Jump to content

Samsung Galaxy Mini (S5570)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι χαιρετώ το πολύ όμορφο και χρήσιμο φόρουμ σας.Πρόσφατα αγόρασα από φίλο καινούριο το νέο Samsung GT S5570 Android πραγματικά έμεινα από πόσο καλό είναι και πόσο φτηνό είναι.Τα τελευταία 5 χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου καλά και ακριβούτσικα κινητά QTEK S200,IPhone 3G,και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως το iOS και Android είναι τα καλύτερα λογισμικά τηλεφώνων μέχρι τώρα.

 

Λόγο του ότι δεν γνωρίζω πολλά για το Android μάλιστα μόλις χθες από εδώ έμαθα για το jailbreak του android το λεγόμενο root και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί δεν γνωρίζω ακόμη το νέο λογισμικό.Έχω την αίσθηση πως κάτι δεν μου δουλεύει σωστά η εγώ δεν κάνω κάτι σωστά..Τι θέλω να πω.

 

Προσπάθησα εχθές ψάχνοντας ώρες στο ιντερνετ να βρω τα προγράμματα που κάνουν root το κινητό μου.Βρήκα δυο λύσεις.Η μία είναι να κάνεις root στο κινητό κατεβάζοντας απευθείας το Ζ4root και να το εγκαταστήσεις στο κινητό Και η άλλη λύση είναι να κατεβάσεις λογισμικό στο PC το SuperOneClickv2.1.1 και να κάνεις root από το PC στο κινητό..

 

Και εδώ έχω το πρόβλημα..Δοκίμασα να κάνω root από το Ζ4root μου έβγαλε 2 επιλογές την temporary root και την Permaned root..Πάτησα το δεύτερο και έδειξε να προχωράει η διαδικασία..Κάποια στιγμή το κινητό γονάτισε και με γύρισε στο αρχικό μενού των widgets.Έκανα επανεκκίνηση και σύνδεσα το κινητό με το PC..Λογικά δεν πρέπει να το δει σαν αποθηκευτικό χώρο??Όμως μου λέει πως δεν υπάρχει πρόσβαση όπως δηλαδή και πριν την διαδικασία.Επιχείρησα να κάνω root το κινητό με τον δεύτερο τρόπο και με το SuperOneClickv2.1.1 αλλά και εκεί έχω πρόβλημα...Όταν πατάω root δείχνει η διαδικασία να προχωράει κανονικά αλλά προς το τέλος μου λέει fail σε κάποια επεξεργασία δεν θυμάμαι που ακριβώς στο στάδιο 4 νομίζω..

Εντωμεταξύ στο yotube με το ίδιο κινητό και το SuperOneClickv2.1.1 η διαδικασία προχώρησε κανονικά..

 

Μπορεί κάποιος να μου πει κάτι μήπως και εγώ κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ...

Δώσε μας παραπάνω πληροφορίες, ποια έκδοση Android φοράς και έχεις κάνει εγκατάσταση τους drivers;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 651
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε καλώς όρισες σατην κοινότητα. To root δεν έχει καμμία σχέση με το να δει το PC σου το κινητό ως σκληρό δίσκο. Για να μπορέσει να το δει, πρέπει να εγκαταστήσεις τους σχετικούς drivers. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να εγκαταστήσεις το Samsung Kies, το "PC Suite" της Samsung για Android (τουλάχιστον) κινητά. Το Kies για το Mini θα το βρεις εδώ

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα αν και είμαι μέλος από το 2008 απλά κάπου έχασα το site.

Το κινητό φοράει android 2.2.1 froyo οταν λές φίλε drivers τι εννοείς?Τα προγράμματα Κies κλπ?

Το kies το έχω περασμένο αλλά δεν μπορώ να κάνω διαχείριση φακέλων δεν μπορώ να τους δω δηλαδή..Μοιάζει με το itunes της apple.Από την άλλη το PC Suite από ότι είδα είναι ένα utility καθαρισμού του κινητού και εκεί δεν βλέπω κάτι...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν το τηλέφωνο είναι root η όχι?

 

Επίσης όταν πάω στο κινητό στους φακέλους βλέπω μόνο την SD κάρτα.

 

Εδώ δείτε ένα video με ένα jailbreak της συσκευής..Το ίδιο ακριβώς και εγώ πήγα να κανω αλλά με σταματάει προς το τέλος..

Edited by akmakas

Γυρνάω την πλάτη μου στο μέλλον..

www.retrovisions.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα αν και είμαι μέλος από το 2008 απλά κάπου έχασα το site.

Το κινητό φοράει android 2.2.1 froyo οταν λές φίλε drivers τι εννοείς?Τα προγράμματα Κies κλπ?

Το kies το έχω περασμένο αλλά δεν μπορώ να κάνω διαχείριση φακέλων δεν μπορώ να τους δω δηλαδή..Μοιάζει με το itunes της apple.Από την άλλη το PC Suite από ότι είδα είναι ένα utility καθαρισμού του κινητού και εκεί δεν βλέπω κάτι...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν το τηλέφωνο είναι root η όχι?

 

Επίσης όταν πάω στο κινητό στους φακέλους βλέπω μόνο την SD κάρτα.

 

Εδώ δείτε ένα video με ένα jailbreak της συσκευής..Το ίδιο ακριβώς και εγώ πήγα να κανω αλλά με σταματάει προς το τέλος..

 

α. Για να δεις την καρτούλα σου κατά την σύνδεση με τον υπολογιστή θα πρέπει να την κάνεις πρώτα mount. Όταν το συνδέεις θα πρέπει λογικά να σου βγάλει ένα μήνυμα ή μια ειδοποίηση στο πάνω μέρος της οθόνης.

 

β. Για να δεις τα αρχεία του κινητού σου με ένα file explorer πιθανώς να χρειάζεται πρώτα root. Αφού το κάνεις δοκίμασεις το File Expert το οποίο υποστηρίζει root explorer λειτουργία.

 

γ. To SuperOneClick χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το USB Debugging. Να υποθέσω ότι το έχεις ενεργό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβαθμιση στην 2.3.4 ολα καλα εκτος απο το κουμπι που ανοιγει που το παταω παρατεταμενα κι εχει τις επιλογες τηλεφωνου παρακατω εχει τη λειτουργια δικτυου --ενεργοποιηση και απενεργοποιηση.... πλεον δεν υπάρχει αυτη η επιλογη. Ετσι ειναι και σε σας; αν ναι τωρα πως θα ανοιγοκλεινω την λειτουργια δικτυου;
ΑΕΛ Πρωταθλήτρια 1988 Κυπελλούχος 1985 και 2007
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πάει. Υπάρχει δωρεάν εφαρμογή που λέγεται Quick Settings

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πάει. Υπάρχει δωρεάν εφαρμογή που λέγεται Quick Settings

 

ρυθμισεις---αυρματη.επικοιν.και δικτυο----δικτυα δεδομενων πακετου και απλα το ξετικαρω??? ειναι λάθος;

ΑΕΛ Πρωταθλήτρια 1988 Κυπελλούχος 1985 και 2007
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αν ναι τωρα πως θα ανοιγοκλεινω την λειτουργια δικτυου;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3751050#post3751050

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

α. Για να δεις την καρτούλα σου κατά την σύνδεση με τον υπολογιστή θα πρέπει να την κάνεις πρώτα mount. Όταν το συνδέεις θα πρέπει λογικά να σου βγάλει ένα μήνυμα ή μια ειδοποίηση στο πάνω μέρος της οθόνης.

 

Ναι όταν συνδέω το κινητό μου βγάζει ένα μύνημα ότι η συσκευή USB συνδέθηκε και ότι γίνεται έλγχος για errors

 

β. Για να δεις τα αρχεία του κινητού σου με ένα file explorer πιθανώς να χρειάζεται πρώτα root. Αφού το κάνεις δοκίμασεις το File Expert το οποίο υποστηρίζει root explorer λειτουργία.

 

Μα εκεί έχω το πρόβλημα..Δεν μπορώ να κάνω root την συσκευή..Με το Z4root πατάω permanent η Temporary root αλλά δεν το κάνει..Από την άλλη με το SuperOneClickv2.1.1 όταν πατάω root προχωράει και στην φάση 4 μου λέει fail!

 

γ. To SuperOneClick χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το USB Debugging. Να υποθέσω ότι το έχεις ενεργό έτσι;

 

To USB Debugging το έχω ενργοποιημένο αλλά δεν δίχνει να συνεργάζεται όταν πάω νακάνω root...

Γυρνάω την πλάτη μου στο μέλλον..

www.retrovisions.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν συνδέω το κινητό μου βγάζει ένα μύνημα ότι η συσκευή USB συνδέθηκε και ότι γίνεται έλγχος για errors

 

Λογικά πρέπει να σου βγάλει και επιλογή να πατήσεις να κάνει MOUNT την καρτούλα. Τουλάχιστον έτσι μου έκανε εμένα στο x10 mini. Βγάζει καμιά τέτοια επιλογή;

 

To USB Debugging το έχω ενργοποιημένο αλλά δεν δίχνει να συνεργάζεται όταν πάω νακάνω root...

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις και να κάνεις root με την έκδοση "SuperOneClick 1.9.5 - Drivers" μήπως παίξει καλύτερα:

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=624177&d=1307984774

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα για τον πατέρα μου. Καταπληκτικό για τα λεφτά του δεν το περίμενα σε καμμία περίπτωση έτσι. Λίγο η ανάλυση μας τα χαλάει αλλά είπαμε για τα λεφτά του πάρα πολύ καλό.
Link to comment
Share on other sites

στο αυτοματο το εχω αλλα το προβλημα παραμενει.. 2 sms = ουσιαστικα 1

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε Handcent ή ChompSMS

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να σου βγάλει και επιλογή να πατήσεις να κάνει MOUNT την καρτούλα. Τουλάχιστον έτσι μου έκανε εμένα στο x10 mini. Βγάζει καμιά τέτοια επιλογή;

 

Φίλε τελικά το mount που λες έγινε απλά εγώ εγώ δεν ήξερα πως..Απλά κατεβάζεις την μπάρα από επάνω με τις τρέχων εφαρμογές και το ενεργοποιείς...Φαντάσου πόσο άσχετος είμαι!!!Απλά μπορώ να δω μόνο την SD κάρτα.

Γυρνάω την πλάτη μου στο μέλλον..

www.retrovisions.gr

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τελικά το mount που λες έγινε απλά εγώ εγώ δεν ήξερα πως..Απλά κατεβάζεις την μπάρα από επάνω με τις τρέχων εφαρμογές και το ενεργοποιείς...Φαντάσου πόσο άσχετος είμαι!!!Απλά μπορώ να δω μόνο την SD κάρτα.

 

Μην αγχώνεσαι όλοι μαθαίνουμε αργά η γρήγορα! Και ναι, με MOUNT μπορείς να βλέπεις μόνο τα περιέχομενα της κάρτας σου κι όχι του κινητού.

 

Το άλλο με τους drivers το δοκίμασες; Αν δεν έχεις κάνει εγκατάσταση τους drivers του κινητού σου μέσω KIES, το SUPERONECLICK δεν θα το αναγνωρίζει για να το rootάρει.! Οπότε ακόμα καλύτερα, εγκατέστησε το KIES και μετά τρέξε το SuperOneClick!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φίλος και θέλω να του αγορασω από το netimes θήκη και προστατευτική ζελατινα για την οθόνη.

Το θέμα είναι πως στο netimes το συγκεκριμένο τηλέφωνο δε το έχει και θα ήθελα να ξέρω με ποιο άλλο τηλέφωνο της ίδιας εταιρίας ( απο αυτά που έχουν στη λίστα ) ταιριαζει ώστε να αγορασω για αυτό;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν δεν έχει ακριβώς για τη συγκεκριμένη συσκευή... κοίταξε καλύτερα προς ebay μεριά. Καμία θήκη (για άλλη συσκευή) δεν θα σου ταιριάξει σωστά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και το mobilefun.co.uk

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εχει η κουνιαδα μου αυτο το τηλ. και εχει το εξης θεμα, οταν περναει μουσικη ολα τα βλεπει κανονικα απο "τα αρχεια" αλλα οταν μπενει απο το "μουσικη"τα βλεπει ετσι. Ξερει κανεις γιατι?

Και κατι ακομα οταν συνδεαιται με το kies, δεν της βγαζει επιλογη για kies αλλα μονο για εντοπισμο σφαλματος USB.

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 2.3.4 αλλά βλέπω έχει CSC Σερβίας οπότε δεν έχω 3G.

Μπορώ να βάλω το CSC της 2.2.1 που έχει EUR και να αφήσω τα υπόλοιπα της 2.3.4 ?

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να έχω CSC Ευρώπης για 2.3.4 έκδοση ?

Λυση: έβαλα το CSC της έκδοσης XWKC1 που είναι το GT-S5570-MULTI-CSC-OXXKC3.tar.md5

και έχω Ελληνικά και 3G, αφού μετά την εγκατάσταση της 2.3.4 κάνετε αυτό :

- Into the DIALER write *#272*XXXXXXXXXXXX# where X series is your IMEI

( show the IMEI with *#06# )

- Select your country CODE ==> EUR

- Click on INSTALL

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει μηπως καμια custom rom η οποια να εχει μονο deodexed files και root/clockwork mod recovery?

 

ο λογος που θελω μια τοσο απλη ρομ ειναι επειδη το κινητο ειναι της κοπελας μου, απο την μια θελει να της αλλαξω το theme και τον launcher του κινητου απο την αλλη ομως εγω δεν θελω να την βαλω σε τιποτα μπελαδες με τυχον bugs που μπορει να εχουν οι custom roms

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.4 και προσπαθω να κάνω root στο τηλέφωνο με την διαδικασία:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1167750

 

•Download :tass-recovery-cwm.tar

•Open S5570_Odin Multi Downloader v4.38.exe

•Select TASS.Ops on OPS Section

•Check One Package in Option

•Select tass-recovery-cwm.tar on One Package Section

•Press Start to start flashing

 

Το SuperOneClick δεν την κάνει root (νομίζω κανει μέχρι την 2.2)

To έχει κάνει κάποιος; Δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτε.

Μια βοήθεια ..

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.4 και προσπαθω να κάνω root στο τηλέφωνο με την διαδικασία:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1167750

 

•Download :tass-recovery-cwm.tar

•Open S5570_Odin Multi Downloader v4.38.exe

•Select TASS.Ops on OPS Section

•Check One Package in Option

•Select tass-recovery-cwm.tar on One Package Section

•Press Start to start flashing

 

Το SuperOneClick δεν την κάνει root (νομίζω κανει μέχρι την 2.2)

To έχει κάνει κάποιος; Δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτε.

Μια βοήθεια ..

 

αυτο δεν εναι root.

ειναι για να βαλεις το clock work mod recovery.

 

ειναι ενα ποιο εξελιγμενο recovery mode που σου επιτρεπει να κανεις backup την ρομ σου, να εγκαταστησεις καποια αλλη ρομ αλλα και να κανεις διαφορα tweaks.

 

για να κανεις ροοτ την 2.3.4

κατεβασε αυτο το αρχειο http://www.multiupload.com/Z7VWFME68H

και βαλτο στην sdcard της συσκευης σου (χυμα στην sd card οχι μεσα σε κανεναν φακελο)

δωσε απο adb την εντολη adb reboot recovery για να μπει το κινητο σε recovery mode

και στην συνεχεια απο το recovery screen διαλεξε install update package και επελεξε το αρχειο που εβαλες στην καρτα μνημης.

μολις τελειωσει η διαδικασια κανε reboot και θα εχεις πλεον root access

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν εναι root.

ειναι για να βαλεις το clock work mod recovery.

 

ειναι ενα ποιο εξελιγμενο recovery mode που σου επιτρεπει να κανεις backup την ρομ σου, να εγκαταστησεις καποια αλλη ρομ αλλα και να κανεις διαφορα tweaks.

 

για να κανεις ροοτ την 2.3.4

κατεβασε αυτο το αρχειο http://www.multiupload.com/Z7VWFME68H

και βαλτο στην sdcard της συσκευης σου (χυμα στην sd card οχι μεσα σε κανεναν φακελο)

δωσε απο adb την εντολη adb reboot recovery για να μπει το κινητο σε recovery mode

και στην συνεχεια απο το recovery screen διαλεξε install update package και επελεξε το αρχειο που εβαλες στην καρτα μνημης.

μολις τελειωσει η διαδικασια κανε reboot και θα εχεις πλεον root access

 

Ετσι το έχω κάνει με (menu+power) μπαίνω σε recovery mode >install zip from sd card >κτλ.

αλλα δεν κάνει root

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το έχω κάνει με (menu+power) μπαίνω σε recovery mode >install zip from sd card >κτλ.

αλλα δεν κάνει root

 

στο αρχικο σου post αναφερεις αυτην την διαδικασια.

 

Εχω την 2.3.4 και προσπαθω να κάνω root στο τηλέφωνο με την διαδικασία:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1167750

 

•Download :tass-recovery-cwm.tar

•Open S5570_Odin Multi Downloader v4.38.exe

•Select TASS.Ops on OPS Section

....

....

....

 

το αρχειο που σου ειπα εγω να κατεβασεις και να περασεις στο κινητο δεν ειναι το tass-recovery-cwm.tar αλλα το upd_1.zip

 

τωρα αν εχεις δοκιμασει και αυτο που σου ειπα εγω και δεν δουλεψε, τι να σου πω δεν ξερω τι εκανες η τι παιζει.

 

γενικα ξερεις τι ειναι το root? δηλαδη υπαρχει περιπτωση να εχεις root access αλλα να μην το εχεις καταλαβει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini (S5570)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...