Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1843438

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1806471

 

αυτες οι 2 ειναι οι καλυτερες που κυκλοφορουν για s5830i εγω τις εχω χρησιμοποιησει σε s5839i και δουλευουν μια χαρα . και πολυ καλη αυτονομια μπαταριας

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...Θα τις δοκιμασω και εγω σε ενα s5830i να δω τι λενε....

 

Edit:Ενδιαφερθηκε και ενας φιλος με με 5839i....Οταν τις ειχες περασει εσυ στο 5839i με ποιο cwm το εκανες? Στα link που μου εδωσες εχει το cwm για 5830i....Αυτο κανει ή θελει αλλο?

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβασα ποοοολλες σελιδες αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα για την σωστη πρωτη φορτιση της μπαταριας...

 

 

Το αφήνεις μέχρι να σε ειδοποιήσει ότι φουλαρε και το φορτίζεις όταν φτάσει 10/5/0%, κάπου εκεί.

3/4 φορές και έτοιμος

 

Μετά φόρτιση όπου και αν βρίσκεται η.στάθμη της μπαταρίας.

1 πλήρη αποφόρτιση το μήνα είναι αρκετή.

 

 

ευχαριστω πολυ!!!

Edited by aurame
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία με την GR2 μετά από 5 μήνες χρήση είναι εξαιρετική σταθερότητα και καλή αυτονομία.

 

Όσον αφορά την έλλειψη της GR2 (δεν υποστηρίζονται Ελληνικά στο Samsung Keypad), δείτε στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330784&page=5

Edited by kosab39
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ποοοολλες σελιδες αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα για την σωστη πρωτη φορτιση της μπαταριας...

 

Το αφήνεις μέχρι να σε ειδοποιήσει ότι φουλαρε και το φορτίζεις όταν φτάσει 10/5/0%, κάπου εκεί.

3/4 φορές και έτοιμος

 

Μετά φόρτιση όπου και αν βρίσκεται η.στάθμη της μπαταρίας.

1 πλήρη αποφόρτιση το μήνα είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, συγχαρητίρια και για το site και για ολους εσας που συμμετεχουν και απαντουν:).βασικα εχω πολλές απορίες.:Dαν και εχω το κινητό εδώ και ένα χρονο, τώρα ανακαλυψα καποια πραγματα.εχω καποιες αποριες και πραγματικά θα ηθελα την βοήθεια σας.καταρχην τι ειναι :Root, custom roml,toggles mod, filmware & reboot. :wacko:

το ξέρω οτι τα έχετε πει και στις προηγουμενες σελίδες αλλα καταφερα να φτάσω μέχρι την 34 κ εκανα 3 ώρες να την διαβασω.νομιζω οτι έχω ψηλοκαταλάβει τι ειναι το root αλλα λετε όλοι οτι δεν αναλαμβανετε την ευθυνη για οτι γινει.τι θα μπορουσε δηλαδη να γινει?να χαλάσει το κινητό?επίσεις πως θα μπορουσα να κανω σωστη χρήση του root αφου δεν το ξερω?αν κανω root στην συσκευή μου,θεωρείται ότι έχει πειραχτεί το κινητό και χαλαει την εκγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει την rc1 του maclaw.pl και το βασικότερο πρόβλημα (για μένα) είναι η κάμερα όπου υπολειτουργεί και χάνει to deep sleep με αποτέλεσμα η μπαταρία να τελειώνει σε μερικές ώρες. Μπορείς να κάνεις restart μετά αλλά δεν λέει.
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις κανει upgrade σε Ice Cream Sandwich και αν εμφανιστηκαν τιποτα προβληματα

Δεν υπάρχει update για ICS, μόνο κάποιες custom roms

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει update για ICS, μόνο κάποιες custom roms

 

τι είναι οι custom roms? επίσης σου είναι εύκολο να μου πεις για το root που ρωτάω και πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

τι είναι οι custom roms? επίσης σου είναι εύκολο να μου πεις για το root που ρωτάω και πιο πάνω?

Διάβασε το παρακάτω και θα καταλάβεις :

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει από Vodafone το GT S5830 με Android 2.3.3.

Διάβασα εδώ ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχει διαθέσιμη η 2.3.6 (πάντα χωρίς root).

Ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί τόσο από KIES όσο και από την συσκευή μέσω του λογ/σμού Samsung που δοκίμασα. φαίνεται ότι η 2.3.3 που έχει, είναι και η πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού.

Μπορώ να περάσω την 2.3.6;

Έχει διαφορές με την 2.3.3;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανεις αυτή τι rom?

[ROM][CM9][Rc1] S3-EVOLUTION-beta-3.1 [05/09/12][2.6.35.14(nims11)]

 

αν θέλει κάποιος να μου εξήγηση πως βάζω την rom πέρα από τα συνηθισμένα

λέει να έχω Ext3 or Ext4 Partition ! τα φτιάχνω, την rom την βάζω μέσα στο Partition που θα φτιάξω ? η στην υπόλοιπη SD?

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει από Vodafone το GT S5830 με Android 2.3.3.

Διάβασα εδώ ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχει διαθέσιμη η 2.3.6 (πάντα χωρίς root).

Ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί τόσο από KIES όσο και από την συσκευή μέσω του λογ/σμού Samsung που δοκίμασα. φαίνεται ότι η 2.3.3 που έχει, είναι και η πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού.

Μπορώ να περάσω την 2.3.6;

Έχει διαφορές με την 2.3.3;

Ευχαριστώ

Η πιο προσφατη ειναι η 2.3.5 για κινητο vodafone, διαφορες υπαρχουν, οχι τιποτα σπουδαιο αλλα κατα την γνωμη μου το κινητο γινεται και πιο αργο.

Εγω αναγκαστηκα να το κανω root για να αφαιρεσω τις εφαρμογες που βαζει η vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο προσφατη ειναι η 2.3.5 για κινητο vodafone, διαφορες υπαρχουν, οχι τιποτα σπουδαιο αλλα κατα την γνωμη μου το κινητο γινεται και πιο αργο.

Εγω αναγκαστηκα να το κανω root για να αφαιρεσω τις εφαρμογες που βαζει η vodafone.

 

Το αργό γίνεται ακόμα πιο αργό δηλαδή...; :wacko:

Χωρίς root δηλαδή, μάλλον δεν μπορώ να το αναβαθμίσω.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα παιδια... εχω το κινητο περιπου ενα 6 μηνο... στην αρχη ηταν μια χαρα αλλα εδω και δυο μερες εχει κολλησει ο μετρητης που μου δειχνει την κατασταση της μπαταριας της συσκευης...

(ρυθμισεις-πληροφοριες σχετικα με το τηλ.-χρηση μπαταριας) εχει κολλησει αυτο εκει πανω που λεει ποσες ωρες/μερες εχω το κινητο ενεργο! ενω το κλεινω και το ξανα ανοιγω συνεχιζει ο μετρητης απο κει που ειχε μεινει και οχι απο την αρχη που κανονικα θα επρεπε! εχω δοκιμασει πολλες φορες να βγαλω την μπαταρια για λιγο και να την ξανα βαλω μπας και φτιαξει αλλα τιποτα.... ο μετρητης συνεχιζει απο κει που ειχε μεινει... τι να κανω? ξερει κανεις? σκέφτηκα αρχικα να το παω εκει που το πηρα να το δουνε αλλα σιγουρα θα μου το κρατησουν για να το στειλουν στην εταιρεια για... ''σερβις'' και νομιζω οτι αν μπει ''χερι'' μεσα στην συσκευη και πειραχτει, μετα σιγα σιγα 8α μου βγαλει κ αλλα προβληματα!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση για την υποστήριξη Ελληνικών και στο Swype της GR2. Έτσι:

Για το Swype http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4289077#post4289077

Για το Samsung keypad http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4275156#post4275156

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ SITE ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ...ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ Μ SMARTPHONE...ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2...ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2?Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ???ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ????ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ SITE ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ...ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ Μ SMARTPHONE...ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2...ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2?Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ???ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ????ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ...

 

1. Για τέτοιες συζητήσεις απευθυνόμαστε αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

2. Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εχω βρεθει αρκετες φορες να θελω να βγαλω φωτογραφια και δεν εχει μπαταρια το κινητο, εχει κατω απο 10% πείτε μου τι πρεπει να κανω να απενεργοποιήσω αυτην την χσζομαρα, για να μπορω να βγαζω οποτε θελω φωτογραφιες και με 2%.

και το αλλο να μην κλεινει η φωτεινότητα αυτοματα παλι οταν πεφτει η μπαταρια, και ολη την ωρα παιδεύομαι να την ανεβασω!

 

η βλακεια ειναι οτι το κινητο μπορει να βγαλει μιση μερα και να φτασει στο 10% και την υπολοιπη μερα να μην πεσει μεχρι το 5%:mad:οποτε συνεχεια παθαινω όλα απο τα παραπανω...

Edited by sakisdani

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εχω βρεθει αρκετες φορες να θελω να βγαλω φωτογραφια και δεν εχει μπαταρια το κινητο, εχει κατω απο 10% πείτε μου τι πρεπει να κανω να απενεργοποιήσω αυτην την χσζομαρα, για να μπορω να βγαζω οποτε θελω φωτογραφιες και με 2%.

και το αλλο να μην κλεινει η φωτεινότητα αυτοματα παλι οταν πεφτει η μπαταρια, και ολη την ωρα παιδεύομαι να την ανεβασω!

 

η βλακεια ειναι οτι το κινητο μπορει να βγαλει μιση μερα και να φτασει στο 10% και την υπολοιπη μερα να μην πεσει μεχρι το 5%:mad:οποτε συνεχεια παθαινω όλα απο τα παραπανω...

Αυτό το εκνευριστικό με το 10% το κάνει μόνο το πρόγραμμα φωτογραφικής μηχανής της μαμάς του.

Τα άλλα προγράμματα για φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο μάρκετ δε το κάνουν. Διάλεξε ένα που να σ αρέσει και βάλτο για 2ο.

Εγώ πχ έχω εγκαταστήσει το camera360 που έχει και πολλά φωτογραφικά εφέ.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το εκνευριστικό με το 10% το κάνει μόνο το πρόγραμμα φωτογραφικής μηχανής της μαμάς του.

Τα άλλα προγράμματα για φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο μάρκετ δε το κάνουν. Διάλεξε ένα που να σ αρέσει και βάλτο για 2ο.

Εγώ πχ έχω εγκαταστήσει το camera360 που έχει και πολλά φωτογραφικά εφέ.

 

ευχαριστω για την φωτογραφικη...για την φωτεινότητα μπορω να κανω κατι να μην πέφτει αυτοματα!

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ace ρουταρισμενο και εγκατεστησα το system clanup (πολυ καλη εφαρμογη) και προσπαθησα να βγαλω μερικες απο τις προεγκατεστημενες εφαρμογες. Εβγαλα το gmail, το προεγκατεστημενο office προγραμμα και μερικες ακομα εφαρμογες. Μετα κατεβασα και εβαλα μεσα στο system καποιες αλλες εφαρμογες οπως τον es explorer. το προβλημα μου ειναι οτι μετα απο τοσες απεγκαταστησεις εχω καταληξει με 16 mb ελευθερα στο system και 58 στο data. ειναι κακο να εχει τοσο λιγο ελευθερο χωρο το system; Γενικα νομιζω οτι δεν ειναι φυσιολογικο να εχω τοσο λιγο ελευθερο χωρο σε system και data για το πληθος των εφαρμογων που εχω. Ποσος ειναι ο default ελευθερος χωρος στο system του ace;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα στις επαφές να προσθέσω σημείωση;:cry:

 

πατας το αριστερο πληκτρο...επεξεργασια...περισοτερα..σημειωσεις...

 

η επαφη να ειναι αποθηκευμενη στο τηλεφωνο..οταν ειναι στην καρτα δεν εχεις και πολλες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...