Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρενθεση στις rom και ram...

Εχετε βαλει ζελατινες στην οθονη για προφυλαξη ή.... gorilla glass is gorilla glass??

 

Οταν το πρωτοπήρα , έβαλα ζελατίνες και ότι άλλο υπήρχε γιά προφύλαξη της οθόνης .

Μετά διαπίστωσα ότι δεν παθαίνει τίποτα και τα πέταξα όλα εκτός από μιά θήκη σιλικόνης .

gorilla glass is gorilla glass

Βέβαια δεν το μεταχειρίζομαι σαν τον παλαβιάρη στο παρακάτω βίντεο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για ace υπαρχουν διαθεσιμες και αλλα rom οπως villain και ginger real, δεν ξερω αν η τελευταια υποστηριζει την 2.3.5 (KS2). Προσωπικα εφοσον η 2.3.5 μου λειτουργει αψογα και εχω κανει και root δεν νομιζω οτι θα δοκιμασω καποιο custom rom. Για τους θαραλλεους καλα κουραγια!!! :)
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

Την CyanogenMod-7.1.0-RC1-Cooper-KANG και την CyanogenMod 7.1 RC 2.1 "Updated" 2.3.7 "Cyano Ace" απο xda τις εχει δοκιμασει κανεις?

 

Λεει οτι ακομα ειναι unofficial port του CyanogenMod αλλα συνήθως οσες βασιζονται εκει ειναι καλες

 

Εγω και ειμαι γενικα ικανοποιημενος. Σηκωνουν λιγο "στρωσιμο" ακομα για μερικα bugs αλλά γενικα η καθημερινη μου χρηση με αυτες ειναι απροβληματιστη :D

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κι εσυ το titanium backup pro κανε απλα freeze τον tw. (μην ξεχασεις να εχεις εγκατεστημενο βεβαια κι αλλον launcher πρωτα!)

η διαφορα στο S παντως (που δεν τρεχει ο tw οταν εχεις αλλον launcher) απο go launcher (οχι tw που ειναι θεοβαρος) σε zeam launcher ειναι 30mb διαφορα!!:wacko:

 

Δεν εχω titanium backup και ψαχνω να δω πως θα κανω freeze τον tw!! Exω τον MyBackup Pro.

Παντως εχεις δικιο για τον zeam launcher...πολυ ελαφρυς και απλος αρα σιγουρα θα υπαρχει κερδος!!

Αντε να δω πως θα κανω freeze τον tw??Τωρα μπορει να εχω και στραβομαρα γιατι ενω υπαρχει επιλογη freeze στον MyBackup Pro

δεν βλεπω τον tw για να τον freezαρω!!

 

Ok το βρηκα..απλως εκανα freeze την "Αρχικη εικονα Samsung"απο το "MyToolbox" του "MyBackup Pro" και αφησα τον zeam launcher.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ειμαι με 2,3,3

 

PDA: s5830XWKPP

PHONE: S5830XWKP7

CSC: S5830OXXKP9

 

μπορω να κανω το update στην 2.3.5?

και αν ναι πια απο τις 2? την KS2 ή KPO?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ειμαι με 2,3,3

 

PDA: s5830XWKPP

PHONE: S5830XWKP7

CSC: S5830OXXKP9

 

μπορω να κανω το update στην 2.3.5?

και αν ναι πια απο τις 2? την KS2 ή KPO?

 

μπορεις να κανεις σε οποια θελεις (εννοειτε με οντιν και εισαι εκτος εγγυησης) αλλα καλυτερα ks2 γιατι xxkpo εσκασε σημερα και μαλλον ειναι leaked η απλα κανανε την kpo 2.3.3 σε "και καλα" kpo 2.3.5 (συνεβει 2 φορες σε επισημες ρομ του S αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μια καταπληκτική ζελατίνα, αλλά γρατζουνίστηκε και την έβγαλα γιατί φαίνονταν στην οθόνη (άσε που είχε μαζέψει και μια μικροσκοπική τριχούλα και ήταν λίγο ενοχλητικό!) και πλέον είναι όλα τα λεφτά η μαμίσια gorilla glass οπότε και με αυτή θα μείνω. Αν κάποιος θέλει ζελατίνα, μου περισσεύει :)
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανεις την επισημη ελληνικη ρομ για τα eur πουθενα για φλασαρισμα με οντιν? αυτη δηλαδη PDA:KPY / PHONE:KP8 / CSC:KPA η αυτην που ειναι η προηγουμενη 2.3.3 PDA:KPP / PHONE:KP7 / CSC:KP9

 

βρηκα μια kpy αλλα εχει αλλο μοντεμ και αλλο csc.. ειναι και σε μορφη ενος αρχειου οι παλιορομς γμτ και δεν μπορω να περασω οτι csc και μοντεμ θελω.

θελω να την εχω καβατζα σε περιπτωση που χαλασει το κινητο να την περασω γιατι αλλιως bye bye εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

το reset time(sec) στο odin ειναι απενεργοποιημένο αλλα τικαρισμενο ετσι πρεπει να ειναι?

Δεν μου δινει δλδ την δυνατοτητα να κανω κατι

Link to comment
Share on other sites

το reset time(sec) στο odin ειναι απενεργοποιημένο αλλα τικαρισμενο ετσι πρεπει να ειναι?

Δεν μου δινει δλδ την δυνατοτητα να κανω κατι

Άστο όπως είναι από default.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Η ks2 2.3.5 σε σχεση με την kph 2.3.4 πως παιζει? Ειχα παει απο την kph στην kpo 2.3.3 αλλα ξαναγυρισα... και τωρα βλεπω οτι το hot firmware ειναι η 2.3.5 και προβληματιζομαι...

 

Παντως την 2.3.4 σε σχεση με την 2.3.3 -αν και πιο "παλια"- την βρισκω πολυ πιο απροβληματιστη. Ειδικα στην φαση που τραβαγα συνεχομενες φωτο και οι 7 στις 10 δεν ειναι εστιασμενες τα πηρα και την ξηλωσα!

 

2 θεματακια ακομα:

- Εβαλα τρελο χερι στην 2.3.4 με το anttek app manager - εκανα freeze αρκετες system apps και η μπαταρια πλεον κραταει ευκολα 3 μερες, οταν με την ιδια χρηση και το ιδιο fw κραταγε 2 μερες. Μηπως εχει καποιος αποψη για το SNS? Μπορω να το "παγωσω" κι αυτο 'η θα σκασει τιποτε αλλο?

- Αυτα τα προβληματα με το wifi που αναφερετε... για δωστε λεπτομερειες...

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

το reset time(sec) στο odin ειναι απενεργοποιημένο αλλα τικαρισμενο ετσι πρεπει να ειναι?

Δεν μου δινει δλδ την δυνατοτητα να κανω κατι

 

πρεπει να ειναι χωρις τικ. τωρα αν δεν σε αφηνει να το κανεις untik δεν ξερω τι παιζει (μην σε παρω σται λαιμο μου τσαμπα)

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειμαι στο βημα που πρεπει να μπει σε download mode πατησα τα πληκτρα και γραφει στο κινητο downloading...

στο odin δεν αλλαξε κατι..παταω start και λεει connect phone??

επισης στο devices των win7 εχει κιτρινισμενη μια συσκευη MSM7x27 και λεει οτι δεν μπορει να βρει drivers

 

εγινε κατι λαθος?

 

Edit: το εκλεισα και το ξανανοιξα και ειναι OK το τηλεφωνο αλλα λογικα κατι γινεται λαθος οταν προσπαθω να μπω σε download mode..

Edited by Bictor
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει...

Έχω ένα φίλο που πήρε πριν από 1 μήνα το ace, και του εμφανίζει κάποιες απότομες αλλαγές στη μπαταρία, δηλ. εκεί που λέει π.χ 82% μετά από 2 λεπτά πάει 60% ή όταν φορτίζει τη μία λέει 30% και σε 1 λεπτό έχει πάει 50%. Του κρατάει 1 μέρα με κανονική χρήση.

Έχει την 2.3.3 περασμένη (έτσι ήταν από vodafone όταν το αγόρασε) χωρίς να είναι root.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

1) Η διάρκεια της μπαταρίας είναι καλή;

2) Χρειάζεται καλιμπράρισμα η μπαταρία κι αν ναι με πιο πρόγραμμα;

3) Πρέπει να είναι root;

4) Ξέρετε αν διορθώνετε το πρόβλημα με κάποιο update π.χ 2.3.5. ;;;;;;

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αντίστοιχο πρόβλημα πιο πριν, και δε έχω το χρόνο να το ψάξω.

Ο φίλος είναι πρωτάρης σε android κι εγώ δε ξέρω από samsung, ακόμα, motorola γαρ.....

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.......!!!!!

Edited by gusm
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει καποιος αποψη για το SNS? Μπορω να το "παγωσω" κι αυτο 'η θα σκασει τιποτε αλλο?

 

αν δεν εχεις facebook/twitter/myspace ή εχεις και απλα δεν χρησιμοποιεις το κινητο σου για να λογκαρεις σε αυτους του λογαρισμους μπορεις να τα κανεις freeze μεσα απο το anntek, το εχω δοκιμασει. Ειναι 2 υπηρεσιες για sns, kane search μεσα απο το anntek, θα στα βγαλει, κανε freeze και εισαι κομπλε.

Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις facebook/twitter/myspace ή εχεις και απλα δεν χρησιμοποιεις το κινητο σου για να λογκαρεις σε αυτους του λογαρισμους μπορεις να τα κανεις freeze μεσα απο το anntek, το εχω δοκιμασει. Ειναι 2 υπηρεσιες για sns, kane search μεσα απο το anntek, θα στα βγαλει, κανε freeze και εισαι κομπλε.

 

κανονικα δουλευει και το fb και ολα.κανε freeze αφοβα (δεν εχω καν sns και τετοια εγω στο κινητο. τα σουταρω απο την αρχη)

συγχρονισμο δεν μπορεις να κανεις επαφες και ιστοριες απλα με face twitter κλπ

 

edit: Σπυρο δες εδω (απο το S) https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AvlfcJre0cW3dFVCcEdEaHFJMVRWVm5SWWdNUHpmamc&hl=el#gid=0

για να δεις τι κανει το καθε apk και πραξε αναλογα.

 

 

Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει...

Έχω ένα φίλο που πήρε πριν από 1 μήνα το ace, και του εμφανίζει κάποιες απότομες αλλαγές στη μπαταρία, δηλ. εκεί που λέει π.χ 82% μετά από 2 λεπτά πάει 60% ή όταν φορτίζει τη μία λέει 30% και σε 1 λεπτό έχει πάει 50%. Του κρατάει 1 μέρα με κανονική χρήση.

Έχει την 2.3.3 περασμένη (έτσι ήταν από vodafone όταν το αγόρασε) χωρίς να είναι root.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

1) Η διάρκεια της μπαταρίας είναι καλή;

2) Χρειάζεται καλιμπράρισμα η μπαταρία κι αν ναι με πιο πρόγραμμα;

3) Πρέπει να είναι root;

4) Ξέρετε αν διορθώνετε το πρόβλημα με κάποιο update π.χ 2.3.5. ;;;;;;

 

 

1) οχι

2)μαλλον. battery calibration απο το μαρκετ

3)ναι

4)δεν ειναι γενικο προβλημα. ειναι προβλημα που ετυχε στον φιλο σου

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Παιδες αν το αγορασω απο φιλο που το εχει παρει απο vodafone αλλα δεν εχει αποδειξη,αν παθει κατι μπορω να το παω voda για σερβις?θα το βρουν μεσω ιμει?
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Update συνήθως λέμε την επίσημη (εντός εγγύησης) αναβάθμιση μέσω κιες.

Φλασαρισμα λεμε το πέρασμα μιας ρομ μέσω οντιν η cwm.

 

Προτείνω να περάσεις την 2.3.5 (ks2) και απο πάνω την «the myth» που θα την βρεις στο sammobile.com ( εδώ δηλαδή http://www.sammobile.com/threads/543-ROM-TheMyth-KS2-2.3.5-v1.0 κάνε εγγραφή στο σαιτ)

Οδηγίες και τα συναφή βρίσκονται εκεί.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

μάλιστα...πολύ ωραία και ευχαριστώ!

 

το ΣΚ έχουμε δουλειά :)

 

ερώτηση: το root πάλι με τον ίδιο τρόπο γίνεται και για την 2.3.5?

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πρωτοπήρα , έβαλα ζελατίνες και ότι άλλο υπήρχε γιά προφύλαξη της οθόνης .

Μετά διαπίστωσα ότι δεν παθαίνει τίποτα και τα πέταξα όλα εκτός από μιά θήκη σιλικόνης .

gorilla glass is gorilla glass

Βέβαια δεν το μεταχειρίζομαι σαν τον παλαβιάρη στο παρακάτω βίντεο .

 

 

Ok boys..εγω γενικα δε θελω ζελατινες και θηκες..πηρα απο το ebay 2 θηκες μια ετσι,μια αλλιως..:lol: αλλα τις χρησιμοποιησα ελαχιστα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...πολύ ωραία και ευχαριστώ!

 

το ΣΚ έχουμε δουλειά :)

 

ερώτηση: το root πάλι με τον ίδιο τρόπο γίνεται και για την 2.3.5?

 

ναι με το upd_1.zip

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

1) οχι

2)μαλλον. battery calibration απο το μαρκετ

3)ναι

4)δεν ειναι γενικο προβλημα. ειναι προβλημα που ετυχε στον φιλο σου

 

Νίκο κάνεις λάθος, σε πάρα πολλούς η μπαταρία στον Άσο κρατάει μια μέρα μεταξύ των οποίων και εγώ. Έχει αναφερθεί και εδώ και σε πολλά άλλα φόρουμς του εξωτερικού. Μια λύση έχει αναφερθεί εδώ μέσα και έχει να κάνει με κάποιες ρυθμίσεις που εξοικονομούν μπαταρία και σε πάει στην 1,5 μέρα. Πάντως με την 2.3.5 με την ίδια χρήση με πήγε στο 3ήμερο.

 

Εδώ οι ρυθμίσεις

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάνεις λάθος, σε πάρα πολλούς η μπαταρία στον Άσο κρατάει μια μέρα μεταξύ των οποίων και εγώ. Έχει αναφερθεί και εδώ και σε πολλά άλλα φόρουμς του εξωτερικού. Μια λύση έχει αναφερθεί εδώ μέσα και έχει να κάνει με κάποιες ρυθμίσεις που εξοικονομούν μπαταρία και σε πάει στην 1,5 μέρα. Πάντως με την 2.3.5 με την ίδια χρήση με πήγε στο 3ήμερο.

Σοβαρά;;;; έχω βάλει και εγώ αλλά δεν είδα διαφορά ρε γμτ... δοκιμαστικά έχω ρίξει μέσω setCpu το maximum στα 480Hz μπας και δω χαΐρι. Προς το παρόν δε μου κολλάει το κινητό. Αλλά 3 ημέρες; πω πω, τέτοιο "ρεκόρ" έχω να γευτώ από το αθάνατο SE W810 :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...