Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει Vodafone.

 

Delete..

Νομιζα γραφεις για αλλο θεμα.

Χρησιμοποιησε την παραθεση για να κατελαβαινουμε που απαντας και σε ποιον μιλας :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάσο τότε αν έχει vodafone, ρώτησα γιατί η κοσμοτέ την προηγουμενη βδομάδα είχε χοντρό πρόβλημα, οποτε τζάμπα θα ανησυχούσε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει η αδερφή μου αυτό το κινητό και τον τελευταίο καιρό σέρνεται. Ποια ρομ προτείνεται? Με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατών πιο γρήγορη και σταθερή, και να μην έχει πρόβλημα η κάμερα (γιατί απ ότι ξέρω η cm έχει χειρότερη κάμερα από τις στοκ λόγω έλλειψης των driver της samsung.ισχύει?)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει η αδερφή μου αυτό το κινητό και τον τελευταίο καιρό σέρνεται. Ποια ρομ προτείνεται? Με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατών πιο γρήγορη και σταθερή, και να μην έχει πρόβλημα η κάμερα (γιατί απ ότι ξέρω η cm έχει χειρότερη κάμερα από τις στοκ λόγω έλλειψης των driver της samsung.ισχύει?)

Ισως να μη χρειάζεται νέα rom αλλά ξεκαθάρισμα της παλιάς.

Το κινητό έχει πολύ μικρή μνήμη οπότε αν πχ έχει φορτώσει πολλά πράγματα είναι λογικό να σέρνεται...

 

Εγώ θα πρότεινα σε πρώτη φάση να αφήσεις τη μαμίσια rom και απλά να κάνεις ένα factory reset

(πράγμα που θα έκανες ούτως ή αλλως αν αλλάξεις rom) και αν δεις και δε φτιάχνει τότε να σκεφτείς για νέα rom.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό θα πρότεινα .. ότι και rom να βάλεις στο τέλος όλες κάθονται .. δεν θα δεις ουσιαστική και μόνιμη διαφορα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για το gps, πόση ώρα κάνει να κλειδώσει δορυφόρους χωρίς ιντερνετ και δίκτυο;

Η μηχανή του είναι autofokus;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για το gps, πόση ώρα κάνει να κλειδώσει δορυφόρους χωρίς ιντερνετ και δίκτυο;

Η μηχανή του είναι autofokus;

 

Aν είναι ενημερωμένο το AGPS θέλει περίπου 5-10 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει τους δορυφόρους.

Αν όχι μπορεί και 1-2 λεπτά.

Πάντα βέβαια παίζει ρόλο και το που βρίσκεσαι. Εγώ σου μιλάω για εξωτερικό χώρο.

Αμα είσαι 2 υπόγεια κάτω από τη γη πχ δε θα κλειδώσει ποτέ.

 

Σου προτείνω όποτε βρίσκεσαι σε μέρος με internet (πχ στο wifi του σπιτιού σου) απλά να ενημερώνεις και το AGPS,

ώστε όταν αργότερα το χρειαστείς κάπου χωρίς internet να είναι ήδη ενημερωμένο και να κλειδώνεις αμέσως...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Aν είναι ενημερωμένο το AGPS θέλει περίπου 5-10 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει τους δορυφόρους.

Αν όχι μπορεί και 1-2 λεπτά.

Πάντα βέβαια παίζει ρόλο και το που βρίσκεσαι. Εγώ σου μιλάω για εξωτερικό χώρο.

Αμα είσαι 2 υπόγεια κάτω από τη γη πχ δε θα κλειδώσει ποτέ.

 

Σου προτείνω όποτε βρίσκεσαι σε μέρος με internet (πχ στο wifi του σπιτιού σου) απλά να ενημερώνεις και το AGPS,

ώστε όταν αργότερα το χρειαστείς κάπου χωρίς internet να είναι ήδη ενημερωμένο και να κλειδώνεις αμέσως...

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό μήνα

Μήπως μπορείς να μου πείς πόσους σταθμούς ραδιοφωνου αποθηκεύει;

Edited by SPHLIOS
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να ενημερωνεις το agps και ως γινεται αυτο?

Τα GPS προγράμματα τύπου Destinator, iGo, Sygic κλπ όταν τα ξεκινάς ψάχνουν να βρουν δορυφόρους και αφού τους βρουν προσπαθούν να συνδεθούν. Aυτό θέλει κάποιο χρόνο ανάλογα με το που βρίσκεσαι και την ορατότητα που έχεις στον ουρανό.

 

Σε ένα χωριό, σε μία αλάνα ή σε μία ταράτσα τα βρίσκει γρηγορότερα.

Σε ένα σοκάκι με πολυκατοικίες τριγύρω θέλει περισσότερο χρόνο.

Μέσα στο σπίτι αν είσαι κοντά σε μπαλκόνι ή παράθυρο θα κλειδώσει μετά από πολύυ ώρα. κλπ κλπ.

 

Οι νέες συσκευές όμως έχουν το λεγόμενο Assisted GPS (AGPS)

Αυτό είναι ένα είδος χάρτη της θέσης των δορυφόρων του ουρανού.

Συνδέεσαι στο internet (Wifi - GPRS ή ότι άλλο σε βολεύει) σε κάποιο server και κατεβάζεις το χάρτη με τις τρέχουσες θέσεις των δορυφόρων. Αυτό ισχύει για λίγες ώρες (αφού οι δορυφόροι αλλάζουν θέση) και γι αυτό πρέπει να το ενημερώνουμε συχνά (εγώ πχ το ενημερώνω κάθε μέρα)

Ξέροντας λοιπόν από πριν τη θέση των δορυφόρων, μόλις ανοίξεις το αγαπημένο σου πρόγραμμα GPS (εγώ πχ χρησιμοποιώ το destinator) σε 5-10 δευτερόλεπτα έχει κλειδώσει στίγμα!!

 

Δεν είναι ανάγκη να το ενημερώνεις κάθε μέρα όπως εγώ, μπορείς να το ενημερώνεις μόνο μία φορά, το πρωί της ημέρας που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις GPS προτού φύγεις από το σπίτι σου. Η Ενημέρωση παίρνει 1-2 δευτερόλεπτα και μεταφέρει απειροελάχιστα data.

 

Τέλος, προκειμένου να ενημερώσεις το AGPS σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα δεκάδες τζάμπα προγράμματα ενημέρωσης AGPS που υπάρχουν στο google play store. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lY2xpcHNpbS5ncHNzdGF0dXMyIl0.

Εκτός από την ενημέρωση κάνει κι άλλα πράγματα (θέση, πυξίδα κλπ)

 

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες όλων περί AGPS...

(Aν όχι, εδώ είμαι... :) )

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Τα GPS προγράμματα ......

.

.

 

Τέλος, προκειμένου να ενημερώσεις το AGPS σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα δεκάδες τζάμπα προγράμματα ενημέρωσης AGPS που υπάρχουν στο google play store. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lY2xpcHNpbS5ncHNzdGF0dXMyIl0.

Εκτός από την ενημέρωση κάνει κι άλλα πράγματα (θέση, πυξίδα κλπ)

 

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες όλων περί AGPS...

(Aν όχι, εδώ είμαι... :) )

 

Φίλε Yoda

κι εγώ χρησιμοποιώ το GPS Status & Toolbox και το βρίσκω πολύ καλό

Λύσε μου σε παρακαλώ αν μπορείς μια απορία:

όταν ζητάω και κατεβάζω νέα AGPS data, τότε για να τα λάβει υπ' όψη του, πρέπει να κάνω επανεκκίνηση στο τηλέφωνο. Γιατί;; κάνω κάτι λάθος; :O

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει εκαθάριση μνήμης από προγράμματα που έχουν σβηστεί, προσωρινά αρχεία κτλπ. κάτι σαν temporary files δηλαδή; Ή όταν σβήνεις κάτι αδιάζει ο "κάδος" εντελώς;

Αυτό που λέει σε κάθε πρόγραμμα διαγραφή μνήμης cache και διαγραφή δεδομένων τι είναι; Βοηθάνε σε τίποτα για ελευθέρωση μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Yoda

κι εγώ χρησιμοποιώ το GPS Status & Toolbox και το βρίσκω πολύ καλό

Λύσε μου σε παρακαλώ αν μπορείς μια απορία:

όταν ζητάω και κατεβάζω νέα AGPS data, τότε για να τα λάβει υπ' όψη του, πρέπει να κάνω επανεκκίνηση στο τηλέφωνο. Γιατί;; κάνω κάτι λάθος; :O

Ευχαριστώ

Είναι bug των τελευταίων 2-3 εκδόσεων παλιά δε το έκανε.

ΟΜΩΣ: Τα λαμβάνει υπόψη του αλλά απλά δεν ενημερώνει το status.

Λέει πχ last update 4days, κατεβάζεις τα data και πάλι λέει 4 days.

Το AGPS όμως έχει ενημερωθεί. Δε χρειάζεται να κάνεις restart το τηλέφωνο.

Βγες και ξαναμπες επιτόπου στο AGPS Status & Toolbox και θα δεις πως έχει ενημερωθεί κανονικά ΚΑΙ ο μετρητής.

(Ελπίζω κάποια στιγμή να το πάρουν χαμπάρι και να το διορθώσουν)

 

---Προσθήκη---

Μιας και το αναφέραμε... Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον προγραμματιστή να του το πω κι εγώ...

 

---Προσθήκη---

Λοιπόν... Βρήκα το email τους και έστειλα το παρακάτω...

 

"Hello,

I would like to report a ... bug (?)

After the latest 2-3 updates I am facing the following problem:

 

Lets say the AGPS shows 4days old.

I am successfully downloading the latest AGPS data but it still shows 4days old.

Now... if I exit and restart application it shows (correctly) 0days

 

So the problem is that

"The AGPS age status is not updating after downloading the latest data unless I restart the application"

 

Kind regards,

Bambis"

 

Για να δούμε αν θα μου απαντήσουν (ή αν θα το φτιάξουν)...

 

 

-----Προσθήκη-----

Απάντησαν κι όλας!!!

"Will fix that, thanks for reporting."

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Είναι bug των τελευταίων 2-3 εκδόσεων παλιά δε το έκανε.

ΟΜΩΣ: Τα λαμβάνει υπόψη του αλλά απλά δεν ενημερώνει το status.

Λέει πχ last update 4days, κατεβάζεις τα data και πάλι λέει 4 days.

......

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

ΟΜΩΣ,

το πρόβλημα στην συσκευή μου είναι ότι εαν δεν την κάνω restart δεν δίνει στίγμα, βλέπει δηλ όλους του δορυφόρους αλλά παραμένουν γκρι και δεν βγάζει θέση είτε αν περιμένω είτε αν επανεκκινήσω την εφαρμογή (το αν λέει last update 4days, λίγο με νοιάζει)

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα μόλις πήγα να αλλάξω rom είχα κάνει root κανονικά

και μόλις πάει να κάνει επανεκκίνηση δεν κάνει τίποτα κανιά αντίδραση έβγαλα έβαλα μπαταρία τίποτα

έχεις κανείς καμιά ηδέα ;

 

Ευχαριστώ!

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα μόλις πήγα να αλλάξω rom είχα κάνει root κανονικά

και μόλις πάει να κάνει επανεκκίνηση δεν κάνει τίποτα κανιά αντίδραση έβγαλα έβαλα μπαταρία τίποτα

έχεις κανείς καμιά ηδέα ;

 

Ευχαριστώ!

 

Εβαλες ρομ για τη συσκευη σου? Γιατι κυκλοφορουν 3-4 ace

Μπες σε download mode και περασε μια στοκ με το odin.

Αν δεν μπαινει βρες/φτιαξε/αγορασε ενα usb jig και θα στο βαλει σε download mode

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει εκαθάριση μνήμης από προγράμματα που έχουν σβηστεί, προσωρινά αρχεία κτλπ. κάτι σαν temporary files δηλαδή; Ή όταν σβήνεις κάτι αδιάζει ο "κάδος" εντελώς;

Αυτό που λέει σε κάθε πρόγραμμα διαγραφή μνήμης cache και διαγραφή δεδομένων τι είναι; Βοηθάνε σε τίποτα για ελευθέρωση μνήμης;

 

Κανένας; :what:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει εκαθάριση μνήμης από προγράμματα που έχουν σβηστεί, προσωρινά αρχεία κτλπ. κάτι σαν temporary files δηλαδή; Ή όταν σβήνεις κάτι αδιάζει ο "κάδος" εντελώς;

Αυτό που λέει σε κάθε πρόγραμμα διαγραφή μνήμης cache και διαγραφή δεδομένων τι είναι; Βοηθάνε σε τίποτα για ελευθέρωση μνήμης;

Κανένας; :what:

 

Wipe cache απο recovery.

Αν εχεις cwm κανεις και wipe dalvik cache

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες ρομ για τη συσκευη σου? Γιατι κυκλοφορουν 3-4 ace

Μπες σε download mode και περασε μια στοκ με το odin.

Αν δεν μπαινει βρες/φτιαξε/αγορασε ενα usb jig και θα στο βαλει σε download mode

 

ναι καταλάθος χωρίς να προσέξω έβαλα του s5830i και όχι s5830

δεν ανταποκρίνεται καθόλου :/

έφτιαξα ένα το συνδέω βάζω μπαταρία αλλά τίποτα

Edited by dimitrisOS
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

ναι καταλάθος χωρίς να προσέξω έβαλα του s5830i και όχι s5830

δεν ανταποκρίνεται καθόλου :/

έφτιαξα ένα το συνδέω βάζω μπαταρία αλλά τίποτα

 

Υπαρχει θεμα καπου στο forum για usb jig. Κανε μια αναζητηση.

Να δοκιμσεις απο καποιον που ειναι κοντα στην περιοχη σου να δεις αν θα μπει σε download mode (γι'αυτο υπαρχει το θεμα).

Αν δεν μπει, το στελνεις για Service (smartec) και θα σου το φτιαξουν στα πλαισια της εγγυησης.

Εκτος φυσικα αν πεις οτι το χαλασες εσυ :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι η πιο καλη τελευταια official rom να περασω με odin. Το πηρε σημερα η αδελφη μου και θελω να της περασω την καλυτερη official.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι η πιο καλη τελευταια official rom να περασω με odin. Το πηρε σημερα η αδελφη μου και θελω να της περασω την καλυτερη official.

 

Η τελευταία official για EUR είναι η 2.3.3

Aλλά αν πήρες το κινητό από μαγαζί στην Ελλάδα δεν υποτίθεται ότι έχει official από τη μαμά του??

Δε χρειάζεται να περάσεις τίποτε. Μόνο αν το πήρες από τρίτο που το έχει πειράξει πρέπει να βγάλεις ότι έχει βάλει και να βάλεις official.

 

Αν το κινητό είναι απείραχτο (από τη μαμά του) και χρειάζεται απλά update κάνε το με KIES και όχι με odin

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι η πιο καλη τελευταια official rom να περασω με odin. Το πηρε σημερα η αδελφη μου και θελω να της περασω την καλυτερη official.

 

Η τελευταία official για EUR είναι η 2.3.3

Aλλά αν πήρες το κινητό από μαγαζί στην Ελλάδα δεν υποτίθεται ότι έχει official από τη μαμά του??

Δε χρειάζεται να περάσεις τίποτε. Μόνο αν το πήρες από τρίτο που το έχει πειράξει πρέπει να βγάλεις ότι έχει βάλει και να βάλεις official.

 

Αν το κινητό είναι απείραχτο (από τη μαμά του) και χρειάζεται απλά update κάνε το με KIES και όχι με odin

 

Πιστευω οτι ο φιλος θελει την τελευταια official για τη συσκευη. Οχι την τελευταια Ελληνικη.

 

sdaoulas

Φιλε μου δεν θα δεις καποια διαφορα (οχι μεγαλη εστω) με καποια official.

Επισης πρεπει να κοιταξεις ποια συσκευη εχεις (κωδικο), τι csc εχει κλπ για να ξερεις πως να επιστρεψεις σε αυτο το firmware αν χρειαστεις εγγυηση.

 

Αν εχεις undbranded Ελληνικο s5830 πχ, δεν παιζει να βρεις την stock rom του.

Πρεπει να εισαι με την στοκ και να κανεις τα εξης

Περνας cwm

Κανεις nandroid backup και το κρατας στο pc

Φλασαρεις οτι θελεις χωρις προβληματα

 

Για να επιστρεψεις σε στοκ κατασταση με εγγυηση

Περνας μια στοκ της επιλογης σου

Περνας cwm

Κανεις format τα παντα (wipe data/cache/dalvik και format system)

Restore το nandroid της stock

Περνας ενα zip που σου βγαζει το cwm και σε γυρναει σε stock recovery

Ελεγχεις αν το csc ειναι eur

 

Τελος :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ROOT ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ(SAMSUNG GALAXY ACE GT S5830), ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ TITANIUM BACK UP PRO 6.0.4.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ(ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟ),ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΤΟ FACEBOOK, YAHOO ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ SD.

ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, ΟΠΩΣ Π.Χ. ΧΑΡΤΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ??????

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...