Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- To ΚΙΕΣ σε προτρέπει να έχεις το κινητό πλήρως φορτισμένο πριν ξεκινήσεις upgrade.

- Δε χρειάζεται να βγάλεις την SD

- To addfree είναι η Νο1 εφαρμογή που τρέχει στη μνήμη του κινητού μου από τότε που το πήρα και εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ φίλε γιατί για το addfree είχε γράψει ένα παιδί να το σβήσουμε πριν κάνουμε την αναβάθμιση γιατί με την 2.3 σβήνει εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φίλε γιατί για το addfree είχε γράψει ένα παιδί να το σβήσουμε πριν κάνουμε την αναβάθμιση γιατί με την 2.3 σβήνει εφαρμογές

Xθες αναβάθμισα και δεν έχασα τίποτε.

(ΟΥΤΕ καν τις επαφές ή data από κάποια εφαρμογή)

 

Επίσης, -για κάποιους φίλους που ρώτησαν σε προηγούμενες σελίδες-

κατά την αναβάθμιση ήμουν root. ΔΕΝ είχα κάνει unroot!

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

- Αναβαθμίζω μέσω ΚΙΕS σε 2.3 (κινητο Vodafone) και μπορω κανονικα να γινω root μετα, ετσι? Εννοω οτι στην Gingerbread δεν εχει καποια διαφορα (ελπιζω)

 

- Η επιλογη "reset battery stats" που αναφερθηκε παραπανω τι ακριβως ρολο παιζει?

Link to comment
Share on other sites

- Αναβαθμίζω μέσω ΚΙΕS σε 2.3 (κινητο Vodafone) και μπορω κανονικα να γινω root μετα, ετσι? Εννοω οτι στην Gingerbread δεν εχει καποια διαφορα (ελπιζω)

 

- Η επιλογη "reset battery stats" που αναφερθηκε παραπανω τι ακριβως ρολο παιζει?

- Nαι... μετά μπορείς να ξαναγίνεις root (το έκανα πριν λίγο) αλλά όχι με το superoneclick. Εχει άλλη διαδικασία.

- Υποτίθεται ότι μετά από κάθε firmware upgrade πρέπει να σβήνουμε το αρχείο συστήματος με τα στατιστικά της μπαταρίας (ξαναδημιουργείται αυτόματα)

ώστε ο μετρητής της μπαταρίας του κινητού να δίνει πιο σωστές ενδείξεις (και μάλλον να κρατάει και περισσότερο)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει το s2 και 1) μπορεί να φτιάχνει φάκελους στο μενού των προγραμμάτων και 2) και στην επιφάνεια εργασίας που φτιάχνει φάκελους του δείχνει επάνω ο φάκελος εικονίδια με τα προγράμματα (τα πρώτα 9) που έχει μέσα και πάνω αριστερά στον φάκελο τον αριθμό των εικονιδίων (προγραμμάτων, παιχνιδιών αρχείων κτλ) που έχει μέσα. Πίστευα ότι ήταν του 2.3.3 add on σε σχέση με το 2.2.1 που είχαμε αλλά μάλλον δεν είναι και είναι του κινητού. Αυτά προς το παρών.

 

Αν θελεις τετοια (και αλλα πολλα) καλουδια μπορεις να χρησιμοποιησεις τον GO LAUNCHER EX με τα διαφορα Widgets του.

 

http://tapatalk.com/mu/5b8adbf8-d364-347e.jpg

http://tapatalk.com/mu/5b8adbf8-d37d-bab2.jpg

http://tapatalk.com/mu/5b8adbf8-d38d-5341.jpg

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

- Nαι... μετά μπορείς να ξαναγίνεις root (το έκανα πριν λίγο) αλλά όχι με το superoneclick. Εχει άλλη διαδικασία.

- Υποτίθεται ότι μετά από κάθε firmware upgrade πρέπει να σβήνουμε το αρχείο συστήματος με τα στατιστικά της μπαταρίας (ξαναδημιουργείται αυτόματα)

ώστε ο μετρητής της μπαταρίας του κινητού να δίνει πιο σωστές ενδείξεις (και μάλλον να κρατάει και περισσότερο)

 

Που πάμε για να σβήσουμε το αρχείο συστήματος με τα στατιστικά της μπαταρίας???

Link to comment
Share on other sites

Που πάμε για να σβήσουμε το αρχείο συστήματος με τα στατιστικά της μπαταρίας???

Εδώ οι οδηγίες:

 

Reset android battery stats (After firmware update)

1) Use the phone till it is totally empty (stops turning on)

2) Charge full till you get the message.

3) Download and install a terminal shell application from the market

4) Enter "su" press enter

5) Enter "rm /data/system/batterystats.bin" press enter

 

(Τα βήματα 3,4,5 μπορείς να τα παραλείψεις, αν απλά με ένα file manager σβήσεις το αρχείο /data/system/batterystats.bin )

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα root το Ace μου σύμφωνα με τις οδηγίες του Yoda.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :D

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα root το Ace μου σύμφωνα με τις οδηγίες του Yoda.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :D

 

Εχεις PM με μερικά πράγματα που μπορείς να κάνεις τώρα που είσαι root!

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και εφαρμογες στο μαρκετ για να σβηστουν τα αρχεια της μπαταριας, καντε μια αναζητηση για battery calibration.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα την αναβαθμιση σε 2.2.3 εχω ενα προβλημα οταν παιζω καποιο τραγουδι και το ακουω μεσω τον ακουστικων ακουγετε σαν να ειναι μονο το ενα καναλι και το αλλο ισα ισα που ακουγετε στο βαθος. Δεν ειναι προβλημα ακουστικων γιατι εχω δοκιμασει και αλλα . Χωρις ακουστικα ακουγετε οκ . Το ραδιο παιζει οκ. Κατεβασα αλλο player και κανει το ιδιο. Το εχει διαπιστώσει και καποιος αλλος αυτο; οσοι χρησιμοποιητε ακουστικα δηλ;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Οσο είχα το 2.2 είχα ελεύθερο χώρο αποθήκευσης 40MB

Αφού έβαλα το 2.3 ο ελεύθερος χώρος είναι 30MB (χωρίς να προσθέσω κανένα πρόγραμμα)

Είναι νορμάλ αυτό? Η 2.3 πιάνει όντως παραπάνω χώρο?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

εδω και 40 λεπτα εχει μεινει το κινητό στο downloading και στον Η/Υ στο 0%

 

τοσο πολυ αργει?

Oχι... Θέλει 10-15 λεπτά.

Βγάλε το βύσμα, αναβόσβησε το κινητό και ξανακάνε τη διαδικασία από την αρχή.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Κάτοχος & εγώ ενός Galaxy Ace (No Vodafone ) δοκίμασα να κατεβάσω την νέα android version (2.3) αλλά συνδέοντας το κινητό μέσω Kies στο διαδίκτυο δεν μου αναφέρει ότι υπάρχει νέα έκδοση λειτουργικού για το κινητό μου..(Εχω την 2.2.1 ακόμα)

Είναι σίγουρο ότι η 2.3 έχει βγει για όλη την γκάμα των Galaxy Ace ???

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω την αναβαθμιση,

Με την δευτερη προσπαθεια γιατι την πρωτη φορα κολησε και εβγαλα το βυσμα.

μου εσβησε ομως 4-5 εφαρμογες οπως handsend sms-astro file manager κτλ.

Το εκανα root ξανα αλλα πλεον δεν μπορω να κανω το link2sd να δει το partition που εχω απο το προηγουμενο root στην 2.2.1.

Καμια ιδεα κανεις?

η παω για format του partition? :(

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα!!ειμαι και εγω κατοχος του ace!!!μεχρι στιγμης ειχα ενα προβλημα με την πρωτη συσκευη που πηρα..ετριζε το συρταρακι του usb οταν μιλουσα και στην αρχη νομιζα οτι ειχε προβλημα το ακουστικο αλλα τελικα ηταν αυτο!!μου εκαναν αντικατασταση συσκευης και δεν ειχα κανενα προβλημα ωσπου μια μερα πηγα να ενεργοποιησω το wi fi και μου εβγαζε error και δεν μπορουσα να συνδεθω!μου το κανει ακομα ανα δυο τρεις μερες και κανοντας μια επανεκινηση ολα ειναι οκ!!Περιμενω πως και πως να κανω την αναβαθμιση μπας και στρωση το προβλημα!!ενα αλλο που με ενοχλει στην συσκευη ειναι η εσωτερικη μνημη!!εχω περασει οσες εφαρμογες μπορω στην εξωτερικη μνημη αλλα δεν μπορω να περασω οσες εφαρμογες θελω με περιοριζει!!οποτε εχω τα εχεις ερωτηματα!!

 

1.υπαρχει τροπος να μεγαλωσω την εσωτερικη μνημη?(δεν νομιζω), ή να μπορω να περναω οσες εφαρμογες θελω στην εξωτερικη μνημη??

 

2.εχει βγει η αναβαθμιση για cosmote μεσω kies?γιατι το συνδεω αλλα δεν κανει κατι απο μονο του!!το εχω ρυθμισει να κανει αυτοματη αναβαθμιση!!

 

3.Αν υπαρχει καποιος τροπος να φτιαχτει το wi fi γιατι ειναι λιγο σπαστικο καθε 2 με 3 μερες να ανοιγοκλεινω την συσκευη!!

 

σας ευχαριστω προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites

Το root τωρα στην 2.3.3 πως το κανετε παιδια?

 

εγώ το έκανα το μεσημέρι με τις οδηγίες του Yoda και έγινε άμεσα ...

 

Root

1) Download a file called upd_1.zip and copy it to your sdcard

2) Turn off your phone

3) Press POWER+HOME BUTTON

4) Select update from sdcard, select the file upd_1.zip

5) After the update completed - reboot

6) Now you have rooted S5830

 

(Κινείσαι στα μενού με το volume up και volume down)

 

Επίσης υπάρχει και η ανάποδη διαδικασία:

 

Unroot

1) Download a file called unroot.zip and copy it to your sdcard

2) Turn off your phone

3) Press POWER+HOME BUTTON

4) Select update from sdcard, select the file unroot.zip

5) After the update completed - reboot

6) Now you have unrooted S5830

 

τα αρχεία αυτά θα τα βρεις εδώ

 

Thanks to Yoda again :happy:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

2.εχει βγει η αναβαθμιση για cosmote μεσω kies?γιατι το συνδεω αλλα δεν κανει κατι απο μονο του!!το εχω ρυθμισει να κανει αυτοματη αναβαθμιση!!

Η αναβάθμιση της Cosmote βγήκε μόλις χθες (Κι εγώ Cosmote είμαι και με ειδοποίησε το ΚΙΕΣ)

 

3.Αν υπαρχει καποιος τροπος να φτιαχτει το wi fi γιατι ειναι λιγο σπαστικο καθε 2 με 3 μερες να ανοιγοκλεινω την συσκευη!!

Δοκίμασε όποτε σου ξανακολλήσει να πληκτρολογήσεις (εκεί που καλείς τα τηλέφωνα) το εξής:

*#*#526#*#*

ενδεχομένως να σου λύσει το πρόβλημα ;)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αν ετυχε και σε αλλον να μην δουλευει το link2sd μετα την αναβαθμιση σε 2.3.3.

να η λυση οπως την βρηκα σε ενα ξενο forum.

 

1. Install “Script Manager” from Android Market

2. Open the Link2sd and when ask for the partitions and others will tell you that you reboot, after restarting do not open Link2sd

3. Open Script Manager

4. Go to: menu > more > advanced options > config > select “browse as root”

5. Give Superuser permits.

6. Click in the file /system/etc/install-recovery.sh

7. Select "run as root", "run at boot"

8. Save and restart your phone

9. After the restart you can use Link2sd

 

Τωρα ολα δουλευουν μια χαρα...:)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Κάτοχος & εγώ ενός Galaxy Ace (No Vodafone ) δοκίμασα να κατεβάσω την νέα android version (2.3) αλλά συνδέοντας το κινητό μέσω Kies στο διαδίκτυο δεν μου αναφέρει ότι υπάρχει νέα έκδοση λειτουργικού για το κινητό μου..(Εχω την 2.2.1 ακόμα)

Είναι σίγουρο ότι η 2.3 έχει βγει για όλη την γκάμα των Galaxy Ace ???

 

Τι κωδικούς σου βγάζει στο Kies

 

Απ' όσο ξέρω έχει βγεί για COS, Vodafone, EUR

 

Το δικό μου είναι ΧΕΟ και δεν έχει ακόμα αναβαθμιστεί !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...