Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποτίθεται ότι βγάζουν ΚΑΘΕ χρόνο αναβάθμιση.

Τι στο καλό προσθέτουν? Παίρνουν τον παλιό χάρτη και τον μετονομάζουν?

Κι εγώ εδώ και 3 χρόνια κάνω μία νέα διαδρομή (επίσης Πελοπόννησο) την οποία δε λένε να ενημερώσουν

:mad:

 

Πάντως για την ιστορία το destinator είναι το αγαπημένο μου πρόγραμμα

και με το patch που έβγαλαν παίζει μιά χαρά σε gingerbread 2.3.3

 

Τυχαίνει να είμαι ομοιοπαθής , σίγουρα γιά το interface , το οποίο πιθανόν να έχουμε συνηθίσει , αλλά οι χάρτες είναι άθλιοι .

Ο χάρτης της MLS είναι ο τελευταίος και μιάς και διακόψανε την συνεργασία με την NGi κάνανε αντιγραφή , κακιά αντιγραφή

του τελευταίου που είχαν διαθέσιμο .

Νομίζω προανέφερα ότι έβαλα το ίδιο χάρτη με τον δικό σου στο MLS 4800 που χρησιμοποιώ . Προχθές λοιπόν πηγαίνοντας

γιά Πειραιά , εδώ δυό στενά από το σπίτι μου , μου είπε να στρίψω αριστερά , κόντρα σε μονόδρομο - είναι μονόδρομος από

τότε που θυμάμαι . Σκέψου να πάς καμιά εκδρομή στα Τζουμέρκα , που μπορεί να σε πάει .

Ξαναγύρισα στον 2008.Q4.115.EL , που δεν θυμάμαι να μου είχε δημιουργήσει προβλήματα .

Πληροφοριακά , τα σημεία που χρησιμοποιώ σαν πιλότους γιά να διαπιστώσω ενημέρωση , είναι ενημερωμένα στο χάρτη του

Don't Panic , που κατέβασα το δοκιμαστικό από το Market . Ο χάρτης είναι GeoIntelligence (aka NGi) , αλλά δεν μπορώ να τον

κατεβάσω από το site της. Δεν είναι διαθέσιμος .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παίδες λίγο τα φώτα σας. πήρα να αναβαθμίσω το ace ενός φίλου και μου κολλάει η διαδικασία στο σημείο που λέει

προετοιμασία στοιχείων αναβάθμισης υλικολογισμικου.το ξεσυνδεω,το ξαναδοκιμάζω πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.Έχω το Ace 3 μέρες κ δεν μπορώ να γράψω στα ελληνικά. Έχω gingerbread 2.3.3 και σε καμία εφαρμογή, ακόμα αυτών του market, δεν μου δίνεται η δυνατότητα να γράψω στα ελληνικά. Από το μενού γλώσσες εισαγωγής λείπει η επιλογή Ελληνικά. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.Έχω το Ace 3 μέρες κ δεν μπορώ να γράψω στα ελληνικά. Έχω gingerbread 2.3.3 και σε καμία εφαρμογή, ακόμα αυτών του market, δεν μου δίνεται η δυνατότητα να γράψω στα ελληνικά. Από το μενού γλώσσες εισαγωγής λείπει η επιλογή Ελληνικά. Καμιά ιδέα?

Πρόσθεσέ τα Ελληνικά στη γλώσσα πληκτρολογίου.

 

Επίσης, από που το πήρες;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσέ τα Ελληνικά στη γλώσσα πληκτρολογίου.

 

Επίσης, από που το πήρες;

 

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Δεν υπάρχει επιλογή γλώσσα πληκτρολογίου στα ελληνικά και το αστείο είναι ότι το μενού είναι στα ελληνικά.

 

Από τα Saturn

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Δεν υπάρχει επιλογή γλώσσα πληκτρολογίου στα ελληνικά και το αστείο είναι ότι το μενού είναι στα ελληνικά.

 

Από τα Saturn

Σόρυ δεν το κατάλαβα... Έχεις επιλέξει πληκτρολόγιο το Swype ή το κλασσικό Samsung? πάντος και με τα 2 βλέπω τα ελληνικά μια χαρά...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=8c7PG7AL4Jw

 

πως το κάνω αυτό ?

 

να συνδέσω το κινητό με την tv ? με HDMI καλώδιο ? k αν ναι τι καλώδιο είναι αυτό ?

αν ξέρει κάποιος ας απάντηση φαίνεται πολύ ανδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω αυτο το προβλημα παιδια.Δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο ενω εχει κανονικα ελληνικο μενου.Σημειωση.Οταν πρωτοανοιξα το τηλ μπηκε σε γλωσσα ρωσικη.
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ δεν το κατάλαβα... Έχεις επιλέξει πληκτρολόγιο το Swype ή το κλασσικό Samsung? πάντος και με τα 2 βλέπω τα ελληνικά μια χαρά...

 

Έχω επιλέξει και τα 2 πληκτρολόγια( μέχρι και το 3x4) και σε κανένα από τα 2 δεν υπάρχει η επιλογή Ελληνικά. Υπάρχουν πολλές άλλες γλώσσες μέχρι και βουλγάρικα, τις οποίες παραθέτει σε μενού στα ελληνικά, αλλά δεν υπάρχει η επιλογή ελληνικά. Υπάρχει κάποιο αρχείο με την ελληνική που μπορώ να περάσω στους φακέλους γλωσσών του android?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω αυτο το προβλημα παιδια.Δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο ενω εχει κανονικα ελληνικο μενου.Σημειωση.Οταν πρωτοανοιξα το τηλ μπηκε σε γλωσσα ρωσικη.

 

Ελληνικά υπάρχουν στο μενού σε όλα τα αντροιντ,σε όλες τις χώρες. Μερικές φορές και ελληνικά πληκτρολόγια (όχι πάντα όμως όπως το μενού).

το κινητό σου λογικα είναι εισαγωγής ρωσικής αντιπροσωπίας. Λογικά έχεις και πανευρωπαϊκή εγγύηση. Κοίταξε στο κουτί για ένα μικρό χαρτάκι "warranty" κάτι τέτοιο θα γράφει. Είναι η εγγύηση και είναι γραμμένη σε πολλές γλώσσες. τσεκαρε αν γράφει και ελληνικά κάπου εκεί μέσα.

 

Edit: όσοι δεν έχετε ελληνικά, κατεβάστε αυτό το swype (από το ποστ του stinger που παραθέτω. Το προ τελευταίο ποστ στη σελίδα είναι) και κάντε κανονική εγκατάσταση σαν ένα απλό apk. (μετά ρυθμίσεις-τοπικές ρυθμίσεις και κείμενο και επιλέξτε swype μέθοδος εισαγωγής κλπ.)

σε blade που το έβαλα δουλεύει κανονικά. Επίσης οποίος δεν θέλει να swypeαρει, μπορεί απλά να πατάει τα πλήκτρα αντί να σέρνει, σαν να χρησιμοποιεί το απλό samsung keyboard! :)

 

Κατεβάστε το από εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3737237

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μία λύση που μόλις βρήκα για την απουσία ελληνικών από το πληκτρολόγιο είναι το anysoftkeyboard με greek language pack.Έχει οδηγίες για το πως να το εγκαταστήσετε και το λεξικό του δουλεύει αρκετά καλά.
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τα ελληνικα στο Swype το εχω κι εγω που περασα την CyanogenMod.

Δυστυχως δεν εχω βρει καποια εκδοση που να παιζει σωστα, γιατι θα πρεπει να υποστηριζει την αναλυση μας (HVGA).

Αν εχει βρει καποιος κατι που να λειτουργει ας ενημερωσει...

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τα ελληνικα στο Swype το εχω κι εγω που περασα την CyanogenMod.

Δυστυχως δεν εχω βρει καποια εκδοση που να παιζει σωστα, γιατι θα πρεπει να υποστηριζει την αναλυση μας (HVGA).

Αν εχει βρει καποιος κατι που να λειτουργει ας ενημερωσει...

Βλέπω πως έχεις περάσει την Cyanogen. Ποιά πρέπει να έχω προηγουμένως για να την ρίξω πάνω; διότι είχα την 2.3.3 KPO και έριξα μόνο το MODEM που έχει το συγκεκριμένο post στο XDA, αλλά το κινητό (αφού έβαλα το ZIP της Cyanogen) δεν ανάβει και φτάνει μόνο μέχρι την αρχική οθόνη που γράφει GalaxyAceS5830 αμέσως μόλις πατήσουμε το power, και μένει εκεί για πάντα! δοκίμασα και wipe data από το CWM Recovery αλλά τπτ...

 

Πριν λίγο δοκίμασα και πριν το update της Cyanogen είχα την KPH 2.3.4 αλλά πάλι τα ίδια...

 

Τώρα δοκιμάζω την Cyanogen KANG Και θα γράψω σε λίγο εντυπώσεις.

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τα ελληνικα στο Swype το εχω κι εγω που περασα την CyanogenMod.

Δυστυχως δεν εχω βρει καποια εκδοση που να παιζει σωστα, γιατι θα πρεπει να υποστηριζει την αναλυση μας (HVGA).

Αν εχει βρει καποιος κατι που να λειτουργει ας ενημερωσει...

 

κάποιος με επίσημη ελληνική ρομ για το ace που είναι ροοτ, μπορεί να πάρει το swype.apk απο το /system/app με έναν root explorer, να το βάλει στο pc του και να το ανεβάσει rapidshare. Μετά δίνει το λινκ και το κατεβάζετε.

Όλα μαζί είναι υπόθεση 5 λεπτών το πολύ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την CanyonAce και έχει κανονικά το ελληνικό πληκτρολόγιο...

 

Ξέρει κάποιος ποιό είναι το apk για το πληκτρολόγιο για να το ανεβάσω; δεν έχω swype, το κλασσικό έχω (με ένα μαύρο theme)

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

1) Eχετε να προτείνετε κανένα τρόπο για να μεταφέρω τις επαφές από το κινητό στο outlook?

application, sync, export, οτιδήποτε... Το sync του ΚΙΕΣ κάνει το outlook μπάχαλο (μπερδεύει επώνυμα με μικρά)

 

Ο λόγος που το θέλω αυτό είναι για να συγχρονίσω στη συνέχεια (μέσω του outlook) τις επαφές με ένα windows mobile.

 

2) Κανένας τρόπος για να μεταφέρουμε τις επαφές από android κινητό σε άλλο android κινητό?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

1) Eχετε να προτείνετε κανένα τρόπο για να μεταφέρω τις επαφές από το κινητό στο outlook?

application, sync, export, οτιδήποτε... Το sync του ΚΙΕΣ κάνει το outlook μπάχαλο (μπερδεύει επώνυμα με μικρά)

 

Ο λόγος που το θέλω αυτό είναι για να συγχρονίσω στη συνέχεια (μέσω του outlook) τις επαφές με ένα windows mobile.

 

2) Κανένας τρόπος για να μεταφέρουμε τις επαφές από android κινητό σε άλλο android κινητό?

 

1)Γιατί δεν τις κάνεις sync με το gmail εύκολα και γρήγορα απο το κινητό;

 

2) επαφές-κουμπι μενού-εισαγωγή/εξαγωγή-εξαγωγή στην κάρτα sd.

θα σου δημιουργήσει ένα αρχείο .vcf στην κάρτα sd. Το βάζεις όπου θέλεις (νομίζω και στο gmail και outlook). Αν το βάλεις σε άλλο κινητο πχ, πατάς στις επαφές «εισαγωγή από κάρτα sd» και ξεφορτώνει τις επαφές :)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1)Γιατί δεν τις κάνεις sync με το gmail εύκολα και γρήγορα απο το κινητό;

Δε θέλω οι επαφές μου να βρίσκονται στο internet. Δεν είναι ασφαλές.

 

2) επαφές-κουμπι μενού-εισαγωγή/εξαγωγή-εξαγωγή στην κάρτα sd.

θα σου δημιουργήσει ένα αρχείο .vcf στην κάρτα sd. Το βάζεις όπου θέλεις (νομίζω και στο gmail και outlook). Αν το βάλεις σε άλλο κινητο πχ, πατάς στις επαφές «εισαγωγή από κάρτα sd» και ξεφορτώνει τις επαφές :)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό!!!

Το έκανα, αλλά πάλι θέλω βοήθεια: Eνώ μου δείχνει μπάρα ότι κάνει export τις 100 περίπου επαφές μου,

- όταν πάω να ανοίξω το αρχείο (doubleclick του αρχείου σε win7) μου δείχνει μόνο την πρώτη επαφή!

- όταν κάνω import from vcf στο outlook μου μεταφέρει μόνο την πρώτη επαφή

 

Οι επαφές είναι όλες στο αρχείο γιατί αν το ανοίξω με notepad τις βλέπω όλες.

Τι πάει στραβά?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω οι επαφές μου να βρίσκονται στο internet. Δεν είναι ασφαλές.

 

 

Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό!!!

Το έκανα, αλλά πάλι θέλω βοήθεια: Eνώ μου δείχνει μπάρα ότι κάνει export τις 100 περίπου επαφές μου,

- όταν πάω να ανοίξω το αρχείο (doubleclick του αρχείου σε win7) μου δείχνει μόνο την πρώτη επαφή!

- όταν κάνω import from vcf στο outlook μου μεταφέρει μόνο την πρώτη επαφή

 

Οι επαφές είναι όλες στο αρχείο γιατί αν το ανοίξω με notepad τις βλέπω όλες.

Τι πάει στραβά?

 

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να συμβαίνει. Εγώ πάντα είχα τις επαφές στη σιμ και όταν άλλαζα κινητό έκανα μια αντιγραφή στη συσκευή. Από την ώρα που πήρα android κάνω ένα export στην sd σε vcf! τις πέρασα και μια φορά στο gmail και τέλος!

(αυτό που λες για το ιντερνετ, στο outlook που πάνε δηλαδή; αφού έχεις τις επαφές σου από οπουδήποτε συνδεθείς στο outlook! Πάλι στο ίντερνετ είναι!)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να συμβαίνει. Εγώ πάντα είχα τις επαφές στη σιμ και όταν άλλαζα κινητό έκανα μια αντιγραφή στη συσκευή. Από την ώρα που πήρα android κάνω ένα export στην sd σε vcf! τις πέρασα και μια φορά στο gmail και τέλος!

(αυτό που λες για το ιντερνετ, στο outlook που πάνε δηλαδή; αφού έχεις τις επαφές σου από οπουδήποτε συνδεθείς στο outlook! Πάλι στο ίντερνετ είναι!)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Οι επαφές τoυ Gmail (και τα σχόλια κλπ) βρίσκονται στο internet και μπορεί να τις δει οποιοσδήποτε απ οπουδήποτε.

Oι επαφές του outlook βρίσκονται τοπικά στο PC μου (.PST αρχείο) και τις βλέπω μόνο εγώ. ;)

 

Σχετικά με το πρόβλημά μας τώρα,

ενώ το CVF ΔΕ το βλέπει το outlook (παρά μόνο την 1η επαφή) το 2ο android τα έκανε όλα import κανονικά!

Οπότε φίλε nikos523 μου έλυσες το ένα μέρος του προβλήματος. :)

Σε ευχαριστώ! Δεν είχα ιδέα ότι γινόταν έτσι!

 

Σχετικά με τη SIM, δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί έχω επαφές που έχουν 3-4 τηλέφωνα ο καθένας,

καθώς και κάποιες επαφές με σχόλια, email accounts κλπ και μέσω SIM θα χαθούν όλα :(

 

-----------

 

Eν τω μεταξύ βρήκα νεότερα για το Outlook.

 

Το android μιά χαρά τα κάνει export με τον τρόπο που μου έδειξες.

Ελα όμως που το outlook κάνει import ΜΟΝΟ μία επαφή τη φορά. Πρέπει δηλαδή αν έχεις 100 επαφές να έχεις και 100 vcf αρχεία!

Μπορεί να τα κάνει import μόνο από XLS. Kάπως πρέπει δηλαδή να κάνουμε export τις επαφές σε XLS ή με κάποιο πρόγραμμα να μετατρέψουμε το

VCF σε XLS. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα που κάνουν αυτή τη μετατροπή, αλλά όσα βρήκα είτε δεν είναι free είτε δε μεταφέρουν σωστά τα Ελληνικά.

 

Οπότε αν ξέρει κάποιος κάποιο τρόπο ή κάποιο πρόγραμμα παρακαλώ ας το αναφέρει

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

[Παρακαλώ κάποιο συντονιστή να σβήσει αυτό εδώ το post. Εγινε κατά λάθος] Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξέρει κανείς που αποθηκεύονται τα apk αρχεία των εφαρμογών που κατεβάζουμε από το μάρκετ ?

ή γίνονται εγκατάσταση και μετά διαγράφονται αυτόματα από το σύστημα ?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξέρει κανείς που αποθηκεύονται τα apk αρχεία των εφαρμογών που κατεβάζουμε από το μάρκετ ?

ή γίνονται εγκατάσταση και μετά διαγράφονται αυτόματα από το σύστημα ?

 

στο data/app αυτά που είναι στη μνήμη του κινητού.

Αυτά που είναι στην sd δεν θυμάμαι σε ποιο directory.

Με root explorer τα βλέπεις και τα κάνεις και ότι θέλεις.

(εννοείτε ότι πρέπει να είσαι ροοτ πρώτα)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...