Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω μία ερώτηση σχετκά με το SetCPU:

Oταν το βάζω στο conservative ο δείκτης είναι ΜΟΝΙΜΑ στο 800 (δεν κατεβαίνει με τίποτε)

Ενώ όταν το βάζω στο ondemand παίζει από 122 μέχρι 800.

 

Κάνω κάτι λάθος?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω μία ερώτηση σχετκά με το SetCPU:

Oταν το βάζω στο conservative ο δείκτης είναι ΜΟΝΙΜΑ στο 800 (δεν κατεβαίνει με τίποτε)

Ενώ όταν το βάζω στο ondemand παίζει από 122 μέχρι 800.

 

Κάνω κάτι λάθος?

 

Μάλλον.

Η κύρια ιδιότητα του conversative είναι να χρησιμοποιεί τα hz που χρειάζεται και να ρίχνει την cpu αμεσα.

Το ondemand είναι το ακριβώς αντίθετο.

 

απο τοτε που εκανα την τελευταια αναβαθμηση (2.3.3) δεν βρισκω στο τηλεφωνο το χρονομετρο που ειχε η προηγουμενη εκδοση !!!

δεν περιλαμβανετε στην καινουρια η δεν μπορω να το βρω ???

επισης, η 2.3.5 ειναι επισημη και απο την μαμα εταιρεια? μπορω να την κανω και απο το kies ?

 

Ούτε εγώ βρίσκω χρονόμετρο..

Η ks2 δεν ξέρω αν είναι επίσημη, πάντως ελληνική δεν είναι. Αν το κινητό σου είναι παραεισαγωγης και σου την βγάζει στο κιες η πατώντας στο κινητό «ρυθμίσεις-πληροφορίες-ενημέρωση λογισμικού»(ota δηλαδή. Αμφιβάλλω) τότε έχεις εγγύηση. Αν όχι την περνάς με το οντιν και είσαι εκτος.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι. Εδώ και μια εβδομάδα όταν συνδέω το κινητό στο pc μου βγάζει <αγνωστηξ συσκευή>. Άλλαξα usb port αλλά το ίδιο. έχω βάλει την 2.3.4. καμμιά λύση; ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι. Εδώ και μια εβδομάδα όταν συνδέω το κινητό στο pc μου βγάζει <αγνωστηξ συσκευή>. Άλλαξα usb port αλλά το ίδιο. έχω βάλει την 2.3.4. καμμιά λύση; ευχαριστώ.

 

Κάνε απεγκατάσταση το κιες, κατέβασε το ξανά και εγκατέστησε το.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βρίσκω χρονόμετρο..

Η ks2 δεν ξέρω αν είναι επίσημη, πάντως ελληνική δεν είναι. Αν το κινητό σου είναι παραεισαγωγης και σου την βγάζει στο κιες η πατώντας στο κινητό «ρυθμίσεις-πληροφορίες-ενημέρωση λογισμικού»(ota δηλαδή. Αμφιβάλλω) τότε έχεις εγγύηση. Αν όχι την περνάς με το οντιν και είσαι εκτος.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

το κινητο ειναι αγορασμενο απο ελλαδα και απο καταστημα vodafone. την αναβαθμηση την εκανα με το kies, οποτε μιλαμε για επίσημα πραγματα. να ειμαι ειλικρινης δεν τρελενομαι κιολας μιας και εαν χρειαστω χρονομετρο μπορω να βρω και σε αλλη free εγαρμογη. απλος αναρωτήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Η 2.3.5 Κs2 είναι επίσημη και Ολλανδική .... συνεργάζεται με το ΚΙΕΣ και σου δείχνει οτι είναι η τελευταία έκδοση.....
Link to comment
Share on other sites

Η 2.3.5 Κs2 είναι επίσημη και Ολλανδική .... συνεργάζεται με το ΚΙΕΣ και σου δείχνει οτι είναι η τελευταία έκδοση.....

Πραγματικά είναι η πρώτη φορά που βάζοντας κάποια ROM με Odin, το KIES μου εμφανίζει κάποιο μήνυμα που μου δείχνει πως υποστηρίζει την ROM αυτή. Έχω την 2.3.5 από sammobile και μου γράφει μήνυμα "This is the latest version." ενώ μέχρι τώρα όσες είχα βάλει ROM (2.3.3, 2.3.4) το KIES μου έβγαζε μήνυμα πως "η έκδοση αυτή ΔΕΝ μπορεί να αναβαθμιστεί". Τώρα όμως μια χαρά!

Έχει κάνει κανείς ποτέ Over The Air αναβάθμιση;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι η πρώτη φορά που βάζοντας κάποια ROM με Odin, το KIES μου εμφανίζει κάποιο μήνυμα που μου δείχνει πως υποστηρίζει την ROM αυτή. Έχω την 2.3.5 από sammobile και μου γράφει μήνυμα "This is the latest version." ενώ μέχρι τώρα όσες είχα βάλει ROM (2.3.3, 2.3.4) το KIES μου έβγαζε μήνυμα πως "η έκδοση αυτή ΔΕΝ μπορεί να αναβαθμιστεί". Τώρα όμως μια χαρά!

Έχει κάνει κανείς ποτέ Over The Air αναβάθμιση;

 

Είναι λογικό να δουλεύει με το κιες εφόσον είναι επίσημη και με το δικό της csc και pcode στο κιες φαίνεται ότι το κινητό ήταν ολλανδικό και αναβαθμίστηκε. (αυτό δεν σημαίνει οτι έχεις και εγγύηση βέβαια. Δεν πρόκειται να αναλύσω αλλο αυτό το θέμα. Ο καθένας τα κουμαντα του στη συσκευή του :) )

OTA απο τη samsung δεν έχω δει ακόμα, αλλα καλό θα ήταν να μας έδινε έτσι τα update.

 

EDIT: στην μεση του φλασαρισματος της ks2 με το οντιν κανει reboot.. ετσι πρεπει να κανει? (μυστηρια πραματα..)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να δουλεύει με το κιες εφόσον είναι επίσημη και με το δικό της csc και pcode στο κιες φαίνεται ότι το κινητό ήταν ολλανδικό και αναβαθμίστηκε. (αυτό δεν σημαίνει οτι έχεις και εγγύηση βέβαια. Δεν πρόκειται να αναλύσω αλλο αυτό το θέμα. Ο καθένας τα κουμαντα του στη συσκευή του :) )

OTA απο τη samsung δεν έχω δει ακόμα, αλλα καλό θα ήταν να μας έδινε έτσι τα update.

 

EDIT: στην μεση του φλασαρισματος της ks2 με το οντιν κανει reboot.. ετσι πρεπει να κανει? (μυστηρια πραματα..)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Όλα τα Galaxy έχεις ρε Νίκο? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Galaxy έχεις ρε Νίκο? :lol:

 

χαχα! τι να κανω ρε Νικολα! τη γουσταρα πραγματικα τη σειρα!:lol: αντε να βγει και το S3 να το χτυπησω!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι σε ολους παιδια..να ρωτησω κατι τους ειδικους? εκανα αναβαθμιση σε 2.3.5 και εγινα ροοτ..σαφως το κινητο ειναι πολυ καλυτερο αλλα παρολα αυτα τρωει που κ που τα κλασσικα κολληματα του..διαβασα πιο πισω στα ποστ περι setcpu.. 1)η setcpu τι ακριβως κανει? βοηθαει ωστε το τηλεφωνο να μην κολλαει αναγνωριζοντας καλυτερα την μνημη τι ακριβως,

2) τι ειναι το over και underlocking που αναφερετε?

3)υπαρχουν στανταρ τιμες στο προγραμμα αυτο και θα με βοηθουσε ωστε το κινητο να ειναι πλεον γρηγορο και σταθερο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι σε ολους παιδια..να ρωτησω κατι τους ειδικους? εκανα αναβαθμιση σε 2.3.5 και εγινα ροοτ..σαφως το κινητο ειναι πολυ καλυτερο αλλα παρολα αυτα τρωει που κ που τα κλασσικα κολληματα του..διαβασα πιο πισω στα ποστ περι setcpu.. 1)η setcpu τι ακριβως κανει? βοηθαει ωστε το τηλεφωνο να μην κολλαει αναγνωριζοντας καλυτερα την μνημη τι ακριβως,

2) τι ειναι το over και underlocking που αναφερετε?

3)υπαρχουν στανταρ τιμες στο προγραμμα αυτο και θα με βοηθουσε ωστε το κινητο να ειναι πλεον γρηγορο και σταθερο?

 

1) ρυθμίζεις συχνότητα-βολτ-governor στον επεξεργαστή.

2) overclock = υπερχρονισμος του επεξεργαστή

Underclock= υποχρονισμος

3) καλύτερα μελέτησε λίγο το θέμα και μην αρχίσεις να δουλεύεις προγράμματα τύπου setcpu χωρίς να ξέρεις τι κάνεις.

 

Πιθανως δεν εσβησες τίποτε πριν απο το φλασαρισμα και μετά. Γιαυτό σου κάνει κουλά.

 

Anyway, πέρασα την the myth, έβγαλα tw και λοιπές άχρηστες εφαρμογές συστήματος, έκανα τα δικά μου με το autostarts και το κινητό πετάει.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τις εφαρμογες συστήματος ποιες ειναι αυτες που δεν χρειαζομαστε κ μπορουμε να διαγράψουμε αφοβα?

Εγω μονο το samsungapps εχω βγαλει..

Link to comment
Share on other sites

1) ρυθμίζεις συχνότητα-βολτ-governor στον επεξεργαστή.

2) overclock = υπερχρονισμος του επεξεργαστή

Underclock= υποχρονισμος

3) καλύτερα μελέτησε λίγο το θέμα και μην αρχίσεις να δουλεύεις προγράμματα τύπου setcpu χωρίς να ξέρεις τι κάνεις.

 

Πιθανως δεν εσβησες τίποτε πριν απο το φλασαρισμα και μετά. Γιαυτό σου κάνει κουλά.

 

Anyway, πέρασα την the myth, έβγαλα tw και λοιπές άχρηστες εφαρμογές συστήματος, έκανα τα δικά μου με το autostarts και το κινητό πετάει.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Νικόλα το the myth πως το βλέπεις σαν επιλογή; έχει υποστήριξη και flash;

Σε καθημερινή απλή χρήση είναι καλύτερο από το ks2;

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα το the myth πως το βλέπεις σαν επιλογή; έχει υποστήριξη και flash;

Σε καθημερινή απλή χρήση είναι καλύτερο από το ks2;

 

πρωτες εντυπωσεις,αψογες! δεν μπορω να πω κατι παραπανω γιατι σημερα την εβαλα. στο θρεντ του εχει 2 μονταρισμενους flash players αλλα δεν δοκιμασα ακομα για να ξερω http://www.sammobile.com/threads/543-ROM-TheMyth-KS2-2.3.5-v1.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.περασα μολις στο Ace ενος φιλου μου την TheMyth KS2 αλλα για καποιο λογο δεν εχει την ελληνικη γλωσσα στο πληκτρολογιο.συν τοις αλλοις και σε καποια πραγματα γραφει σε κινεζικα.Με το Swype δουλευουν τα ελληνικα αλλα τον φιλο μου δεν τον βολευει.εχετε καποια ιδεα τι μπορω να κανω?

 

Σκεφτομουν μηπως εβρισκα απο καπου το apk του keyboard της 2.3.5 να το περναγα ξανα

Link to comment
Share on other sites

γίνεται

 

Εμενα γιατι δεν το κανει?Γραφει error in /sdcard/upd_.zip instalation aborded

 

Μετονόμασε το σε update.zip και προσπάθησε ξανά ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πέρασα την ΚS2 χωρίς άλλα κορδελάκια, και οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές σε γενικές γραμμές. Η διαδικασία του root γίνεται κανονικά με το γνωστό upd_1.zip.

 

Μία ερώτηση: το AngryGPS λάμπει δια της απουσίας του από το fw. Εχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή που να βοηθάει το GPS να κλειδώνει γρήγορα και να σου δείχνει πρόχειρα και γρήγορα την θέση σου στο Google Maps?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πέρασα την ΚS2 χωρίς άλλα κορδελάκια, και οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές σε γενικές γραμμές. Η διαδικασία του root γίνεται κανονικά με το γνωστό upd_1.zip.

 

Μία ερώτηση: το AngryGPS λάμπει δια της απουσίας του από το fw. Εχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή που να βοηθάει το GPS να κλειδώνει γρήγορα και να σου δείχνει πρόχειρα και γρήγορα την θέση σου στο Google Maps?

GPS Status ή κλικ εδώ: https://market.android.com/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να βαλω την 2.3.5 αλλα δεν ξερω πια να επιλεξω.!Εννοω την S5830XWKS2 ή την S5830XXKPO?Και θα ηθελα να ρωτησω πριν ξεκινησω την αναβαθμηση να κανω Hard reset ή wipe καπως ετσι λεγεται, και πως γινεται αυτο?Τελος τις εφαρμογες που εχω περασμενες στην sd οταν θα βαλω την 2.3.5 θα τις εχω παλι ετσι ή θα χρειαστουν εγκατασταση?

Ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα της KS2 μια χαρά είναι, καλό είναι πριν ξεκινήσεις και μετά την εγκατάσταση να κάνεις hard reset, τις εφαρμογές πρέπει να τις ξαναπεράσεις.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...