Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε ναι οντως το bln ειναι πιο καλο απο αποψη μπαταριας και η αληθεια ειναι πως με εχει βολεψει παρα πολυ αλλά το noled ειναι καλη λυση για απειραχτα κινητα. Εκτος αν καταφερει καποιος να βαλει leds στο ace, τοτε απλα respect :p

To noled νομιζω ειναι πιο καλο για amoled οθονες μιας και αυτες οι οθονες για να δειξουν το μαυρο χρωμα τρωνε μηδαμινη ενεργεια απο τη μπαταρια, ενω οι συμβατικες δικες μας καταναλωνουν αρκετη μπαταρια για τον ιδιο σκοπο. Παντως οποιος θελει το δοκιμαζει :O

 

Όντως δεν έχει και πολύ καλή οθόνη το ace, αλλά νόμιζα είχε amoled. Slcd έχει;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου 2 φορές έγραψα παραπάνω πως να περάσετε τις ρυθμίσεις..

Περνα τις ρυθμίσεις και μετά κατέβασε το apndroid και ρύθμισε το :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σίγουρα έγραψες πως πρέπει να συμπληρωθούν κάποια πεδία, αλλά ίσως θα έπρεπε να λάβεις υπ' όψιν ότι αφού ρωτάει κάποιος αμέσως μετά,

πιθανόν να μην ξέρει που πρέπει να βρει τα συγκεκριμένα πεδία και να βάλει τις τιμές που έγραψες .

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με την τελευταία έκδοση 2.3.3 έχει καταφέρει κανείς με cosmote να στείλει mms ΧΩΡΙΣ να πρέπει να μπει στο internet και να χρεωθεί με το 1ε την ημέρα;
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω.. ειμαι στα 118 πιασμενα απο τα 181 mb που εχει ελευθερα η μνημη του κινητου. Ειμαι σε καλο σημειο λετε? Μεχρι ποσα ελευθερα μπορω να φτασω το πολυ αν σβησω πραγματα? Επισης θα μου προτεινατε να κατεβασω τον flash player ή θα επιβαρυνθει και αλλο το κινητο? Και αν ναι απο που? Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ έκανα update σε firmware COS.Πατώντας *#272*IMEI# και αλλάζοντας το regional code από COS σε EUR, το KIES αμέσως είδε το νέο firmware και με ρώτησε αν θέλω να κάνω update.

Δεν ξέρω αν βοήθησα απλά προς ενημέρωση όσων θέλουν να βάλουν 2.3.3 σε COSMOTE.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ έκανα update σε firmware COS.Πατώντας *#272*IMEI# και αλλάζοντας το regional code από COS σε EUR, το KIES αμέσως είδε το νέο firmware και με ρώτησε αν θέλω να κάνω update.

Δεν ξέρω αν βοήθησα απλά προς ενημέρωση όσων θέλουν να βάλουν 2.3.3 σε COSMOTE.

Σωστός! καλά του έκανες :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο προγραμμα για να τραβαω φωτογραφιες και γιατι το zoom στις φωτογραφιες μεσα απο το υπαρχον προγραμμα ειναι αμελητεο.. μηπως με αλλο διορθωνεται?
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έγραψες πως πρέπει να συμπληρωθούν κάποια πεδία, αλλά ίσως θα έπρεπε να λάβεις υπ' όψιν ότι αφού ρωτάει κάποιος αμέσως μετά,

πιθανόν να μην ξέρει που πρέπει να βρει τα συγκεκριμένα πεδία και να βάλει τις τιμές που έγραψες .

 

οχι φιλε μου. εγραψα 2 φορες με CAPS να διαβασεται απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103 το ποστ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΞΙ (6)

που ειναι αυτο

 

Οδηγός επαναφοράς των apn όλων των Ελληνικών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, για να έχετε internet και mms στην android συσκευή σας.

Πηγή: TonyK, http://antonis-news.blogspot.com/ . Ευχαριστούμε!

 

Πολλοί από εμάς μπορεί να χρειαστεί να κάνουμε κάποια στιγμή hard reset (επαναφορά) την συσκευή μας ή να περάσουμε κάποια rom η οποία δεν μας περνάει αυτόματα τα apn, δηλαδή τις ρυθμίσεις για internet και mms.

Υπάρχει μια πολύ καλή και δωρεάν εφαρμογή στο android market, εν’ ονόματι Apn Backup & Restore. Με την εφαρμογή αυτή μπορούμε να αποθηκεύσουμε τα apn της συσκευής μας (backup), όπως επίσης να τα επαναφέρουμε όποτε θελήσουμε, είτε επειδή σβήστηκαν με κάποιο τρόπο, είτε επειδή περάσαμε κάποια custom rom, η οποία δεν περιέχει ενσωματωμένα τα apn των Ελληνικών εταιρειών.

 

Παρακάτω έχω φτιάξει έναν σύντομο οδηγό βήμα-βήμα πώς θα μπορέσετε να επαναφέρετε τα apn στην συσκευή σας. Έχω μαζέψει τα apn των 3 Ελληνικών εταιρειών (cosmote, Vodafone, wind), οπότε απλά διαλέξτε το αρχείο που αντιστοιχεί στον δικό σας πάροχο και ακολουθήστε τον παρακάτω οδηγό.

 

1) Κατεβάστε την εφαρμογή Apn backup & restore από το Android Market.

Αν δεν μπορείτε να μπείτε στο market η δεν έχετε internet στην συσκευή σας, μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή από εδώ :

https://slideme.org/application/apn-backup-restore-0

 

Επίσης μπορείτε να την βρείτε και μέσω του barcode scanner εδώ :

 

 

2) Εγκαταστήστε την εφαρμογή στην συσκευή σας.

 

3) Κατεβάστε το αντίστοιχο αρχείο .zip, ανάλογα τον παροχό σας από εδώ :

- Ρυθμίσεις Cosmote

- Ρυθμίσεις Vodafone

- Ρυθμίσεις Wind

 

4) Αποσυμπιέστε το αρχείο .zip που κατεβάσατε. θα σας βγάλει έναν φάκελο με όνομα ApnBackupRestore και μέσα σε αυτόν θα είναι το αρχείο .xml με τις ρυθμίσεις του παρόχου σας.

 

5) Αντιγράψτε τον φάκελο αυτό ακριβώς όπως είναι μέσα στο /sdcard της συσκευής σας.

 

6) Ανοίξτε την εφαρμογή Apn backup & restore, και πατήστε στην επιλογή restore APNs.

 

7) θα σας εμφανίσει το αρχείο .xml για τον πάροχο σας. Πατήστε οκ.

 

8) Μετά θα σας ζητήσει να ψάξει για διπλότυπα. Εκεί πατήστε όχι. θα συνεχιστεί η διαδικασία και είστε έτοιμοι !!!!

 

9) Αν πάτε τώρα στις ρυθμίσεις -> ασύρματη επικοινωνία...--> δίκτυα κινητής τηλεφωνίας --> ονόματα σημείων πρόσβασης, θα έχετε κανονικά 2 apns, ένα για το internet και ένα για τα mms.

 

9) Mην ξεχάσετε στις ρυθμίσεις -> ασύρματη επικοινωνία...--> δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, να έχετε τσεκαρισμένο το "χρήση δεδομένων πακέτου", ώστε να μπορείτε να μπείτε internet μέσω του παρόχου σας (3g internet).

 

ποιες τιμες ειδες εσυ εδω?

σορρυ κιολας, αλλα το μονο που εχω λαβει υποψην μου μεχρι τωρα, ειναι οτι ακομα και αν πω ακριβως τι πρεπει να διαβασει καποιος εδω, δεν το κανει.

δεν γινεται να γραφω 10 φορες ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΠΟΣΤ 6 και να διαβαζετε οτι να ναι..

πες μου τι γραφω λαθος ή τι δεν γραφω αναλυτικα και δεν καταλαβαινετε και θα διαγραψω τωρα το account μου.

 

 

παιδιά με την τελευταία έκδοση 2.3.3 έχει καταφέρει κανείς με cosmote να στείλει mms ΧΩΡΙΣ να πρέπει να μπει στο internet και να χρεωθεί με το 1ε την ημέρα;

 

apndroid απο το μαρκετ. δημιουργησε τα προφιλ που χρειαζεται (δεν το δουλεψα ποτε,απλα ξερω τι κανει)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Το noled δεν έχει καμιά σχέση με το bln :)

Ρουφάει αρκετή μπαταρία και χρησιμοποιεί την οθόνη. Το bln δεν τρώει τίποτα και χρησιμοποιεί τα πλήκτρα!

Καλά έκανες όμως και το ανέφερες γιατί δεν είναι εύκολο (απο οτι βλέπω) για τους περισσότερους κατόχους του ace να μοντάρουν λίγο το κινητό :)

 

Να μοντάρω το κινητό και να περάσω custom kernel για να βάλω το bln control παραπάει. Σε ευχαριστώ πάντως. Το noled επίσης δεν λέει. Αφού δεν υπάρχει λύση μάλλον για ήχο/δόνηση θα κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Να μοντάρω το κινητό και να περάσω custom kernel για να βάλω το bln control παραπάει. Σε ευχαριστώ πάντως. Το noled επίσης δεν λέει. Αφού δεν υπάρχει λύση μάλλον για ήχο/δόνηση θα κοιτάξω.

 

δεν εννοουσα να περασεις custom roms-kernels για BLN! απλα ενα απο τα 100 εξτρα που σου προσφερουν οι custom kernels ειναι και αυτο!

για μενα, στοκ στο android πλεον σημαινει stock rom (οχι επισημη ελληνικη εννοειτε) + root + custom kernel + custom θεμα. μεχρι εδω ειναι στοκ για μενα. παρακατω ειναι απειραχτο-μη αξιοποιημενο το κινητο :p

Link to comment
Share on other sites

βαλε την 2.3.7 απο xda και θα ησυχασεις!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1258830

 

Σκέφτομαι να δοκιμάσω την παραπάνω custom rom.

Αξίζει ?

Λέει ότι πρέπει να έχεις την 2.3.4 πριν . Που την βρίσκουμε και πως την βάζουμε ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας ... θα ηθελα να μου δωσετε ενα λινκ για να εχω την μαμισια ρομ του Galaxy ace της vodafone ... αν υπαρχει ... σε περιπτωση που θελω να κανω επαναφορα στο μελλον ... ευχαριστω ..
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ έκανα update σε firmware COS.Πατώντας *#272*IMEI# και αλλάζοντας το regional code από COS σε EUR, το KIES αμέσως είδε το νέο firmware και με ρώτησε αν θέλω να κάνω update.

Δεν ξέρω αν βοήθησα απλά προς ενημέρωση όσων θέλουν να βάλουν 2.3.3 σε COSMOTE.

 

και που το γράφεις αυτό φίλε μου; γιατί στο dialpad γράμματα δε μπορείς να βάλεις

 

Άστο άκυρο! εννοείς τον αριθμό του ιμει

Edited by neofix
+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω.. ειμαι στα 118 πιασμενα απο τα 181 mb που εχει ελευθερα η μνημη του κινητου. Ειμαι σε καλο σημειο λετε? Μεχρι ποσα ελευθερα μπορω να φτασω το πολυ αν σβησω πραγματα? Επισης θα μου προτεινατε να κατεβασω τον flash player ή θα επιβαρυνθει και αλλο το κινητο? Και αν ναι απο που? Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας.

- Eγώ είμαι στα 145/181 και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα. ;)

- Δυστυχώς O Flash Player ΔΕΝ παίζει στο Ace :(

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου. εγραψα 2 φορες με CAPS να διαβασεται απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103 το ποστ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΞΙ (6)

Δικό μου το λάθος , δικαιολογημένο βέβαια από στραβάδι σαν κι' εμένα

ποιες τιμες ειδες εσυ εδω?

σορρυ κιολας, αλλα το μονο που εχω λαβει υποψην μου μεχρι τωρα, ειναι οτι ακομα και αν πω ακριβως τι πρεπει να διαβασει καποιος εδω, δεν το κανει.

δεν γινεται να γραφω 10 φορες ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΠΟΣΤ 6 και να διαβαζετε οτι να ναι..

πες μου τι γραφω λαθος ή τι δεν γραφω αναλυτικα και δεν καταλαβαινετε και θα διαγραψω τωρα το account μου.

Εχεις δίκιο , sorry , δεν υπήρχε καμιά πρόθεση προσβολής ή υπόδειξης γιά τον τρόπο που προσφέρεις και μοιράζεσαι τις γνώσεις σου στο αντικείμενο ,

και οφείλω να εκφράσω γιά μιά ακόμα φορά τις ευχαριστίες μου γιά τη βοήθεια τόσο τη δική σου όσο και των άλλων φίλων .

 

Επι του προκειμένου .

Πήγα Ρυθμίσεις/Ασυρμ.επεικοιν.και δίκτυα/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/Ονόματα σημείων πρόσβασης και βρήκα τα ΑΡΝ

Cosmote : με ένα πράσινο ενδεικτικό αναμένο και στον πίνακα της επεξεργασίας του μόνο το MCC=202 , MNC=01 , τα υπόλοιπα πεδία "δεν έχουν ρυθμιστεί"

 

Cosmote mms : Ολα ρυθμισμένα όπως αναφέρεις εκτός από το MMSC που έχει http://mmsc.cosmote.gr:8002

Βέβαια εγώ δεν έχω κάνει τίποτα με τις ρυθμίσεις και πως βρεθήκανε εκεί δεν ξέρω , μάλλον το κινητό είναι Cosmote άσχετα αν το αγόρασα από το Saturn .

Οσο γιά mms , έστειλα ένα σε άλλο μου κινητό και πήγε μόνο το κείμενο χωρίς τη επισυναπτόμενη εικόνα . Ασε που δεν ξέρω με τι χρεώσεις θα βρεθώ .

Link to comment
Share on other sites

EYXAΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ.... Edited by sakisdani

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο κινητο μπορουμε να βαλουμε δικο μας ηχο κλησης?

γιατι τα Mp3 δεν τα βρισκει?

θελει καποιον φακελο να κανω με συγκεκριμενη ονομασια και να τα βαλω μεσα ?

 

Δοκίμασε αυτό...αλλά με κεφαλαία γράμματα τους φακέλους.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3710126#post3710126

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ,

Εφτιαξα ένα φάκελλο στην κάρτα και το ονόμασα "Media"Μέσα σ' αυτό το φάκελλο έφτιαξα 2 νεους υποφακέλλους "Ringtones" και "Songs "

Στο Songs έβαλα όλα τα Mp3 μου που τα βρίσκει από το κουμπί Μουσική

Από τα Mp3 επέλεξα εκείνο που ήθελα γιά ήχο κλήσης , και το έβαλα μέσα στο φάκελλο Ringtones .

Αν πατήσεις Ρυθμίσεις/Ηχος/Ηχος κλήσης τηλεφώνου , το βρίσκεις και το επιλέγεις .

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το βρήκα, σας το μεταφέρω:

 

Οταν συνδεόμαστε με κάποιο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για μεταφορά δεδομένων,

δίπλα στην ένταση του σήματος εμφανίζεται ένα συμβολάκι.

Αυτό μπορεί να είναι G , E , 3G , H.

 

Από το πιο αργό προς το πιο γρήγορο είναι:

G (GPRS)

E (EDGE)

3G (3G)

H (HSPDA)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Νικόλαε , την πατήσαμε . 'Ολη τη νύχτα ανοιχτό , κινητό , Wi-Fi , router , μέχρι τώρα έχω ανοίξει το market καμιά 50ριά φορές πάντα βγαίνει το original . Το ξεφορτώθηκα το μαραφέτι . Λες να επανέλθει ?. Γιατί , αν δεν αλλάξω τις ρυθμίσεις ?

Μήπως όντως υπάρχει κι' άλλος τρόπος γιά να γδάρεις τη γάτα ?

 

Σαν ιδέα : Νομίζω ότι την δουλειά την έκανε το restart μετά τις ρυθμίσεις . 'Ασχετο ?

 

τελικα σκεφτηκα γιατι μπορει να μην σου κανει update το μαρκετ.

εχεις ελευθερο χωρο στο κινητο? το update του μαρκετ πιανει 8mb στο τηλεφωνο. οποτε αν εχεις 8-10 ελευθερα λογικα δεν μπορει να γινει update.

 

 

Αν θυμάμαι καλά ,

Εφτιαξα ένα φάκελλο στην κάρτα και το ονόμασα "Media"Μέσα σ' αυτό το φάκελλο έφτιαξα 2 νεους υποφακέλλους "Ringtones" και "Songs "

Στο Songs έβαλα όλα τα Mp3 μου που τα βρίσκει από το κουμπί Μουσική

Από τα Mp3 επέλεξα εκείνο που ήθελα γιά ήχο κλήσης , και το έβαλα μέσα στο φάκελλο Ringtones .

Αν πατήσεις Ρυθμίσεις/Ηχος/Ηχος κλήσης τηλεφώνου , το βρίσκεις και το επιλέγεις .

 

συνηθως η δομη ειναι:

media-audio-notifications,ringtones,alarms

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ έκανα update σε firmware COS.Πατώντας *#272*IMEI# και αλλάζοντας το regional code από COS σε EUR, το KIES αμέσως είδε το νέο firmware και με ρώτησε αν θέλω να κάνω update.

Δεν ξέρω αν βοήθησα απλά προς ενημέρωση όσων θέλουν να βάλουν 2.3.3 σε COSMOTE.

 

Ρε φίλε πες και ότι το κινητό επανέρχεται στις εργοστασιακες ρυθμίσεις! Κάποιος που δεν έχει συνχρονησει επαφές με gmail η δεν έχει κάνει backupτην έβαψε! Χώρια οι εφαρμογές....

+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λιγη βοηθεια με τους χάρτες και το gps γιατί έχω μπερδευτεί.τους χάρτες και την ποήγηση που έχει μέσα το κινητό μπορώ να τα χρησιμοποιήσω μόνο αν είμαι στο ίντερνετ?αν ναι υπάρχει κανα app να κατεβάσω που θέλει μονο gps έτσι ώστε να το χρησιμοποιώ χωρίς να με συνδεμένος με το wifi?και κατι άλλο,έχω επιλεγμένο το χρήση δικτύων μονο 2g για εξοικονόμηση,το να μη χρησιμοποιώ 3g η μόνη επίπτωση είναι οτι δεν μπορώ να μπω στο internet επι πληρωμής?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λιγη βοηθεια με τους χάρτες και το gps γιατί έχω μπερδευτεί.τους χάρτες και την ποήγηση που έχει μέσα το κινητό μπορώ να τα χρησιμοποιήσω μόνο αν είμαι στο ίντερνετ?αν ναι υπάρχει κανα app να κατεβάσω που θέλει μονο gps έτσι ώστε να το χρησιμοποιώ χωρίς να με συνδεμένος με το wifi?και κατι άλλο,έχω επιλεγμένο το χρήση δικτύων μονο 2g για εξοικονόμηση,το να μη χρησιμοποιώ 3g η μόνη επίπτωση είναι οτι δεν μπορώ να μπω στο internet επι πληρωμής?

 

οι χαρτες που εχει το κινητο ειναι για πλοηγηση μεσω ιντερνετ. για offline χρηση του gps πρεπει να αγορασεις καποιο προγραμμα οπως sygic ndrive κλπ κλπ.

το οτι δεν εισαι σε 3g δικτυο σημαινει οτι αν εισαι στο ιντερνετ μεσω κινητου (οχι σε wifi) δεν θα εχεις ταχυτητα και δεν μπορεις να κανεις-δεχθεις βιντεοκλησεις. δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να μπεις στο ιντερνετ. για να μην μπαινει στο ιντερνετ μονο του το κινητο,πρεπει να βγαλεις το "χρηση πακετων" (ρυθμισεις-ασυρματο-δικτυα κινητης-χρηση πακετων)

σωζεις αρκετη μπαταρια με 2g δικτυα.

μπορεις να το ανοιγεις οποτε χρειαζεσαι και μετα να το κλεινεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...