Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια,εχω μια απορια.ο αδερφος μου πηρε το samsung galaxy ace s5830i.ποια ειναι η διαφορα απο το samsung galaxy ace s5830????

Ευχαριστω

 

100% ασυμβατότητα σε όλα τα mod/roms/kernels/root κλπ που βλέπεις για το ace s5830.

(αν θυμάμαι καλά, γιατί βγήκε και ένα s5839)

 

Αν βγάλεις τις "customιές", νομίζω καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε τέτοιο παράθυρο υπάρχει από κάτω ένα τικ για να ορίσεις μια προεπιλογή.

 

Έστω ότι έχεις βάλει μόνο το skype στο κινητό.

Αν πας να κάνεις κλήση θα σου βγάλει αν θέλεις να την κάνεις με το τηλέφωνο (κανονική κλήση δηλαδή) ή με το skype.

Αν εσύ πχ βάλεις το "τικ" και πατήσεις skype, το τηλέφωνο θα κάνει συνέχεια κλήση skype χωρίς να σου βγάζει αυτό παράθυρο.

 

Για να το βγάλεις αυτό (και να ξαναδεις το παράθυρο επιλογής) πρέπει να πας ρυθμίσεις-εφαρμογές-διαχείριση-ολα-βρίσκεις το skype-μπαίνεις σε αυτό και κάτω θα δεις "διαγραφή προεπιλογών".

Το πατάς και έτοιμος

 

 

Εκανα τα βήματα όπως ακριβώς τα περιγράφεις, όλα τέλεια.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!! Εχω δυο θεματακια, ειμαι καινουριος στον android και θα ηθελα.να μου πειτε πως μπορω να αποθηκευω ολες τις εφαρμογες στην καρτα μνημης και επισης εχω κατεβασει το youtube downloader αλλα δε μπορω να βρω πως κατεβαζει μονο τραγουδια κ οχι ολο το βιντεο! ευχαριστω εκ των προτερων!!!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!! Εχω δυο θεματακια, ειμαι καινουριος στον android και θα ηθελα.να μου πειτε πως μπορω να αποθηκευω ολες τις εφαρμογες στην καρτα μνημης και επισης εχω κατεβασει το youtube downloader αλλα δε μπορω να βρω πως κατεβαζει μονο τραγουδια κ οχι ολο το βιντεο! ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Με το link2sd

Οδηγός εδω

 

Πρώτα πρεπει να γίνεις root

Οδηγός εδω

 

Βεβαιώσου ότι έχεις το ace s5830 (το κλασικό) και ΟΧΙ το s5830i ή κάποιο άλλο (γιατί αν δεν έχεις το s5830 χρειάζεσαι άλλο αρχείο για root)

 

 

Με τον downloader δεν ξέρω τι γίνεται, ρώτα στο "android γενικές εφαρμογές"- καπως έτσι, για κανένα καλύτερο YouTube downloader.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το galaxy gt-s5839i από cosmote.

 

Όλα καλά, ωραίο τηλεφωνο κλπ

 

Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ (για μένα) πρόβλημα.

 

Δεν το βλέπει το Samsung kies.

Έχω γράψει άπειρες ώρες να διαβάζω σε forums(ελληνικά και ξένα) τι μπορεί να φταίει, έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους που προτείνονται και πάλι τίποτα.

Έχω κάνει απεγκατάσταση-εγκατάσταση το kies 4 φορές.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Κατέβασα και το active sycn, to Samsung phone browser. Τίποτα!

 

ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ.

 

Απεγκατέστησα drivers, έκανα reboot, τα πάντα.

 

Υ.Γ. την κάρτα τη βλέπω από τον υπολογιστή σαν εξωτερικό σκληρό.

Το λειτουργικό είναι win xp media edition sp3. με όλα τα updates.

 

BOHUEIA re paidia!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις την κάρτα σαν mass storage όπως είναι φυσικό.

Τι θα κανεις με το kies?

 

Δοκιμασε το myphone explorer αν θες ντε και καλά πρόγραμμα για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Είμαι (ήμουν; ) πολύ κοντά στο να αγοράσω το τηλέφωνο και διάβασα γύρω στις 100 σελίδες του τοπικ.

 

Βασικά είμαι μεταξύ του Ace και του νέου Alcatel 991 (έχω ανοίξει και ανάλογο θέμα στο "επιλογή κινητού").

 

Ένας από τους λόγους που έκλεινα προς το Ace, είναι όλες αυτές οι σελίδες για customize που υπάρχουν εδώ. Βλέπω όμως ότι στις τελευταίες σελίδες γίνεται λόγος για το s5830i που διατίθεται πλέον από τα μαγαζιά και που δεν μπορεί να έχει το support του s5830. Αν είναι να πάρω το τηλέφωνο και να το έχω unrooted και με μαμά Rom, μήπως το 991 είναι καλύτερη επιλογή για τα λεφτά του; Είναι βέβαιο ότι το s5830 έχει τελειώσει ή αν το ψάξω μπορεί να υπάρχει κάπου σε stock;

 

Ευχαριστώ και σορι αν έχω βγει εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ace εχει 158ΜΒ ROM. Το ace plus ποση ROM εχει;

 

Αν δε λέει "ιστορίες" το google : The Ace Plus has an internal capacity of 3 GB, 512 MB RAM and 2 GB ROM.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες σε ολους.θελω να αγορασω μια ακομη μπαταρια απο ebay, για το ace μου.οπιος εχει αγορασει κ εχει δοκιμασει καπια καλητερη η εστω ισαξια,με αυτη της μαμας samung, ας δωσει ενα link παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλους εσάς που μας χαρίζετε την γνώση και την εμπειρία σας κι έτσι μπορούμε και εμείς οι φρέσκοι να μαθαίνουμε!!!

Έχω το Ace σχεδόν ένα χρόνο, και μετά την αναβάθμιση που έκανα σε 2.3.5 μέσω Kies απέκτησα πρόβλημα με το gps το οποίο ήθελε τουλάχιστον 15 λεπτά για να δώσει θέση. Μετά από σχετική περιπλάνηση βρήκα αυτό το εξειδικευμένο forum, οπλίστηκα με υπομονή και διάβασα καμιά 200 σελίδες, βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου, έκανα την μεγάλη κίνηση για μένα (καθότι μέχρι τότε άσχετος) την εφάρμοσα και τώρα αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλους εσάς που μας χαρίζετε την γνώση και την εμπειρία σας κι έτσι μπορούμε και εμείς οι φρέσκοι να μαθαίνουμε!!!

Έχω το Ace σχεδόν ένα χρόνο, και μετά την αναβάθμιση που έκανα σε 2.3.5 μέσω Kies απέκτησα πρόβλημα με το gps το οποίο ήθελε τουλάχιστον 15 λεπτά για να δώσει θέση. Μετά από σχετική περιπλάνηση βρήκα αυτό το εξειδικευμένο forum, οπλίστηκα με υπομονή και διάβασα καμιά 200 σελίδες, βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου, έκανα την μεγάλη κίνηση για μένα (καθότι μέχρι τότε άσχετος) την εφάρμοσα και τώρα αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια αυτή.

 

Πες μας τι έκανες τελικά μήπως βοηθήσεις και κανέναν άλλον...:)

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι έκανες τελικά μήπως βοηθήσεις και κανέναν άλλον...:)

 

Αρχικά έκανα root με τις οδηγίες της πρώτης σελίδας (το φοβόμουν αλλά είναι πανεύκολο), εγκατέστησα το FasterFix και όρισα server τον gr.pool.ntp.org

Η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά, μέσα το πολύ σε 1 λεπτό έχω θέση.

 

Και μια ερώτηση: έχω παρατηρήσει ότι όταν ξεκινάω να λάβω θέση ενώ είμαι σε κίνηση (περπατάω), καθυστερεί πάλι περίπου 15 λεπτά (έχω 3G). Ενώ όταν ζητάω να λάβω θέση και είμαι ακίνητος το αποτέλεσμα έρχεται το πολύ σε ένα λεπτό. Είναι λογικό αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλους εσάς που μας χαρίζετε την γνώση και την εμπειρία σας κι έτσι μπορούμε και εμείς οι φρέσκοι να μαθαίνουμε!!!

Έχω το Ace σχεδόν ένα χρόνο, και μετά την αναβάθμιση που έκανα σε 2.3.5 μέσω Kies απέκτησα πρόβλημα με το gps το οποίο ήθελε τουλάχιστον 15 λεπτά για να δώσει θέση. Μετά από σχετική περιπλάνηση βρήκα αυτό το εξειδικευμένο forum, οπλίστηκα με υπομονή και διάβασα καμιά 200 σελίδες, βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου, έκανα την μεγάλη κίνηση για μένα (καθότι μέχρι τότε άσχετος) την εφάρμοσα και τώρα αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια αυτή.

 

Βέβαια αντί να διαβάσεις 200 σελίδες θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στους οδηγούς που είναι πάρα πολύ πιθανών να έχουν λύσεις για κοινά προβλήματα.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα εχω να γραψω καιρο και ηθελα να ρωτησω καμμια ενημερωση για το δικο μας οσον αφορα την Ics ξερουμε τπτ η τζαμπα περιμενουμε και εμεις ; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!! Συγνώμη για το ποστ αλλά ο χρόνος μου δεν επαρκεί να διαβάσω όλο το ποστ... Ένας φίλος έχει το Samsung Galaxy Ace S5830i με τους χάρτες dont panik από το πλαίσιο το τηλέφωνο κάνει πολλά κολλήματα και γενικά δεν την παλεύει...

 

Εγώ τώρα θέλω να του περάσω μια έκδοση λογισμικού... ποια είναι η καλύτερη σταθερότερη και γενικά κάποια που να μην σπάσει τα νεύρα σε κάποιον άσχετο...

 

Να του κάνω root;

 

Και το πιο σημαντικό τώρα... ΟΛΟ αυτό θα γίνει άμα μπορούν να σωθούν οι χάρτες και το dont panik... Μπορώ να το κάνω αυτό;;;;

 

Ευχαριστώ για τον ΧΡΟΝΟ σας και συγνώμη για την επανάληψη των ερωτήσεων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το galaxy ace από την vodafone με την τελευταίε έκδοση 2.3.5

Μπορώ από εδώ να κατεβάσω την 2.3.6 αλλά από άλλη χώρα π.χ. Γερμανία

http://www.sammobile.com/f...30&r=1#regiona

Με βασει των οδηγο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330785&page=3

απο εκει επεστρεψα στην stock την 2.3.5

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, μια μικρή βοήθεια,

 

έχω το Ace 5830i, μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όταν πηγαίνω στην εγγραφή φωνής, και πατάω εγγραφή, δεν ξεκινάει την ηχογράφηση?, κάνω κάτι λάθος, μήπως πρέπει πρώτα να κάνω κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις ? (η κάρτα μνήμης έχει αρκετό χώρο ελεύθερο ).

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα ξανα. Το εχω κανει root και εχω περασει ολα τα προγραμματα να ειναι συνδεδεμενα, ωστε να φαινεται πως ειναι στη μνημη του κινητου και ετσι να τρεχουν καλυτερα. Η διαθεσιμη ελευθερη μνημη ομως του κινητου ανεβοκατεβαινει συνεχεια και εκει που ητανε 30mb και ισως και περισσοτερο, τωρα ειχε πεσει παλι στα 21mb . Εσβησα τη μνημη catche απο καποιες εφαρμογες και εκανα restart και εχει παει στα 23mb. Δεν μπορω παλι να παει στα 16 mb και να εχω προβλημα και να μην μπορω να στειλω ουτε μηνυμα! Τι μπορει να φταιει? Να σημειωσω πως εχω το whatsapp για προγραμμα και δειχνει πως κραταει πολλα δεδομενα, αλλα αν τα σβησω χανονται λογαριασμοι κλπ και θα εχω προβλημα. Τι μπορω να κανω? Γιατι ανεβοκατεβαινει ετσι περιεργα η μνημη? Ειναι ενοχλητικο να εισαι συνεχεια στο οριο ενω δεν εχεις κανει κατι. Οποιος μπορει ας με βοηθησει.

Επισης καποια στιγμη που φορτιζε μετα την αναβαθμιση, μου εβγαλε μια επιλογη να ειναι ανοιχτη η οθονη ενω φορτιζει παντα και καταλαθος το πατησα.

Πως μπορω να το αλλαξω αυτο? Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με τον οδηγό που υπάρχει παραπάνω για το Link2SD και ροοταρισμα παίζει πολύ καλύτερα από πριν.Έχω ελεύθερη μνήμη γύρω στα 100 mb. Βέβαια έκανα το partision στην SD 4 gb.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με τον οδηγό που υπάρχει παραπάνω για το Link2SD και ροοταρισμα παίζει πολύ καλύτερα από πριν.Έχω ελεύθερη μνήμη γύρω στα 100 mb. Βέβαια έκανα το partision στην SD 4 gb.

 

Κι εγω τον ακολουθησα αλλα τον εκανα οσο προτεινε, καπου στα 700 gb. Μιλας για ελευθερα απο τα 181mb συνολικα, oτι εχεις 100? Εχεις να με συμβουλεψεις κατι μηπως? Γιατι δεν θελω να πεσει κατω απο το οριο παλι και να εχω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...