Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλεξ οσες φορες και να το γραψεις δεν θα αλλαξει κατι..

Η συμπεριφορα αυτη δεν ειναι φυσιολογικη και δεν ειναι γνωστο bug εφοσον δεν το ανεφερε κανεις.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αρχιζεις να βγαζεις εφαρμογες για να δεις αν φταιει καποια απο αυτες.

Μετα μια επαναφορα εργοστασιακων και αν δεν γινει κατι να το πας στο service (η να φλασαρεις μονος σου αλλη rom).

 

φιλε σορρυ το ξερω τεσπα θα το κανω αυτο με τις εφαρμογες οταν λες επαναφορα εργ ρυθμισεων αν το κανω θα αλλαξει κατι στο κινητο? και πως κανω επαναφορα? για τη ρομ ουτε που το καταλαβα :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε σορρυ το ξερω τεσπα θα το κανω αυτο με τις εφαρμογες οταν λες επαναφορα εργ ρυθμισεων αν το κανω θα αλλαξει κατι στο κινητο? και πως κανω επαναφορα? για τη ρομ ουτε που το καταλαβα :p

 

Επαναφορα κανεις με διαφορους τροπους. Σβηνονται ολα απο τη συσκευη.

Εγω συνηθως το κανω απο recovery.

με κλειστο το κινητο, πατας κουμπι home (κεντρικο) και power (αυτο που ανοιγει)

Με τα πληκτρα της εντασης γινεται η πλοηγηση στο recovery και με το home η επιλογη.

Κανεις wipe data/factory reset και wipe cache.

reboot system now και περιμενεις να ανοιξει το κινητο.

 

Αν θυμαμαι καλα, ετσι δεν θα σβηστουν τα αρχεια που εχεις στην καρτα μνημης αλλα ΟΛΑ τα υπολοιπα (εφαρμογες επαφες και γενικα ολα τα υπολοιπα).

Φυσικα ενα backup των αρχειων σου (φωτο βιντεο επαφες και οτι αλλο θελεις) στον υπολογιστη πρεπει να το κανεις.

Για να παρεις backup τις επαφες

Μπαινεις στις επαφες, κουμπι μενου, εισαγωγη/εξαγωγη, εξαγωγη σε καρτα sd (η αποθηκευτικο χωρο, οπως το γραφει τελος παντων).

Ετσι στην καρτα μνημης θα βρεις ενα αρχειο .vcf με τις επαφες σου και μπορεις να το βαλεις οπου θελεις.

Για επαναφορα μετα κανεις το ιδιο και πατας εισαγωγη αντι για εξαγωγη.

 

Για φλασαρισμα rom θα βρεις οδηγο στην πρωτη σελιδα του θεματος.

Καλυτερα να το αφησεις στην smartec βεβαια αν εχει θεμα και δεν θελεις να βαλεις εσυ χερι.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα το κινητο πεθανε!..Εκανε επανεκκινηση απο μονο του και στην συνεχεια και εφοσον βγαζει το λογοτυπο της samsung και της vodafone κολλαει εκει και δεν ξεκιναει..

Μπαινοντας στο recovery mode μου λεει οτι δεν μπορει να βρει καποιο αρχειο και επομενως να ξεκινησει..

Σημειωνω οτι το τηλ το εχω κανει root (με τον οδηγο που βρηκα στο φορουμ εδω) και δουλευε μια χαρα εδω και παρα πολυ καιρο..

Υπαρχει καποιος τροπος να σωθει ο τηλεφωνικος καταλογος που ειναι αποθηκευμενος στο τηλεφωνο;Τι πρεπει να κανω για να το επαναφερω και να δουλεψει;

Αν καποιος μπορει να βοηθησει ειναι πολυ σημαντικο.Απο το σερβις της εταιριας μου ειπαν τηλεφωνικα οτι με μια αναβαθμιση θα δουλεψει κανονικα αλλα δεν μπορουν να σωσουν τιποτε απο μεσα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

Το δικαίωμα σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωση μου να σε ακούω..και να σε παίρνω στα σοβαρά!
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το κινητό εδώ και λίγες μέρες.. η πλοήγηση του GPS είναι δωρεάν ή όχι;;;

 

Αν το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς παιρνει πληροφορίες μονο απο τον δεκτη του gps ναι ειναι χωρις χρέωση(πx iGO), αν σου ζητήσει να ανοίξεις τα data (gprs) τότε χρεώνεσαι(πx Google map).

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα το κινητο πεθανε!..Εκανε επανεκκινηση απο μονο του και στην συνεχεια και εφοσον βγαζει το λογοτυπο της samsung και της vodafone κολλαει εκει και δεν ξεκιναει..

Μπαινοντας στο recovery mode μου λεει οτι δεν μπορει να βρει καποιο αρχειο και επομενως να ξεκινησει..

Σημειωνω οτι το τηλ το εχω κανει root (με τον οδηγο που βρηκα στο φορουμ εδω) και δουλευε μια χαρα εδω και παρα πολυ καιρο..

Υπαρχει καποιος τροπος να σωθει ο τηλεφωνικος καταλογος που ειναι αποθηκευμενος στο τηλεφωνο;Τι πρεπει να κανω για να το επαναφερω και να δουλεψει;

Αν καποιος μπορει να βοηθησει ειναι πολυ σημαντικο.Απο το σερβις της εταιριας μου ειπαν τηλεφωνικα οτι με μια αναβαθμιση θα δουλεψει κανονικα αλλα δεν μπορουν να σωσουν τιποτε απο μεσα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

 

Καλημερα πληροφοριακα σε ενημερωνω μην περιμενεις να ανακτησεις επαφες.Αν ειχαν συγχρονιστει με gmail τοτε εκανες την τυχη σου αν οχι πηγαινε το για σερβις και καλη συνεχεια.:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκανα ένα hard reset στη συσκευή πριν 4 μέρες και από εκείνη την ώρα το Google Play έχει γίνει το παλιό Google Market και δεν αλλάζει με τίποτα.

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το Play;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκανα ένα hard reset στη συσκευή πριν 4 μέρες και από εκείνη την ώρα το Google Play έχει γίνει το παλιό Google Market και δεν αλλάζει με τίποτα.

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το Play;

 

Μη σε απασχολεί αυτό.

Θα επανέλθει.

Είναι θέμα χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω κάποιες απορίες και δυστυχώς είναι πάρα πολλές οι σελίδες για να τις διαβάσω όλες.

Έχω κάνει root τη συσκευή με το πρόγραμμα που δίνουν τα παιδιά εδώ στο myphone.

Το κινητό είναι αυτό της Vodafone και έχει μέσα πολύ bloatware γμτ. Υπάρχει τρόπος να το ξεφορτωθώ όλο αυτό;

Επίσης, σκέφτομαι να περάσω την CyanogenMod. (Δεν έχω ξανακάνει ποτέ κάτι τέτοιο οπότε δεν ξέρω καν αν θα τα καταφέρω).

Αξίζει λέτε τον κόπο;

Και αν την περάσω και θέλω να επιστρέψω στην stock rom, πόσο δύσκολο είναι;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δυστυχώς είμαι άσχετος. Αν θέλει κάποιος να μου πει και περισσότερεσ λεπτομέρειες ας στείλει και PM!!

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!

Προσπαθόντας να κανω restore στην stock rom το κινητό έχει κολλησει στην αρχική οθόνη (Samsung Galaxy Ace) και δεν πάει πουθενά. :cry::cry:

Έχει κανεις καμια ιδέα;; :cry::cry:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!

Προσπαθόντας να κανω restore στην stock rom το κινητό έχει κολλησει στην αρχική οθόνη (Samsung Galaxy Ace) και δεν πάει πουθενά. :cry::cry:

Έχει κανεις καμια ιδέα;; :cry::cry:

 

Μπες σε recovery και κανε wipe data + wipe cache

Θα ανοιξει κανονικα μετα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω φερει αυτο το κινητο απ εξω και βαζω την σιμ μου wind εχω και μου ζηταει κωδικο ξεκλειδωματος... εχω ψαξει δεν μπορω να καταλαβω τι να κανω??? το εχω κανει root.... ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, τιποτα.

Το κινητό αρνείται πεισματικά να συνεχίσει. Δηλαδή απο εδώ και πέρα δεν θα ξαναέχω stock rom? :cry:

Μπορώ κάπου να βρω τη stock και απλά να τη φλασάρω;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι ολοκαίνουρια στο φόρουμ, στον κόσμο των android κινητών και του συγκεκριμένου κινητού πιο ειδικά (s5830i). Διάβασα τις πρώτες 45 σελίδες του thread, μήπως βρω λύση στο θέμα μου, αλλά εκτός του ότι δεν είχε αναφερθεί, μπερδεύτηκα με όλα αυτά τα άγνωστα πράγματα που διάβασα. Στο ψητό λοιπόν. Τις περισσότερες εφαρμογές που κατεβάζω, τις αποθηκεύει στη μνήμη του κινητού και δεν της μεταφέρει στην SD, με αποτέλεσμα μετά από 5 μέρες που το έχω, η μνήμη να είναι φουλ και να πρέπει να σβήνω ό,τι κατεβάζω. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να πηγαίνουν όλα στην SD την οποία δεν έχω ανακαλύψει? Υπάρχει κάποια άλλη λύση στο πρόβλημα? Επιπλέον, αν θες να αποθηκεύεις τις επαφές στη σιμ, πρέπει όλοι οι φίλοι σου να έχουν ονόματα με 3 γράμματα, αλλιώς δε χωράνε. Οπότε, τις αποθηκεύεις στη μνήμη του τηλεφώνου και άρα σου τρώει κι άλλη μνήμη. Σωστά?

Σας παρακαλώ, επειδή είμαι εντελώς άσχετη, να μου απαντήσετε σε πολύ απλά λόγια και με συγκεκριμένες οδηγίες...

Edited by Lacky
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, τιποτα.

Το κινητό αρνείται πεισματικά να συνεχίσει. Δηλαδή απο εδώ και πέρα δεν θα ξαναέχω stock rom? :cry:

Μπορώ κάπου να βρω τη stock και απλά να τη φλασάρω;

 

http://www.sammobile.com/firmwares/1/

Δες ποιο μοντελο εχεις πρωτα (5830,5830i,5839i κλπ)

Φανταζομαι περασες ρομ για αλλο μοντελο

 

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι ολοκαίνουρια στο φόρουμ, στον κόσμο των android κινητών και του συγκεκριμένου κινητού πιο ειδικά (s5830i). Διάβασα τις πρώτες 45 σελίδες του thread, μήπως βρω λύση στο θέμα μου, αλλά εκτός του ότι δεν είχε αναφερθεί, μπερδεύτηκα με όλα αυτά τα άγνωστα πράγματα που διάβασα. Στο ψητό λοιπόν. Τις περισσότερες εφαρμογές που κατεβάζω, τις αποθηκεύει στη μνήμη του κινητού και δεν της μεταφέρει στην SD, με αποτέλεσμα μετά από 5 μέρες που το έχω, η μνήμη να είναι φουλ και να πρέπει να σβήνω ό,τι κατεβάζω. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να πηγαίνουν όλα στην SD την οποία δεν έχω ανακαλύψει? Υπάρχει κάποια άλλη λύση στο πρόβλημα? Επιπλέον, αν θες να αποθηκεύεις τις επαφές στη σιμ, πρέπει όλοι οι φίλοι σου να έχουν ονόματα με 3 γράμματα, αλλιώς δε χωράνε. Οπότε, τις αποθηκεύεις στη μνήμη του τηλεφώνου και άρα σου τρώει κι άλλη μνήμη. Σωστά?

Σας παρακαλώ, επειδή είμαι εντελώς άσχετη, να μου απαντήσετε σε πολύ απλά λόγια και με συγκεκριμένες οδηγίες...

 

Καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ

Πρεπει να κανεις root και μετα να περασεις link2sd

Οχι οι επαφες δεν πιανουν τιποτα απο θεμα χωρου.

Μπορεις να τις συγχρονισεις και με το gmail για ασφαλεια (επαφες, κουμπι μενου, συγχρονισμος)

Link to comment
Share on other sites

:vava:

Κατέβασα την Official stock rom, αυτή της Vodafone και μόλις πάω να τη φλασάρω μου λέει

 

Finding update package...

Opening update package...

Installing update...

Installation aborted.

 

:cry::cry:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

:vava:

Κατέβασα την Official stock rom, αυτή της Vodafone και μόλις πάω να τη φλασάρω μου λέει

 

Finding update package...

Opening update package...

Installing update...

Installation aborted.

 

:cry::cry:

 

Ποια συσκευη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Ace

S 5830

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Ace

S 5830

 

Περασες σιγουρα ρομ για το 5830?

Σωστο .ops file?

Σωστη εκδοση odin?

Ετρεχε το kies (η καποια διαεργασια του) ενω φλασαρες?

Link to comment
Share on other sites

Σωστή ρομ πέρασα σίγουρα.

Καμια όμως σχέση με ops και odin!

Το φλασάρισμα το κάνω με το ClockworkModRecovery.

Ξεκινάω διάβασμα δηλαδή για να μάθω πως γίνεται με τον τρόπο με ops και odin; :O

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσουμε Stock Firmware χρησιμοποιούμε πάντα Odin!

Το CWM το χρησιμοποιούμε για Custom ROMs και mods.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..

Έχω να μάθω πόλλα ακόμα!

Ευχαριστώ πάντως τα παιδιά για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον τους!

Υπάρχει κάπου για να αρχίσω να διαβάζω οδηγίες για odin;

 

Edited:

Και που μπορώ να τα βρω μιας και τα links της πρώτης σελίδας του thread είναι νεκρά

Edited by Angelos1983

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σου παραθέτω ό,τι βρήκα.

Για Firmwares κοιτάς εδώ.

Για οδηγό φλασαρίσματος διαβάζεις εδώ καθώς και αυτό που υπάρχει στο My Guides.

Τέλος σε αυτό το βίντεο δείχνει βήμα προς βήμα την διαδικασία.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μπορει κανενας να μου πει πως ανοιγουμε το 5839i ace galaxy? βαζω την sim και μου ζηταει κωδικο ξεκλειδωματος .... του περασα αλλο λογισμικο κανονικα οπως λετε για το 5830 αλλα δεν μου ανοιγει την sim....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...