Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Έχω τη συγκεκριμένη συσκευή και θέλω να κάνω αναβάθμιση. Έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού, την αναβάθμιση θέλω να την κάνω, επειδή κολλάει. Δε βλέπω να έχω αυτή τη δυνατότητα από το samsung kies.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με τα παραπάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα πας στις ρυθμισεις-εφαρμογες-ολες και εκει θα δεις να γραφει πλαισιο υπηρεσιων google.Πατας εκκαθαριση δεδομενων και μετα δοκιμαζεις να κανεις ενημερωση λογισμικου απο το τηλεφωνο..Πατα το πολλες φορες.Ετσι θα 'εκβιασεις' το συστημα και θα σου ερθει.Αμα σου κολλαει με την 2.3.3 και εχεις vodafone μη την κανεις.Χειροτερα ειναι.

 

Υστερα απο 7 μηνες στην κατοχή μου το samsung ,πραγματικα αρχισε να με τσατιζει απιστευτα πλεον παιδια....και ειδικα τις στιγμες που ειναι stand by και το ξεκλειδωνεις και πας να κανεις μια π.χ. επειγον κληση τοτε ειναι το χειροτερο που μου συμβαινει και καμια μερα αντι για κληση,θα το στειλω σε κανενα ντουβαρι επανω!!!Πριν μια εβδομαδα το εκανα format,με την διαδικασια ενος αριθμου(που πληκτρολογεις κτλ κτλ), αλλα δεν λεει να σταματησει και εκει συνεχιζει ακαθεκτο να κολλαει παντα τις χειροτερες στιγμες.....Δεν το εχω φορτωμενο με εφαρμογες....γιατι δεν ειμαι τετοιο ατομο!!!!για την διαχειρηση μνημης κτλ κτλ εχω το Energy battery saver,easy task killer,easy app manager....Σας παρακαλω ρε παιδια προτεινεται τιποτα καλο για να μην κολλαει εκεινες τις γ..ω στιγμες.....ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

ΥΓ θα προτειμουσα να απαντησουν ανθρωποι που ειχαν-εχουν στην κατοχή τους αυτο το κινητο και τους εκανα τετοια νερα....

 

Το καλυτερο ειναι να κανεις ενα reboot μεσω της ρικοβερι που λεει ο φιλος,να σβηστουν τα παντα και να κατσει καλα η ρομ πανω.Στη συνεχεια βαζεις εναν launcer απο το play store και συγκεκριμενα τον Nenus και εισαι σε πολυ καλυτερη κατασταση.Θα ανασανει το κινητο.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υστερα απο 7 μηνες στην κατοχή μου το samsung ,πραγματικα αρχισε να με τσατιζει απιστευτα πλεον παιδια....και ειδικα τις στιγμες που ειναι stand by και το ξεκλειδωνεις και πας να κανεις μια π.χ. επειγον κληση τοτε ειναι το χειροτερο που μου συμβαινει και καμια μερα αντι για κληση,θα το στειλω σε κανενα ντουβαρι επανω!!!Πριν μια εβδομαδα το εκανα format,με την διαδικασια ενος αριθμου(που πληκτρολογεις κτλ κτλ), αλλα δεν λεει να σταματησει και εκει συνεχιζει ακαθεκτο να κολλαει παντα τις χειροτερες στιγμες.....Δεν το εχω φορτωμενο με εφαρμογες....γιατι δεν ειμαι τετοιο ατομο!!!!για την διαχειρηση μνημης κτλ κτλ εχω το Energy battery saver,easy task killer,easy app manager....Σας παρακαλω ρε παιδια προτεινεται τιποτα καλο για να μην κολλαει εκεινες τις γ..ω στιγμες.....ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

ΥΓ θα προτειμουσα να απαντησουν ανθρωποι που ειχαν-εχουν στην κατοχή τους αυτο το κινητο και τους εκανα τετοια νερα....

Φιλε pap85 μια απο τα ιδια και εγω και απορω οτι καποια μαγαζια το εχουν ακομα σε τιμη ακριβη.Τεσπα κανε επαναφορα δεδομενων οπως ακιβως σου προειπε ο φιλος και αν μπορεις σπρωξτο σε καποιον που θελει να παρει ενα κινητο και παρε

ενα αλλο.Κατα την γνωμη ενα best buy ειναι το G2 μετα απο αυτο δεν θα ξανακοιταξεις αλλο θα σε καλυψει σιγουρα αυτο θα κανω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε pap85 μια απο τα ιδια και εγω και απορω οτι καποια μαγαζια το εχουν ακομα σε τιμη ακριβη.Τεσπα κανε επαναφορα δεδομενων οπως ακιβως σου προειπε ο φιλος και αν μπορεις σπρωξτο σε καποιον που θελει να παρει ενα κινητο και παρε

ενα αλλο.Κατα την γνωμη ενα best buy ειναι το G2 μετα απο αυτο δεν θα ξανακοιταξεις αλλο θα σε καλυψει σιγουρα αυτο θα κανω και εγω.

 

Κακα τα ψεματα το κινητο δεν ειναι για πολλα...γενικα μη θελουμε πολλα απο συσκευες με τετοια χαρακτηριστικα.Δεν μπορεις να ευχαριστηθεις πολυ το play store λογο μνημης.Σε περιοριζει.Ακομα κ ρουτ να το κανεις.Προσωπικα το ace το εδωσα σε πολυ κοντινο μου προσωπο αλλα τον ειπα πια τα στανταρ της συσκευης.Σκυλι μεν αλλα δεν μπορεις να το ευχαριστηθεις αν εισαι hard-user.Ακομα το respectαρω ομως γιατι μου εμαθε τι ειναι το android.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

έχω διαβάσει αρκετά θέματα σχετικά με το root της συσκευής θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι ακόμα...

 

 

1. Κάποιος μου είπε πως αν περάσω την έκδοση 4.0 και πάνω οι εφαρμογές αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης και όχι στο τηλέφωνο (έτσι και αλλιώς στην 2.3.3 που έχω στην κάρτα είναι περασμένες απλά έχω περιορισμένο χώρο για εφαρμογές), ισχύει κάτι τέτοιο? δηλ. αν βάλω 16GB κάρτα θα μπορώ να έχω 150 εφαρμογές ?? γιατί τώρα ενώ είναι στην κάρτα δείχνει ότι το κινητό δεν μπορεί να πάρει άλλες...

 

2. Αν τελικά πάω σε μια άλλη διαφορετική έκδοση από αυτή που έχει το κινητό, όταν την επαναφέρω θα φαίνεται πουθενά ότι το είχα κάνει root ? δηλ. αν χαλάσει και χρειαστεί εγγύηση τι γίνεται ? επίσης αν αλλάξει ο kernel κτλ.

 

3. Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη έκδοση 4.0 και πάνω ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα κάνει root και είχα βάλει μια custom rom, πήγα να περάσω αυτή της vodafone τώρα με το odin αλλά μόλις τελείωσε πάει να ξεκινήσει βγάζει το σήμα τις vodafone και της samsung μια το ένα μια το άλλο συνέχεια. Pls help
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα κάνει root και είχα βάλει μια custom rom, πήγα να περάσω αυτή της vodafone τώρα με το odin αλλά μόλις τελείωσε πάει να ξεκινήσει βγάζει το σήμα τις vodafone και της samsung μια το ένα μια το άλλο συνέχεια. Pls help

 

Μπες σε recocery και κανε wipe data/wipe cache

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

έχω το ace εδώ και ενάμιση χρόνο και το τελευταίο τουλάχιστον 6μηνο έχω τις ίδιες εφαρμογές εγκατεστημένες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εδώ και μιά εβδομάδα το τηλ κάνει μόνο του επανεκκίνηση και αυτό που πρόσεξα είναι ότι το παθαίνει όταν είναι ενεργοποιημένο το 3G.

Χθες βράδυ έκανα wipe data/wipe cache, ξαναπέρασα τις εφαρμογές μου, και σήμερα το πρωί ενεργοποίησα το 3G και έχει ήδη επανεκκινήσει δύο φορές. (οκ, τώρα έκλεισα το 3g :rolleyes:).

Δεδομένου ότι μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα δούλευαν μια χαρά, τι μπορεί να έχει πάει στραβά;; καμμιά ιδέα;; υπάρχει κάποια αλλαγή στο δίκτυο;;

(έχω cosmote, έκδοση 2.3.5 και είμαι root)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

έχω το ace εδώ και ενάμιση χρόνο και το τελευταίο τουλάχιστον 6μηνο έχω τις ίδιες εφαρμογές εγκατεστημένες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εδώ και μιά εβδομάδα το τηλ κάνει μόνο του επανεκκίνηση και αυτό που πρόσεξα είναι ότι το παθαίνει όταν είναι ενεργοποιημένο το 3G.

Χθες βράδυ έκανα wipe data/wipe cache, ξαναπέρασα τις εφαρμογές μου, και σήμερα το πρωί ενεργοποίησα το 3G και έχει ήδη επανεκκινήσει δύο φορές. (οκ, τώρα έκλεισα το 3g :rolleyes:).

Δεδομένου ότι μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα δούλευαν μια χαρά, τι μπορεί να έχει πάει στραβά;; καμμιά ιδέα;; υπάρχει κάποια αλλαγή στο δίκτυο;;

(έχω cosmote, έκδοση 2.3.5 και είμαι root)

Ευχαριστώ

 

Εχεις δοκιμασει τα παραπανω με unroot;Στοκ ολα.Υπηρξε καποιο παρομοιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι οτι εφαρμογη κατεβασω(οι περισσοτερες) μου περνανε στην μνημη του τηλεφωνου και δεν μου δινεται καν η επιλογη για να τις αποθηκευσω στην καρτα μνημης.

κατεβασα ενα προγραμματακι(free), που και καλα μεταφερει τις εφαρμογες, αλλα μου λεει οτι καμια εφαρμογη δεν μεταφερεται.

για παραδειγμα.

facebook,

messenger

whatsapp

viber

δεν μου δινεται η δυνατοτητα να τις περασω στην καρτα.

γιατι γινεται αυτο? υπαρχει καποιο καλυτερο προγραμμα απο αυτο που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Καμία εφαρμογή δεν αποθηκεύεται στην εξωτερική SDCard. Οι εφαρμογές αποθηκεύονται ή στο τηλέφωνο ή στην εσωτερική SDCard (σε άλλο χώρο του τηλεφώνου δηλαδή) αλλά όχι στην εξωτερική SDCard.

Επίσης μερικές εφαρμογές αποθηκεύονται μόνο στο τηλέφωνο και δεν μπορούν να μετακινηθούν στην εσωτερική SDCard επειδή δεν το υποστηρίζουν ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει τα παραπανω με unroot;Στοκ ολα.Υπηρξε καποιο παρομοιο προβλημα;

εννοείς να γίνω unroot?

θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω εγκαταστησει την G2 και τώρα όταν συνδέω το τηλέφωνο στο PC δεν μπορώ να δω από τον explorer την sd και δεν μπορώ να δουλέψω με το kies. Οι drivers υπάρχουν, διότι πριν την εγκατάσταση του g2, δούλευε κανονικά.

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω ώστε να βλέπω την sd όταν συνδέω το τηλ. ή αν μπορεί να δουλέψει με το Kies? Το χρειάζομαι για να κάνω sync τα outlook notes.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,παρακαλω θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τα live wallpapers στο GT-s5839i ,

το τηλεφωνο το εχω κανει root και ευχαριστω το myphone για την καθοδηγηση.

 

Προφανως εκανα λαθος που διεγραψα τα δυο προεγκατεστημενα live wallpapers που ειχε το τηλεφωνο,και τωρα δεν εμφανιζεται το menu live wallpapers στα θεματα φοντου ,με αποτελεσμα να μην μπορω να ορισω καποια εφαρμογη του ειδους σαν wallpaper..

 

παρακαλω αν μπορουσατε να με βοηθησετε..

 

σας ευχαριστω

 

υ.γ. ελπιζω να το εγραψα στο σωστο thread και να μην επρεπε να ανοιξω καινουργιο,ενημερωστε με και αν πρεπει το διορθωνω..

 

Επειδη δεν απαντηθηκε ποτε ,και με τον καιρο το βρηκα μονος μου ,γι αυτο σας παραθετω την λυση του προβληματος σχετικα με τον επιλογεα των live wallpapers ,που πιθανον να αντιμετωπιζουν η' να αντιμετωπισουν στο μελλον και αλλοι..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=32798114#post32798114

Edited by Giorginos7
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση:

O οδηγός και τα αρχεία root που δίνονται στην 1η σελίδα είναι για όλες τις εκδόσεις firmware?

 

Εννοώ: κάθε version firmware έχει τα δικά της root-unroot αρχεία ή δεν έχει σχέση το firmware αλλά το μοντέλο της συσκευής?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση:

O οδηγός και τα αρχεία root που δίνονται στην 1η σελίδα είναι για όλες τις εκδόσεις firmware?

 

Εννοώ: κάθε version firmware έχει τα δικά της root-unroot αρχεία ή δεν έχει σχέση το firmware αλλά το μοντέλο της συσκευής?

 

Αν δε κανω λαθος υπαρχει πινακας που λεει.Κοιταζοντας την οταν ειχα το ace δεν ειχα δει την δικη μου εκδοση αλλα παρολα αυτα το ρουτ ητανε πετυχημενο.Τι εκδοση εχεις;

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

2.3.3 Μαμίσια unbranded

 

Θυμαμαι για 2.3.3 και για 2.3.4 εγραφε.Εγω που ειχα την 2.3.5 μια χαρα τα καταφερα και ειμουνα ρουτ.(κρατα την 2.3.3 μην αναβαθμιστεις).

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κάποιος το setcpu?

με στοκ ρομ δουλεύει ?

Eχω τη μαμίσια 2.3.3 και μου δουλεύει άψογα... :)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Eχω τη μαμίσια 2.3.3 και μου δουλεύει άψογα... :)

 

Τι ρυθμισεις έχεις βάλει ...?

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει. Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός?

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμισεις έχεις βάλει ...?

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει. Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός?

 

800max

122min

Set on boot

 

Λεπτομερείς οδηγίες στο site του κατασκευαστή: http://www.setcpu.com/

(Το πρώτο κουτάκι κάτω αριστερά στο site λέει View the documentation)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

800max

122min

Set on boot

 

Λεπτομερείς οδηγίες στο site του κατασκευαστή: http://www.setcpu.com/

(Το πρώτο κουτάκι κάτω αριστερά στο site λέει View the documentation)

 

Οκ ευχαριστώ ....

 

Διαφορές έχεις δει? Στήν ταχύτητα ..στην οικονομία?

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ ....

 

Διαφορές έχεις δει? Στήν ταχύτητα ..στην οικονομία?

 

Kοίτα... αν σου πω ότι είδα κάποια διαφορά θα σου πω ψέματα...

Υποτίθεται ότι αν βάλεις min 122 αντί 320 (νομίζω) που είναι το default από τη μαμά του κινητού,

όταν το κινητό σου βρίσκεται σε standby (την περισσότερη μέρα δηλαδή) θα καίει λιγότερο...

 

Εγώ το έχω βάλει και... απλά ελπίζω ότι καίει λιγότερη μπαταρία

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Kοίτα... αν σου πω ότι είδα κάποια διαφορά θα σου πω ψέματα...

Υποτίθεται ότι αν βάλεις min 122 αντί 320 (νομίζω) που είναι το default από τη μαμά του κινητού,

όταν το κινητό σου βρίσκεται σε standby (την περισσότερη μέρα δηλαδή) θα καίει λιγότερο...

 

Εγώ το έχω βάλει και... απλά ελπίζω ότι καίει λιγότερη μπαταρία

 

μ αρεσε το ελπιζω... :)

 

ψιλομουφα το βλεπω....αλλα για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...