Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Λοιπόν. Το θάμα μου είναι το εξής. Ξέρω ότι έχει βγει η αναβάθμιση 2.3 και έχω διαβάσει όλες τις 190 κάτι σελίδες του τόπικ.(αλήθεια) :)

Επειδή ψιλο φοβάμαι να πειράξω το κινητό(γυναίκα τι περιμένεις;;) αξίζει να το αναβαθμίσω; Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι ανεπιθύμητο; Από ότι κατάλαβα θα το κάνω μέσω kies. Σωστά; Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα;

Ευχαριστώ και σόρυ για τις χαζές ερωτήσεις(αν και μελαχρινή ε;)

Κοίτα, είναι όλα υποκειμενικά. Πχ. ένα από τα πλεονεκτήματα κάνοντας αναβάθμιση είναι το 640x480 που πλέον μπορεί να τραβάει video το κινητό. Αλλά ένα βασικό για πολλούς (προσωπικά ΟΧΙ για μένα) μειονέκτημα είναι πως όταν είναι stand by το κινητό (δλδ μαύρη η οθόνη) και πατήσεις το power ή το κεντρικό κουμπί για να ανοίξει, τότε περιμένεις 1 ολόκληρο δευτερόλεπτο για να εμφανιστεί η μπάρα κύλισης στην οθόνη σου. Η μπαταρία ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχει καμία απολύτως διαφορά. Χάλια με την 2.2.1, χάλια ακόμη και με την 2.3.5. Από 'κει και πέρα, μιας που έχεις διαβάσει το topic, και έχοντας υπόψη πως πάντα μιλάω με προσωπική άποψη, αξίζει να κάνεις την αναβάθμιση. Βέβαια η γνώμη μου είναι γνώμη κάποιου που όταν βγαίνει μια stock rom τρέχω να την βάλω, έχοντας παράλληλα δοκιμάσει και ένα σωρό άλλες custom roms. Αυτή τη στιγμή έχω (και είμαι πλήρως ικανοποιημένος) την 2.3.5.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες εδώ πως κάνεις παρτίσιον. Καλύτερα να την κάνεις με κάποιον reader με το κινητό θα σε ταλαιπωρήσει

 

τελεικα ποσα partition πρεπει να κανουμε δυο η τεσσερα? ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

mclound ευχαριστώ πολύ! Μάλλον θα το κάνω κι ο θεός βοηθός!

 

Μην ξεχάσεις το backup!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

αν και το ΚΙΕS σε ρωτάει για να σου κάνει Backup (επαφές, ημερολόγιο κτπ) κάνε και εσύ ένα χειροκίνητο backup για σιγουριά όπως σου πρότεινε και ο mclound :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Ειμαι κατοχος ενος galaxy ace και αντιμετωπισα προβλημα με την συσκευη την οποια πηρα μεταχειρισμενη απο εμπιστο προσωπο! Εχω το κινητο γυρω στις 3 μερες και προχθες αντιμετωπισα προβλημα το κινητο εκλεινε απο μονο του... Βασικα δεν εκλεινε ακριβως οταν πηγαινα να ανοιξω την οθονη ηταν μαυρισμενη σαν να ηταν κλειστο το κινητο... Πηγα να το ενεργοποιησω και δεν ηταν εφικτο και αναγκαζομουν να βγαλω την μπαταρια και να την τοποθετησω ξανα για να επανεκκινησει το τηλεφωνο... Μου το εκανε γυρω στις 5 φορες και σημερα το πρωι το κινητο δονιζοταν απο μονο του και εκανε απο μονο του restart χωρις καν να το χρησιμοποιω. Πιστευω οτι ισως επιασε ιο αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Ο προηγουμενος κατοχος του που ειναι φιλος μου δεν αντιμετωπισε τετοια προβληματα. Μπορει καποιος να με βοηθησει; Ειμαι και λιγο ασχετη απο τετοια πραγματα... Παντως κατεβασα το Facebook και το Facebook Messenger απο το Google οχι απο το market... Μηπως κατεβασα ιο με αυτα τα προγραμματα; Αναμενω με ανυπομονησια την γνωμη σας και συγγνωμη για την πολυλογια..! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Ειμαι κατοχος ενος galaxy ace και αντιμετωπισα προβλημα με την συσκευη την οποια πηρα μεταχειρισμενη απο εμπιστο προσωπο! Εχω το κινητο γυρω στις 3 μερες και προχθες αντιμετωπισα προβλημα το κινητο εκλεινε απο μονο του... Βασικα δεν εκλεινε ακριβως οταν πηγαινα να ανοιξω την οθονη ηταν μαυρισμενη σαν να ηταν κλειστο το κινητο... Πηγα να το ενεργοποιησω και δεν ηταν εφικτο και αναγκαζομουν να βγαλω την μπαταρια και να την τοποθετησω ξανα για να επανεκκινησει το τηλεφωνο... Μου το εκανε γυρω στις 5 φορες και σημερα το πρωι το κινητο δονιζοταν απο μονο του και εκανε απο μονο του restart χωρις καν να το χρησιμοποιω. Πιστευω οτι ισως επιασε ιο αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Ο προηγουμενος κατοχος του που ειναι φιλος μου δεν αντιμετωπισε τετοια προβληματα. Μπορει καποιος να με βοηθησει; Ειμαι και λιγο ασχετη απο τετοια πραγματα... Παντως κατεβασα το Facebook και το Facebook Messenger απο το Google οχι απο το market... Μηπως κατεβασα ιο με αυτα τα προγραμματα; Αναμενω με ανυπομονησια την γνωμη σας και συγγνωμη για την πολυλογια..! :)

 

Αυτο με την οθονη μηπως συμβαινει ως εξης : Εχεις ανοιχτο το wifi και εισαι συνδεδεμενη, απομακρυνεσαι απο την εμβελεια του ρουτερ αλλά εχεις το wifi του κινητου ανοιχτο και μετα οταν πας να το ξεκλειδωσεις απλα δεν αναβει η οθονη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους οι εξελιξεις ειναι τρομακτικα γρηγορες δυο μερες μου βγηκανε τα ματια διαβαζοντας πολλα καταλαβαινοντας λιγοτερα!

τωρα το πηρα το τηλ και μου αρεσει πολυ εχω την 2.3.3 και ελεγα να το αναβαθμισω με μια 2.3.5 ks2 from XDA να το προσπαθησω απο kies? τι ειναι το odin που μπορω να το βρω πως κανω wipe? επισης απο xda κατεβασα ενα flash 10.2.1 θα κανει τιποτα ή να μη πμω στο κοπο?

κανα προγραμμα πλοηγησης δωρεαν εχει κανα φιλος να στειλει με p.m?

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για το bluetooth:

Κάποτε (πριν 100 χρόνια) συνδέθηκα με κάποια τηλέφωνα φίλων με bluetooth.

Εκτοτε τα βλέπω συνέχεια στη λίστα "Συσκευές bluetooth"

Πως μπορώ να τα αφαιρέσω να μη φαίνονται στη λίστα?

 

Αν πατήσω παρατεταμένα πάνω σε κάποιο από αυτό μου βγάζει επιλογή "Κατάργηση ζεύγους"

αλλά εξακολουθεί να μου το δείχνει στη λίστα και μου ξαναδίνει επιλογή "Δημιουργία ζεύγους με αυτήν τη συσκευή"

Εγώ θέλω να φύγουν τελείως...

 

Έχω την εντύπωση ότι αν ΑΦΟΥ καταργήσεις το ζεύγος κάνεις Αναζήτηση για καινούριες συσκευές, θα εξαφανιστούν τελείως.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αν ΑΦΟΥ καταργήσεις το ζεύγος κάνεις Αναζήτηση για καινούριες συσκευές, θα εξαφανιστούν τελείως.

Σωστά, αλλά μόλις έκλεινα-άνοιγα το bluetooth ξαναεμφανίζονταν ΟΛΑ (από τότε που πήρα το κινητό μέχρι σήμερα)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,

τον ιουλιο αγορασα το samsoung ace - θελω να ρωτησω αν μεσω του υπολογιστη μου μπορω να κατεβασω στο τηλεφωνο προγραμματακια που ειναι δωρεαν , οπως την πυξίδα εορτολογιο κλπ

το προσπαθησα αλλα δεν σταθηκε δυνατο

πρεπει να βρεθω σε wi-fi για να γινει εγκατασταση ? ή τι αλλο ?

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,

τον ιουλιο αγορασα το samsoung ace - θελω να ρωτησω αν μεσω του υπολογιστη μου μπορω να κατεβασω στο τηλεφωνο προγραμματακια που ειναι δωρεαν , οπως την πυξίδα εορτολογιο κλπ

το προσπαθησα αλλα δεν σταθηκε δυνατο

πρεπει να βρεθω σε wi-fi για να γινει εγκατασταση ? ή τι αλλο ?

ευχαριστω !

Από το PC δεν ξέρω αν μπορείς να περάσεις εφαρμογές, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί internet το κινητό σου, πράγμα το οποίο πραγματοποιείται με 2 τρόπους:

α) WiFi σύνδεση από κάποιο router ή από κάποιο hotspot

β) 3G/GPRS σύνδεση που σου δίνει ο πάροχός σου, αλλά δεν είναι δωρεάν όπως το WiFi

 

Επίσης, μπορείς να ψάξει στο internet τις εφαρμογές που θέλεις, να τις κατεβάσεις (δλδ να κατεβάσεις τα αρχεία εκγατάστασής τους .APK) στον υπολογιστή σου και μετά να τα αντιγράψεις στην κάρτα μνήμης του κινητού. Οπότε, μετά ανοίγεις τα αρχεία αυτά από τη συσκευή και γίνονται εγκατάσταση κανονικά στο κινητό.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Tην εχουν πατησει κι αλλοι ετσι. Το αποτελεσμα ειναι hard brick και μετα πρεπει να πας στο service. Yπαρχει παντως επισημα cwm για το κινητο, το εχω περασει και δουλευει αψογα. Ενα ζιπακι ειναι, ανοιγεις το κινητο σε recovery mode, το περνας και μετα εχεις cwm.

 

Από το PC δεν ξέρω αν μπορείς να περάσεις εφαρμογές, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί internet το κινητό σου, πράγμα το οποίο πραγματοποιείται με 2 τρόπους:

α) WiFi σύνδεση από κάποιο router ή από κάποιο hotspot

β) 3G/GPRS σύνδεση που σου δίνει ο πάροχός σου, αλλά δεν είναι δωρεάν όπως το WiFi

 

Επίσης, μπορείς να ψάξει στο internet τις εφαρμογές που θέλεις, να τις κατεβάσεις (δλδ να κατεβάσεις τα αρχεία εκγατάστασής τους .APK) στον υπολογιστή σου και μετά να τα αντιγράψεις στην κάρτα μνήμης του κινητού. Οπότε, μετά ανοίγεις τα αρχεία αυτά από τη συσκευή και γίνονται εγκατάσταση κανονικά στο κινητό.

 

τα αρχεια που βρηκα στον υπολογιστη δλδ και τα κατεβασα δεν εχουν εγκατασταθει και πρεπει να βρω WiFi σύνδεση από κάποιο router ή από κάποιο hotspot

Link to comment
Share on other sites

τα αρχεια που βρηκα στον υπολογιστη δλδ και τα κατεβασα δεν εχουν εγκατασταθει και πρεπει να βρω WiFi σύνδεση από κάποιο router ή από κάποιο hotspot

Η πρώτη παράθεση να φανταστώ έγινε κατά λάθος γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτό που σου έγραψα εγώ. Τι εννοείς "Τα αρχεία που βρήκα στον υπολογιστή"? και αφού ήταν στον υπολογιστή που τα κατέβασες; Νομίζω κάτι έχεις μπερδέψει, αλλά είμαστε εδώ να σε ξεμπερδέψουμε :)

Για να εκγαταστήσεις μια εφαρμογή/παιχνίδι/facebook/κλπ στο κινητό σου θα πρέπει να το κάνεις με έναν από τους δύο τρόπους:

1) Αντιγραφή από PC

2) Κατέβασμα ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στη συσκευή

 

Καλά μέχρι εδώ; Συνεχίζω...

 

αν επιλέξεις το 1), θα πρέπει:

α) να ΒΡΕΙΣ την εφαρμογή/παιχνίδι που θες (μέσω Google ή όπως νομίζεις) και να κατεβάσεις το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής/παιχνιδιού (αφορά ένα APK αρχείο)

β) να το αντιγράψεις στην κάρτα μνήμης της συσκευής (με κάποιο card reader αν έχει το pc σου)

γ) να "τρέξεις" (κάνοντας tap δηλαδή) το αρχείο αυτό της εγκατάστασης της εφαρμογής ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ σου

δ) όταν σε ρωτήσει για επιβεβαίωση το κινητό, πάτα το "INSTALL" ή "ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" αν έχεις ελληνικό μενού

 

αν επιλέξεις το 2), θα πρέπει:

α) να έχει internet το κινητό σου, πράγμα το οποίο επιτυγχάνεται είτε με WiFi σύνδεση είτε με 3G/GPRS σύνδεση

α1) η συνδέσεις WiFi γίνονται μέσω κάποιου ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ router ενώ

α2) η σύνδεση 3G είναι αυτή που συνδέεσαι στο 3G δίκτυο του παρόχου σου (Wind, Cosmote, Vodafone) και ΣΕ ΧΡΕΩΝΕΙ ανάλογα με το μέγεθος της εφαρμογής που θα κατεβάσεις. Επομένως, εσύ επιλέγεις με τι θες. Με το WiFi είναι free αλλά για να έχεις έτσι internet θα πρέπει να βρεις μια WiFi σύνδεση (δωρεάν), ενώ με το 3G είναι χρεώσιμο αλλά το έχεις παντού μαζί σου.

 

β) να μπεις στο Android Makret (είναι ήδη εγκατεστημένο στο κινητό σου) και να ψάξεις για όποια εφαρμογή ή παιχνίδι γουστάρεις

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το Asε 2.2.1 τον ιούνιο ήταν made in Poland και η γλώσσα στα πολωνικα την οποία άλλαξα στα ελληνικα από το μενου.

Σημερα το κιες συνιστούσε αναβάθμιση ενώ άλλοι βλέπω εδώ την έχουν κάνει από σεπτέμβριο.

Τώρα με την έκδοση 2.3.5 παω να εγκαταστήσω το adobe flash και μου λέει ότι δεν κάνει για την συσκευή μου, java δεν εχω αλλά και δεν ξέρω αν θα έπρεπε, και έχει βάλει τρία προγράμματα πολωνικα (audioteka, nexto, ipla) που δεν μπορεί να γίνει απεγκατασταση. Υπάρχει καθαρή αναβάθμιση στα ελληνικα η στα αγγλικά τουλάχιστον;

Κωδικος μοντέλου:GT-S5830

Έκδοση android: 2.3.5

Έκδοση βασικού φάσματος: S5830XWKS2

Έκδοση kernel:

2.6.35.7-perf-CL654989

root@DELL130#1

Αριθμός κατασκευής:

GINGERBREAD.XWKS9.

Edited by ajaxpm
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το Asε 2.2.1 τον ιούνιο ήταν made in Poland και η γλώσσα στα πολωνικα την οποία άλλαξα στα ελληνικα από το μενου.

Σημερα το κιες συνιστούσε αναβάθμιση ενώ άλλοι βλέπω εδώ την έχουν κάνει από σεπτέμβριο.

Τώρα με την έκδοση 2.3.5 παω να εγκαταστήσω το adobe flash και μου λέει ότι δεν κάνει για την συσκευή μου, java δεν εχω αλλά και δεν ξέρω αν θα έπρεπε, και έχει βάλει τρία προγράμματα πολωνικα (audioteka, nexto, ipla) που δεν μπορεί να γίνει απεγκατασταση. Υπάρχει καθαρή αναβάθμιση στα ελληνικα η στα αγγλικά τουλάχιστον;

Κωδικος μοντέλου:GT-S5830

Έκδοση android: 2.3.5

Έκδοση βασικού φάσματος: S5830XWKS2

Έκδοση kernel:

2.6.35.7-perf-CL654989

root@DELL130#1

Αριθμός κατασκευής:

GINGERBREAD.XWKS9.

 

εχεις κινητο εισαγωγης απο πολωνια και εχεις την τελευταια επισημη πολωνικη 2.3.5 KS9. ελληνικη 2.3.4 και 2.3.5 δεν υπαρχει. σχεδον ολοι φορανε (ανεπισημα) την ρομ που φορας κι εσυ (μονο που εσυ την φορας επισημα και εισαι εντος εγγυησης)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Περί adobe flash, java και απεγκαταστασης πολωνικων προγραμμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Περί adobe flash, java και απεγκαταστασης πολωνικων προγραμμάτων;

 

1) flash player δεν υποστηριζει το ace. αν βρεις στο xda καποιον modαρισμενο μπορει να χαζο-δουλευει.

2) java δεν παιζει (απο οσο ξερω) το android (που χρειαζεσαι java??)

3) για να βγαλεις τις πολωνικες εφαρμογες χρειαζεται να γινεις root και να τις διαγραψεις απο το /system/app με εναν root explorer. δεν νομιζω πως ειναι αναγκη να γινεις root (αν ειναι μονο για αυτον τον λογο βεβαια) για να διαγραψεις αυτες τις εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγο καιρο ειμαι σε διλημμα για το να βαλω την the myth η να αφησω το κινητο ως εχει με την 2.3.5 ks9 ...τι προτεινεται?υπαρχει διαφορα στο θεμα αποκρισης του κινητου?η myth υποστηριζει κανονικα flash player και αν την περασω σε ποσα partition θα πρεπει τελικα να χωρισω μια καρτα sd των 2 gb?
Link to comment
Share on other sites

1) flash player δεν υποστηριζει το ace. αν βρεις στο xda καποιον modαρισμενο μπορει να χαζο-δουλευει.

2) java δεν παιζει (απο οσο ξερω) το android (που χρειαζεσαι java??)

3) για να βγαλεις τις πολωνικες εφαρμογες χρειαζεται να γινεις root και να τις διαγραψεις απο το /system/app με εναν root explorer. δεν νομιζω πως ειναι αναγκη να γινεις root (αν ειναι μονο για αυτον τον λογο βεβαια) για να διαγραψεις αυτες τις εφαρμογες.

 

π.χ. δεν μπορω να δω χωρις java αυτην την σελιδα http://www.capital.gr/tools/ms.asp?s=ΓΔ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το update σε 2.3.3 Gingerbread...Έγινε πολύ γρήγορα σε 10 λεπτάκια σχεδόν και όλα καλά.Απλά να τονίσω ότι όπως και άλλοι συμφορουμίτες, όταν ανοίγω το κινητό από κατάσταση αναμονής, αργεί κανά δευτερόλεπτο και κάτι.Αλλά σιγά το πράγμα για μένα.Όλα καλά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.:)

Carpe diem...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το update σε 2.3.3 Gingerbread...Έγινε πολύ γρήγορα σε 10 λεπτάκια σχεδόν και όλα καλά.Απλά να τονίσω ότι όπως και άλλοι συμφορουμίτες, όταν ανοίγω το κινητό από κατάσταση αναμονής, αργεί κανά δευτερόλεπτο και κάτι.Αλλά σιγά το πράγμα για μένα.Όλα καλά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.:)

Με γειά σου!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγο καιρο ειμαι σε διλημμα για το να βαλω την the myth η να αφησω το κινητο ως εχει με την 2.3.5 ks9 ...τι προτεινεται?υπαρχει διαφορα στο θεμα αποκρισης του κινητου?η myth υποστηριζει κανονικα flash player και αν την περασω σε ποσα partition θα πρεπει τελικα να χωρισω μια καρτα sd των 2 gb?

 

εγω παντως εχω περασει εδω και 7-10 μερες περιπου την cm7 kang και δεν την αλλαζω. πολυ καλη,σταθερη,γρηγορη και δεν βρηκα κατι ακομα που να με χαλαει.

επισης το ace ειναι το μονο κινητο που κραταει περισσοτερο η μπαταρια με cm παρα με στοκ! το ειδαμε κι αυτο! (ενταξει, αντι για 2μιση ωρες προβολη και wifi κραταει 3 και κατι.. ειναι FAIL, αλλα με cm ειναι λιγο λιγοτερο fail :lol:)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω περασει εδω και 7-10 μερες περιπου την cm7 kang και δεν την αλλαζω. πολυ καλη,σταθερη,γρηγορη και δεν βρηκα κατι ακομα που να με χαλαει.

επισης το ace ειναι το μονο κινητο που κραταει περισσοτερο η μπαταρια με cm παρα με στοκ! το ειδαμε κι αυτο! (ενταξει, αντι για 2μιση ωρες προβολη και wifi κραταει 3 και κατι.. ειναι FAIL, αλλα με cm ειναι λιγο λιγοτερο fail :lol:)

 

niko εχω 2 gb sd..σε ποσα μερη να την χωρισω?υποθετω εχεις και flash player κανονικα..το μονο που φοβαμαι ειναι τα partitions..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Νίκο, για δώσε λίγο τα φώτα σου. Εγώ έχω 16GB και δεν ξέρω πως να τη σπάσω...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...