμογων, το palmstore ειναι παιδικο (και στη χωρα μας "βλεπουμε" μονο τις δωρεαν εφαρμογες), αλλα το potential hardware + software ειναι κορυφαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Βαγγέλη. Από πού το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται.

Γενικά δεν είμαι φαν των tabs οπότε δεν προβλέπω να το αγοράζω, αλλά γενικά θα βοηθήσει πολύ το webOS αν είναι καλό σαν μηχάνημα.

Τα προβληματάκια τα αρχικά από ότι είχα διαβάσει θα λυθούν με κάποιο update οπότε θα βελτιωθεί και η κατάσταση.

Το θέμα είναι να αρχίσουν να έρχονται apps και φυσικά να μπορούμε και από την Ελλάδα να τα αγοράζουμε.

Μόλις το ψάξεις αρκετά, κάνε μας μια πιο λεπτομερή κριτική.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Μετα απο μερικες ημερες θα κανω μια μικρη παρουσιαση.

Εχοντας πιασει πρακτικα ολες τις αξιολογες ταμπλετες της αγορας (ειτε δικες μου, ειτε για μια δοκιμη), μπορω να πω πως το webos ειναι πραγματικα πολυ μπροστα.

Στα των ελλειψεων, το βασικοτερο μελημα μου σε πρωτη φαση ειναι να βρω ενα τροπο να γραφω ελληνικα (εννοειται πως η ΗΡ μας εγραψε και δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα).

Ολα τα αλλα σιγα σιγα θα βρεθουν. Το hardware ειναι δυνατο κι απομενει η βουληση της ΗΡ κι η κοινοτητα να μας δωσουν ωραια πραγματα.

Ειναι η μοναδικη συσκευη που εχω διαθεση να περιμενω και να ασχοληθω στον ελευθερο μου χρονο, γιατι ειναι πολυ ελκυστικη στη χρηση.

Κατι που δε μου εδωσε, ουτε καν τις πρωτες μερες χρησης, το honeycomb...

Y.Γ. Αγοραστηκε στα 500 ευρω απο expansys. Εφερε μια μικρη παρτιδα και οπως μου ειπαν τις επομενες ημερες θα εχουν μια μεγαλη παραλαβη.

Το κακο ειναι πως το Pre 3 φαινεται να καθυστερει -κι αλλο- και να παει για τελος Αυγουστου...

Link to comment
Share on other sites

Κι ενα σοβαρο review απο το πιο αξιοπιστο για παρουσιασεις site για gadgets (κατα τη γνωμη μου, φυσικα):

http://www.anandtech.com/show/4508/hp-touchpad-review

Υ.Γ. Το κειμενο "final words" παλι απολυτα ευστοχο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο ότι είδα Αμερική ριξανε μόνιμα τις τιμές κατά 100$...

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτίλα από πολλές απόψεις.

Δεν το άφησαν ούτε 1,5 μήνα στην αρχική τιμή, παραδοχή αποτυχίας.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ακολούθησαν εξαρχής αυτήν την επιθετική τιμολόγηση. Αν το είχαν κάνει δε θα του έμενε του Touchpad η στάμπα της μείωσης τιμής και δε θα τσάντιζαν και τους λιγοστούς που το απέκτησαν με την αρχική τιμή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το παρω. Κυριως για να μπορω ν γραφω εργασιες οταν ειμαι εκτος σπιτιου.

Ειναι γενικα ευκολος ο συγχρονισμος με pc;;

Bluetooth keyboard δεχεται;;

Office υπαρχει;;;;

Δε ξερω αν καποιος φιλος εχει ασχοληθει κ γνωριζει για latex compiler...

Sent from my LG-P920 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα editing σε Office. Υπάρχει εγκατεστημένο το Quick Office στο οποίο όμως μόνο μπορείς να ανοίγεις αρχεία. Υποτίθεται ότι αυτό θα διορθωθεί σύντομα, ενώ έχω δει και εικόνες από άλλη τύπου-Office εφαρμογή που θα έχει δυνατότητα επεξεργασίας αλλά ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει.

Νομίζω υπάρχει bluetooth keyboard, πρέπει να κοιτάξεις στα accessories.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HP TouchPad

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...