Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναί..τώρα διάβαζα κ σε ένα άλλο forum στο εξωτερικό κάποιον είχε το ίδιο πρόβλημα

 

Μόνο αυτό μ βγάζει

 

Μπάινει κανονικά σε όλες τις εφαρμογες απο το Pc, πήγα κ filmware updates αλλα δν έχει κάτι καινούργιο να κατεβάζω. Σήμερα κατέβασα τα kies

 

2.3.3. έχει πάνω

 

Βρήκα μια πιθανή λύση αλλά δν κατάλαβα ακριβώς πώς το κάνει κ δν ξέρω αν όντως δουλεύει

 

 

"its simple,you need to change CSC code,im using SGS2 i9100G and before this my SGS2 CSC code is KOR but i live in Malaysia so i need to change it,Malaysia CSC code is XME,so you need to find your CSC that same as your region,google it to find the CSC code region..to change CSC just type *#272*IMEI# then choose your region CSC..BEWARE!after you install new CSC it will factory data automatically,but after that you can update your phone via kies,its work on my phone now.."

 

 

csc code για Ελλάδα CYO

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

csc code για Ελλάδα CYO

 

Ναί έχει διάφορους, βρήκα κ αυτό απο την samsung - Greece AOC, COS, CYO, EUR, GER, TGR, VGR

 

Τώρα δέν ξέρω τι παίζει γιατί κοιτάζω το κουτί του κ γράφει samsung (uk) electronics, γράφει τις ευρωπαικές χώρες που προρίζεται κ εχει μέσα κ την ελλάδα

 

Έχει βγεί 2.3.4 επίσημη?

 

 

Αυτό μπορεί να γίνει κ απο το κινητό? Πήγα samsung Apps, κετέβασε 2 εφαρμογές UNA service κ άλλο ένα samsung apps..να τα

εγκαταστήσω?

 

Αυτά που κατέβασα απο το κινητό απο το εικονίδιο samsung apps να τα εγκαταστήσω, τί είναι?

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ναί..τώρα διάβαζα κ σε ένα άλλο forum στο εξωτερικό κάποιον είχε το ίδιο πρόβλημα

 

Μόνο αυτό μ βγάζει

 

Μπάινει κανονικά σε όλες τις εφαρμογες απο το Pc, πήγα κ filmware updates αλλα δν έχει κάτι καινούργιο να κατεβάζω. Σήμερα κατέβασα τα kies

 

2.3.3. έχει πάνω

Από που το πήρες;

πάτα *#1234# και γράψε αυτά που σου βγάζει.

Μετά δες το product code σου *2767*4387264636#

Link to comment
Share on other sites

Σου τους στέλνω με pm

 

Απο ελληνικό e-shop αγοράστηκε

 

Όσο διαβάζω βλέπω οτι το παρουσιάζει κ σε άλλους τώρα τελευταία

Edited by nexus82
Link to comment
Share on other sites

όσο είχα το ACE στην κατοχή μου με είχε σώσει το apps2sd για την μεταφορά εφαρμογών από το τηλέφωνο στην SD.

όμως υπήρχαν εφαρμογές που δεν μπορούσαν να με μετακινηθούν μέχρι που κατέβασα μια άλλη εφαρμογή την apps2sd enabler όπου και ξεκλείδωνε τις εφαρμογές αυτές και μπορούσαν έπειτα και αυτές να μεταφερθούν στην SD.

το κινητό τώρα το έχει ένας φίλος μου και πριν του το δώσω του πέρασα την 2.3.5 και του το έκανα root.

όμως ενώ το apps2sd υπάρχει στο market και του το πέρασα δεν μπορώ να βρω με τίποτα το apps2sd enabler.

το έχουν αφαιρέσει από το μάρκετ ? υπάρχει κάπου το apk ώστε να το κατεβάσω ?

 

ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά ..

 

------------------------------------------------------

τελικά υπάρχει παιδιά ... το λάθος καθαρά δικό μου ...

λέγεται move2sd enabler και όχι apps2sd enabler ....

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα και τις 240 σελίδες (τις 140 τις 2 τελευταίες μέρες...!) και κράτησα 20 σελίδες σημειώσεις στο Word, τελικά κατέληξα να κάνω για αρχή την επίσημη αναβάθμιση μέσω Kies και μετά βλέπω an θα μπω στη διαδικασία με custom roms.

Αυτά που ήθελα να ρωτήσω σχετικά γιατί την έχω πατήσει από παλιότερες αναβαθμίσεις σε άλλα κινητά είναι:

1. Είμαι ακόμα με Froyo 2.2.1 (μη γελάτε) και με root. Η έκδοση που δίνει τώρα ποια είναι? Η 2.3.5 ή 2.3.6? Το κινητό είναι COS. Βασικά αυτό που δείχνει το Kies είναι ότι έχω την:

PDA: KAA/ PHONE: KA6 / CSC: KA7 (COS) και θα με πάει στην:

PDA: KS3/ PHONE: KS2 / CSC: KS1 (COS)

 

2. Επειδή μάλλον δεν είμαι και πολύ απαιτητικός το βασικότερο πρόβλημα που έχω είναι το κόλλημα που έχει πάθει λίγες φορές στις κλήσεις και δεν μπορώ να απαντήσω και δεν μου κρατάει και ποιος πήρε. Το έχω παρατηρήσει περισσότερο όταν έχω το bluetooth συνδεδεμένο.

Αυτό λύνεται στις νέες εκδόσεις?

Το wifi πως λειτουργεί? Γιατί αναφέρθηκε κάπου ότι δεν πιάνει καλά. Δλδ δεν πιάνει και τώρα πολύ καλά οπότε μετά την αναβάθμιση τι γίνεται? Πρέπει να είσαι δίπλα στο router?

 

3. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Επειδή όπως αναφέρθηκε όταν κάνουμε αναβαθμίσεις καλό είναι να τα σβήνουμε όλα πριν για να γίνει "καθαρή" εγκατάσταση. Υπάρχει κάποιος τρόπος στο backup για τον τηλεφωνικό κατάλογο να μου κρατήσει ΚΑΙ τους προεπιλεγμένους αριθμούς που έχω στις επαφές?

 

4. ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Είναι σίγουρο ότι παίζει το iGO 8 στις νέες εκδόσεις? Το έχει δοκιμάσει κανείς? Μπορούμε να κρατήσουμε τα στοιχεία για τους δορυφόρους με κάποιον τρόπο ώστε να μην κάνει μετά 10+ λεπτά να βρεί τους δορυφόρους την πρώτη φορά?

 

Για την ιστορία: Εμένα το κινητό μου κρατάει με βάση τη χρήση που κάνω αρκετά ικανοποιητικά και είμαι με 2.2.1. Λίγα τηλέφωνα, λίγο wifi και πολλές φορές σε περιοχές που δεν υπάρχει καλό σήμα και ζορίζεται να το βρει. Το φορτίζω κάθε 3η βραδιά. Οπότε όσο το ζορίζεις τόσο λιγότερο θα κρατάει

Link to comment
Share on other sites

 

3. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Επειδή όπως αναφέρθηκε όταν κάνουμε αναβαθμίσεις καλό είναι να τα σβήνουμε όλα πριν για να γίνει "καθαρή" εγκατάσταση. Υπάρχει κάποιος τρόπος στο backup για τον τηλεφωνικό κατάλογο να μου κρατήσει ΚΑΙ τους προεπιλεγμένους αριθμούς που έχω στις επαφές?

 

στις επαφές με το αριστερό πλήκτρο έχει επιλογή για export & Import στην κάρτα και από την κάρτα SD.

έκανες έτσι επαναφορά και δεν σου κράτησε τους προ επιλεγμένους αριθμούς ?

έχω κάνει αρκετές φορές backup & restore τις επαφές μου αλλά δεν έχω παρατηρήσει εάν κρατάει τις προ επιλογές ή όχι .. :O

 

με froyo είχα διαβάσει για διάφορα προβλήματα που είχε το wifi ...

με την 2.3.5 που είχα περάσει δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με το wifi ... δούλευε κανονικότατα ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

στις επαφές με το αριστερό πλήκτρο έχει επιλογή για export & Import στην κάρτα και από την κάρτα SD.

έκανες έτσι επαναφορά και δεν σου κράτησε τους προ επιλεγμένους αριθμούς ?

έχω κάνει αρκετές φορές backup & restore τις επαφές μου αλλά δεν έχω παρατηρήσει εάν κρατάει τις προ επιλογές ή όχι .. :O.

 

Αν και είχα κάνει διάφορα πριν αρκετούς μήνες όμως, το δοκίμασα πάλι με εξαγωγή - σβήσιμο μιας επαφής - εισαγωγή ξανά αλλά δυστυχώς δεν κρατάει την προεπιλογή και ακόμη πιο δυστυχώς τώρα μου έχει διπλές τις υπόλοιπες επαφές αλλά τις έχει συνδέσει σε μία μόνο του αλλά μάλλον τρώνε κάποιο χώρο παραπάνω.

Ίσως ο μόνος τρόπος είναι με το Titanium Backup αλλά δεν είμαι σίγουρος πιο είναι αυτό που κρατάει τις επαφές και τις προεπιλογές μαζί. Κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Κάπου πρέπει να τα αποθηκεύει. Μήπως με Root Explorer να αποθηκεύσω χειροκίνητα ένα αρχείο contacts2.db (που βρίσκεται στο φάκελο /data/data/com.android.providers.contacts/databases) που είναι καμιά 990αριά kb?

Υπάρχει αντίστοιχο αρχείο για το ημερολόγιο.

 

Ας μου απαντήσει κάποιος και στα υπόλοιπα ερωτήματα.

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

Edited by niksta
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά:)

 

Πρίν 2 μέρες αγόρασα το ace και πάω σμρ να συδεθώ με τα kies όταν πάω samsung apps μου βγάζει το μήνυμα: η συσκευή σας δέν υποστηρίζει την αναβάθμιση μέσω kies:blink:

 

Έκανα uninstall-install συνδέσεις - ξεσυνδέσεις αλλά τίποτα

 

Αυτό μπορεί να γίνει κ απο το κινητό? Πήγα samsung Apps, κετέβασε 2 εφαρμογές UNA service κ άλλο ένα samsung apps..να τα εγκαταστήσω?

 

παιδιά μου έφερε το κινητό του ο αδερφός μου για αναβάθμιση και μου λέει ακριβώς το ίδιο με τον φίλο από πάνω...

η ρομ που έχει είναι η 2.2.1 :X ...τι μπορώ να κάνω?(τώρα που γράφω εδώ ακόμα το ψάχνω)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτνηση: Όταν μπαίνω στο yahoomail και πάω να ανοίξω ένα μέηλ για να το διαβάσω μου βγάζει μήνυμα "ERROR:PCDATA invalid Char value 26

Invalid Blueprint

Κάποιος μεγαλόκαρδος για απάντνηση;

1)κατέβασα και το "yahoo mail" από android market, μου ζητάει yahoo ID: και password.....τί να γράψω;

2)Επίσης ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα τον παρακάτω οδηγό εγκατάστασης:

http://www.khimhoe.net/2011/06/12/how-to-setup-yahoo-mail-in-android/

Είναι σωστός ή υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για το Ace;

Φυσικά έχει κι άλλους οδηγούς..........

3)Εσείς χρειάστηκε να κάνετε ειδικές ρυθμίσεις για να διαβάζετε emails;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτνηση: Όταν μπαίνω στο yahoomail και πάω να ανοίξω ένα μέηλ για να το διαβάσω μου βγάζει μήνυμα "ERROR:PCDATA invalid Char value 26

Invalid Blueprint

Κάποιος μεγαλόκαρδος για απάντνηση;

1)κατέβασα και το "yahoo mail" από android market, μου ζητάει yahoo ID: και password.....τί να γράψω;

2)Επίσης ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα τον παρακάτω οδηγό εγκατάστασης:

http://www.khimhoe.net/2011/06/12/how-to-setup-yahoo-mail-in-android/

Είναι σωστός ή υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για το Ace;

Φυσικά έχει κι άλλους οδηγούς..........

3)Εσείς χρειάστηκε να κάνετε ειδικές ρυθμίσεις για να διαβάζετε emails;

το είναι το email σου και το password είναι αυτό που έχει βάλει.

Link to comment
Share on other sites

το είναι το email σου και το password είναι αυτό που έχει βάλει.

1)Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, στο πεδίο "yahoo ID" να βάλω το email μου;

2)Στο πεδίο "password" που είναι κενό τί να βάλω;

3)Και αν στο πεδίο "yahoo ID" βάλω μία διεύθυνση email θα μπορώ να επισκέπτομαι μόνο τη συγκεκριμένη;

Link to comment
Share on other sites

1)Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, στο πεδίο "yahoo ID" να βάλω το email μου;

2)Στο πεδίο "password" που είναι κενό τί να βάλω;

3)Και αν στο πεδίο "yahoo ID" βάλω μία διεύθυνση email θα μπορώ να επισκέπτομαι μόνο τη συγκεκριμένη;

 

Αν εχεις λογαριασμο email στο yahoo εχεις το id που ειναι το email σου κ το password για να μπαινεις. Αυτα χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια εχω τιν cm7,2 και εχω το εξεις πρόβλημα προσπαθω να βαλω ηχο κλησης απο εφαρμογές τετιες απο το μαρκετ αλλα και αλλα τραγούδια mp3 και χτυπάνε μια φορά και μετα το τηλ γίνετε αθόρυβο γνωρίζει κάποιος κατι ευχαριστώ:)

 

Ρε παιδιά δεν έχει κανένας αυτό το πρόβλημα. Με τα mp3 στην cm7,2!!!!!"!!"!

Ας μου απαντισει κάποιος ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις λογαριασμο email στο yahoo εχεις το id που ειναι το email σου κ το password για να μπαινεις. Αυτα χρειαζονται.

 

Ευχαριστώ τους braveharts nikos523, crazyio, achillesgk

Πολύ καλό το yahoomail, κανένα κόλλημα

2ο θέμα, αυτό του gps,

1) υπάρχουν κάποια που πρέπει να αποφύγω;

2)Κάποιο pm για ξηγημένη λύση; Αν υπάρχουν επίσημα με ευρωπαϊκούς χάρτες ακόμη καλύτερα, όπως με ενδιαφέρουν και οι ναυτικοί χάρτες

Edited by ejinta
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2ο θέμα, αυτό του gps,

1) υπάρχουν κάποια που πρέπει να αποφύγω;

2)Κάποιο pm για ξηγημένη λύση;:X Αν υπάρχουν με ευρωπαϊκούς χάρτες ακόμη καλύτερα, όπως με ενδιαφέρουν και οι ναυτικοί χάρτες

 

Για τα προγράμματα πλοήγησης συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

Να θυμίσω ωστόσο ότι στο παρόν forum δεν μας επιτρέπεται η οποιαδήποτε συζήτηση / ζήτηση που έχει να κάνει με παράνομο λογισμικό. Αναφέρεται ρητά στους κανονισμούς που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου και παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει αυτών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μου έφερε το κινητό του ο αδερφός μου για αναβάθμιση και μου λέει ακριβώς το ίδιο με τον φίλο από πάνω...

η ρομ που έχει είναι η 2.2.1 :X ...τι μπορώ να κάνω?(τώρα που γράφω εδώ ακόμα το ψάχνω)

 

 

Μία λύση είναι να αλλάξουμε το product code *#06# γράφεις το imei

*#272#IMEI# και δοκίμασε να αλλάξεις σε eur

 

 

κ η δεύτερη να κάνουμε αναβάθμιση μέσω του odin

 

Δέν έχω δοκιμάσει κανένα απο τα δύο προς το παρόν γιατί έχω μόλις 1 εβδομάδα το κινητό κ ακόμα είμαι στο διάβασμα

 

Περισσότερα ρώτα τον achillesgk ή ας απαντήσει όποιος άλλος γνωρίζει

Edited by nexus82
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και Χρονια Πολλα!!! Λεω να κανω μια αναβαθμηση το ace μου σε 2.3.6. Ψηνωμαι για αυτες εδω..

 

Russia η Nordic countries

 

http://www.sammobile.com/firmware/

 

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης..: Υποστηριζουν ελληνικους χαρακτηρες κατα την εγγραφη sms με το προγραμμα του κινητου & το go sms pro..????

 

https://market.android.com/details?id=com.jb.gosms&hl=el

 

Αναμεννω απαντηση σας...

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και Χρονια Πολλα!!! Λεω να κανω μια αναβαθμηση το ace μου σε 2.3.6. Ψηνωμαι για αυτες εδω..

 

Russia η Nordic countries

 

http://www.sammobile.com/firmware/

 

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης..: Υποστηριζουν ελληνικους χαρακτηρες κατα την εγγραφη sms με το προγραμμα του κινητου & το go sms pro..????

 

https://market.android.com/details?id=com.jb.gosms&hl=el

 

Αναμεννω απαντηση σας...

Ευχαριστω. :)

Με το gosms pro δεν θα έχεις πρόβλημα...αρκεί να ενεργοποιήσεις την ελληνική γλώσα από το μενού. Μπορείς να δεις και το greek input method.

Link to comment
Share on other sites

Με το gosms pro δεν θα έχεις πρόβλημα...αρκεί να ενεργοποιήσεις την ελληνική γλώσα από το μενού. Μπορείς να δεις και το greek input method.

 

Ευχαριστω για την αμεσωτητα της απαντησης. :)

Δλδ και οι δυο εκδοσεις υποστηριζουν ελληνικη γλωσσα.? Τεινω να βαλω την Nordic countries γιατι ειναι πιο "φρεσκια" εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεσωτητα της απαντησης. :)

Δλδ και οι δυο εκδοσεις υποστηριζουν ελληνικη γλωσσα.? .

Ναι, απλά το greekinput method είναι κατεξοχήν ελληνικά στο gosms θα πρέπει να κάνεις insallation την ελληνική γλώσσα και για να έχεις 160 ρυθμίσεις πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να προσθέσεις την υποστήριξη για ελληνική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!

 

Σύντομα (ελπίζω) θα αποκτήσω και εγώ τον Άσο, μετά απο πολύύύυ ψάξιμο..

Ακόμα διαβάζω τα προηγούμενα ποστ, οπότε θα θέσω τα ερωτήματα μου (αν υπάρξουν) αφού τελειώσω και τις 240+ σελίδες :lol:

 

Θα ήθελα όμως να κάνω μια άλλη ερώτηση. Κοιτάζω σε γνωστά καταστήματα (Πλαίσιο, Γερμανό κλπ) και η τιμή του είναι στα 270€.

Στο skroutz, υπάρχει στο tech n easy με μόλις 190 αλλά και σε άλλα με 200, 210 κ πάει λέγοντας.

 

Γνωρίζει κάποιος ως προς τι αυτή η -αρκετά αισθητή- διαφορά? Εσείς απο που προτείνεται να το αγοράσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρεισαγωγή, εγώ το πήρα από κινητομάνια τώρα το έχει γύρω στα 190 είναι μια χαρά

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι παρεισαγωγή, εγώ το πήρα από κινητομάνια τώρα το έχει γύρω στα 190 είναι μια χαρά

 

Να τονίσω ότι παραεισαγωγή θεωρούνται συσκευές που προορίζονται για αγορές εκτός της Ευρώπης οι οποίες δεν καλύπτονται από την εδώ εγγύηση. Σε κάθε άλλη περίπτωση είσαι απόλυτα καλυμμένος σε θέματα εγγύησης από Samsung Hellas.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...