Jump to content

HP TouchPad


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι πήρε το μάτι μου στο P/C ότι βγήκε ρώσικο πληκτρολόγιο και μάλιστα λένε ότι μπορείς με τον ίδιο τρόπο να φτιάξεις αντίστοιχα για άλλη γλώσσα. Αν και πλέον μικρό ενδιαφέρον έχει έτσι που τα κατάφερε η ΗΡ το λέω επειδή μερικοί από εδώ πήραν το TP.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για κάτι ώρες το Touchpad πουλήθηκε στα 99 δολλάρια το 16αρι και στα 149 το 32αρι.

Δυστυχώς για κάτι ώρες δεν πρόλαβα ένα :(.

Οπως φαίνεται η εταιρεία θα ξεπουλήσει ότι hardware της ξέμεινε.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε. Έβλεπα τον άλλο στο twitter που έγραφε ότι πήγε να πάρει 10 αλλά τελικά βρήκε μόνο 3.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και στο άλλο τόπικ. Είναι πιθανό από Δευτέρα να δούμε μειωμένη τιμή στο Eurostore, αλλά σε καμία περίπτωση όπως στις ΗΠΑ. Ο λόγος είναι ότι γενικά υπάρχει διαφορετική τιμολόγηση στα προϊόντα αλλά και ότι υπάρχει τεράστιο απόθεμα στην Αμερική.

Διαβάζω και εγώ διάφορους που λένε ότι αγόρασαν 2-3 ΤΡ, τύποι που δεν ήξεραν καν τι είναι μέχρι χθες, και ζηλεύω.

 

ΥΓ anapospastos ωραία υπογραφή, ταιριάζει και για το webOS απόλυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα κι εγώ την τιμή που έβαλαν στην Αμερική για να ξεστοκάρουν.

Έστω ότι το βάζουν και στο Eurostore αύριο-μεθαυριο, 200 ευρώ ας πούμε. Να πάρουμε μια συσκευή που δεν θα έχει υποστήριξη? Διάβασα και το Review του Joshua (ειμαι φανατικός αναγνώστης του..!) και λέει κι αυτός ότι έχει πολλά potentials, αλλά χρειάζεται updates.. Updates όμως θα δούμε? Ή ότι κάνει η κοινότητα?

Και το άλλο μου ερώτημα: Υπάρχει κοινότητα που να ασχολείται? όπως με το Linux πχ? Ή πχ με το Android στο XDA?

 

Ελπίζω να μην έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις μου ήδη, επειδή όμως η συσκευή με ενδιέφερε και πριν μάθουμε για το κλείσιμο του WebOS θα ήθελα πολύ να μάθω.

Ευχαριστώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα κι εγώ την τιμή που έβαλαν στην Αμερική για να ξεστοκάρουν.

Έστω ότι το βάζουν και στο Eurostore αύριο-μεθαυριο, 200 ευρώ ας πούμε. Να πάρουμε μια συσκευή που δεν θα έχει υποστήριξη? Διάβασα και το Review του Joshua (ειμαι φανατικός αναγνώστης του..!) και λέει κι αυτός ότι έχει πολλά potentials, αλλά χρειάζεται updates.. Updates όμως θα δούμε? Ή ότι κάνει η κοινότητα?

Και το άλλο μου ερώτημα: Υπάρχει κοινότητα που να ασχολείται? όπως με το Linux πχ? Ή πχ με το Android στο XDA?

 

Ελπίζω να μην έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις μου ήδη, επειδή όμως η συσκευή με ενδιέφερε και πριν μάθουμε για το κλείσιμο του WebOS θα ήθελα πολύ να μάθω.

Ευχαριστώ.

 

1) Έχει ήδη γίνει το πρώτο update σε 3.0.2 το οποίο βελτίωσε κατά πολύ τη συσκευή. Αφού διαβάζεις Joshua δες τι λέει για το update: http://thisismynext.com/2011/08/02/touchpad-update-speed-stability-questions/

 

2) Yπάρχει καταπληκτική κοινότητα. Υπάρχει το Preware που είναι γεμάτο patches και modifications αλλά και apps δωρεάν. Αυτό είναι ΣΗΜΕΡΑ όμως, δεν ξέρεις τι θα γίνει σε λίγο καιρό. Πάντως με τόσες πωλήσεις που κάνει σήμερα λόγω της μείωσης πιστεύω ότι θα υπάρχει ενδιαφέρον για κάποιο καιρό ακόμα. Με λίγα λόγια δεν θα πεθάνει αμέσως, θα κρατήσει λίγο :p

 

3) Τιμή κτλκτλ. Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα δούμε κανένα μεγάλο ψαλίδι στην τιμή στην Ευρώπη. Μπορεί πχ να πάει στις 200GBP στην καλύτερη για το 16αρι. Μακάρι να κάνω λάθος. Το αν αξίζει ή όχι δεν το ξέρω. Για μένα π.χ. αν μπορείς να το πάρεις από Αμερική στις τιμές που δίνεται σήμερα πάρτο και κάνε το και σουβέρ για τα ποτήρια σου στη χειρότερη. Είναι πολύ καλή τιμή. Να δώσεις παραπάνω χρήματα, δεν ξέρω... Εξαρτάται από την οικονομική σου άνεση και τις απαιτήσεις σου. π.χ. όσο δεν έχει ακόμα office document editing (θα έχει άραγε μετά τις ανακοινώσεις της ΗΡ; ) δεν αξίζει να δώσεις πάρα πολλά χρήματα.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντησή σου.

Στα αμερικάνικα online stores έχει γίνει παντού sold out..! Αλλιώς θα το είχα παραγγείλει ήδη. :rolleyes:

Οι απαιτήσεις μου είναι ένα snappy tablet, με καλό OS και οθόνη, για σερφάρισμα κυρίως και μερικές εφαρμογές..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Snappy δεν ειναι σιγουρα.

Καλη οθονη και σερφαρισμα ειναι στην τιμή και επίσης τρομερό multitasking.

 

Εχω αρχίσει κατα πόσο με μια πολύ χαμηλή τιμή θα μπορούσα να βρεθώ με κάτι που δε χρειάζομαι πραγματικα απλά και μόνο επειδή είναι ευκαιρία αλλά καμία θετική ή αρνητική απάντηση δεν κλειδώνει στο μυαλό μου. Οπότε επειδή μάλλον στην Ευρώπη δε θα δούμε τέτοια προσφορά, δε θα χρειαστεί να μπω στο δίλημμα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το μάτι μου στο P/C ότι βγήκε ρώσικο πληκτρολόγιο και μάλιστα λένε ότι μπορείς με τον ίδιο τρόπο να φτιάξεις αντίστοιχα για άλλη γλώσσα. Αν και πλέον μικρό ενδιαφέρον έχει έτσι που τα κατάφερε η ΗΡ το λέω επειδή μερικοί από εδώ πήραν το TP.

 

Μπορεις να δωσεις το link γιατι δε μπορεσα να το εντοπισω...?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις το link γιατι δε μπορεσα να το εντοπισω...?

 

http://forums.precentral.net/hp-touchpad/288874-how-write-cyrillic-other-unsupported-language-touchpad.html

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστω.

Χμμμ, για να δουμε αν μπορουμε να βγαλουμε κατι απο αυτο.

Ειναι το μονο που μου λειπει απο αυτη την εξαιρετικη ταμπλετα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντησή σου.

Στα αμερικάνικα online stores έχει γίνει παντού sold out..! Αλλιώς θα το είχα παραγγείλει ήδη. :rolleyes:

Οι απαιτήσεις μου είναι ένα snappy tablet, με καλό OS και οθόνη, για σερφάρισμα κυρίως και μερικές εφαρμογές..

 

Κοίταξε στο Αμερικανικό site της HP. Θα χρειαστείς Αμερικανική διεύθυνση

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το ebay έχει κατακλυστεί από auctions που πουλάνε touchpads, φυσικά από την αμερική, κάτι πήρε το μάτι μου ότι από αύριο ίσως να δούμε και εδώ ανάλογη προσφορά από την hp. Όποιος δει κάτι για ευρώπη ας ενημερώσει άμεσα μήπως προλάβουμε να το τσιμπήσουμε.

 

@Sotnem εννοείται ότι ταιριάζει, open source λειτουργικό με linux kernel είναι ;)

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δει κάτι για ευρώπη ας ενημερώσει άμεσα μήπως προλάβουμε να το τσιμπήσουμε.

 

+1 θελω να το τσιμπησω και εγω...απ οτι διαβαζω ηδη τρεχει honeycomb....ειναι σε beta φαση ακομα ή πληρως λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να έχει κυκλοφορήσει σχετικά με android και touchpad. Αυτό που ξέρω είναι ότι χτες ένας developer του cyanogen mod για το nook έγραψε στο twitter ότι σχεδιάζει port της 2.3 aosp και σε κάποιο forum διάβασα ότι κάποιος επίσης δουλεύει σε ανάλογο project.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να έχει κυκλοφορήσει σχετικά με android και touchpad. Αυτό που ξέρω είναι ότι χτες ένας developer του cyanogen mod για το nook έγραψε στο twitter ότι σχεδιάζει port της 2.3 aosp και σε κάποιο forum διάβασα ότι κάποιος επίσης δουλεύει σε ανάλογο project.

 

Sent from my Nook Color

 

http://rootzwiki.com/showthread.php?t=3327 :p

 

Edit: Θα ΣΚΑΣΩ. Προσπαθησα συνολικα 3 ΦΟΡΕΣ να παραγγειλω ενα 32GB και μεσα σε χρονο dt βγηκε sold out... Oh well...

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://rootzwiki.com/showthread.php?t=3327 :p

 

Edit: Θα ΣΚΑΣΩ. Προσπαθησα συνολικα 3 ΦΟΡΕΣ να παραγγειλω ενα 32GB και μεσα σε χρονο dt βγηκε sold out... Oh well...

 

Αυτό είχα διαβάσει αλλά δεν είχα το link απ το συγκεκριμένο site. Ευχαριστώ. Απ ό,τι είδα, στο δεύτερο ποστ, το μόνο που υπάρχει για download είναι κάποιου είδους recovery image του webos.

 

Από που προσπαθείς να αγοράσεις;

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αμερικη. Δεν προκειται να "επενδυσω" σε καμμια περιπτωση. Σε 1 - 1μιση μηνα θα τα βρισκουμε στο ebay με 100$ max. Επειδη το WebOS το λατρευω για casual χρηση, θα ηθελα ενα TouchPad και ενα Pre3 με συνολο κανενα 250αρι ευρω. Αμα δεν τα βρω δεν θα σκασω κιολλας :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αμερικη. Δεν προκειται να "επενδυσω" σε καμμια περιπτωση. Σε 1 - 1μιση μηνα θα τα βρισκουμε στο ebay με 100$ max. Επειδη το WebOS το λατρευω για casual χρηση, θα ηθελα ενα TouchPad και ενα Pre3 με συνολο κανενα 250αρι ευρω. Αμα δεν τα βρω δεν θα σκασω κιολλας :p
Αφου θα ειναι λιγα τα κομματια σιγα μην το βαζουν μονο 100$...μακαρι αλλα ουτε τα μεταχειρισμενα δεν θα εχουν τοσο.
Link to comment
Share on other sites

Από ποιο site;

 

Sent from my Nook Color

 

BestBuy/OfficeDepot/HP Small Business

 

Αφου θα ειναι λιγα τα κομματια σιγα μην το βαζουν μονο 100$...μακαρι αλλα ουτε τα μεταχειρισμενα δεν θα εχουν τοσο.

 

Οταν οι περισσοτεροι καταλαβουν οτι εχουν ενα DOA προϊον θα τα ξεφορτωθουν. Τα 100$ ειναι 1$ περισσοτερα απο οσο το αγορασαν. Δεν θα χασει κανενας.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

F15C κι εδω, πλεον, στα 1.7 GHz. Αλλη εμπειρια, πραγματικα. Αντε παιδια να παραλαβουν κι αλλοι να συζηταμε εδω για ενα απο τα πιο αγαπημενα μου μηχανηματα... :)
Link to comment
Share on other sites

BestBuy/OfficeDepot/HP Small Business

 

Αυτά όμως δεν στέλνουν ευρώπη οπότε ή μένεις αμερική ή έχεις κάποια άκρη εκεί.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HP TouchPad

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...