Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα !!

ερώτηση σε όσους έχουν περάσει την 2.3.6 αλλά και όποιος άλλος έχει να προτείνει και να απαντήσει κάτι πολύ ευχαρίστως .. :happy:

 

έχω την εντύπωση πως τις τελευταίες 2-3 μέρες η ένδειξη του σήματός στο τηλέφωνό μου έχει πέσει.

από τις 4 μπάρες που είναι το σήμα στο κινητό είχα στο σπίτι σχεδόν πάντα 3 με 4.

2-3 μέρες τώρα είμαι στις 1-2 και πολλές φορές δεν έχει και καμία μπάρα (το σήμα δεν χάνεται όμως).

υπάρχει περίπτωση να φταίει η 2.3.6 ?

γιατί η ημέρα που το πρόσεξα ήταν η ακριβώς επόμενη που είχα περάσει την 2.3.6 ....

Μπορεί μια ROM να ευθύνεται για την ποιότητα λήψης του κινητού ? (σαφώς θα μου πείτε τώρα αλλά τες πα :)

 

Καλημέρα! Μια Rom από μόνη της όχι.. αλλά το μόντεμ που περιέχεται σε αυτή ναι..

Edited by Sol_Ballads

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!

 

Θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει feedback για την CM7.2 RC0 by vo-1;

Αξίζει ή να μείνουμε με στοκ; Υπάρχει κάτι που χάνεις αν περάσεις σε custom rom;

 

Το κινητό είναι περισσότερο εργαλείο δουλειάς (sync με Exchange)

Υπάρχει ακόμη η ανάγκη για Moxier/Touch down;

 

Παίζοντας μαζί του κατάφερα και εγώ να το κάνω brick και τώρα περιμένω να φτιαχτεί.

JIG δεν είχα αλλά διάβασα πως μετά την 2.3.4 δεν δουλεύει ούτως ή άλλως.

Υποθέτω πως με το CWM5 θα μπορέσω να το επαναφέρω όπως ήταν πριν το δώσω για επισκευή (υπάρχει πλήρες backup).

Είμαι λιγάκι επιφυλακτικός να αρχίσω να το σκαλίζω πάλι.

 

Μακάρι κάποιος φίλος να μπορούσε να μας γράψει για update σε CM, restore σε στοκ και backup/restore apps μεταξύ των εκδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

ερώτηση σε όσους έχουν περάσει την 2.3.6 αλλά και όποιος άλλος έχει να προτείνει και να απαντήσει κάτι πολύ ευχαρίστως .. :happy:

 

έχω την εντύπωση πως τις τελευταίες 2-3 μέρες η ένδειξη του σήματός στο τηλέφωνό μου έχει πέσει.

από τις 4 μπάρες που είναι το σήμα στο κινητό είχα στο σπίτι σχεδόν πάντα 3 με 4.

2-3 μέρες τώρα είμαι στις 1-2 και πολλές φορές δεν έχει και καμία μπάρα (το σήμα δεν χάνεται όμως).

υπάρχει περίπτωση να φταίει η 2.3.6 ?

γιατί η ημέρα που το πρόσεξα ήταν η ακριβώς επόμενη που είχα περάσει την 2.3.6 ....

Μπορεί μια ROM να ευθύνεται για την ποιότητα λήψης του κινητού ? (σαφώς θα μου πείτε τώρα αλλά τες πα :)

 

να σου πω την αληθεια το εχω προσεξει και εγω τοσο με XWKS2 οπως και με XXKPP baseband. Σαν μοντεμ με συνδεση wifi δεν αντιμετωπιζω ομως καποιο προβλημα. Ισως να εχει αλλαξει το refresh rate και οι αλλαγες στο σημα ειναι τωρα πιο εμφανης ή λεω βλακειες ??? :O

Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια το εχω προσεξει και εγω τοσο με XWKS2 οπως και με XXKPP baseband. Σαν μοντεμ με συνδεση wifi δεν αντιμετωπιζω ομως καποιο προβλημα. Ισως να εχει αλλαξει το refresh rate και οι αλλαγες στο σημα ειναι τωρα πιο εμφανης ή λεω βλακειες ??? :O

 

για το wifi έχω να πω πώς από την ΚS2 και μετά είναι λίγο πιο "αδύνατο" χωρίς να έχω προβλήματα disconnection κτπ .. για μέσα στο σπίτι που το χρησιμοποιώ καμία φορά (ελλάχιστη χρήση θα έλεγα) δεν έχω πρόβλημα.

πάντως σαφώς και είναι πιο αδύνατο το σήμα (η λήψη ίσως πιο σωστά) από την 2.2 που είχα όταν το πήρα και την 2.3.1 :O

 

η ένδειξη σήματος πάντως είναι πιο χαμηλή ...ακόμα και το refresh rate να έχει αλλάξει δεν δικαιολογείται τόση διαφορά στον ίδιο χώρο. (συγκρίνω πάντα στο σπίτι μου όπου ήταν το σήμα στα 3/4 και 4/4 ενώ τώρα το έχω δει πολλές φορές στα 2/4, 1/4 και πολλές φορές με καθόλου 0/4 αλλά χωρίς να χάνει δίκτυο).

 

για παράδειγμα αυτή τη στιγμή που γράφω είμαι full σήμα 4/4 ....

περίεργα πράγματα ....

το θέμα είναι με τις εκδόσεις ROM να πηγαίνουμε μπροστά όχι πίσω ... :X

 

επίσης μπορεί κάποιος να δώσει μια απάντηση στο 6 ερώτημα σε αυτό το post μου αν το έχει λύσει το θέμα ?

 

το θέμα είναι με τις εκδόσεις ROM να πηγαίνουμε μπροστά όχι πίσω ... :X

ευχαριστώ ...

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει feedback για την CM7.2 RC0 by vo-1;

Αξίζει ή να μείνουμε με στοκ; Υπάρχει κάτι που χάνεις αν περάσεις σε custom rom;

 

Διάβασε τo thread εδώ όσο και στο XDA. H CM7.2 είναι ότι καλύτερο έχει βγει για το κινητό αυτό.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από πολλές αλλαγές σε custom rom (και CM 7.2) δηλώνω εραστής των official :D

Πρέπει να είμαι από τους λίγους εδώ μέσα που πέρασαν custom και ξαναγύρισαν στη μαμά rom.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από πολλές αλλαγές σε custom rom (και CM 7.2) δηλώνω εραστής των official :D

Πρέπει να είμαι από τους λίγους εδώ μέσα που πέρασαν custom και ξαναγύρισαν στη μαμά rom.

 

ο καθενας οπως τη βρισκει, γουστα ειναι αυτα. :)

 

Γενικα μιλωντας παντως, για να φτιαξεις το κινητο σου οπως γουσταρεις και να τρεχει και σωστα/γρηγορα θελει να ασχοληθεις αρκετα. Μετα απο 5 μηνες περιπου και δοκιμαζοντας ενα καρο πραγματα, τωρα κατεληξα τι και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

Edited by itasoulas
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας οπως τη βρισκει, γουστα ειναι αυτα. :)

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο :)

Γενικα μιλωντας παντως, για να φτιαξεις το κινητο σου οπως γουσταρεις και να τρεχει και σωστα/γρηγορα θελει να ασχοληθεις αρκετα. Μετα απο 5 μηνες περιπου και δοκιμαζοντας ενα καρο πραγματα, τωρα κατεληξα τι και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ευτυχώς, υπάρχουν developers που ασχολούνται με το κινητάκι μας.

Όταν κάνουν port το ICS θα ξανακάνω τις δοκιμές μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες και οι custom ROMs, πολυ καλη η CyanogenMod 7.2 αλλα ειναι καποιες ελλειψεις που για μενα δεν ειναι αποδεκτες.

π.χ. δεν γινεται να μου βγαζει ROM ο αλλος με τον proximity sensor να μη δουλευει!!! Δηλαδη οταν θα μιλαω στο τηλεφωνο κι ακουμπησει το τηλεφωνο στο μαγουλο η κληση θα τερματισει! Μα τι να την κανω τετοια ROM ???

Θυμαμαι οταν ειχα βαλει και την 7.1 που αν εβαζα 2G Only, κολουσε το συμπαν!!! Και πανω απ'ολα μετρανε οι αναγκες του καθενος...

Εγω (οταν βρω χρονο τελικα...) λεω να περασω την τελευταια TheMyth που εχει και μερικα καλουδια μεσα και δεν εχει εμφανισει καποιο σοβαρο προβλημα.

Εαν τελικα βγει και official CyanogenMod και λυθουν τα σοβαρα προβληματα θα την ξαναδοκιμασω.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

παντως προς το παρον η πιο σταθερη και ολοκληρωμενη μεχρι τωρα απο τις CM ειναι η 7.2 RCO by vo-1. Δεν την ξαναβγαζω αν δεν βγει official αλλα και να μην βγει ειναι μια χαρα!
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

παντως προς το παρον η πιο σταθερη και ολοκληρωμενη μεχρι τωρα απο τις CM ειναι η 7.2 RCO by vo-1. Δεν την ξαναβγαζω αν δεν βγει official αλλα και να μην βγει ειναι μια χαρα!

+1 Συμφωνω μαζι σου φιλε.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Mythos φίλτατοι ...

δεν είναι λογικό να βγαίνει μια ROM με ελλείψεις ...

Ομολογώ πως δεν μιλώ εκ πείρας μιας και δεν έχω περάσει κάποια custom rom παρά μόνο official αλλά έχω διαβάσει αρκετά θέματα για τις custom roms και αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν το έχω επιχειρήσει ώς τώρα.

ότι στις περισσότερες κάτι δεν δουλεύει σωστά .. μα το wifi, μα το Blootouth κτπ ...

Στο official site της CM έχει versions ... stable, nightly κτπ ..

αυτά τι σημαίνουν ?? stable = σταθερή. δηλαδή χωρίς προβλήματα ??

Οι Nightly versions τι ακριβώς είναι δεν έχω καταλάβει ... :X

 

Κατασκευή καλωδίου USB JiG για Unbrick

 

 

Για όσους έχουν κάνει Brick το κινητό τους και δεν έχουν βρει τον τρόπο να φτιάξουν το καλώδιο που αναφέρεται από πολλούς εδώ μέσα βρήκα

το το video που είναι κατατοπιστικό καθώς και έχει και link για αυτή την εικόνα ....

το χρησιμοποιούν και για το ACE και για πολλά τηλέφωνα της Samsung και όχι μόνο για το S.

 

ελπίζω όσοι έχετε πρόβλημα να το δοκιμάσετε και να το επαναφέρετε .... :)

 

 

Υ.Γ το έγραψα σε άλλο ποστ και όχι στο ακριβώς προηγούμενο γιατί είναι τελείως διαφορετικό θέμα καθώς είναι και πιο εύκολο το να το βρει κάποιος που ενδιαφέρεται .. ;)

Edited by crazyio
Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Στο official site της CM έχει versions ... stable, nightly κτπ ..

αυτά τι σημαίνουν ?? stable = σταθερή. δηλαδή χωρίς προβλήματα ??

Οι Nightly versions τι ακριβώς είναι δεν έχω καταλάβει ... :X

 

καθε μερα (μπορει και μερα παρα μερα η λιγο περισσοτερο) βγαινουν οι nightly. καθε φορα που βγαινει καινουργια σημαινει πως εχουν γινει διορθωσεις (καμια φορα γινονται και λαθη βεβαια. το να εχεις την τελευταια nightly δεν σημαινει απαραιτητα πως ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη).

οταν φτασουν σε ενα σημειο που η ρομ ειναι "σχετικα" σταθερη, τοτε την ονομαζουν stable.

οποτε η stable δεν σημαινει κατι ιδιαιτερο. ειναι μια ακομα nightly ;)

 

 

καντο ετσι καλυτερα :P

 

Κατασκευή καλωδίου USB JiG (για Unbrick)
Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω μάθει και κάνω back up τα πάντα απότ ο εργαλείο μας. Ένα όμως δεν ξέρω. Υπάρχει τρόπος/app που να κάνει back up και το λεξιλόγιο Χ9; Αυτό δλδ που προσθέτεις τις δικές σου λέξεις.. Πακίιιιιιττ :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο επισημες πηγες δεν θα υπαρξει ΠΟΤΕ επισημη εκδοση CM9 για το ACE, εκδοση δηλαδη βασισμενη σε Ice Cream Sandwich (ICS) - Android 4 αλλα θα υπαρξει επισημη CM7.2 βασισμενη σε gingerbread. Μεχρι εκει φτανει το κινητο μας. Για τις προδιαγραφες του παντως μια επισημη CM7 ειναι ολα τα λεφτα. Δεν υπαρχει χρονοδιαγραμμα αλλα εχω την εντονη αισθηση οτι θα ειναι μεσα στο Γεναρη.

 

Περισσοτερα εδω https://plus.google.com/109560348209955703361/posts/VWHrcxx9bxn, εκ στοματος ενος απο την ομαδα που θα φτιαξει την επισημη εκδοση. Πληροφοριακα σας παραθετω και αυτο:

Kolja Dummann - the ace hardware was outdated by a year when the phone hit the market. It would have been a good eclair or froyo phone, you can also run gingerbread quite good.

Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

Πολυ Καλημερα σε ολους..! http://yoursmiles.org/csmile/preved/c0133.gif Απο χθες ειμαι & εγω ενας ακομη (ευτυχης μπορω να πω) κατοχος αυτης της κινηταρας...! Μετα απο ποοολλλλααααααααααααα χρονια στα symbian καταλαβαινετε... http://www.podilates.gr/sites/default/files/smileys/grin_big.gif

Ολα καλα και χρυσα μεχρι εδω αλλα εχω τα εξης προβλημματα..

1ον: Δεν Μπορω να μπω στο market. Εχω ενεργοποιησει τα settings του ιντερνετι/wap (εχω cosmote) μπαινω στο νετ μεσω του browser του τηλ. αλλα και με το opera mini... Δεν μπορω να μπω ρε παιδες.. με πεταει αυτο το μνμ:

Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενων σε αυτον τον διακομιστη.

Εβαλα το gmail μου, δοκιμασα να κανω και νεο (μεσω του τηλ.) αλλα το ιδιο μνμ...

 

Και το 2ον: (και πιο σημαντικο)

Ενω το κινητο ειναι ελληνικο & και στα ελληνικα (ολα) ΔΕΝ μπορω να γραψω στα ελληνικα μνμ...!!!!:!: Τι στο καλο??? Το εψαξα απο εδω απο εκει τπτ..! Ειμαι newφης στα android αλλα (τουλαχιστον) ξερω να διαβαζω (λεμε τωρα)...:p

 

Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας??

Τι update το εκανα τι στην εκλλησια να το διαβασει ο παππας το πηγα :D τπτ αυτο..

To android ειναι 2.3.3 απο την αρχη..

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας. http://yoursmiles.org/csmile/preved/c0133.gif

Edited by jin_kazama
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη rom (Icecream Sunday2(Extreme speed)την έχει δοκιμάσει κανένας ? εντυπώσεις ?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

 

Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας??

Τι update το εκανα τι στην εκλλησια να το διαβασει ο παππας το πηγα :D τπτ αυτο..

To android ειναι 2.3.3 απο την αρχη..

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας. http://yoursmiles.org/csmile/preved/c0133.gif

 

Να το πας σε καφετζή δοκίμασες;

 

 

Ρυθμίσεις -> Τοπικές ρυθμίσεις και κείμενο -> Πληκτρολόγιο Samsung -> Γλώσσες εισαγωγής. Εκεί επιλέγεις Ελληνικά και ότι άλλη γλώσσα θες και όταν γράφεις μήνυμα αλλάζεις γλώσσα με κύλιση του δαχτύλου πάνω στο space.

 

EDit: Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Άγγελε του Θανάτου :p μήπως έχεις κάποια ιδέα και για αυτό το ερώτημα ? (αναφέρομαι στο ερώτημά μου νούμερο 6 )

μόνο εγώ το αντιμετωπίζω ?? :O

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις κάποια ιδέα και για αυτό το ερώτημα ? (αναφέρομαι στο ερώτημά μου νούμερο 6 )

μόνο εγώ το αντιμετωπίζω ?? :O

Δοκίμασε μέθοδο εισαγωγής GSM και μόνο κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Να το πας σε καφετζή δοκίμασες;

 

 

Ρυθμίσεις -> Τοπικές ρυθμίσεις και κείμενο -> Πληκτρολόγιο Samsung -> Γλώσσες εισαγωγής. Εκεί επιλέγεις Ελληνικά και ότι άλλη γλώσσα θες και όταν γράφεις μήνυμα αλλάζεις γλώσσα με κύλιση του δαχτύλου πάνω στο space.

 

EDit: Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

 

Καλησπερα..!

Καταρχην φχαριστω για την αμεσωτητα της απαντησης..!http://yoursmiles.org/csmile/preved/c0133.gif

 

http://broadbandforum.in/images/smilies/Boy%20Think.gif Λες?? Αμα το παω σε αυτον απο την αρβυλα(Σ.Παναγιωτοπουλο) για καλυτερα? :D Μα αυτο ειναι το θεμα.. Οτι το εκανα αυτο που λες και τπτ.. Ασε που εχει & Βουλγαρικα εντος και το κουφο ειναι οτι τα εχει στα ελληνικα γραμμενα (ενω τα αλλα ειναι αγγλικα) Τι γινεται ωρε παιδια??? :cry:

 

 

Θενξ που με δεχτηκατε και Καλως σας Βρηκα. :)

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς το Bold μόνο αν έχεις να τονίσεις κάτι σημαντικό στο post σου!

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω ακριβως με σενα.Απλα το κινητο εχει βουλγαρικο product code γιαυτο δεν εχει ελληνικα.Κατεβαζεις ενα αλλο πληκτρολογιο απο το market και εισαι κυριος.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω ακριβως με σενα.Απλα το κινητο εχει βουλγαρικο product code γιαυτο δεν εχει ελληνικα.Κατεβαζεις ενα αλλο πληκτρολογιο απο το market και εισαι κυριος.

 

Σοβαρα??? Ελα μου ομως που.. δεν μπορω να μπω στο μαρκετ..! Δες εδω:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3892820#post3892820

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα??? Ελα μου ομως που.. δεν μπορω να μπω στο μαρκετ..! Δες εδω:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3892820#post3892820

Το διαβασα το προβλημα σου ναι δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.Καποιος ποιο γνώστης ισως.

 

Μαλλον 2,3,3 θα εχει καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...