Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαλιστα!σ'ευχαριστω!

απλα ακουσα πως μπορω να κανω root κλπ κατι τετοιο και πως υπαρχει λυση!

αν οποιοσδηποτε βρει καποια λυση θα παρακαλουσα να μου απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλα εχει ενα μικρο(εως μεγαλο) μειονεκτημα που δεν ξερω αν ειναι αντιμετωπίσιμο. ξεφορτίζεται παρα πολυ γρηγορα. μπορει να κατσω μιση ωρα στο wi-fi και να φτανει 60%..

σε καθημερινη λειτουργια αν το αφηνω αδρανες μετα απο 2-3 ωρες πχ φτανει 85%.

απ'οτι διαβασα πρεπει να απενεργοποιησω καποια πραγματα. π.χ

το wi-fi να μη μενει ανοιχτο αν δεν υπαρχει λογος & να βγαλω τα widgets επειδη εξαντλουν την μπαταρια. το εκανα ολο αυτο. Αλλα παλι ξεφορτιζεται πολυ γρηγορα..

Στη σελίδα 233 πάνω-πάνω θα βρεις το post 3481 του Νίκου που λέει για τη διαδικασία calibration της μπαταρίας.

Εγώ το δοκίμασα και βλέπω μία βελτίωση στη μπαταρία.

Δες και εσύ μήπως σε βολέψει...:)

 

Εχω εγκατεστημένα όλα τα widgets του go launcher ex ( clock, calendar, contacts, facebook, twitter ).

Λέτε αυτά να μου τρώνε τη μπαταρία;;;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα widgets καταναλώνουν μπαταρία ....

 

Υ.Γ με τρώει αυτές τις μέρες η τσέπη μου για το Galaxy S II ....

Και επειδή βλέπω πως έχετε πολλοί μανία με τα Samsung αν ενδιαφέρεται κανένας ας μου στείλει ένα PM ;)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Μπορει κάποιος να μου πει που θα βρω όλα τα απαραίτητα για να κάνω αυτό που περιγράφει ο οδηγός "Oδηγός αναβάθμισης σε 2.3.5".

Απο το link που παραθέτει δεν μπορώ να βρω κάτι...

 

Ευχαριστώ πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Μπορει κάποιος να μου πει που θα βρω όλα τα απαραίτητα για να κάνω αυτό που περιγράφει ο οδηγός "Oδηγός αναβάθμισης σε 2.3.5".

Απο το link που παραθέτει δεν μπορώ να βρω κάτι...

 

Ευχαριστώ πολύ

 

http://www.sammobile.com/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Μπορει κάποιος να μου πει που θα βρω όλα τα απαραίτητα για να κάνω αυτό που περιγράφει ο οδηγός "Oδηγός αναβάθμισης σε 2.3.5".

Απο το link που παραθέτει δεν μπορώ να βρω κάτι...

 

Ευχαριστώ πολύ

 

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona Επέλεξε την S5830XWKS9 Netherlands κι εδώ έχει οδηγό φλασαρίσματος http://www.sammobile.com/firmware/?page=6&t=1&o=1#osa

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

για το calibration δεν εχω ακουσει καλα λογια επομενως ειμαι λιγο επιφυλακτικος.. μπηκα αποτομα στον κοσμο του android!

εχετε ακουσει κατι για root η κατι τετοιο? γενικα υπαρχει καποιος εμπειρος στα κινητα να με βοηθησει ; :O

Link to comment
Share on other sites

για το calibration δεν εχω ακουσει καλα λογια επομενως ειμαι λιγο επιφυλακτικος.. μπηκα αποτομα στον κοσμο του android!

εχετε ακουσει κατι για root η κατι τετοιο? γενικα υπαρχει καποιος εμπειρος στα κινητα να με βοηθησει ; :O

 

να σε βοηθησει σε τι? δεν μας λες τι σε απασχολει..

τι να εχουμε ακουσει για ροοτ? ξερεις τι ειναι το root?

το καλιμπραρισμα της μπαταριας απλα σβηνει το αρχειο batterystats. κανοντας 4-5 φορτισεις-αποφορτισεις (χωρις διακοπες) εχεις ξανα ενα τελειο αρχειο batterystasts. τι κακο εχει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειμαι ασχετος μην αρπαζεσαι. χαχα!

Κοιτα.

Εχω την εφαρμογη KIES στον υπολογιστη,το κινητο το εχω περιπου μια εβδομαδα και λιγες μερες. Απλα η μπαταρια ξεφορτιζεται πολυ γρηγορα και δεν ξερω τι να κανω.. 2G το εκανα, και τι δεν εκανα :worry: αλλα δεν ειδα κανενα αποτελεσμα.. Η ram θελει συνεχεια εκκαθαριση μνημης?

Και εκτος αυτου αφου εκανα την ενημερωση απ το KIES το κινητο καπως κολλαει. Δεν ξερω ..πφ αυτο με το ρουτερ που ελεγα μου το ειχε προτεινει ενα παιδι απο εδω μεσα,δες:

Για το προβλημά σου υπάρχουν 2 λύσεις :

1) να αγοράσεις δευτερη μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα (http://www.batteryupgrade.gr/shopBro...oupId/69688860) μπορεί να υπάρχει και μεγαλύτερη στο ebay.

2) να κάνεις root το κινητό εδω (http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1167) το πρώτο ποστ λέει για root με αναλυτικές οδηγίες και μετά να flashareis μια custom rom από το ίδιο section με την τελευταία εκδοση. θα σου πρότεινα αυτή (http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1263292) (2.3.7 εκδοση). Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και βρήκα την υγεία μου ...(διορθώνονται πολλά προβλήματα οσον αφορά το θέμα κατανάλωσης στις νεοτερες εκδόσεις). Βέβαια αν είσαι νεος στο android , οι εννοεις root, custom rom, flash, θα σου φανούνε καπως αλλά προσπάθησε το (ψαξε και για video tutorials θα σε διευκολύνουν).

Θα μου πεις με το root χανω εγγύηση αλλά να ξέρεις ότι το κινητό δεν υπάρχει περιπτωση να πάθει κατι..και σε οποιαδηποτε περιπτωση μπορεις να κανεις unroot. Ελπιζω να βοήθησα.

δεν καταλαβα απολυτως τιποτα ομως:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειμαι ασχετος μην αρπαζεσαι. χαχα!

Κοιτα.

Εχω την εφαρμογη KIES στον υπολογιστη,το κινητο το εχω περιπου μια εβδομαδα και λιγες μερες. Απλα η μπαταρια ξεφορτιζεται πολυ γρηγορα και δεν ξερω τι να κανω.. 2G το εκανα, και τι δεν εκανα :worry: αλλα δεν ειδα κανενα αποτελεσμα.. Η ram θελει συνεχεια εκκαθαριση μνημης?

Και εκτος αυτου αφου εκανα την ενημερωση απ το KIES το κινητο καπως κολλαει. Δεν ξερω ..πφ αυτο με το ρουτερ που ελεγα μου το ειχε προτεινει ενα παιδι απο εδω μεσα,δες:

Για το προβλημά σου υπάρχουν 2 λύσεις :

1) να αγοράσεις δευτερη μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα (http://www.batteryupgrade.gr/shopBro...oupId/69688860) μπορεί να υπάρχει και μεγαλύτερη στο ebay.

2) να κάνεις root το κινητό εδω (http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1167) το πρώτο ποστ λέει για root με αναλυτικές οδηγίες και μετά να flashareis μια custom rom από το ίδιο section με την τελευταία εκδοση. θα σου πρότεινα αυτή (http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1263292) (2.3.7 εκδοση). Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και βρήκα την υγεία μου ...(διορθώνονται πολλά προβλήματα οσον αφορά το θέμα κατανάλωσης στις νεοτερες εκδόσεις). Βέβαια αν είσαι νεος στο android , οι εννοεις root, custom rom, flash, θα σου φανούνε καπως αλλά προσπάθησε το (ψαξε και για video tutorials θα σε διευκολύνουν).

Θα μου πεις με το root χανω εγγύηση αλλά να ξέρεις ότι το κινητό δεν υπάρχει περιπτωση να πάθει κατι..και σε οποιαδηποτε περιπτωση μπορεις να κανεις unroot. Ελπιζω να βοήθησα.

δεν καταλαβα απολυτως τιποτα ομως:wacko:

 

δεν αρπαζομαι βρε :)

θα στα πω χονδρικα:

1. το κινητο με οποιαδηποτε 2.3.χ εχει τα κολληματακια του. εχει καποια + και καποια - σε σχεση με τις 2.2.χ

2. η μπαταρια δεν κραταει πανω απο 2μιση (στην πολυ καλυτερη 3) ωρες προβολη οτι και να κανεις

3. δεν χρειαζεται να κανεις συνεχεια εκκαθαριση της ραμ

 

αυτα εν ολιγοις :)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα:)

το εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.. μα αν ειναι δυνατον να βαζω wi-fi και να λεει σφαλμα. εν παση περιπτωσει , οσον αφορα τα updates απο την εφαρμογη KIES το προτεινεις; :)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα:)

το εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.. μα αν ειναι δυνατον να βαζω wi-fi και να λεει σφαλμα. εν παση περιπτωσει , οσον αφορα τα updates απο την εφαρμογη KIES το προτεινεις; :)

 

οχι :) αν δεν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με roms κλπ στο android τοτε ναι.

εγω παντα κανω wipe data/cache απο recovery και μετα περασμα νεας ρομ με το odin. το kies το φοβαμαι γιατι ειναι οτι να ναι (δεν ειναι καν για android. για bada το εφτιαξε η samsung)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα! μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα link για να κατεβασω το odin και να μου πεις τι προσφερει; κανει updates?και τα updates που ακριβως βοηθανε;
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα! μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα link για να κατεβασω το odin και να μου πεις τι προσφερει; κανει updates?και τα updates που ακριβως βοηθανε;

 

το odin ειναι το προγραμμα με το οποιο περνανε το λειτουργικο στη samsung.

οδηγιες μπορεις να βρεις στο sammobile.com (σε αυτο εχει και λιστα με επισημε ρομ) και στο xda. οδηγος για το πως περνας αλλη ρομ (αλλη εκδοση λογισμικου) στο κινητο υπαρχει στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι! σου ειμαι υποχρεος:)

κατι τελευταιο!νιωθω απιστευτα μπερδεμενος με το κινητο! ακουσα πως το root κανει καλο στο κινητο και σκεφτομαι να το δοκιμασω αλλα απ'την αλλη φοβαμαι..δεν ξερω..

εσυ πιστευεις πως μπορω να κανω την μπαταρια να κρατα περισσοτερο μεσω του root?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι! σου ειμαι υποχρεος:)

κατι τελευταιο!νιωθω απιστευτα μπερδεμενος με το κινητο! ακουσα πως το root κανει καλο στο κινητο και σκεφτομαι να το δοκιμασω αλλα απ'την αλλη φοβαμαι..δεν ξερω..

εσυ πιστευεις πως μπορω να κανω την μπαταρια να κρατα περισσοτερο μεσω του root?

 

οσο ευκολα γινεσαι ροοτ αλλο τοσο ευκολα γινεσαι unroot.

καποιες σελιδες πισω εχω ενα ποστ με το τι μπορει να σου προσφερει το ροοτ.

το θεμα μπαταρια δυστυχως δεν λυνεται με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

καλως:):)

παντως εξαντλειτε πολυ γρηγορα σε μενα.. δεν ξερω αν φταιει η χρηση που κανω..

εχω απενεργοποιησει τον συγχρονισμο, wi-fi , gps αυτοματη περιστροφη κλπ κλπ .. δεν ξερω τι αλλο να κανω για εξοικονομηση μπαταριας.. τι αλλο προτεινεις? (στο υποσχομαι τελευταια ερωτηση χαχα):O

Link to comment
Share on other sites

καλως:):)

παντως εξαντλειτε πολυ γρηγορα σε μενα.. δεν ξερω αν φταιει η χρηση που κανω..

εχω απενεργοποιησει τον συγχρονισμο, wi-fi , gps αυτοματη περιστροφη κλπ κλπ .. δεν ξερω τι αλλο να κανω για εξοικονομηση μπαταριας.. τι αλλο προτεινεις? (στο υποσχομαι τελευταια ερωτηση χαχα):O

 

υπομονη να κανεις:lol:

δεν υπαρχει κατι αλλο που να μπορεις να κανεις πραγματικα. η μπαταρια ειναι για κλαματα:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως : :p

 

το FasterFix όταν ανοίξει (σαν πρόγραμμα) χωρίς να του αλλάξεις region και χωρίς να του πατήσεις το GO (απλά άνοιγμα εφαρμογής και κλείσιμο) επηρεάζει σε κάτι το GPS ?

 

ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή με το που πέρασα την CM7.2 βγήκα μπαλκόνι (!!!) να δω για σήμα στο GPS και κλείδωσε σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα πράγμα που με χαροποίησε ιδιαίτερα γιατί το GPS το χρησιμοποιώ συχνά και θέλω κάτι γρήγορο και αξιόπιστο.

 

έπειτα επαναφέροντας επαφές με το titanium πάτησα κατα λάθος και άνοιξε το FasterFix το οποίο και έκλεισα χωρίς να αλλάξω τίποτα (είδα όμως πως είχε δηλωμένη εξ' αρχής Europe).

από τότε γυρίσαμε στα παλιά καλά 5λεπτα και 10λεπτα για να κλειδώσει .... :wacko: (εδώ μιλάμε και για δρόμο και όχι μπαλκονάτη φάση, που σημαίνει πως θα έπρεπε να κλειδώνει τσακ μπάμ )

 

βλέποντας τους δορυφόρους και το σήμα του GPS μέσω του GPS test παρατηρώ πως έχει καλύτερη λήψη από πριν (με τις official ROMs) βάση χρωμάτων που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο application.

 

τι άλλαξε τώρα και ενώ με το πρώτο τεστ που έκανα κλείδωσε σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα και μετά το FasterFix (που ξανά λέω πως δεν εκτέλεσα κάτι μέσα από αυτό, απλά άνοιξα και έκλεισα την εφαρμογή) βρίσκει δορυφόρους αλλά κλειδώνει μετά από πόση ώρα δεν μπορώ να καταλάβω ... :O

 

any ideas android maniacs ? :D:D

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

^ αν δεν αλλάξεις εσύ τον σερβερ δεν κάνει κάτι από μόνο του.

 

Γιατί έκανες restore τις επαφές με τιτανιουμ;;; μήπως έγινε από αυτο καμία στραβή (αν έκανε ρεστορ το contacts.apk έγινε λαλακια γιατί δεν μπαίνουν samsung apps στη cm)

 

Αν πατήσεις μενού-εξαγωγή στην κάρτα sd στις επαφές, σου κάνει ένα αρχείο vcf στην κάρτα sd με τις επαφές. Για επαναφορά μετά κάνεις το ίδιο απλά πατάς εισαγωγή απο κάρτα sd.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα απο το sammobile.com το 2.3.6 σε μορφη rar τωρα μου ζητα κωδηκο για να ανηξει μηπως γνωριζεται τον κωδηκο που ζητα? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Τον κωδικό τον αναφέρει μέσα στο site ...

αν θυμάμαι καλά είναι : sammobile.com

 

-----------------------------------------------------------

 

Νίκο από κεκτημένη ταχύτητα ήθελα να γράψω πως έκανα restore τις ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ με το titanium και έγραψα τις ΕΠΑΦΕΣ.

sorry ..... ;)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή με το που πέρασα την CM7.2 βγήκα μπαλκόνι (!!!) να δω για σήμα στο GPS και κλείδωσε σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα πράγμα που με χαροποίησε ιδιαίτερα γιατί το GPS το χρησιμοποιώ συχνά και θέλω κάτι γρήγορο και αξιόπιστο.

τι άλλαξε τώρα και ενώ με το πρώτο τεστ που έκανα κλείδωσε σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα και μετά το FasterFix (που ξανά λέω πως δεν εκτέλεσα κάτι μέσα από αυτό, απλά άνοιξα και έκλεισα την εφαρμογή) βρίσκει δορυφόρους αλλά κλειδώνει μετά από πόση ώρα δεν μπορώ να καταλάβω ..:D:D

Μήπως την πρώτη φορά, με το που πέρασες την CM7.2, έιχες ανοιχτό wifi ή 3g;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την πρώτη φορά, με το που πέρασες την CM7.2, έιχες ανοιχτό wifi ή 3g;

 

αυτό φίλε μου το σκέφτηκα και εγώ προσπαθώντας να καταλάβω τι έχει γίνει ...

δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά γιατί το να δοκιμάσω το GPS ήταν από τα πρώτα πράγματα που έκανα οπότε ,πιθανόν, να επηρέασαν τα Data αν ήταν ανοιχτά .... :O

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...